Jak urządzić mieszkanie dla studenta?
Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu
To jedno z najważniejszych pytań, jakie zadają sobie właścicieli nieruchomości pod wynajem. Jak urządzić mieszkanie dla studenta, by zwiększyć szanse na szybki zysk? Jakie meble i elementy wyposażenia powinny się w nim znaleźć? Czytaj na RynekPierwotny.pl.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak urządzić funkcjonalną i wygodną przestrzeń dla żaka,
- co powinno się znaleźć w odpowiednio wyposażonym pokoju dla studenta,
- czym kierować się podczas aranżacji mieszkania studenckiego.
Jak funkcjonalnie urządzić małe mieszkanie lub pokój studenta? Aranżacja krok po kroku
Dla większości młodych osób zakup nieruchomości jest poza zasięgiem finansowym. Z tego względu musi wynajmować mieszkanie przez cały okres studiów. Osoby studiujące decydują się zazwyczaj na wynajem lokum o niewielkim metrażu, które składają się z salonu z aneksem kuchennym i łazienki. Najczęściej wybierają kawalerki oraz dwupokojowe lokale mieszkalne. Mieszkanie dla studenta powinno być urządzone w przemyślany sposób. Wówczas można zdecydowanie szybciej wynająć nieruchomość oraz zwiększyć zysk za wynajem.
Na co zwrócić szczególną uwagę urządzając mieszkanie lub pokój studenta? Aranżacje przestrzeni pod wynajem przebiegają w nieco odmienny sposób niż na własne potrzeby. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na kolory. Aranżacja pokoju studenta bazuje na neutralnych barwach. Przestrzeń pod wynajem najlepiej urządzić korzystając z jasnych kolorów, które podobają się wielu osobom. W funkcjonalnie zaaranżowanym pomieszczeniu powinna zostać wydzielona strefa do nauki i relaksu. Oprócz tego musi się znaleźć dobre oświetlenie oraz dużo miejsca do przechowywania.
Jak urządzić pokój dla studenta? W jakie meble zainwestować?
Studenci na rynku najmu wciąż stanowią pokaźną grupę i mają na niego realny wpływ. Jak wyposażyć pokój dla studenta? Aranżacje takiej przestrzeni warto rozpocząć od doboru prostych i praktycznych mebli. Przede wszystkim warto wybierać egzemplarze trwałe, bez zbędnych elementów dekoracyjnych. Optymalnym wyborem są meble z łatwo zmywalną powierzchnią, które można nabyć w popularnych sieciówkach. Warto też zadbać o podzielenie przestrzeni na funkcjonalne strefy. Jak tego dokonać? Oto pomysły na aranżacje pokoju studenta, które sprawdzą się na niewielkim metrażu.
- W strefie do nauki nie może zabraknąć biurka z odpowiednią wysokością blatu. Jego powierzchnia powinna umożliwiać rozłożenie wszystkich potrzebnych materiałów. Do funkcjonalnego biurka należy dobrać ergonomiczne krzesło. Najlepszym wyborem jest fotel obrotowy z zagłówkiem. Warto też pomyśleć o pojemnych szafkach, prostych regałach i półkach do przechowywania książek.
- Strefa snu i relaksu powinna być wyposażona w łóżko sypialniane z wygodnym materacem lub rozkładaną kanapę. Bez wątpienia sprawdzi się również praktyczna szafka nocna. Niektóre aranżacje pokoju dla studenta uwzględniają wyposażenie w oryginalne dodatki. Taką przestrzeń można wzbogacić designerskim zegarem czy tablicą korkową.
- Kluczową rolę pełni odpowiednio dobrane oświetlenie. W strefie przeznaczonej do nauki i pracy powinna się znaleźć lampka na biurko. Jeśli chodzi o oświetlenie główne, warto zainwestować w plafon i punktowe kinkiety. Aranżacja pokoju dla studenta nie musi być kosztowna. Z reguły wystarczy odrobina kreatywności i inwestycja w najbardziej funkcjonalne przedmioty.
Jak urządzić mieszkanie studenckie? Najważniejsze zasady
Przede wszystkim należy zadbać o komfortowo wyposażoną przestrzeń. W studenckim mieszkaniu nie może zabraknąć pojemnej szafy lub mebli modułowych. Lokal dla studenta powinien być wyposażony w podstawowe sprzęty AGD. Niezbędna jest nie tylko kuchenka i lodówka, ale też mikrofala czy toster. Z pewnością przydadzą się również akcesoria do gotowania i sztućce. W łazience warto zamontować prysznic oraz wstawić szafkę na kosmetyki. W oknach mieszkania sprawdzą się rolety lub zasłony zacieniające.
W kawalerce wskazane jest wydzielenie strefy dziennej i nocnej. Do jednopokojowego mieszkania wstawić dwa oddzielne łóżka, stół jadalniany, biurko, fotel z podłokietnikami. Ewentualnie sprawdzi się również wygodny narożnik z funkcją rozkładania. W aneksie kuchennym wystarczą dwie lub trzy szafki, mała lodówka, niewielki zlew, dwupalnikowa kuchnia, blat jadalny. Przydatna jest również mikrofalówka oraz czajnik elektryczny. W strefie do nauki sprawdzi się biurko połączone z funkcjonalnym regałem.
Jak urządzić mieszkanie dla studenta: podsumowanie?
Warto zadbać o stworzenie przyjaznej i neutralnej przestrzeni. Na czym opiera się aranżacja małego pokoju dla studenta. Przede wszystkim na wstawieniu funkcjonalnych mebli i akcesoriów, które urozmaicą wnętrze. Absolutnym must-have jest komoda lub niewielka szafka, regał na książki, odpowiednio dobrane biurko oraz łóżko. Jak mieszkają studenci w Polsce i Europie? Według raportu z 2022 r. ok. 34% ankietowanych żaków wynajmowało mieszkanie samodzielnie albo ze znajomymi. Zaledwie 8% studentów mieszkało na stancji lub współdzieliło pokój w akademiku.
Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: