[SONDA] Standard wyposażenia mieszkań — jak zmienił się w ciągu ostatnich 10 lat?

Paulina Bartkowska
Paulina Bartkowska

Data publikacji: 14.10.2019, Data aktualizacji: 26.01.2022

13 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 3 głosów

[SONDA] Standard wyposażenia mieszkań — jak zmienił się w ciągu ostatnich 10 lat?
Jak w ciągu ostatniej dekady zmienił się standard wyposażenia mieszkań? Sprawdź wyniki sondy przeprowadzonej wśród deweloperów.

Dodatkowe, specjalnie zaaranżowane części wspólne, miejsca relaksu i spędzania czasu wolnego podnoszą atrakcyjność nieruchomości i jej wartość. Doskonale zdają sobie z tego sprawę deweloperzy mieszkaniowi, którzy coraz częściej oferują swoim klientom kompleksowe rozwiązania począwszy od coraz popularniejszego systemu smart home, który jeszcze kilka lat temu kojarzył się z luksusem, aż po urządzenie mieszkania „pod klucz”.

Co o zmianach w standardzie wyposażenia mieszkań i części wspólnych inwestycji sądzą przedstawiciele firm deweloperskich? Zachęcamy do lektury dalszej części materiału.  

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakiego standardu wyposażenia mieszkań oczekują kupujący 
 • co na ten temat sądzą deweloperzy
 • na co najbardziej zwracają uwagę osoby poszukujące mieszkań 

Andrzej Gutowski, wiceprezes i dyrektor ds. sprzedaży Ronson Development

Ostatnie lata to na pewno rozwój rozwiązań typu „smart home”. Kiedyś traktowane jako gadżet, dziś są one coraz częściej w standardzie. Wielu klientów chciałoby np. sterować różnymi funkcjami w domu z pozycji smartfona. Wychodzimy naprzeciw takim oczekiwaniom i w trzecim etapie naszego prestiżowego osiedla Nova Królikarnia wprowadziliśmy jako standard właśnie taki inteligentny system zarządzania domem.

W ciągu ostatniej dekady znacznie rozwinął się też w Polsce segment nieruchomości luksusowych, co oznacza pojawienie się na rynku zupełnie nowego standardu wykończenia – z użyciem najwyższej klasy materiałów dla najbardziej wymagających klientów. 

W segmencie budżetowym zmiany nie są aż tak duże, a to ze względu na bardzo duży wzrost kosztów wykonawstwa i materiałów. Ronson Development od zawsze stawia sobie za cel oferowanie wykończenia powyżej oczekiwań, dlatego mimo wzrostu kosztów nie rezygnujemy z tego, co stało się już naszym znakiem rozpoznawczym, m.in. dużych okien i materiałów wysokiej jakości.

Zbigniew Juroszek, prezes ATAL

Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat zmieniły się potrzeby i preferencje nabywców, a w ślad za nimi również standard wyposażenia mieszkań i osiedli. Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości przywiązują obecnie znacznie większą uwagę do ciekawego i funkcjonalnego projektu, ale także do dostępnych udogodnień, atrakcyjności otoczenia osiedla oraz dobrze zaaranżowanych części wspólnych.

W ostatnim dziesięcioleciu byliśmy także świadkami istotnych zmian w standardach samego budownictwa. Zastosowanie nowoczesnych materiałów i innowacyjnych rozwiązań technologicznych dało deweloperom znacznie więcej możliwości, a nowatorskie podejście do konstruowania osiedli mieszkaniowych przełożyło się na ich funkcjonalność, energooszczędność czy też częstsze wykorzystywanie rozwiązań ekologicznych.

Zmieniły się także dostępne możliwości wyposażenia mieszkań. W ATAL od lat poza standardem deweloperskim oferujemy możliwość skorzystania z jednego z trzech pakietów wykończenia mieszkania „pod klucz” w programie ATAL Design. Klienci decydujący się na tę opcję mają do dyspozycji szeroki wachlarz materiałów wykończeniowych, które są na bieżąco uzupełniany zgodnie z najnowszymi trendami.

Katalog modeli i kolorów drzwi, desek podłogowych i gresów różni się w zależności od wybranego pakietu, jednak zawsze zapewnia wysoki standard i możliwość personalizacji. Ponadto każdorazowo klient korzysta z pomocy projektanta, dopasowując projekt do indywidualnych potrzeb. 

Mariusz Delura, Lider Biura Sprzedaży osiedla Stella firmy Profbud

Na przestrzeni ostatnich 10 lat niewątpliwie można zaobserwować szereg zmian w zakresie standardu wykończenia mieszkań. Najbardziej zauważalne, to te związane z designem inwestycji. Obecnie deweloperzy zwracają większą uwagę na to, aby projekty były bardziej nowoczesne i dopracowane. Używają lepszej jakości materiałów oraz kładą duży nacisk na jakość przestrzeni wspólnych. Dzięki temu estetyka wielu współczesnych osiedli jest na bardzo wysokim poziomie.

Dotąd surowe ściany, zastępowane są dokładnie zagruntowanymi, otynkowanymi i pomalowanymi na biało. Jako deweloper stosujemy tylko sprawdzone rozwiązania, które podnoszą komfort mieszkania przyszłym lokatorom. Ścianki działowe stawiamy z najwyższej jakości materiałów, dzięki czemu są trwałe na lata. Podłogi z kolei to te z kategorii „pływających”, sprzyjających izolacyjności akustycznej. Co więcej, zmieniła się również wysokość mieszkań.

Jeszcze do niedawna wysokość na poziomie niecałego 2,5 m została powiększona do 2,7 m, a w niektórych inwestycjach nawet 3 metrami, co daje poczucie dużej przestronności. Efekt ten potęgują także wysokie 2,5-metrowe okna, które dodatkowo znacznie oświetlają wnętrze. Deweloperom zależy, aby dostarczać klientom mieszkania nie tylko jakościowe, ale również bezpieczne. W tym celu stosowane są drzwi antywłamaniowe, a w częściach wspólnych monitoring.

 

 

Artur Pietraszewski, dyrektor sprzedaży i marketingu Polnord SA

Zmiany standardów mieszkań dokonują się w kilku obszarach. Najbardziej widoczny to kwestie materiałowe i technologiczne. Tu rynek stale doskonali ofertę, a deweloperzy chętnie sięgają po innowacje, szczególnie jeśli idą za nimi optymalizacja procesu budowlanego lub realne oszczędności kosztowe. Technologia to także stałe wprowadzanie do budynków mieszkalnych elementów „Smart Home” czy rozwiązań mających na celu poprawę np. wentylacji lokali.

Dużo ważniejsze wydają się zmiany standardów dotyczące samego myślenia o użyteczności przestrzeni, czy funkcjonalności budynku. Deweloperzy coraz częściej myślą o produkcie mieszkaniowym jako o produkcie, który ma być elastyczny w cyklu życia rodziny i który pozwoli na łatwe dostosowanie przestrzeni do zmieniających się potrzeb wynikających z liczby użytkowników lub etapie ich życia.

Duża dynamika rynku i rosnące ceny mają też ujemną stronę. Zmieniają się zarówno standardy powierzchniowe w kierunku coraz mniejszych lokali przy zachowaniu liczby pokoi oraz rośnie akceptacja klientów dla uproszczonych rozwiązań architektonicznych i wnętrzarskich. Skutki tej zmiany będą niestety widoczne za kilka lat w niedopasowaniu wielkości zasobu do realnych potrzeb użytkowników oraz rosnących kosztach utrzymania zasobu. Dziś jednak i nabywcy i odpowiadający na potrzebę rynku deweloperzy są usatysfakcjonowani swoistym rynkowym konsensusem. 

 

Eryk Nalberczyński, Dyrektor ds. sprzedaży w Lokum Deweloper

Działamy w sektorze mieszkań o podwyższonym standardzie, a w naszych inwestycjach zawsze dbamy o wysoką jakość wykonania. W ostatnich latach zmieniły się technologie i normy dotyczące materiałów i elementów wykończenia wnętrz stosowanych w budownictwie mieszkaniowym. 

Dla odbiorców coraz większe znaczenie ma również zgodność z aktualnymi tendencjami w architekturze wnętrz, stąd np. w układach mieszkań przeważają pokoje dzienne z aneksami kuchennymi. Wzrosła również ranga łazienek, które aranżowane są jak eleganckie salony kąpielowe.

Oddajemy nabywcom mieszkania w stanie deweloperskim, przedstawiamy jednak propozycje wzorcowych aranżacji, w których kierujemy się najnowszymi trendami – sięgamy po nowoczesne meble i dobry design, na ścianach pojawiają się grafiki, obrazy. Także w programie Lokum pod klucz proponujemy klientom najwyższej jakości materiały i wsparcie profesjonalnych projektantów.

 

Roma Peczyńska, marketing manager Red Park (RED Development)

W ciągu ostatniej dekady deweloperzy nauczyli się dbać zarówno o potrzeby klientów, jak i o własny wizerunek, dlatego standard mieszkań i budynku znacznie się poprawił. Pewne elementy w nowoczesnym budownictwie stały się standardem – windy, balkony i ogródki przynależne do mieszkań. Naszym wyróżnikiem są parapety wewnętrzne i dźwiękoszczelne drzwi wysokiej klasy.

Dziś klienci oczekują mieszkania wykończonego solidnie, z dużą dbałością.

W Poznaniu wyszukane elementy dodatkowe, które podnoszą cenę mieszkania, takie jak systemy inteligentnego domu, nie są dla nich atrakcyjne. Rozwój rynku pociągnął za sobą zmiany świadomości, oczekiwań i preferencji klientów, którzy zaczęli ufać deweloperom i częściej kupować mieszkania. Warto wybierać sprawdzonych deweloperów, których doświadczenie niesie za sobą gwarancję jakości. Standardy wykończenia wciąż różnią się od siebie wieloma elementami, dlatego zawsze warto uważnie im się przyjrzeć. 

 

Cezary Grabowski, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Bouygues Immobilier Polska

Na przestrzeni ostatnich 10 lat klient stał się bardziej świadomy, a co za tym idzie, jeszcze bardziej wymagający. Chce mieszkać nie tylko w dobrej lokalizacji, ale również w nowocześnie urządzonym mieszkaniu o funkcjonalnym rozkładzie.

Zauważamy, że przy wyborze mieszkania coraz częściej klienci biorą pod uwagę kryteria związane z dążeniem do komfortowego
i zdrowego trybu życia. Wybierane są inwestycje zlokalizowane w pobliżu terenów zielonych i z dobrze rozwiniętą infrastrukturą użytkową. Przez ostatnią dekadę można zauważyć również poprawę standardu wykończenia nie tylko mieszkań, ale też części wspólnych inwestycji. 

Podniósł się również komfort życia, na co miało wpływ m.in. zastosowanie technologii cyfrowych w ramach systemów domów inteligentnych. Smart Home to inteligentny system domowy, który ułatwia sterowanie i programowanie ogrzewania, oświetlenia, czy alarmu.

To również wygodne i ekologiczne rozwiązanie, pozwalające zmniejszyć wydatki poprzez oszczędność energii, ale również przez całą dobę zadbać o bezpieczeństwo, automatycznie wykrywając np. nieszczelność instalacji gazowej lub zadymienie, a dzięki czujnikowi wilgoci, zapobiec zalaniu mieszkania.

Jacek Zengteler, Dyrektor Działu Projektów Mieszkaniowych, Członek zarządu Yareal Polska

Yareal specjalizuje się w budowie mieszkań o podwyższonym standardzie i apartamentów, w związku z czym doskonale widzimy trend, w którym dla tej grupy klientów najważniejsza stała się bardzo szeroko pojmowana jakość – zarówno zastosowanych materiałów, rozwiązań technicznych, jak i samych projektów deweloperskich. Klienci szukają mieszkań zapewniających nowoczesne rozwiązania projektowe i najnowsze technologie, dlatego każde mieszkanie wyposażamy w pakiet smart home Fibaro, czyli inteligentne rozwiązania podnoszące standard, poziom bezpieczeństwa i energooszczędność. 

 

Karolina Opach, Kierownik Działu Sprzedaży w Quelle Locum

Oczekiwania klientów oraz duża konkurencja na rynku zmuszają deweloperów do stosowania coraz nowszych i atrakcyjniejszych rozwiązań. Klienci przykładają większą wagę do standardu proponowanego przez deweloperów: parametrów stolarki okiennej, klasy drzwi wejściowych czy liczby punktów elektrycznych. Klienci oczekują również indywidualnego podejścia i możliwości dostosowania mieszkania do ich indywidualnych potrzeb – są zainteresowani podniesieniem standardu lokalu poprzez montaż klimatyzacji oraz ogrzewania podłogowego.

Wiele firm, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kupujących, decyduje się na wprowadzenie pakietów wykończeniowych, w ramach których oferuje mieszkania gotowe pod klucz.

 

 

Kinga Błaszkowiak, specjalista ds. sprzedaży i marketingu Greenbud Development

Z roku na rok dostępne są nowe rozwiązania, zarówno w kwestii wykończenia, jak i aranżacji wnętrz, czy wyposażenia. Dziś klienci zadają więcej konkretnych pytań, a często doradzają im specjaliści. 

Standard wykończenia domów zmienił się. Ogrzewanie podłogowe, alarm zabezpieczający, pakiet dodatkowych punktów elektrycznych to elementy coraz bardziej powszechne i oferujemy je w domach na osiedlach: Zielone Rabowice II i Nowy Jasin. W tym kierunku będzie zmierzać branża deweloperska: technologia będzie służyć komfortowi i klient będzie otrzymywał coraz więcej „w cenie domu”.Krystian Cebulski, inwestor osiedla Enklawa Winogrady

W najbliższych latach jeszcze mocniej wzrośnie standard warunków mieszkaniowych, ponieważ do przodu „biegnie” rozwój technologii. Dziś pojęcie „standard” oznacza zupełnie coś innego, niż jeszcze kilka – kilkanaście lat temu. Przepisy i wymogi budowlane są bardziej precyzyjne, ale wszelkie parametry zmieniają się z korzyścią dla klienta. W naszym osiedlu Enklawa Winogrady stawiamy na podwyższony standard – zarówno części wspólnych wewnątrz budynku, jak i samych mieszkań. 

Oprócz standardu, ważne są wszelkie kompaktowe rozwiązania, które służyć będą wygodzie i ochronie środowiska. 

 

 

Izabela Letka z zielonogórskiego biura sprzedaży EBF Development

Standard wyposażenia mieszkań, ale i całych osiedli zmienił się bardzo mocno. Klienci są coraz bardziej świadomi, często korzystają także z pomocy ekspertów. Kiedyś mało osób pytało o opcje;  „inteligentny dom”, ogrzewanie podłogowe itp. dziś to praktycznie standard. Dodatkowo zmiany zachodzące w budowie osiedli mieszkaniowych na przestrzeni 10 lat są bardzo duże. Wynikają głównie z coraz większej świadomości kupujących, konkurencji deweloperów, zmian przepisów oraz technologii budowy.

Dzisiejsze osiedla stają się często samowystarczalnymi małymi miastami. Aktualnie deweloperzy mają pro konsumenckie podejście do inwestycji już na etapie projektu. Obecnie standardem stają się rozbudowane place zabaw, windy, ciekawe bryły architektoniczne, otwarte przestrzenie w mieszkaniach, które projektowane są na bryle kwadratu, tak aby, jak największa ilość metrów kwadratowych przypadała na pokoje czy kuchnię, a nie na przedpokój.

Paweł Florek, Dyrektor operacyjny w TDJ Estate

W ostatniej dekadzie nastąpiła ogólna poprawa warunków mieszkaniowych, która jest spowodowana m.in. wzrostem dostępności i zróżnicowania oferty mieszkań na rynku pierwotnym.

Deweloperzy proponują coraz wyższą jakość materiałów wykończeniowych. Kuszą dodatkowymi udogodnieniami, takimi jak: garaż podziemny, mechaniczna wentylacja,  instalacje teleinformatyczne i wideodomofony. Dla przykładu: w naszej inwestycji, Pierwszej Dzielnicy w Katowicach, zaprojektowaliśmy instalacje, które umożliwiają montaż klimatyzacji.

Wszystkie apartamenty są wyposażone w logotermy z inteligentnym systemem pomiaru zużycia mediów. We wszystkich naszych inwestycjach standardem są oczywiście, tarasy, loggie lub ogródki przynależące do lokali.

Klienci częściej niż kiedyś zwracają uwagę na rozwiązania ekologiczne i energooszczędne. W związku z tym rośnie zainteresowanie inteligentnymi technologiami,  Które wdrażamy w naszych inwestycjach, mając na uwadze rozwiązania praktyczne i funkcjonalne. 

 

Elżbieta Sobierajska z biura sprzedaży Poz Inwest

Klienci większą uwagę zwracają na to, co kupują, są bardziej wymagający i świadomi na rynku nieruchomości. Mówiąc obrazowo: kiedyś wystarczyły tynki na ścianach, rozprowadzona elektryka, natomiast teraz już w standardzie klient chce mieć opcje dodatkowe, takie jak: ogrzewanie podłogowe, czy elektryczne rolety zewnętrzne.

 

 

Tomasz Pietrzyński z firmy More Place

Na przestrzeni ostatnich lat standard wyposażenia mieszkań zmienił się na dwóch głównych płaszczyznach. Pierwsza, która aktualnie ma swój złoty okres to wszelkiego typu rozwiązania tzw. „smart” czyli zdalne zarządzanie urządzeniami zamontowanymi w lokalu lub budynku, to popularne systemy inteligentnego domu. Drugie, to kwestie związane z szeroko pojętą termo efektywnością budynków mieszkalnych.

Zmiany te możemy zaobserwować np. w stolarce otworowej. 10 lat temu rzadkością były okna 3-szybowe, a dzisiaj są już standardem. Z drugiej strony coraz więcej nowych technologii związanych z ogrzewaniem wchodzi na rynek. Dziś oprócz standardowych grzejników mamy do dyspozycji np. grzejniki, które zmieszczą się w warstwie tynku czy panele na podczerwień.

 

Patrycja Pilarczyk z biura sprzedaży Nowa Murowana

Dziś na rynku nieruchomości ważną rolę odgrywają deweloperzy, oferujący nowe mieszkania. Przewaga nowobudowanych lokali to estetyczny design i rozwiązania architektoniczne. Generalnie mieszkania są lepiej doświetlone (np. okna do ziemi w każdym miejscu, gdzie jest taka możliwość, także w sypialni), częściej salon jest połączony z aneksem kuchennym. Liczy się też standard części wspólnych, mała architektura i dodatkowe udogodnienia osiedlowe.

Kiedyś budownictwo wielorodzinne wyróżniało się tzw. wysokim parterem, a dziś do tego typu mieszkań, na poziomie 0, przynależą ogródki. Takie rozwiązanie klienci bardzo cenią i przykładowo w naszej inwestycji Nowa Murowana, mieszkania z ogrodami są kupowane jako pierwsze.

 

Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Investment

Polacy stali się bardziej świadomi, zwracają większą uwagę nie tylko na najbliższe otoczenie (czyli zieleń, tereny rekreacyjne, zaplecze handlowe), ale i na desing budynków i ich wygodę. Klienci zaczynają doceniać mieszkania pasujące do ich charakteru. Aktualnie największym zainteresowaniem cieszą się lokale 2 pokojowe, które są idealne dla młodej rodziny lub pod wynajem.

Wraz z rozwojem technologii wzrasta również standard warunków mieszkaniowych — ogrzewanie podłogowe, drzwi przesuwne na taras czy "inteligentny dom" to elementy, o które pyta co drugi klient odwiedzający nasze biuro sprzedaży.

Marek Smogór, prezes zarządu inwestora realizującego projekt Piątkowska 103, Quadro Development

Standard wyposażenia mieszkań rośnie. Klienci są coraz bardziej świadomi różnych opcji dodatkowych, a co najważniejsze chcą mieszkać wygodniej. Dziś standardem są już pytania dotyczące ogrzewania podłogowego, tarasowych drzwi przesuwnych czy opcji „inteligentny dom”, a kiedyś było to rzadkością. Dodatkowo wpływ na taki stan rzeczy ma również duża konkurencja na rynku czy zmiany zachodzące w przepisach na temat technologii budownictwa.

Zmianie ulega wygląd budynków i zagospodarowanie części wspólnych. Większa dbałość o szczegóły, winda w niskich budynkach czy dodatkowe przestrzenie gospodarcze to rozwiązania, które jeszcze kilka lat temu nie były tak popularne.

Michał Wawrzyniak, dyrektor ds. nieruchomości Grupy Partner

Standard wykończenia zmienił się na przestrzeni dekady znacząco. Duża konkurencja na rynku mieszkaniowym, spowodowała, że deweloperzy z większą starannością podchodzą do aranżacji części wspólnych budowanych osiedli i dbają o maksymalną ich atrakcyjność. W ostatnich latach na znaczeniu zyskały rozwiązania typu „smart”, jak i „inteligentny dom”. Zdalne zarządzanie urządzeniami, ogrzewanie podłogowe, tarasowe drzwi przesuwne to opcje, o które pyta coraz większa liczba klientów. Ludzie chcą mieszkać funkcjonalnie i wygodnie.

 

 

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: