Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Opuszczone miejsca w Warszawie: jak znaleźć i gdzie na urbex w Warszawie i okolicach?

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Data publikacji: 26.09.2024, Data aktualizacji: 26.09.2024

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 673 głosów

Opuszczone miejsca w Warszawie: jak znaleźć i gdzie na urbex w Warszawie i okolicach?
Jaką historię skrywają opuszczone miejsca w Warszawie? Co znajduje się na liście obiektów wartych odwiedzenia? Dzielimy się najciekawszymi zdjęciami z innymi eksploratorami. Sprawdź, jak wygląda mapa urbexów.

W Warszawie znajduje się wiele opuszczonych miejsc, które mają ciekawą historię. W mieście stołecznym nie brakuje obiektów, które są niepowtarzalne i oryginalne na skalę światową. Przyciągają nie tylko turystów, ale też mieszkańców. Znajdziemy opustoszałe fabryki, restauracje, kamienice czy budynki, które skrywają niejedną tajemnicę.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • co kryje się pod nazwą warszawskie Koloseum;
  • co dawniej mieściło się w budynku przy ul. Sobieskiego 100;
  • gdzie znajduje się Kamienicy Lejba Osmosa. 

Warszawskie Koloseum

Warszawska gazownia na Woli to jedno z najciekawszych opuszczonych miejsc w stolicy. Składają się na nią dwie ceglane rotundy. Tworzyły zbiorniki gazu, który był w nich produkowany. Mieściły tysiące metrów sześciennych oparów. Produkowany gaz służył głównie do oświetlania ulic miasta. Czas nie był jednak łaskawy dla budynków, ponieważ podczas II wojny światowej pocisk artyleryjski trafił w zbiornik. Na szczęście nie doszło do wybuchu. Zakład wstrzymał produkcję i dopływ gazu do miasta. Później zniszczeniu uległ drugi zbiornik, który został wcześniej opróżniony.

W skutek stałych bombardowań budynki zostały zniszczone. Później, w czasie Powstania Warszawskiego gazownię całkowicie odizolowano od miasta. Wiele osób, które uciekały przed hitlerowcami, znajdowały tam schronienie. W sierpniu niestety dotarł tam oddział SS-manów, którzy ewakuowali wszystkich oraz zdemontowali i wywieźli sprzęt przemysłowy. Jednak część wyposażenia, jak np. bibliotekę udało się ukryć. Kotłownię centralną udało się wyzwolić, a co ciekawe znaleziono tam wtedy pudło mieszczące 18 min.

Warszawska gazownia. Źródło: flickr.com, autor: Mariusz Jajesniak

W 1945 roku rozpoczęto odbudowę gazowni, która dalej dostarczała gaz do miasta. Następnie został on wyparty przez gaz ziemny wysokometanowy, który był po prostu tańszy. Tak gazownia zakończyła swoją pracę. Do dziś budynki znajdują się na Warszawskiej Woli i można je zobaczyć.

Kino Lotnik

Zbudowano je w okolicach lat 70. jako kino na 280 osób. Bardzo szybko jednak okazało się nieopłacalną inwestycją i budynek przebudowano na klub muzyczny. Był to pierwszy obiekt w Polsce z laserowym oświetleniem. Parkiet miał różnicę poziomów, ponieważ pozostała scena kinowa. Na początku nazywał się Trend, później Van Beethoven, Terminal 2000 i na końcu znowu był znany jako Trend.

Dyskoteka jednak nie przetrwała i do dziś możemy zobaczyć ten opuszczony budynek. Co ciekawe w środku pomalowany jest na różowo-fioletowo, co tworzy niepowtarzalną aranżację. Mieści się przy ulicy, która nosi nazwę kapitana samolotu, który rozbił się w 1980 roku na Okęciu.

Sobieskiego 100

Jest to kaskadowy budynek od 3 do 10 pięter, w którym w latach 70. mieściła się Ambasada Rosyjskich Dyplomatów. Dom stoi opuszczony i patrolowany przez całą dobę. Całe osiedle opustoszało w połowie lat 90. Następnie dzierżawę od Federacji Rosyjskiej wygrała spółka Fart, a w 2005 r. zajęło się nim ABW. Plotki o tym, co się tu działo, krążą od czasów PRL-u. Podobno pod przykrywką zamieszkania przez dyplomatów i przemysłowców prowadzono tutaj działalność szpiegowską.


Sobieskiego 100. Źródło: YouTube, autor Urbex Polska.

W 2005 r. swoją działalność rozpoczął tutaj Club 100, zwany „Sotką”. Stał się kultowym miejscem wśród Rosjan. Natomiast we wrześniu 2008 r. prezydent Warszawy oficjalnie przekazał budynek pod zarząd i administrację Skarbu Państwa.

Baseny „Skry”

Ten opuszczony teren to prawie 7-hektarów, na których mieszczą się zrujnowane baseny, przebieralnie i pawilony. Budownictwo tutaj posiada wiele cech powojennego modernizmu. Budynek zbudowany był na planie trapezu. Na pierwsze piętro pawilonu prowadzi szeroka rampa, w kształcie V, a na górze mamy przestronny taras. Głównie widać tutaj betonowe elementy o asymetrycznym kształcie, połączone belkami biegnącymi przez całą długość tarasu. Mimo to całość wydaje się lekka, a wpadające z góry światło tworzy efekt światłocienia.

W okolicy powstał klub dla miłośników opuszczonej architektury czy fotografów. Co ciekawe jest to także miejsce imprez. Najpierw był tu tor żużlowy, który w latach pięćdziesiątych przebudowano, tworząc stadion lekkoatletyczny. Następnie na początku lat 60. rozpoczęto planowanie budowy wielkiego kompleksu basenowego. Baseny zostały otworzone 13 lat później i przyciągały rzesze mieszkańców stolicy.

Kamienica Lejba Osmosa

To ostatnia tego typu kamienica na Woli. To ponadstuletni zabytek, który schowany jest w cieniu wieżowców przy rondzie ONZ. Deweloperzy mieli na niego chrapkę. Planowano rozbiórkę, ale na szczęście obiekt uznano za zabytek. Jak podkreśla wojewódzki konserwator zabytków, kamienica ma wysoką wartość historyczną i pozostałości bogatego wystroju architektonicznego.

Jest to dzieło artystyczne, ponieważ zachowały się w niej takie elementy jak m.in. oryginalny wystrój na dwubiegowej klatce schodowej, kamienne schody z profilowanymi stopnicami i metalowa balustrada, o dużych przęsłach wypełnionych kutą dekoracją z aplikacjami w kształcie liści akantu. Do czasów II wony światowej główną część mieszkańców kamienicy stanowili Żydzi. Na dole natomiast znajdowały się liczne sklepy: wędliniarnia, zakład fryzjerski, skład wina itp.

Nieistniejące budynki Warszawy Zobacz

Opuszczone domy i bloki w Warszawie

Na terenie miasta stołecznego znajduje się wiele miejsc, które pamiętają zamierzchłe czasy i widnieją w ewidencji zabytków. Spośród nich warto wymienić ponad stuletnie, zabytkowe budynki.

Stadion RKS Skra piłkarsko-lekkoatletyczny ul. Wawelska 5
Gorzelnia Henryków (jeden z najlepiej zachowanych zabytków przemysłu) ul. Klasyków 10
Zabytkowa stacja transformatorowa 5kV/220V Wybrzeże Kościuszkowskie 41p
Fabryka Win i Miodów Pitnych Varsovin ul. Żelazna 59
Schron OC ul. Kasprowicza 132
Zakłady Mechaniczne Ursus Kazimierza Gierdziejewskiego 7
Fabryka Kamlera, właśc. Warszawska Fabryka Mebli Stylowych kompleks fabryczny ul. Dzielna 72
Fabryka Garbarska Temler i Szwede w Warszawie ul. Okopowa 78 
Zakłady Wytwórcze Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg ul. Karolkowa 32/44
Zakłady Pollena-Uroda dawna fabryka kosmetyków ul. Szwedzka 20
Warszawskie Zakłady Fotochemiczne Foton ul. Wolska 45
Stara Fabryka Kas Pancernych Stalobetonowych „Stanisław Zwierzchowski i Synowie” ul. Strzelecka 30/32

Tabela: najciekawsze opuszczone miejsca w Warszawie.

Przykładem jest opuszczona kamienica na Żelaznej, która pochodzi z 1913 roku i przetrwała czasy wojenne. Ze względu na fakt, że obok niej znajdował się mur Getta Warszawskiego, znaczna jej część została jednak zniszczona. Póki co ratusz nie ma w planach modernizacji tego budynku.

Wśród popularnych obiektów znajduje się m.in. Rotunda Pałacyku Potockich. Ten obiekt historyczny uległ znacznej degradacji. Dziś można jedynie zobaczyć pozbawione okien mury rotundy usytuowane na niewielkiej polanie. Na liście opuszczonych osiedli w Warszawie znajdują się m.in. budynki przy ulicy Rzymowskiego na Mokotowie. Niektóre okna są tutaj zabite deskami, a ściany pokrywają coraz większe połacie grafitti. Najpierw znajdowały się tam mieszkania robotnicze, później ok. 1989 r. budynek został przekształcony w hostel. Obiekt został opuszczony w 2020 r.

Opuszczone miejsca i budynki w Warszawie: podsumowanie

Czym właściwie jest Urban Exploring? Warszawa to tylko jedno z wielu miejsc, które zachęca do eksplorowania często niewidocznych lub niedostępnych budowli oraz elementów infrastruktury miejskiej. Stwarza idealne warunki do realizacji planów turystycznych bliżej domu.

Przykładem urbexu w Warszawie są wyprawy na teren opuszczonych budynków. Może to budzić różne emocje – od kojarzenia takich miejsc z potencjalnymi i lokalnymi zagrożeniami po realny brak bezpieczeństwa w poruszaniu się po takich obiektach. Choć zasady eksploracji nie są prawnie uregulowane, to coraz częściej popularyzowane w mediach społecznościowych i na blogach poświęconych tej formie aktywności.

Dagmara Osińska

Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w październiku 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do września 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      21 listopada 2024

      Redakcja

    • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

      20 listopada 2024

      Redakcja

    • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

      20 listopada 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023