Jak oświetlić ogród?

Artykuł gościnny

Data publikacji: 08.04.2020, Data aktualizacji: 20.02.2023

Średnia ocen 5/5 na podstawie 4 głosów

Jak oświetlić ogród?
Jak prawidłowo oświetlić ogród? Jakie lampy ogrodowe wybrać? Przeczytaj na RynekPierwotny.pl

Nie od dziś wiadomo, że obecne ogrody to nie tylko eleganckie rośliny, ale również odpowiednie oświetlenie. Praktycznie każdy z nas chciałby, aby nasz ogród wyglądał tak samo doskonale zarówno w dzień, jak i w nocy. Ten efekt jest widoczny szczególnie zimą, kiedy dni stają się coraz krótsze, a wtedy jedynym rozwiązaniem staje się sztuczne oświetlenie. Dziś do wyboru mamy przeróżne lampy ogrodowe, zaczynając od kinkietów, opraw najazdowych, świecącej kostki brukowej, czy najpopularniejszych obecnie słupków ogrodowych.

Lampy ogrodowe LED - czy to dobre rozwiązanie?

Coraz szybciej rozwijające się technologie, sprawiły, że obecnie każde najpopularniejsze oświetlenie zostało wyposażone w źródło światła LED. Oznacza to nie tylko energooszczędność, ale również trwałość, sięgającą bardzo często nawet 30 000 godzin. To chyba najważniejsze argumenty, które sprawiają, że lampy ogrodowe LED są obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem w oświetleniu zewnętrznym. W ich przypadku również nie musimy decydować się na lampy ze wbudowanym źródłem światła, a na takie, do których wkręcimy najpopularniejsze żarówki LED z małym, lub dużym gwintem. Mamy do dyspozycji również szereg lamp wykonanych w różnych stylach, czy kolorach. Tak szeroka gama produktów sprawia, że każdy z nas jest w stanie wybrać oświetlenie według swoich własnych i indywidualnych preferencji.

kwiaty w ogrodzie

Lampy ogrodowe to nie tylko słupki

Najczęściej wykorzystywane lampy do ogrodów to oczywiście słupki, które zamontujemy na podłożu, w dowolnym miejscu w naszym ogrodzie. Coraz chętniej wybierana jest także lampa, którą przymocujemy na ścianach budynku, czyli kinkiet zewnętrzny. Z reguły najczęściej ogrody znajdują się wokół naszych domów, dlatego takie dodatkowe oświetlenie z góry, może być niemal niezbędne w momencie spacerów po ogrodzie, czy wieczornych prac przy nim. Taki kinkiet może być zasilany standardowym prądem, czyli będzie potrzebował stałego dostępu do energii, ale coraz popularniejsze stają się kinkiety solarne. Wykorzystują one w pełni energię z promieni słonecznych do pracy, a całe ich podłączenie polega wyłącznie na zamocowaniu w słonecznym miejscu.

ogród zimowy

Oświetlenie ogrodu - jakie elementy warto doświetlić


Bardzo rzadko projektanci, czy właściciele ogrodów skupiają się na oświetleniu całej przestrzeni, a z reguły decydują się na podkreślenie wybranych elementów otoczenia. Najczęściej są to:
- Ścieżki w ogrodzie, które możemy doświetlić przy pomocy słupków ogrodowych, zamontowanych po obu stronach traktu. Możemy tutaj wykorzystać także kinkiety, w przypadku kiedy ścieżki znajdują się blisko budynków.
- Roślinność - wyjątkowo piękne rośliny, które chcielibyśmy zdecydowanie bardziej wyeksponować, również będą wymagały dodatkowego doświetlenia. Tutaj możemy wykorzystać oświetlenie świecące od dołu, czyli reflektory wbijane w ziemię, czy oprawy najazdowe
- Elewacje budynków - bardzo często ogrody znajdują się wokół naszych domów, czy firm. Warto wtedy pomyśleć również o odpowiednim wyeksponowaniu samej fasady budynku. Kinkiety świecące od dołu, czy te wersji góra-dół od razu przyciągną uwagę, a także zaznaczą ważne dla nas elementy wystroju.

Materiał opracowany przez eksperta sklepu SMD-LED.pl

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: