Odnawiamy stare krzesła
Data publikacji: 25.02.2019, Data aktualizacji: 02.10.2023
Średnia ocen 3/5 na podstawie 10 głosów
Renowacja starych mebli stała się w ostatnich sezonach niezwykle popularna. Jest to rozwiązanie, które pozwala na uatrakcyjnienie pomieszczenia z udziałem stosunkowo niskich kosztów. Jak odnowić stare krzesła, aby nabrały nowego blasku? Podpowiemy Wam dziś jak krok po kroku zabrać się za renowację i pokażemy, że nie jest to wcale takie trudne, jak mogłoby się na początku wydawać.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jakie są zalety renowacji starych mebli
- jak samodzielnie wykonać renowację
- jakich użyć narzędzi
Nie taka renowacja straszna!
Renowacja mebli, jeśli się dobrze do tego przygotujemy, może stać się ciekawym sposobem na spędzanie czasu z całą rodziną. Jeśli posiadacie zniszczone użytkowaniem krzesła, którym chcielibyście nadać nowego, atrakcyjnego wygląd, zdecydowanie powinniście postawić na ich odnowienie. Łatwo jest wyrzucić stare meble i wybrać się po zakup nowych. Nie ma w tym jednak nic twórczego i zdecydowanie nie wpłynie na poziom naszego samozadowolenia.
Odnawianie staroci jest bowiem świetną terapią dla tych, którzy zaczynają wątpić w swoje możliwości i umiejętności. Celowo piszemy o odnawianiu krzeseł, ponieważ ich renowacja jest stosunkowo prosta do przeprowadzenia i nie wymaga specjalnych umiejętności, poza chęciami i odrobiną kreatywności.
Przygotowujemy narzędzia
To, co będzie Wam potrzebne, zależne jest od tego, w jaki sposób będziecie odnawiać krzesła. Jeśli nie macie wizji na temat tego, jak powinny one wyglądać po odnowieniu, poszukajcie inspiracji w internecie. Przygotowując się do wersji najprostszej, a mianowicie do odmalowania krzeseł farbą do drewna, aby nadać im nowego życia i świeżości, zakupy nie będą zbyt duże. To, co niezbędne, to przede wszystkim preparat do usuwania lakieru, szpachelka, papier ścierny lub ręczna szlifierka, wybrana farba do drewna oraz lakier, jeśli postanowicie pokryć nim farbę.
Odnawianie krok po kroku
-
Usuńcie stary lakier z krzesła
Większość farb pokrytych jest lakierem, który przed przystąpieniem do odświeżania należy dobrze usunąć. Zamiast szlifować mozolnie całe krzesło, pokryjcie je specjalnym preparatem do usuwania lakieru. Po upływie czasu podanego na opakowaniu przez producenta możecie zabrać się do pracy. Warstwa starego lakieru pozwoli się znacznie łatwiej usunąć przy użyciu metalowej szpachelki.
-
Szlifowanie pozostałości lakieru i matowienie krzesła
Resztki lakieru, które nie poddały się preparatowi do jego usuwania, z powodzeniem znikną, jeśli potraktowane zostaną papierem ściernym lub małą, domową szlifierką. Jeśli poważnie chcecie zabrać się za odnowienie większej ilości mebli w domu, powinniście rozważyć zakup takiego narzędzia. Mała ręczna szlifierka świetnie sprawdzi się podczas drobnych prac renowacyjnych oraz pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu, który trzeba poświęcić na prace z użyciem papieru ściernego. Zmatowione szlifowaniem krzesło jest już gotowe do malowania.
-
Malowanie
Kiedy krzesło zostało już odpowiednio zmatowione, możecie zabrać się do właściwej pracy, czyli malowania. Aby praca była wykonana profesjonalnie, a farba pokryła równo wszystkie elementy, warto krzesła rozkręcić na części pierwsze. Takie przygotowanie zdecydowanie wpłynie na ich późniejszy wygląd. Opcja dla leniwych to malowanie bez rozkręcania, niemniej w tym wypadku zdecydowanie trudniej jest dotrzeć do wszystkich miejsc i równo rozprowadzić farbę.
W zależności od tego, jaką farbę do drewna wybraliście i jaki jest efekt po pierwszym malowaniu, będziecie wiedzieli, ile warstw farby będzie niezbędne, aby efekt Was zadowolił. Czas, jaki będziecie musieli odczekać do wyschnięcia i utwardzenia całkowitego farby, podany będzie na opakowaniu.
Na rynku znajdziecie zarówno produkty szybkoschnące, jak i takie, które potrzebowały będą nawet do trzech tygodni. Po upływie wskazanego czasu warto pomalować krzesła bezbarwnym (lub takim, jaki Wam się podoba) lakierem, który dodatkowo zabezpieczy odnowioną powierzchnię.
Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: