Styl toskański
Data publikacji: 14.11.2016, Data aktualizacji: 20.10.2021
Średnia ocen 4/5 na podstawie 23 głosów
Dla miłośników włoskich smaków, zapachów i inspiracji i tych, którzy marzą o cieple domowego zacisza, mamy coś specjalnego. Zapraszamy na wycieczkę po stylu toskańskim. Mamy dla Was garść inspiracji i porad, jak wprowadzić go do własnego mieszkania, aby móc cieszyć się włoskim latem przez cały rok.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- czym charakteryzuje się styl toskański
- jakie dodatki pasują do takiego wnętrza
- czy urządzenie mieszkania w tym klimacie jest kosztowne
Wnętrza w stylu toskańskim
Styl toskański to przede wszystkim zorientowanie na styl, elegancję, funkcjonalizm i komfort. Nie ma tu miejsca na przypadki, jest za to wspaniałe połączenie tego, co we włoskich inspiracjach najlepsze. We wnętrzach inspirowanych toskańskimi krajobrazami zabraknąć nie może nawiązań do tego, co w tym regionie najważniejsze. Toskania słynie przede wszystkim z bogatej historii i kultury, wspaniałych widoków, wyśmienitych win i jakże by inaczej – pysznego jedzenia.
Aranżowanie wnętrza w stylu toskańskim, to ukłon w stronę wszystkiego, co Toskanią pachnie i smakuje. To wykorzystanie naturalnych barw i wprowadzenie przytulnego, komfortowego nastroju. To w końcu mnóstwo światła i meble wytwarzane ręcznie. Nie jest to więc styl dla osób dysponujących niewielkim budżetem. Rękodzieła są dość kosztowne i warto o tym pamiętać, zanim przystąpimy do realizacji projektu.
Kolory Toskanii
W tym wypadku dużą rolę grają naturalne kolory ziemi, w jasnej odsłonie. Ściany, zarówno w kuchni, jak i w salonie, urządzanym w tym stylu powinny być jasne – białe, bądź w jasnych odcieniach ziemi, dzięki czemu pomieszczenie optycznie wyda się większe. Toskania to także palące słońce przez większość miesięcy w roku, chcąc jak najbardziej oddać klimat, postawcie na specjalne techniki postarzania ścian, dzięki którym wyglądały będą jak wyblakłe od słońca. W niektórych domach, zwłaszcza tych starych, odnaleźć można dębowe belki zamocowane przy suficie, spełniające funkcję stropu. Jest to element, który z powodzeniem można przenieść do Waszych domów, a który z pewnością, w połączeniu z jasnymi, postarzanymi ścianami, nada pomieszczeniu śródziemnomorskiego klimatu.
Styl toskański to jednak nie tylko jasne odcienie ziemi i biel. To także słoneczne barwy złota, piękne oliwkowe dodatki i cyprysowe zielenie, z których ten region słynie. To w końcu soczyste barwy cytrusów, których nie sposób przegapić na drzewach oraz wspaniałe barwy dojrzałego wina. Bardzo dobrze prezentowała będzie się też cegła, wychodząca gdzieniegdzie spod powierzchni postarzanych specjalnie tynków, lub też kamienna ściana, przywodząca na myśl stare włoskie lepianki. Umiejętnie wkomponowane przeniosą nas do toskańskiego raju, w samym środku polskiej zimy.
Duża dawka luksusu zamknięta w prostocie
Wydawać by się mogło, że styl toskański jest stylem zahaczającym o prostotę, ponieważ mnóstwo inspiracji czerpie z natury. To prawda. Niemniej zarówno ściany, podłogi, meble jak i dodatki, wymagają specjalistycznych zabiegów, aby nawiązywały do prawdziwych toskańskich wnętrz. Wyżej wspomniane postarzanie ścian, przecieranie ich, czy też tworzenie fresków to nie małe wyzwanie architektoniczne, a co za tym idzie, generujące koszty. Nie inaczej będzie z podłogami. Styl toskański nawiązuje nie jako do stylu rustykalnego i śródziemnomorskiego, a więc nie ma tu miejsca na kolorowe, miękkie dywany, czy tanie wykładziny. Podłoga powinna być wykonana z solidnego, twardego drewna.
Dużym powodzeniem cieszą się też nierównomiernie wykończone posadzki kamienne, a to już wyższa szkoła jazdy. O ile panele położyć można samemu po otrzymaniu kilka prostych wskazówek, o tyle do położenia kamiennej podłogi potrzebny będzie dobry fachowiec, który zrozumie nasz zamysł. Dywany, o ile się w toskańskich wnętrzach (zwłaszcza w salonie) znajdują, spełniają funkcję jedynie ozdobną – najczęściej są to małe ręcznie robione dzieła sztuki.
Rękodzieło jako podstawa wyposażenia
Styl toskański kocha rękodzieło. Im więcej elementów wyposażenia wykonanych ręcznie, tym wierniejsze odzwierciedlenie rzeczywistości tegoż regionu. Dotyczy to zarówno mebli (ciężkie drewniane stoły, rustykalne krzesła, ręcznie wykuwane elementy takie jak ramy łóżek, balustrady schodów, nogi foteli, klamki itd.), jak i elementów dekoracyjnych stosowanych w meblach (wykorzystywanie w aranżacji jadalni czy kuchni kolorowych szyb w kredensach i szafkach, tworzących piękne witraże, ręcznie malowane wzory nawiązujące do roślinności toskańskiej, takiej jak winorośle, czy cytrusy).
W kuchni nie powinno zabraknąć wszelkiego rodzaju włoskich przypraw, świeżych ziół w ręcznie malowanych doniczkach oraz odpowiedniego oświetlenia, które gra ważną rolę we wnętrzu w tym stylu i powinno nadawać mu przytulny, domowy i ciepły charakter – nie może być zatem zbyt mocne. W salonie nie powinno zabraknąć jasnych, naturalnych tkanin, ręcznie robionych narzutek, miękkich zasłon i drzewek cyprysowych, które są wizytówką Toskanii.
Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: