Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

W danych GUS budownictwo mieszkaniowe w kierunku stabilizacji na niskich poziomach

Jarosław Jędrzyński
Jarosław Jędrzyński

Data publikacji: 23.11.2022, Data aktualizacji: 25.11.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 2/5 na podstawie 3 głosów

Budownictwo mieszkaniowe październik 2022
Znamy już najnowsze wyniki GUS za październik 2022 - co mówią o rynku nieruchomości? Komentuje analityk naszego portalu Jarosław Jędrzyński. Czytaj dalej!

Najnowsze dane GUS, prezentujące statystyki budownictwa mieszkaniowego od stycznia do października  bieżącego roku, uległy w głównych punktach kolejnemu cofnięciu w stosunku do poprzedniego miesiąca. Oznacza to, że kreowane od połowy bieżącego roku pesymistyczne akcenty w gusowskich danych, potwierdzające przyśpieszone hamowanie w statystykach inwestycyjnych pierwotnego rynku mieszkaniowego, ulegają dalszemu utrwaleniu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.: 

  • ile nowych pozwoleń na budowę otrzymali deweloperzy w październiku 
  • ile mieszkań oddano w ubiegłym miesiącu do użytkowania
  • jakie są prognozy dla rynku nieruchomości na kolejne miesiące

Sytuacja na rynku mieszkaniowym - październik 2022 r. 

Zgodnie z przewidywaniami oraz coraz wyraźniej akcentowanym trendem spadkowym sprzedaży nowych mieszkań, także ich produkcja zmierza w kierunku stabilizacji na rekordowo od lat niskich poziomach. Tendencję tę widać zarówno w przypadku inwestorów indywidualnych, jak i deweloperów, przede wszystkim w danych sygnalnych GUS budownictwa mieszkaniowego najważniejszych z punktu widzenia oceny bieżącego stanu koniunktury, czyli  dotyczących inwestycji rozpoczętych.     

W sumie w październiku ruszyła budowa zaledwie 13,5 tys. mieszkań i domów, co oznacza spadek w relacji rdr aż o 40 proc., natomiast w odniesieniu do poprzedniego miesiąca zanotowano regres rzędu 15 proc. Tym samym po kosmetycznym odbiciu we wrześniu, w ubiegłym miesiącu nastąpił powrót do zdecydowanej tendencji spadkowej. Sami deweloperzy z rezultatem zaledwie nieco ponad 7 tys. rozpoczętych lokali, rok do roku zniżkują z nowymi budowami o blisko połowę, co dość dobrze koresponduje z bieżącym hamowaniem wolumenu kontraktacji.  

Z kolei od początku roku we wszystkich rodzajach budownictwa rozpoczęto budowę 178 tys. mieszkań, co oznacza spadek o jedną czwartą w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Rynek w dalszym ciągu poszukuje dna dla swoich statystyk inwestycyjnych, stąd wydaje się bardzo prawdopodobne, że do końca roku regres nowych budów będzie w dalszym ciągu ulegał pogłębieniu.

Szukaj nieruchomości

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
statystyki GUS - budownictwo mieszkaniowe

Nowe pozwolenia na budowę

Gusowskie dane dotyczące nowych pozwoleń na budowę lub zgłoszeń z projektem budowlanym w październiku zanotowały najgorszy rezultat od połowy 2020 roku, czyli szczytowego okresu pandemii. Miesięczny wynik ogółem na poziomie 20,5 tys. decyzji administracyjnych jest już o blisko 30 proc. rok do roku słabszy. Natomiast rezultat z dziesięciu miesięcy br. na poziomie 257 tys., jest o jedną dziesiątą gorszy od osiągniętego w analogicznym okresie 2021 r. Także i w tej grupie danych statystycznych z miesiąca na miesiąc obserwujemy pogłębiający się regres. 

W dalszym ciągu w przypadku samych deweloperów zarówno wynik październikowy na poziomie blisko 14 tys. pozwoleń, jak i od początku roku – 175 tys., to rezultaty bardzo zbliżone do osiąganych w minionych latach inwestycyjnej prosperity. Tym razem jest to raczej efekt pewnej inercji w metodyce pozyskiwania tego typu decyzji, aniżeli przejaw optymizmu inwestycyjnego przedsiębiorców. W najbliższych miesiącach ta kategoria danych także w przypadku deweloperów powinna poddać się ogólnej tendencji zniżkowej.  

tabelka - budownictwo mieszkaniowe GUS

Lokale oddane do użytkowania 

Ze wszystkich trzech kategorii danych sygnalnych GUS budownictwa mieszkaniowego w dalszym ciągu zdecydowanie najlepiej prezentują się statystyki lokali oddanych do użytkowania, nieco mniej istotne dla oceny bieżącej koniunktury. W październiku po raz kolejny dość wyraźnie poprawiły swoje notowania w każdej z okresowych relacji. Zarówno miesięczny wynik na poziomie 21,5 tys., jak i od początku roku rzędu 189 tys. oznaczają poprawę rdr o symboliczne 1,5 proc. W tym przypadku zdecydowanego regresu nie należy oczekiwać w najbliższej przyszłości, co jest oczywistym efektem charakteru tej kategorii danych, odzwierciedlających stan koniunktury rynkowej sprzed około 2 lat.

W końcu jednak i tu zawita tendencja spadkowa, czego jednak nie należy oczekiwać wcześniej niż w perspektywie najbliższych kilkunastu miesięcy.

Najnowsze dane GUS budownictwa mieszkaniowego zgodnie z oczekiwaniami nie poprawiły zdecydowanie pesymistycznej wymowy inwestycyjnego obrazu mieszkaniowego rynku pierwotnego w ostatnich miesiącach. Widać wyraźnie poszukiwanie dna przez gusowskie statystyki, w okolicach którego nastąpi raczej dłuższa niż krótsza stabilizacja danych. Deweloperzy w dalszym ciągu dążą do równoważenia rynku poprzez ograniczanie nowych budów, a inwestorzy indywidualni budują coraz mniej w perspektywie eskalującego kryzysu. 

Jarosław Jędrzyński

Znany i ceniony analityk rynku nieruchomości, piszący m.in. dla portalu RynekPierwotny.pl. Jego artykuły i komentarze pojawiały się w czołowych mediach w Polsce.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Otwieramy Akademię Rynku Nieruchomości we Wrocławiu

      Otwieramy Akademię Rynku Nieruchomości we Wrocławiu

      Akademia Rynku Nieruchomości to unikalny projekt społeczny - wyjątkowe wydarzenie będące platformą dialogu pomiędzy kupującym a deweloperem, miejsce, gdzie potencjalny nabywca szybko i łatwo zdobędzie wiedzę, jak zaplanować kupno nieruchomości, na co zwrócić uwagę przy analizie ofert i jak nie popełnić błędów formalnych.

      31 marca 2025

      Redakcja

    • Ceny materiałów budowlanych

      Ceny materiałów budowlanych

      Ceny materiałów budowlanych w lutym 2025 roku notują kolejne zmiany, które odbiją się na sytuacji zarówno inwestorów, jak i klientów indywidualnych. Indeks cen materiałów budowlanych po raz kolejny opublikowała Grupa PSB Handel S.A.

      02 kwietnia 2025

      Redakcja

    • Ceny mieszkań w Niemczech – kupno i wynajem: co warto wiedzieć?

      Ceny mieszkań w Niemczech – kupno i wynajem: co warto wiedzieć?

      Poszukiwanie mieszkania w Niemczech cieszy się dużym zainteresowaniem Polaków. Taki stan rzeczy wynika m.in. z w faktu, że  wielu naszych rodaków pracuje w kraju za Odrą, osiedla się tam i planuje życie. Wg danych GUS na koniec 2023 roku, liczba Polaków czasowo przebywających za granicą wynosiła 1,5 mln, z czego niecałe pół miliona mieszkało w Niemczech. Ogólnie liczbę naszych rodaków lub polskiego pochodzenia w tym kraju szacuje się na 1,5 - 2 mln osób. Nic dziwnego, że coraz sporo osób pochodzących z Polski interesuje się kwestią zakupu mieszkania, lub też zamierza takie wynajmować.

      31 marca 2025

      Marcin Moneta

    • Przed nami Giełda Mieszkań w Lublinie

      Przed nami Giełda Mieszkań w Lublinie

      Lublin ponownie stanie się centrum rynku nieruchomości! W dniach 29-30 marca 2025 roku w Galerii GALA przy ul. Fabrycznej 2 odbędzie się Giełda Mieszkań – największe i najważniejsze wydarzenie nieruchomościowe na Lubelszczyźnie. To wyjątkowa okazja dla osób poszukujących nowego lokum, inwestorów oraz wszystkich zainteresowanych rynkiem mieszkaniowym.

      25 marca 2025

      Redakcja

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023