Jak zasilacz do taśmy LED wybrać?
Data publikacji: 26.04.2021, Data aktualizacji: 20.02.2023
Średnia ocen 3/5 na podstawie 5 głosów
Taśmy LED to coraz częściej wybierany rodzaj oświetlenia w naszych domach. To niezwykle atrakcyjne, funkcjonalne i dekoracyjne przy okazji oświetlenie wnętrz. Decydując się na zastosowanie taśmy LED w naszym pomieszczeniu, stajemy przed pytaniem, jaki zasilacz LED będzie do niej potrzebny i jak dobrać jego parametry, aby oświetlenie funkcjonowało prawidłowo.
Dobór właściwego zasilacza nie jest specjalnie problematyczny, a stosując się do podstawowych zasad jego wyboru, każdy z pewnością wybierze odpowiedni do swojej sytuacji model zasilacza. Należy pamiętać, że zasilacz powinien być dedykowany do oświetlenia LED, a także powinien być to zasilacz stałoprądowy oraz stabilizowany. Nagłe, niespodziewane skoki napięć działają bowiem destrukcyjnie na diody LED, które są bardzo wrażliwe na niestabilność prądową.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak dobrać zasilacz do taśmy LED
- jak obliczyć moc zasilacza do taśmy LED
- jaka jest odpowiednia moc do zasilacza taśmy LED
Dobór zasilacza do taśm LED
Pierwszym i podstawowym parametrem wyboru zasilacza jest wielkość napięcia, jakie zasila naszą taśmę. Do wyboru mamy taśmy LED zasilane prądem o napięciu bezpiecznym 12V lub 24V. Popularniejszym rozwiązaniem jest taśma LED 12V. Do niej niezbędny więc będzie odpowiednio dobrany zasilacz 12V. Wiedząc jakie napięcie wyjściowe zasilacza jest odpowiednie dla naszej taśmy, możemy się zastanawiać co z napięciem wejściowym. W Polsce mamy do czynienia z napięciem sieciowym 230V i takie napięcie wejściowe zasilacza jest właściwe dla każdego montującego taśmę LED w naszym kraju. Kolejnym, chyba najważniejszym parametrem poszukiwanego zasilacza jest jego moc.
Jaka moc zasilacza do LED
Jak obliczyć moc zasilacza, który jest nam potrzeby? To banalnie proste zadanie, z którym poradzi sobie każdy, kto poszukuje zasilacza do swojej instalacji. Obliczeniem przykładowej mocy zajmiemy się w dalszej części wpisu. Teraz uwrażliwimy Państwa na jedną bardzo ważną rzecz. Do obliczonej mocy minimalnej zasilacza zawsze musimy dodać około 10-20% zapasu. Zapas mocy wskazany jest w celu uniknięcia przeciążenia zasilacza pracującego dokładnie “na styk”. Zasilacze są bowiem urządzeniami mającymi tendencję do nagrzewania się. Zapas mocy, o który zadbamy, wyliczając jego moc, pozwoli mu pracować w łagodniejszych, bezpieczniejszych warunkach.
Jak obliczyć zasilacz do taśmy LED
W celu obliczenia wymaganej przez nas mocy zasilacza należy przemnożyć długość zasilanej taśmy w metrach przez moc pobieraną przez 1 metr tej taśmy. Dla przykładu, jeśli mamy zasilić 8 m taśmy LED, której 1 metr pobiera 14,4W, minimalną moc zasilacza obliczamy następująco:
8m* 14,4W/1m= 115,2W
Czyli nasz zasilacz powinien mieć minimalną moc 115,2W. Do powyższego wyniku jednak zawsze należy dodać wspomniany wcześniej zapas mocy. Przyjmując zapas mocy na poziomie 15%, ostateczny wynik to 132,5W. Oznacza to, że potrzebny nam zasilacz powinien mieć moc minimum 132,5W (130W). Każdy zasilacz o mniejszej mocy nie będzie odpowiednim wyborem i może nieść za sobą różne problemy podczas jego eksploatacji. Wybierając zasilacz do taśmy LED, pamiętajmy także, że zasilaczy nie wolno łączyć. Przy dłuższych odcinkach zasilacze należy podłączyć do osobnych odcinków taśmy, nigdy nie łącząc ich dla całej jej długości. Poprawne obliczenie mocy zasilacza i wybór zasilacza dedykowanego do taśm LED da nam pewność bezpiecznej jej eksploatacji oraz da nam radość i satysfakcję z eksploatacji nowoczesnego oświetlenia LED w naszych wnętrzach.
Materiał opracowany przez specjalistę sklepu SMD-LED.pl
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: