Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jesienne prace ogrodowe

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 25.10.2018, Data aktualizacji: 20.05.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 6 głosów

Jesienne prace ogrodowe
Przygotowujemy ogród na nadejście zimy. Prace ogrodowe, które powinniście wykonać późną jesienią.

Piękny ogród wymaga starannej pielęgnacji przez cały rok. Przygotowując się do nadejścia zimy, musimy pamiętać, że mamy do wykonania szereg prac, które pozwolą nam cieszyć się nim w pełni w przyszłym sezonie. Podpowiemy Wam, o czym należy pamiętać przygotowując ogród do nadejścia zimy.

Jesienny czas porządków

Jesień kojarzy nam się nie tylko z kolorowymi liśćmi i krótszymi dniami. Jesień to także czas generalnych porządków w ogrodach, na balkonach i przydomowych tarasach. Po kilku letnich miesiącach mamy sporo pracy przed sobą i tylko od naszego zaangażowania zależy to, jak bardzo ułatwimy sobie pracę, przed nadejściem kolejnego sezonu.

Zabezpieczcie rośliny

Najważniejszą sprawą, o jakiej pamiętać należy to zabezpieczenie roślin, które zimę spędzą w ogrodzie, takie jak na przykład róże czy hortensje. Wiele odmian roślin, które posiadacie, bez problemu poradzi sobie nawet z dużymi mrozami, jeśli tylko zostaną one odpowiednio do tego przygotowane. Jak się do tego zabrać?

Jeśli jest to pierwszy rok, kiedy zabieracie się do zabezpieczania ogrodu, pamiętajcie, że rośliny zimowe powinny zostać wkoło obsypane ziemią, a te bardziej wrażliwe grubą warstwą organicznej ściółki. Przygotowując się do tego sprawdźcie, czy żadne z roślin nie chorują. Jeśli zauważycie, że część z nich ma zmiany chorobowe, koniecznie je usuńcie.

Działaniem zabezpieczającym jest też przycinanie niektórych bylin na wysokości do około 15 cm nad ziemią. Nie wolno zapomnieć o wszelkich jednosezonowych roślinach, które przed zimą muszą zostać z rabatek całkowicie usunięte. Nie ma się co łudzić, że będziecie mogli cieszyć się nimi wiosną, jeśli kwitną, bądź owocują tylko przed jeden sezon, zdecydowanie nie przeżyją zimy.

W części ogrodu, gdzie rosły warzywa należy wykonać szereg prac mających na celu przygotowanie ziemi do zimy i wykorzystania tuż po nadejściu wiosny. Najważniejszą sprawą jest zebranie wszelkich pozostałości po roślinach, zastosowanie odpowiedniego nawozu (dostępnego w sklepie ogrodniczym) oraz przekopanie ziemi łopatą, co wbrew pozorom nie jest trudne i nie wymaga konieczności zatrudniania ekipy ogrodników.

Zabezpieczcie meble i sprzęty

Większość z Was, posiadaczy ogrodów, ma także dość pokaźne jego wyposażenie, takie jak stoły, krzesła, grille, huśtawki, czy nawet czekające na złożenie rozkładane baseny ogrodowe.

Wszystkie sprzęty powinny być odpowiednio zabezpieczone przed nadejściem zimy, ponieważ materiały, z których zostały wykonane, mogą nie poradzić sobie z silnymi mrozami, co oznacza, że w przyszłym sezonie będą nadawały się jedynie do wyrzucenia.

To, co powinniście zrobić, to zaopatrzyć się w dość dużą ilość folii zabezpieczającej i odpowiednio wszystko owinąć, po czym przechowywać w suchym miejscu, bez możliwości zamoczenia. Jeśli przyłożycie się do tego z odpowiednim zaangażowaniem, możecie być pewni, że wszystko przetrwa do następnego sezonu i jeszcze długo będziecie mogli cieszyć się sprawnym sprzętem.

Drewniane elementy (krzesła, stoły itp.) powinny zostać dodatkowo zabezpieczone preparatami do impregnacji – drewno jest dość wymagającym materiałem i trzeba o nie dbać. Metalowe meble, o ile nie są lakierowane, mogą pozostać na zewnątrz. Sprawdźcie też stan wiosenno – letnich narzędzi ogrodowych, przyjrzyjcie się kosiarce, czy nie wymaga naprawy. Wszystko to, co zrobicie jesienią, zdecydowanie zaprocentuje wiosną i ułatwi Wam pracę.

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023