Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak zasilacz do taśmy LED wybrać?

Artykuł gościnny

Data publikacji: 26.04.2021, Data aktualizacji: 20.02.2023

Średnia ocen 3/5 na podstawie 5 głosów

Jak dobrać zasilacz do taśmy LED
Jaki zasilacz do taśm LED wybrać oraz jak obliczyć wymaganą moc zasilacza? Sprawdź porady ekspertów na RynekPierwotny.pl

Taśmy LED to coraz częściej wybierany rodzaj oświetlenia w naszych domach. To niezwykle atrakcyjne, funkcjonalne i dekoracyjne przy okazji oświetlenie wnętrz. Decydując się na zastosowanie taśmy LED w naszym pomieszczeniu, stajemy przed pytaniem, jaki zasilacz LED będzie do niej potrzebny i jak dobrać jego parametry, aby oświetlenie funkcjonowało prawidłowo.

Dobór właściwego zasilacza nie jest specjalnie problematyczny, a stosując się do podstawowych zasad jego wyboru, każdy z pewnością wybierze odpowiedni do swojej sytuacji model zasilacza. Należy pamiętać, że zasilacz powinien być dedykowany do oświetlenia LED, a także powinien być to zasilacz stałoprądowy oraz stabilizowany. Nagłe, niespodziewane skoki napięć działają bowiem destrukcyjnie na diody LED, które są bardzo wrażliwe na niestabilność prądową.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.: 

  • jak dobrać zasilacz do taśmy LED
  • jak obliczyć moc zasilacza do taśmy LED
  • jaka jest odpowiednia moc do zasilacza taśmy LED

Dobór zasilacza do taśm LED

Pierwszym i podstawowym parametrem wyboru zasilacza jest wielkość napięcia, jakie zasila naszą taśmę. Do wyboru mamy taśmy LED zasilane prądem o napięciu bezpiecznym 12V lub 24V. Popularniejszym rozwiązaniem jest taśma LED 12V. Do niej niezbędny więc będzie odpowiednio dobrany zasilacz 12V. Wiedząc jakie napięcie wyjściowe zasilacza jest odpowiednie dla naszej taśmy, możemy się zastanawiać co z napięciem wejściowym. W Polsce mamy do czynienia z napięciem sieciowym 230V i takie napięcie wejściowe zasilacza jest właściwe dla każdego montującego taśmę LED w naszym kraju. Kolejnym, chyba najważniejszym parametrem poszukiwanego zasilacza jest jego moc.

Jaka moc zasilacza do LED

Jak obliczyć moc zasilacza, który jest nam potrzeby? To banalnie proste zadanie, z którym poradzi sobie każdy, kto poszukuje zasilacza do swojej instalacji. Obliczeniem przykładowej mocy zajmiemy się w dalszej części wpisu. Teraz uwrażliwimy Państwa na jedną bardzo ważną rzecz. Do obliczonej mocy minimalnej zasilacza zawsze musimy dodać około 10-20% zapasu. Zapas mocy wskazany jest w celu uniknięcia przeciążenia zasilacza pracującego dokładnie “na styk”. Zasilacze są bowiem urządzeniami mającymi tendencję do nagrzewania się. Zapas mocy, o który zadbamy, wyliczając jego moc, pozwoli mu pracować w łagodniejszych, bezpieczniejszych warunkach.

Szukaj nieruchomości

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
światło LED w mieszkaniu

Jak obliczyć zasilacz do taśmy LED

W celu obliczenia wymaganej przez nas mocy zasilacza należy przemnożyć długość zasilanej taśmy w metrach przez moc pobieraną przez 1 metr tej taśmy. Dla przykładu, jeśli mamy zasilić 8 m taśmy LED, której 1 metr pobiera 14,4W, minimalną moc zasilacza obliczamy następująco:

8m* 14,4W/1m= 115,2W

Czyli nasz zasilacz powinien mieć minimalną moc 115,2W. Do powyższego wyniku jednak zawsze należy dodać wspomniany wcześniej zapas mocy. Przyjmując zapas mocy na poziomie 15%, ostateczny wynik to 132,5W. Oznacza to, że potrzebny nam zasilacz powinien mieć moc minimum 132,5W (130W). Każdy zasilacz o mniejszej mocy nie będzie odpowiednim wyborem i może nieść za sobą różne problemy podczas jego eksploatacji. Wybierając zasilacz do taśmy LED, pamiętajmy także, że zasilaczy nie wolno łączyć. Przy dłuższych odcinkach zasilacze należy podłączyć do osobnych odcinków taśmy, nigdy nie łącząc ich dla całej jej długości. Poprawne obliczenie mocy zasilacza i wybór zasilacza dedykowanego do taśm LED da nam pewność bezpiecznej jej eksploatacji oraz da nam radość i satysfakcję z eksploatacji nowoczesnego oświetlenia LED w naszych wnętrzach.

 

Materiał opracowany przez specjalistę sklepu SMD-LED.pl

wykończenie mieszkania z architektem

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Stopy procentowe: wzrost i obniżka stóp procentowych oraz wpływ na kredyty hipoteczne

      Stopy procentowe: wzrost i obniżka stóp procentowych oraz wpływ na kredyty hipoteczne

      7 maja 2025 roku Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 0,5 pkt proc., sprowadzając stopę referencyjną do najniższego od wielu miesięcy poziomu 5,25 proc. To pierwsza taka decyzja od października 2023 roku, ale czy Polacy naprawdę odczują ulgę? Czy to początek długo wyczekiwanego trendu obniżek? Sprawdzamy, co decyzja NBP oznacza dla kredytobiorców i jak wpłynie na rynek nieruchomości.

      08 maja 2025

      Marcin Moneta

    • Blachodachówka modułowa: sprawdź ceny, montaż, wady i zalety w 2025

      Blachodachówka modułowa: sprawdź ceny, montaż, wady i zalety w 2025

      Nie od dziś wiadomo, że cena materiałów budowlanych jest  dla wielu osób czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego produktu. Z tego względu często poszukujemy zamienników, które będą odpowiadać standardom oryginału przy jednoczesnym obniżeniu kosztów inwestycji. W związku z tym kluczowe jest pytanie: ile kosztuje pokrycie dachu blachodachówką? Cena robocizny kształtuje się na poziomie 70-130 zł za m2. Ostateczna wycena zależy od lokalizacji, w której przeprowadzane są prace remontowe. Sprawdź ceny obowiązujące w 2025 r. na rynekpierwotny.pl.

      31 marca 2025

      Dagmara Osińska

    • Ile kosztuje ogrodzenia gabionowe?

      Ile kosztuje ogrodzenia gabionowe?

      Poszukując oryginalnych pomysłów na ogrodzenie posesji, możemy znaleźć nietuzinkowe i ciekawe propozycje zwane gabionami. Obok takich konstrukcji trudno przejść obojętnie. Gabiony są wykonane z wyjątkowo trwałych materiałów i wypełnione między innymi kamieniami. Ile kosztuje ogrodzenie gabionowe? Cena za metr może się wahać od 400 do nawet 1000 zł. Ostatecznie zależy od rodzaju wypełnienia i wysokości konstrukcji. W tym artykule przedstawiamy aktualne koszty instalacji ogrodzenia gabionowego.

      31 marca 2025

      Dagmara Osińska

    • Drewniane vs. kompozytowe – które deski lepiej sprawdzą się na tarasie?

      Drewniane vs. kompozytowe – które deski lepiej sprawdzą się na tarasie?

      Taras to doskonałe miejsce na spędzanie ciepłych wieczorów – w pojedynkę lub ze znajomymi. Jednak aby móc cieszyć się nim w pełni warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii dotyczących jego budowy. Jedną z nich jest dobór odpowiednich desek. Jaka opcja sprawdzi się lepiej? Naturalne drewno, czy może kompozyt? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań!

      04 marca 2025

      Artykuł sponsorowany

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023