Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Renowacja mebli ogrodowych

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 30.04.2017, Data aktualizacji: 01.07.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 18 głosów

Renowacja mebli ogrodowych
Przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów, jak szybko i tanio odnowić zniszczone meble ogrodowe, aby cieszyć się nimi przez kolejne sezony.

Długo wyczekiwana wiosna na dobre zdążyła się rozgościć. Powoli zaczyna się sezon grillowy, coraz chętniej i częściej spędzamy czas na zewnątrz i oczekujemy ciepłych, letnich wieczorów. Jeśli właśnie odkryliście, że meble ogrodowe nie wyglądają tak pięknie, jak w zeszłym roku, to czas jest już najwyższy, aby zabrać się za ich odnawianie.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak odnowić drewniane meble ogrodowe
  • czy warto odnawiać te wykonane z plastiku
  • jak odświeżyć ratanowe meble ogrodowe 

Odnawianie mebli ogrodowych krok po kroku

Zanim zabierzecie się za odnawianie mebli i robienie niezbędnych zakupów, warto dokładnie sprawdzić i oszacować, w jakim stanie się one znajdują. Nie zawsze renowacja się opłaca, zwłaszcza jeśli meble są bardzo zniszczone, ponieważ koszt potrzebnych materiałów może przekroczyć cenę mebli. Jeśli stwierdzicie, że jednak warto to zrobić, podpowiemy wam krok po kroku, jak się do tego zabrać, aby wszystko poszło szybko, sprawnie i nie nadwyrężyło waszego portfela.

Zima to trudny okres dla mebli ogrodowych, zwłaszcza drewnianych, a już w szczególności tych, które zostały zimą na zewnątrz. Nie wszyscy z was wiedzą, że meble ogrodowe najlepiej zabezpieczyć już wczesną jesienią, kiedy przestajemy ich używać. Nie ma sensu czekać na pierwsze deszcze, śnieg i mróz, gdyż to właśnie one powodują najwięcej zniszczeń. W przyszłym sezonie postarajcie się o tym pamiętać, gdyż często już po lecie, meble ogrodowe będą wymagały odpowiedniej pielęgnacji czy impregnacji, aby móc przetrwać do wiosny w dobrym stanie.

ratanowe meble ogrodowe

Zrób to sam

Jeśli waszym zdaniem, meble nadają się do renowacji, spróbujcie zrobić to samemu. Nie jest to ani trudne, ani zbyt czasochłonne, a może być dobrym sposobem na spędzenie przyjemnego popołudnia lub weekendu. Jeśli wasze meble są drewniane, od tego sezonu powinniście wziąć pod uwagę, że czas najwyższy zacząć o nie dbać. Drewno jest bardzo wymagającym materiałem i bez odpowiedniej pielęgnacji będzie was negatywnie zaskakiwało co roku. Odnowić możecie też meble metalowe oraz rattanowe, choć z tymi ostatnimi, podobnie jak i z plastikowymi, sprawa jest nieco trudniejsza.

Odnawianie plastikowych mebli zwykle się nie opłaca, bo wydatki związane z zakupem materiału, nie przełożą się najczęściej na efekty końcowy – pomalowane meble plastikowe (choć są i tacy, którym to odpowiada) zwykle wyglądają po prostu brzydko. W przypadku rattanu można w pierwszej kolejności pokusić się o stary sprawdzony sposób i spróbować wyczyścić je wodą z cytryną i octem. W sklepach dostępne są także preparaty, które wykorzystuje się w odnawianiu mebli rattanowych, niemniej z doświadczenia wiemy, że (o ile koszt renowacji, nie przekracza ceny mebli) lepiej oddać je w ręce specjalistów.

meble ogrodowe

Renowacja mebli drewnianych

Jeśli meble drewniane nie zostały odpowiednio zakonserwowane przed zimą, musicie przygotować się na to, że odnawianie ich zajmie trochę dłużej niż gdybyście pamiętali o ich właściwej pielęgnacji. Konieczne zakupy oraz czas, jaki będzie wam potrzebny, zależały będą od tego, jakim są one stanie i co zamierzacie z nimi zrobić (czy wystarczy tylko olejowanie / lakierowanie, czy też będziecie chcieli je malować).

Jeśli przygotowujecie się do malowania, w pierwszej kolejności należy zeszlifować starą farbę lub lakier, aby drewno było gotowe (czyste i suche) do poddawania je kolejnym zabiegom. Jeśli nie zamierzcie nakładać farby, zacznijcie od olejowania, które bardzo dobrze się sprawdza, choć bez szlifowania też się nie obejdzie, choćby drobnoziarnistym papierem ściernym. W przypadku usuwania starej farby warto pokusić się o zakup małej ręcznej szlifierki, która jest w tego typu pracach bardzo pomocna.

Olej nakłada się małym pędzlem, w taki sposób, aby wniknął w drewno bardzo głęboko. W zależności od rodzaju drewna, czynność tą powtarzać należy kilkakrotnie, tak długo, aż każdy centymetr zostanie dobrze zaimpregnowany. Jeśli robicie to po raz pierwszy i nie jesteście pewni, czy zrobiliście to prawidłowo, odczekajcie aż olej wyschnie i wylejcie na mebel trochę wody, jeśli drewno wchłonie wodę, olejowanie trzeba będzie powtórzyć.

Dobrym sposobem jest też woskowanie drewna. Wosk nakłada się bardzo podobnie do oleju, z tą różnicą, że tworzy on na powierzchni drewna powłokę, dzięki której meble są odporniejsze na działanie warunków atmosferycznych.

Jeśli nie boicie się, że meble nabiorą ciemniejszego koloru, możecie wykorzystać lakierobejce, które nie tylko dobrze chronią przed deszczem, śniegiem i słońcem, ale także uwypuklają słoje, dzięki czemu meble wyglądają ładniej i lepiej się prezentują. Najbardziej znaną metodą jest też standardowe lakierowanie mebli, które powtarza się co najmniej trzy raz, wykorzystując najpierw podkład, który chroni drewno przed odbarwieniem. Dobranie preparatu nie zawsze jest łatwe, warto zrobić zdjęcie meblom, aby móc poprosić o pomoc specjalistę w sklepie z farbami i zakupić to, co rzeczywiście jest nam potrzebne.

 

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023