Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak urządzić mieszkanie dla studenta?

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Data publikacji: 28.06.2023, Data aktualizacji: 22.03.2024

3 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu

Jak urządzić mieszkanie dla studenta?
Aby urządzić mieszkanie lub pokój dla studenta, aranżacje muszą spełniać oczekiwania nie tylko samego żaka, ale również trzymać się w budżecie. Sprawdź, jak urządzić mieszkanie studenckie zgodnie z najnowszymi trendami.

To jedno z najważniejszych pytań, jakie zadają sobie właścicieli nieruchomości pod wynajem. Jak urządzić mieszkanie dla studenta, by zwiększyć szanse na szybki zysk? Jakie meble i elementy wyposażenia powinny się w nim znaleźć? Czytaj na RynekPierwotny.pl. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak urządzić funkcjonalną i wygodną przestrzeń dla żaka,
  • co powinno się znaleźć w odpowiednio wyposażonym pokoju dla studenta,
  • czym kierować się podczas aranżacji mieszkania studenckiego.

Jak funkcjonalnie urządzić małe mieszkanie lub pokój studenta? Aranżacja krok po kroku

Dla większości młodych osób zakup nieruchomości jest poza zasięgiem finansowym. Z tego względu musi wynajmować mieszkanie przez cały okres studiów. Osoby studiujące decydują się zazwyczaj na wynajem lokum o niewielkim metrażu, które składają się z salonu z aneksem kuchennym i łazienki. Najczęściej wybierają kawalerki oraz dwupokojowe lokale mieszkalne. Mieszkanie dla studenta powinno być urządzone w przemyślany sposób. Wówczas można zdecydowanie szybciej wynająć nieruchomość oraz zwiększyć zysk za wynajem.

Na co zwrócić szczególną uwagę urządzając mieszkanie lub pokój studenta? Aranżacje przestrzeni pod wynajem przebiegają w nieco odmienny sposób niż na własne potrzeby. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na kolory. Aranżacja pokoju studenta bazuje na neutralnych barwach. Przestrzeń pod wynajem najlepiej urządzić korzystając z jasnych kolorów, które podobają się wielu osobom. W funkcjonalnie zaaranżowanym pomieszczeniu powinna zostać wydzielona strefa do nauki i relaksu. Oprócz tego musi się znaleźć dobre oświetlenie oraz dużo miejsca do przechowywania.

Szukaj nieruchomości

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne

Jak urządzić pokój dla studenta? W jakie meble zainwestować?

Studenci na rynku najmu wciąż stanowią pokaźną grupę i mają na niego realny wpływ. Jak wyposażyć pokój dla studenta? Aranżacje takiej przestrzeni warto rozpocząć od doboru prostych i praktycznych mebli. Przede wszystkim warto wybierać egzemplarze trwałe, bez zbędnych elementów dekoracyjnych. Optymalnym wyborem są meble z łatwo zmywalną powierzchnią, które można nabyć w popularnych sieciówkach. Warto też zadbać o podzielenie przestrzeni na funkcjonalne strefy. Jak tego dokonać? Oto pomysły na aranżacje pokoju studenta, które sprawdzą się na niewielkim metrażu.

  • W strefie do nauki nie może zabraknąć biurka z odpowiednią wysokością blatu. Jego powierzchnia powinna umożliwiać rozłożenie wszystkich potrzebnych materiałów. Do funkcjonalnego biurka należy dobrać ergonomiczne krzesło. Najlepszym wyborem jest fotel obrotowy z zagłówkiem. Warto też pomyśleć o pojemnych szafkach, prostych regałach i półkach do przechowywania książek.
  • Strefa snu i relaksu powinna być wyposażona w łóżko sypialniane z wygodnym materacem lub rozkładaną kanapę. Bez wątpienia sprawdzi się również praktyczna szafka nocna. Niektóre aranżacje pokoju dla studenta uwzględniają wyposażenie w oryginalne dodatki. Taką przestrzeń można wzbogacić designerskim zegarem czy tablicą korkową.
  • Kluczową rolę pełni odpowiednio dobrane oświetlenie. W strefie przeznaczonej do nauki i pracy powinna się znaleźć lampka na biurko. Jeśli chodzi o oświetlenie główne, warto zainwestować w plafon i punktowe kinkiety. Aranżacja pokoju dla studenta nie musi być kosztowna. Z reguły wystarczy odrobina kreatywności i inwestycja w najbardziej funkcjonalne przedmioty.

Jak urządzić mieszkanie studenckie? Najważniejsze zasady

Przede wszystkim należy zadbać o komfortowo wyposażoną przestrzeń. W studenckim mieszkaniu nie może zabraknąć pojemnej szafy lub mebli modułowych. Lokal dla studenta powinien być wyposażony w podstawowe sprzęty AGD. Niezbędna jest nie tylko kuchenka i lodówka, ale też mikrofala czy toster. Z pewnością przydadzą się również akcesoria do gotowania i sztućce. W łazience warto zamontować prysznic oraz wstawić szafkę na kosmetyki. W oknach mieszkania sprawdzą się rolety lub zasłony zacieniające.

W kawalerce wskazane jest wydzielenie strefy dziennej i nocnej. Do jednopokojowego mieszkania wstawić dwa oddzielne łóżka, stół jadalniany, biurko, fotel z podłokietnikami. Ewentualnie sprawdzi się również wygodny narożnik z funkcją rozkładania. W aneksie kuchennym wystarczą dwie lub trzy szafki, mała lodówka, niewielki zlew, dwupalnikowa kuchnia, blat jadalny. Przydatna jest również mikrofalówka oraz czajnik elektryczny. W strefie do nauki sprawdzi się biurko połączone z funkcjonalnym regałem.

Jak urządzić mieszkanie dla studenta: podsumowanie?

Warto zadbać o stworzenie przyjaznej i neutralnej przestrzeni. Na czym opiera się aranżacja małego pokoju dla studenta. Przede wszystkim na wstawieniu funkcjonalnych mebli i akcesoriów, które urozmaicą wnętrze. Absolutnym must-have jest komoda lub niewielka szafka, regał na książki, odpowiednio dobrane biurko oraz łóżko. Jak mieszkają studenci w Polsce i Europie? Według raportu z 2022 r. ok. 34% ankietowanych żaków wynajmowało mieszkanie samodzielnie albo ze znajomymi. Zaledwie 8% studentów mieszkało na stancji lub współdzieliło pokój w akademiku.

aranżacja mieszkania z architektem
Dagmara Osińska

Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Najem krótkoterminowy

      Najem krótkoterminowy

      Mieszkanie na wynajem to coraz częstszy sposób na pasywny dochód. Na popularności zyskuje dziś również wynajem krótkoterminowy – i to nie tylko w turystycznych miejscowościach w okresie wakacyjnym. Staje się on popularną alternatywą dla droższych i obleganych hoteli - w szczególności w dużych aglomeracjach. Czy to rzeczywiście opłacalny biznes? Jak wyglądają przepisy? Jaki podatek od wynajmu mieszkania musimy zapłacić? Czy da się zorganizować najem krótkoterminowy bez działalności? Sprawdzamy!

      27 czerwca 2025

      Dominika Perkowska

    • Jak wybrać materac do sypialni?

      Jak wybrać materac do sypialni?

      Chcesz urządzić sypialnię? W tym pomieszczeniu będziesz odpoczywać i nabierać sił na kolejny dzień, więc dobrze przemyśl jego aranżację. Bardzo łatwo jest przeciążyć przestrzeń w małej sypialni, ale nawet w większych pokojach sypialnych często można zauważyć zaburzone proporcje. Najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko i to właśnie od niego najwięcej zależy. Sprawdź, jaki rozmiar materaca wybrać, aby nie przytłoczyć miejsca, w którym będziesz spać!

      25 czerwca 2025

      Artykuł sponsorowany

    • Jak przygotować własny projekt mieszkania?

      Jak przygotować własny projekt mieszkania?

      Projektowanie mieszkania stanowi nie lada wyzwanie zwłaszcza dla osób, które robią to po raz pierwszy. Jeśli nie stać nas na zatrudnienie fachowca, musimy podjąć się tego zadania samodzielnie. Jak stworzyć funkcjonalny projekt mieszkania w bloku? Czy można przygotować się do tego zadania? Jak uzyskać zamierzony efekt i nie popełnić błędów podczas aranżacji sypialni, łazienki i salonu połączonego z kuchnią? Podpowiadamy.

      20 czerwca 2025

      Dagmara Osińska

    • Podatek od sprzedaży nieruchomości

      Podatek od sprzedaży nieruchomości

      Sprzedajesz mieszkanie w 2025 roku? Zanim podpiszesz akt notarialny, sprawdź, jakie podatki i opłaty będą Cię obowiązywać. Dowiedz się, kiedy fiskus upomni się o 19% podatku, jak skorzystać z ulgi mieszkaniowej, jakie poniesiesz koszty notarialne oraz kto płaci podatek PCC.

      10 czerwca 2025

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023