Rynek najmu w Trójmieście

Mzuri
Mzuri

Data publikacji: 09.03.2021, Data aktualizacji: 12.03.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 3 głosów

Rynek najmu w Trójmieście
Czy opłaca się inwestować w mieszkania na wynajem w Trójmieście? Jakie są perspektywy inwestycyjne Trójmiasta? Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl

Trzy połączone miasta: Gdańsk, Gdynia i Sopot, tworzą jedną z najsłynniejszych aglomeracji w naszym kraju. Pod względem inwestycyjnym na pewno kojarzą się z nieruchomościami pod wynajem krótkoterminowy, ze względu na swoje wyjątkowe położenie nad Bałtykiem i ogromną popularność wśród turystów, zarówno z Polski, jak i ze Skandynawii, Niemiec, czy też pozostałych krajów. Pas nadmorski w Gdańsku, Orłowo w Gdyni i miasto Sopot to główne lokalizacje, w których skupia się ten rodzaj inwestycji. Okazuje się jednak, że Trójmiasto, a zwłaszcza Gdańsk i Gdynia, posiadają ciekawą ofertę mieszkań pod najem długoterminowy. 

Oba miasta znajdują się w czołówce listy polskich lokalizacji do zamieszkania pod względem jakości życia. Niewątpliwym atutem jest bliskość morza, ale także terenów zielonych. Wpływa to na jakość powietrza w tych miastach i przyciąga mieszkańców z innych dużych miast naszego kraju, szukających wysokiego standardu życia w przyjemnym, wygodnym, czystym i nowoczesnym mieście. Gdańsk posiada coraz większą bazę biurowców, oferujących pracę w nowoczesnych usługach profesjonalnych dla kilku tysięcy ludzi. Dostępny przemysł unikalny, czyli dwa porty w Gdyni i Gdańsku, przyciągają pracowników na przykład z Ukrainy. Trójmiasto to też dobre miejsce do studiowania. Znajduje się tu 24 uczelni wyższych, w tym Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Morski i Akademia Marynarki Wojennej. Wszystko to sprawia, że ceny nieruchomości w Trójmieście w ostatnich latach poszybowały w górę.

W przypadku aglomeracji, takich jak Trójmiasto, czynnikiem wpływającym na atrakcyjność danej lokalizacji jest niewątpliwie transport. Każde z miast posiada własne centrum i środek ciężkości, jednak połączone razem dają zwiększone możliwości dzięki mobilności. W śródmieściu i pasie nadmorskim Gdańska i Gdyni, czy też w mieście Sopot, zdecydowanie dominuje najem krótkoterminowy, nastawiony na turystykę. Okazji inwestycyjnych pod najem długoterminowy należy więc szukać w przyległych dzielnicach, a nawet gminach i miasteczkach otaczających główne miasta aglomeracji. 

Nowoczesne apartamenty w Gdańsku

Przykładem może być tak zwane „Małe Trójmiasto Kaszubskie”, czyli Rumia, Reda i Wejcherowo. Połączone są one z głównymi metropoliami za pomocą Szybkiej Kolei Miejskiej i oferują wciąż konkurencyjne ceny zakupu i najmu. Podobnym ośrodkiem jest Pruszcz Gdański, choć ostatnie lata przyniosły tam radykalny wzrost cen nieruchomości, ze względu na bliskość Gdańska i dobry dojazd. 

W samych metropoliach Trójmiasta również możemy obserwować trend opłacalności inwestowania w nieruchomości położone wzdłuż SKM, na przykład w dzielnicach Chylonia, Leszczynki i Grabówek w Gdyni, lub dzielnicach południowych Gdańska. Na uwagę zwraca też fakt, że wiele z dawniejszych dzielnic o gorszej reputacji, jak Chylonia w Gdyni czy Orunia Dolna w Gdańsku, w ostatnich latach uległo modernizacji. Wymiana pokoleniowa i ulepszenie transportu  miejskiego w tych obszarach sprawia, że najemcy coraz chętniej mogą poszukiwać mieszkania w tej lokalizacji. 

Oferta apartamentów inwestycyjnych na RynekPierwotny.pl

Cenowo Gdynia i Gdańsk są dość podobne, Gdynia ogólnie jest nieco tańsza, lecz oba miasta są bardzo zróżnicowane wewnętrznie i ceny zależą mocno od dzielnicy, w której szukamy nieruchomości. Ciekawostką jest to, ze Gdynia ma deficyt działek dla deweloperów, stąd tego typu inwestycje są tam niezwykle rzadkie. Dla przykładu dzielnica Chwarzno – Wiczlino w Gdyni mieści większość nowych inwestycji deweloperskich w tym mieście, oferujących duże mieszkania skierowane do rodzin, często w bardzo wysokich cenach. Przeciwna tendencja ma miejsce w Gdańsku, gdzie działa najwięcej deweloperów i można znaleźć najwięcej działek nadających się pod ich inwestycje. Wpływa to na profil cenowych tych mieszkań i ofertę nieruchomości w puli Gdańska. 

Najbardziej popularne typy nieruchomości wśród najemców w Trójmieście to kawalerki, ale też w szczególności mieszkania dwupokojowe. W 2019 roku dało się jeszcze znaleźć kawalerki poniżej 200 tysięcy złotych, jednak nieustanny wzrost cen sprawił, że w tym momencie to minimalna granica dla tego typu mieszkania, choć i o to coraz trudniej. Ceny kawalerek kształtują się obecnie w okolicach 230 -260 tys. zł. Wzrost cen zakupu mieszkań w ostatnich latach odbił się na średnich zwrotach z inwestycji, jakie możemy osiągnąć w Gdyni i Gdańsku. Średnie ROI, po uwzględnieniu kosztów, pustostanów i zarządzania, wynosi obecnie 5- 6%. Zdarzają się wyjątki, na przykład mieszkania na pokoje lub wielopaki, niemniej jednak stopy zwrotów w Trójmieście osiągnęły już poziom z Warszawy. Wciąż jednak możemy znaleźć tu mieszkania tańsze, niż w stolicy, co może być świetną alternatywą dla inwestora, który dysponuje mniejszym kapitałem, lecz szuka nieruchomości o mniejszym ryzyku w dużym mieście. 

Nieruchomości w Gdańsku
Mzuri
Mzuri

W ramach Grupy Mzuri kompleksowo wspieramy naszych klientów w inwestowaniu w nieruchomości na wynajem i ich zarządzaniu.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: