Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Hamak w domu

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 07.10.2016, Data aktualizacji: 25.10.2021

3 minuty czytania

Średnia ocen 3/5 na podstawie 10 głosów

Hamak w domu
Jak wybrać odpowiedni hamak do domu i na co zwrócić uwagę lokując go w pomieszczeniu? O typach hamaków opowiada Joanna Herstowska.

Każdy z nas marzy, aby miejsce, w którym mieszkamy, było nie tylko sypialnią i domową restauracją, ale także przyjemnym azylem, w którym spokojnie można wypocząć i naładować baterie. Hamak w domu przywodzi na myśl przyjemne chwile relaksu na wakacjach, czy też słodkie lenistwo w ogrodzie w ciepłe, słoneczne popołudnie.

Podpowiemy Wam jak wybrać odpowiedni hamak, który sprawdzi się w domowych warunkach i pozwoli wypocząć z ciekawą książką, także w długie, zimowe wieczory.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym kierować się kupując hamak
  • jaki hamak wybrać dla najmłodszych
  • jak zawiesić hamak 

Jak wybrać hamak?

Wbrew pozorom montaż hamaka w domu to nic trudnego. W zależności od powierzchni, jaką dysponujecie, przeznaczenia (czy chcecie korzystać z niego sami, czy też będę używały go dzieci) oraz kosztów, jakie możecie ponieść, do wyboru macie kilka rodzajów hamaków. Różną się one kształtem, rozmiarem oraz materiałem, z jakiego zostały wykonane, wytrzymałością oraz montażem.

Hamak dla jednej, dwóch i wielu osób

Jeśli hamak służył będzie tylko jednej osobie, wystarczy, jeśli jego szerokość wynosiła będzie minimum 1,40 m. Dla dwóch i więcej osób powinien być szerszy o nie mniej niż 20 cm. Jeśli chcecie, aby naraz zmieściło się w niej dwoje dorosłych i dwoje dzieci, hamak musi być odpowiednio szerszy.

hamak dla jednej osoby

Hamak na drążkach

Jeśli marzycie o hamaku służącym tylko do popołudniowego relaksowania, hamak z drążkami (drewnianymi lub metalowymi) zamocowanymi przy głowie i nogach sprawdzi się znakomicie. Nie jest on jednak zbyt wygodną wersją do spania. Materiał naciągnięty na drążki nie dopasowuje się tak idealnie do ciała, jak w przypadku hamaków tradycyjnych, w których tkanina zwisa swobodnie.

Hamak siatka

Bardzo ciekawe rozwiązanie na ciepłe letnie dni, które ułatwia cyrkulację powietrza, choć ze względu na wykonanie ze sznurków, może być trochę niewygodny. Oczywiście można położyć na nim koc i przytulne poduchy, niemniej sprawdzi się lepiej w ogrodzie, niż w domowym zaciszu.

Hamak z tkaniny bez drążków

Hamak z tkaniny to rozwiązanie, które zdecydowanie lepiej sprawdzi się w domu, niż hamak wykonany ze sznurka. Jest on znacznie wygodniejszy, lepiej dopasowuje się do kształtu ciała i może się z nim z powodzeniem zdrzemnąć po południu. Zawieszony na balkonie lub tarasie może w upalne noce zastąpić łóżko. Jeśli nie jest wykonany z wodoodpornej tkaniny, należy chronić go przed deszczem. Ten typ hamaka jest najczęściej polecany przez sprzedawców i jest zdecydowanie najbardziej funkcjonalnym hamakiem wykorzystywanym w domach.

Hamak – fotel

Jeśli nie macie zbyt dużo miejsca, a marzycie o hamaku, to rozwiązanie na pewno przypadnie Wam do gustu. Hamak, który przypomina fotel, zawiesza się pod sufitem i tworzy swego rodzaju huśtawkę z funkcją wypoczynkową. W takim hamaku przyjemnie jest usiąść z książką i zapomnieć o całym świecie.

fotel z hamaka

Hamak dla najmłodszych

Nie tylko dorośli uwielbiają hamaki. Są one też świetnym pomysłem wykorzystywanym w pokojach dziecięcych. Ważne jednak, aby pamiętać o bezpieczeństwie najmłodszych. Hamak taki musi być wykonany z odpowiednio miękkiej tkaniny z atestem, odpowiednio wyprofilowanej, aby maluch z niego nie wypadł (w sklepach dostępne są wersje z szelkami bezpieczeństwa).

Starsze dzieci świetnie poradzą sobie z mini wersją hamaka wykonanego z tkaniny (sznurkowe hamaki nie są dobrym rozwiązaniem dla dzieci). Aby zapobiec wypadkom, hamaki dla dzieci zawieszajmy na odpowiedniej wysokości – im niżej, tym lepiej.

Wieszanie hamaka

W zależności od tego, jaką powierzchnią dysponujecie, możecie zdecydować się na hamak zamocowany do dwóch przeciwległych ścian, lub też kupić specjalny stelaż. Jeśli Wasze ściany wykonane są z gipsu lub betonu, nie powinno być problemu. Wytrzymałość ścian  ma kluczowe znaczenie.

Planując wieszanie hamaka, pamiętajcie, że odległość pomiędzy ścianami nie powinna być mniejsza niż 3/4 długości samego hamaka. Jeśli powieszony hamal zwisa swobodnie, przypominając banana, a wy nie dotykacie pośladkami ziemi, udało Wam się poprawnie go zawiesić. Zamontowanie dwóch haków i powieszenie hamaka naprawdę nie jest trudne, a spokojne wieczory z książką na wygodnym hamaku okażą się niezastąpione w długie zimowe wieczory.

 

wykończenie mieszkania z architektem
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Rolety rzymskie – inspiracje i pomysły na aranżacje

      Rolety rzymskie – inspiracje i pomysły na aranżacje

      Szukasz stylowego i praktycznego sposobu na dekorację wnęki okiennej? Rolety rzymskie to doskonałe rozwiązanie, które z pewnością przypadnie Ci do gustu. Te eleganckie rolety łączą w sobie funkcjonalność z estetycznym wyglądem, stanowiąc idealne dopełnienie każdego wnętrza. Do jakich wnętrz pasują rolety rzymskie?

      22 marca 2024

      Artykuł sponsorowany

    • Stan deweloperski mieszkania: co to znaczy i co obejmuje?

      Stan deweloperski mieszkania: co to znaczy i co obejmuje?

      Każdy z nas marzy o własnym M. Myśląc o czterech kątach, gdzie na wejściowych drzwiach moglibyśmy przybić tabliczkę z własnym nazwiskiem, snujemy plany co do aranżacji wnętrz, usytuowania sprzętu grającego, telewizora, a także tak prozaicznych przedmiotów jak łóżko, kuchenka czy stolik kawowy. Oczami wyobraźni widzimy chwile po powrocie z pracy, które moglibyśmy spędzić w osobistym fotelu, salonie, czytając książkę której miejsce jest w naszej wyjątkowej biblioteczce.

      26 lutego 2024

      Dominika Perkowska

    • Trendy wnętrzarskie 2024: jakie kolory i style będą królować w tym roku?

      Trendy wnętrzarskie 2024: jakie kolory i style będą królować w tym roku?

      Mieszkania pełne ciepła, bliskie naturze, minimalistyczne - takie będą wnętrza w 2024 roku. Nie zabraknie również pięknych kolorów, roślin i subtelnych, złotych dodatków. Tegoroczne trendy wnętrzarskie przyniosą także kilka modowych zaskoczeń. Jakich? Odpowiedź znajdziesz w naszym tekście. Przeczytaj koniecznie, jeżeli planujesz urządzanie mieszkania.

      31 stycznia 2024

      Marlena Rzepniewska

    • Dekoracje świąteczne „zrób to sam” (DIY): jak zrobić dekoracje świąteczne DIY?

      Dekoracje świąteczne „zrób to sam” (DIY): jak zrobić dekoracje świąteczne DIY?

      Jak stworzyć ręcznie robione ozdoby bożonarodzeniowe? Zobacz pomysły na dekoracje świąteczne do samodzielnego wykonania, czyli świąteczne DIY!

      16 grudnia 2024

      Dominika Perkowska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023