Jak oświetlić ogród?
Data publikacji: 08.04.2020, Data aktualizacji: 20.02.2023
Średnia ocen 5/5 na podstawie 4 głosów
Nie od dziś wiadomo, że obecne ogrody to nie tylko eleganckie rośliny, ale również odpowiednie oświetlenie. Praktycznie każdy z nas chciałby, aby nasz ogród wyglądał tak samo doskonale zarówno w dzień, jak i w nocy. Ten efekt jest widoczny szczególnie zimą, kiedy dni stają się coraz krótsze, a wtedy jedynym rozwiązaniem staje się sztuczne oświetlenie. Dziś do wyboru mamy przeróżne lampy ogrodowe, zaczynając od kinkietów, opraw najazdowych, świecącej kostki brukowej, czy najpopularniejszych obecnie słupków ogrodowych.
Lampy ogrodowe LED - czy to dobre rozwiązanie?
Coraz szybciej rozwijające się technologie, sprawiły, że obecnie każde najpopularniejsze oświetlenie zostało wyposażone w źródło światła LED. Oznacza to nie tylko energooszczędność, ale również trwałość, sięgającą bardzo często nawet 30 000 godzin. To chyba najważniejsze argumenty, które sprawiają, że lampy ogrodowe LED są obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem w oświetleniu zewnętrznym. W ich przypadku również nie musimy decydować się na lampy ze wbudowanym źródłem światła, a na takie, do których wkręcimy najpopularniejsze żarówki LED z małym, lub dużym gwintem. Mamy do dyspozycji również szereg lamp wykonanych w różnych stylach, czy kolorach. Tak szeroka gama produktów sprawia, że każdy z nas jest w stanie wybrać oświetlenie według swoich własnych i indywidualnych preferencji.
Lampy ogrodowe to nie tylko słupki
Najczęściej wykorzystywane lampy do ogrodów to oczywiście słupki, które zamontujemy na podłożu, w dowolnym miejscu w naszym ogrodzie. Coraz chętniej wybierana jest także lampa, którą przymocujemy na ścianach budynku, czyli kinkiet zewnętrzny. Z reguły najczęściej ogrody znajdują się wokół naszych domów, dlatego takie dodatkowe oświetlenie z góry, może być niemal niezbędne w momencie spacerów po ogrodzie, czy wieczornych prac przy nim. Taki kinkiet może być zasilany standardowym prądem, czyli będzie potrzebował stałego dostępu do energii, ale coraz popularniejsze stają się kinkiety solarne. Wykorzystują one w pełni energię z promieni słonecznych do pracy, a całe ich podłączenie polega wyłącznie na zamocowaniu w słonecznym miejscu.
Oświetlenie ogrodu - jakie elementy warto doświetlić
Bardzo rzadko projektanci, czy właściciele ogrodów skupiają się na oświetleniu całej przestrzeni, a z reguły decydują się na podkreślenie wybranych elementów otoczenia. Najczęściej są to:
- Ścieżki w ogrodzie, które możemy doświetlić przy pomocy słupków ogrodowych, zamontowanych po obu stronach traktu. Możemy tutaj wykorzystać także kinkiety, w przypadku kiedy ścieżki znajdują się blisko budynków.
- Roślinność - wyjątkowo piękne rośliny, które chcielibyśmy zdecydowanie bardziej wyeksponować, również będą wymagały dodatkowego doświetlenia. Tutaj możemy wykorzystać oświetlenie świecące od dołu, czyli reflektory wbijane w ziemię, czy oprawy najazdowe
- Elewacje budynków - bardzo często ogrody znajdują się wokół naszych domów, czy firm. Warto wtedy pomyśleć również o odpowiednim wyeksponowaniu samej fasady budynku. Kinkiety świecące od dołu, czy te wersji góra-dół od razu przyciągną uwagę, a także zaznaczą ważne dla nas elementy wystroju.
Materiał opracowany przez eksperta sklepu SMD-LED.pl
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: