Rola izolacji akustycznej okna w obiektach komercyjnych
Średnia ocen 2/5 na podstawie 1 głosu
Lokalizacja decyduje o atrakcyjności i popularności obiektów komercyjnych. W przypadku hoteli położenie przy ruchliwej ulicy często staje się najważniejszym atutem inwestycji. Oznacza, że znajduje się blisko najważniejszych punktów jak np. centrum czy lotnisko. Jednak w strefie miejskiej poziom hałasu często przekracza ten, który sprzyja wypoczynkowi. Rozwiązaniem jest m.in. zastosowanie odpowiedniej izolacji akustycznej w oknach.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak zmiejszyć ilość hałasu docierającą do mieszkania
- jaką rolę odgrywa akustyka okienna
- jak maksymalnie zwiększyć dźwiękoszczelność
Temat akustyki podejmowany jest przez projektantów i inwestorów z coraz większą rozwagą. Wynika to przede wszystkim z lokalizacji, w których powstają nowe obiekty. Dla przykładu te w pobliżu lotnisk narażone są na intensywne i ciągłe oddziaływanie hałasu przekraczającego poziom 70-90 dB, kiedy w terenie zabudowanym w porze dziennej dopuszczalny poziom wynosi 60 dB (od 6.00 do 22.00), a w porze nocnej - 50 dB.
Hałas to dźwięk, który w określonym miejscu i czasie jest niepożądany lub szkodliwy dla zdrowia człowieka. Powoduje stres, nie pozwala na relaks, czy skupienie się. Dlatego też podejmuje się coraz więcej działań budowlanych mających na celu zmniejszenie obciążenia człowieka hałasem.
Akustyka okienna
Zastosowanie specjalnie wykonanej stolarki akustycznej, zapewni słyszalną redukcję poziomu hałasu, co w przypadku obiektów komercyjnych gwarantuje wypoczynek gościom oraz możliwość spokojnej pracy.
W akustycznych oknach stosuje się specjalną budowę pakietów szybowych. Ich zadaniem jest tłumienie fal dźwiękowych o uciążliwych częstotliwościach, które są charakterystyczne dla hałasu miejskiego. Dzieje się tak, ponieważ pochłania ona i osłabia energię dźwięku działając jak bariera. Dodatkowo zastosowanie warstwy specjalnej folii, nadaje szybie także dodatkowe właściwości szkła bezpiecznego.
Izolacyjność akustyczna okna informuje o stopniu w jakim chroni ono przed hałasem zewnętrznym. Parametry akustyczne określa się natomiast współczynnikiem Rw. Informuje on o stopniu tłumienia hałasu docierającego z zewnątrz budynku. Im wyższa jest jego wartość, tym lepsza ochrona przed hałasem. Przyjmuje się, że zmniejszenie wartości hałasu o 10 dB oznacza realnie jego redukcję o około 50%.
Zgodnie z normą EN 14351-1 właściwości akustyczne deklaruje się przy użyciu wartości:
- Rw – ważonego wskaźnika izolacyjności akustycznej właściwej,
- Ctr – widmowego wskaźnika adaptacyjnego dla dźwięków o niskiej i średniej częstotliwości,
- C – widmowego wskaźnika adaptacyjnego dla dźwięków o średniej i wysokiej częstotliwości.
Odpowiedni zapis powinien wyglądać następująco: Rw (C ; Ctr).
Źródła hałasu
W przypadku źródeł hałasu bytowego jak rozmowa, muzyka, zabawa dzieci, ruch kolejowy ze średnią i dużą prędkością, h, samoloty odrzutowe w małej odległości, czy zakłady przemysłowe emitujące głównie hałas średnio i wysokoczęstotliwościowy, wymagania do zastosowania izolacji akustycznych powinny dotyczyć wskaźnika RA1 = RW + C.
Jeżeli natomiast źródłem hałasu są: ruch uliczny miejski, kolejowy z małymi prędkościami, śmigłowce, samoloty odrzutowe w dużej odległości, zakłady przemysłowe emitujące głównie hałas nisko i wysokoczęstotliwościowy, czy klubowa muzyka, wymagania dotyczą wskaźnika RA2 = RW + Ctr.
Wartości wskaźników C i Ctr mają wartości ujemne w zależności od budowy pakietu szybowego, a zatem wartości RA1 i RA2 są zawsze mniejsze od wartości Rw.
Jak dobrać akustykę do obiektu?
Odpowiednie wyciszenie obiektu ma kluczowe znaczenie dla komfortu gości przebywających w danym hotelu. Dla przykładu firma Fabryka Okien Kowalczyk zapewniła izolację akustyczną dla nowo powstającego zespołu hotelowego, zlokalizowanego przy bardzo ruchliwym węźle Krakowska/Łopuszańska w Warszawie o nazwie Hotel Krakowska Residence, realizowanego przez dewelopera Arche. Na zwiększony hałas w obiekcie ma wpływ również bliskość międzynarodowego Lotniska Chopina.
Każda nowa inwestycja wiąże się z doborem odpowiednich parametrów termicznych i akustycznych uzależnionych od warunków w jakich powstaje obiekt. Na początku naszej współpracy z Inwestorem analizujemy wytyczne akustyczne jakie posiada budowany obiekt. Jest to proces czasochłonny i najczęściej wymagający dodatkowych opinii biegłych z branży akustycznej – mówi Michał Kowalczyk, właściciel firmy Fabryka Okien Kowalczyk.
Obecnie mamy dwie metody wyznaczania izolacyjności akustycznej wg obowiązujących przepisów: metoda obliczeniowa oraz metoda badawcza w przypadku bardzo wysokich oczekiwań stawianych stolarce.
Należy podkreślić, że wytyczne stolarki pod względem akustycznym uzależnione są od kilku czytników: przeznaczenia pomieszczenia, kondygnacji pomieszczenia czy bliskości źródła hałasu. W przypadku hotelu Krakowska Residence, najpierw przeprowadziliśmy dodatkowe badania konstrukcji o parametrach deklarowanych Inwestorowi. Wynik dla okna z szybą 51 dB wyniósł Rw=47(-2;-4), a dla okien zlokalizowanych od wewnętrznej części obiektu hotelowego zbadano dla okna z szybą 42 dB - Rw=40(-2;-5) – dodaje Michał Kowalczyk.
Jak jeszcze zwiększyć dźwiękoszczelność?
Ostatnim równie ważnym czynnikiem mającym wpływ na akustykę jest sam montaż konstrukcji. Bardzo ważne jest żeby przegroda, która ma ograniczać przenikanie hałasu była uszczelniona akustyczna pianą oraz folią ochronną EPDM lub specjalną folią regulującą przepływ wilgoci.
Należy jednak pamiętać, że izolacyjność akustyczna budynków uwarunkowana jest wieloma czynnikami. Powinno się je uwzględniać zarówno przy projektowaniu, jak i wykonywaniu inwestycji. Należą do nich usytuowanie obiektu oraz jego rozplanowanie. Kluczowe jest również dobranie odpowiednich rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych przegród budowlanych oraz stosowanie rozwiązań mających na celu eliminowanie lub ograniczanie przenoszenia dźwięków w budynku.
Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: