Wiadomości mieszkaniowe

Jak urządzić sypialnię by spać spokojnie?

Wygodna sypialnia i jej wpływ na zdrowy i spokojny sen. Jak urządzić sypialnie, aby poprawić jakość snu?

Oddaj swój głos!

Średnia ocena 4/5 na
podstawie 7 głosów
Jak urządzić sypialnię by spać spokojnie?

Każdy z nas chyba zdaje sobie sprawę, że złotą zasadą dobrego samopoczucia jest spokojny i zdrowy sen. To, w jaki sposób urządzona została sypialnia, ma na jakość naszego snu bardzo duży wpływ. Sen jest jedną z podstawowych funkcji życiowych, bez którego nikt z nas nie jest w stanie funkcjonować. Podpowiemy Wam dziś, jak udoskonalić miejsce odpoczynku, abyście mogli czuć się zregenerowani, wypoczęci i zadowoleni.

Jaki kolor do sypialni?

Jeśli Wasza sypialnia pomalowana została w zbyt ciemnych lub zbyt jaskrawych kolorach, możecie czuć się nimi zmęczeni lub przytłoczeni. Barwy zastosowane w miejscu odpoczynku mają ogromny wpływ na postrzeganie tego miejsca.

Sypialnia stanie się przytulną oazą spokoju, jeśli zastosujemy stonowane, ciepłe kolory, takie jak biel, beże, szarości w przytulnych odcieniach, błękity. Zastosowanie bieli na wszystkich ścianach wymagała będzie przełamania dodatkami, aby uzyskać pożądany efekt. Jeśli zdecydujecie się na tapety, pamiętajcie, że najlepiej sprawdzą się te, które nadawać będą wnętrzu przytulnego charakteru i pomogą się relaksować. Zbyt jaskrawe czy duże wzory mogą powodować zupełnie odwroty efekt do zamierzanego.

Postawcie na wygodne łóżko

Najważniejszym meblem w każdej sypialni jest łóżko wraz z wygodnym materacem. Każdy inny element wyposażenia może być tylko dodatkiem, ale łóżka niczym zastąpić się nie da. Jeśli od dłuższego czasu budzicie się w nocy, wstajecie z bólem pleców i nie możecie poradzić sobie ze zmęczeniem w ciągu dnia, to po wyeliminowaniu przyczyn zdrowotnych zdecydowanie powinniście pomyśleć o wymianie materaca lub całego łóżka.

Zakup tak podstawowego mebla nie jest żadnym problemem, jednak dobranie go odpowiednio do potrzeb jest sprawą nadrzędną. Zastanówcie się, na czym Wam najbardziej zależy. Jeśli macie problemy z kręgosłupem, alergiami itp. powinniście rozważyć zakup odpowiednio dopasowanego materaca. Wybór materacy i nakładek termoelastycznych, które dopasowują się do kręgosłupa i wpływają na jakość snu, jest naprawdę szeroki (to samo dotyczy hipoalergicznych materiałów, z jakich zostały wykonane).

Warto wybrać się do sklepu stacjonarnego, porozmawiać z doświadczonym sprzedawcą i 'przymierzyć' siebie do materaca. Kupując nową ramę, pamiętajcie, że tanio nie znaczy dobrze. Stelaże wykonane z materiałów imitujących drewno są mniej kosztowne, ale ich cena związana jest z niższą jakością. Im stabilniejsze łóżko, tym lepszy sen. Nie chcecie budzić się przecież w nocy na skrzypiącym łóżku, które doprowadzać Was będzie do białej gorączki.

Decydując się na nową ramę, pamiętajcie, że kupujecie narzędzie mające wpływ na Wasze samopoczucie. Powinno więc być przede wszystkim funkcjonalne i służyć przez przynajmniej kilka kolejnych lat.

 

Światło w sypialni

Wybór odpowiedniego oświetlenia do jednego, stosunkowo małego pomieszczenia nie powinien sprawić żadnych problemów. Niemniej błędy w urządzaniu i planowaniu światła w sypialni zdarzają się bardzo często, co ma duży wpływ na odpoczynek. Jedną z ważnych spraw, o której powinniście pamiętać już na etapie projektowym, jest odpowiednią ilość kontaktów elektrycznych. Udoskonalając sypialnię, w której zostało ich założonych zbyt mało, pomyślcie o rozdzielnikach lub przedłużaczach, które pomogą zorganizować oświetlenie.

Ładowanie telefonu obok łóżka czy ciągłe sprawdzanie otrzymanych wiadomości ma bardzo duży wpływ na jakość snu. Pobudzanie mózgu do ciągłej pracy nie pomaga odpocząć, wręcz przeciwnie. Ustalcie miejsce ładowania telefonów, w miarę możliwości poza sypialnią lub też w specjalnie do tego wyznaczonym miejscu. Zamiast ładowarki, postawcie na lampkę nocną z żarówką z ciepłym, przytulnym światłem.

W większych pomieszczeniach konieczne będzie górne oświetlenie, ponieważ lampki nocne mogą być niewystarczające. Świetnie sprawdzą się tu kontakty z regulacją natężenia światła, dzięki którym możecie ustawić oświetlenie tak, jak tylko Wam to odpowiada. Warto zakupić też pachnące świece i olejki eteryczne, które pomogą się zrelaksować i wpłyną na zdrowy, spokojny sen.

 

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Pola oznaczone gwiazdką* są obowiązkowe.

Artykuły powiązane

Sypialnia na antresoli

Sypialnia na antresoli

5 kroków do przytulnej sypialni

5 kroków do przytulnej sypialni