Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Gdzie się zaczęła deweloperska ofensywa?

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 11.05.2018, Data aktualizacji: 22.06.2020

Średnia ocen 4/5 na podstawie 4 głosów

Gdzie się zaczęła deweloperska ofensywa?
Dane GUS wskazują, że w 2017 r. to mniejsze rynki pierwotne przodowały pod względem wzrostu liczby rozpoczynanych mieszkań. Przyjrzeliśmy więc im się bliżej.

Miniony rok z pewnością można określić jako rekordowy dla rodzimej branży deweloperskiej. Świadczy o tym chociażby wzrost liczby rozpoczętych mieszkań na sprzedaż lub wynajem o prawie jedną czwartą. Wbrew pozorom, tak duży wzrost odnotowany dla całej Polski, wcale nie wynikał z wyjątkowej ofensywy inwestycyjnej deweloperów w Warszawie lub Krakowie. Po uważnym sprawdzeniu danych GUS-u okazuje się, że w 2017 r. to mniejsze rynki pierwotne przodowały pod względem wzrostu liczby rozpoczynanych mieszkań. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili dokładniej przeanalizować to ciekawe zjawisko.

Deweloperzy mocno przyspieszyli m.in. w Poznaniu i Olsztynie

Od pewnego czasu dysponujemy już danymi, które pozwalają na sprawdzenie ubiegłorocznej aktywności deweloperów w skali powiatów oraz miast na prawach powiatu. Komercyjni inwestorzy zdecydowanie najczęściej budują mieszkania w średnich i dużych miastach. Właśnie takich ośrodków miejskich dotyczą informacje przedstawione na poniższym wykresie. Uwzględnia on dwadzieścia miast na prawach powiatu, które w 2017 r. cechowały się największą liczbą mieszkań rozpoczynanych przez deweloperów. Dla każdego z tych ośrodków miejskich, obliczono zmianę liczby rozpoczętych mieszkań deweloperskich w relacji do 2016 r.

Warto wspomnieć, że odpowiednio przeliczone statystyki z 2016 r. i 2017 r. uwzględniają już nową metodologię badań Głównego Urzędu Statystycznego. Od niedawna GUS nie zalicza już małych deweloperów (działających jako jednoosobowi przedsiębiorcy) do kategorii inwestorów indywidualnych. Tacy mikro - deweloperzy są teraz traktowani jako podmioty budujące mieszkania na sprzedaż lub wynajem (podobnie jak spółki deweloperskie). Opisywana modyfikacja metodologii GUS-u, znacząco poprawiła wiarygodność informacji dotyczących aktywności deweloperów.

Informacje zaprezentowane na poniższym wykresie wyraźnie wskazują, że deweloperzy działający na terenie stolicy, w 2017 r. nie bili rekordów pod względem wzrostu liczby rozpoczynanych mieszkań. Roczny wzrost liczby rozpoczętych „M” obliczony dla Warszawy wyniósł tylko 4%. W tym kontekście znaczenie miały prawdopodobnie kłopoty z dostępnością dogodnych i atrakcyjnych cenowo gruntów pod zabudowę. O wiele większe wzrosty liczby rozpoczętych mieszkań deweloperskich (2016 r./2017 r.) odnotowano m.in. dla Wrocławia (+12%), Krakowa (+17%) oraz Gdańska (+26%). Na prawdziwą ofensywę deweloperów, wskazują jednak informacje dotyczące:

 

  • Łodzi (+58%/+952 mieszkania)

  • Poznania (+106%/+3395 mieszkań)

  • Gdyni (+66%/+881 mieszkań)

  • Białegostoku (+68%/+897 mieszkań)

  • Bydgoszczy (+65%/+735 mieszkań)

  • Torunia (+53%/+386 mieszkań)

  • Olsztyna (+195%/+467 mieszkań)

 

Wyniki z wymienionych rynków miały duże znaczenie dla ogólnopolskiego wzrostu liczby mieszkań rozpoczynanych przez deweloperów. Wystarczy wspomnieć, że w przypadku Poznania deweloperzy rozpoczęli o prawie 3400 więcej „M” niż rok wcześniej. Pod względem liczbowego wzrostu liczby rozpoczynanych mieszkań, nawet Białystok (+897) wyprzedził Warszawę (+814).

Informacje z takich rynków deweloperskich jak np. łódzki, poznański, białostocki oraz gdyński wskazują, że dobra sytuacja ekonomiczna w regionie (objawiająca się m.in. spadkiem bezrobocia), zachęciła deweloperów do znacznie większej aktywności inwestycyjnej. Warto zwrócić uwagę, że jeszcze większy wzrost liczby rozpoczętych „M” miał miejsce na terenie Elbląga (+425%). Liczbowe wyniki dla tego miasta prezentują się jednak o wiele mniej imponująco. W Elblągu liczba rozpoczynanych mieszkań wzrosła bowiem z 75 (2016 r.) do 394 (2017 r.).    

 sytuacja na rynku pierwotnym w 2018 roku

 

 W minionym roku stolica straciła na inwestycyjnym znaczeniu

Dobrym uzupełnieniem dla wcześniejszej analizy, mogą być wyniki zaprezentowane w poniższej tabeli. Dotyczą one udziału największych rynków deweloperskich w ogólnopolskiej liczbie rozpoczętych mieszkań na sprzedaż lub wynajem. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl obliczyli taki udział na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2016 r. i 2017 r.

  aktywność deweloperów w 2018 roku

Informacje z powyższego zestawienia wskazują, że w 2017 r. Warszawa nadal pozostawała zdecydowanie najważniejszym rynkiem dla deweloperów pod względem liczby rozpoczynanych mieszkań. Udział stołecznego miasta spadł jednak z 24,9% wyniku dla całej Polski (2016 r.) do 21,0% (2017 r.). Na znaczeniu wyraźnie zyskał natomiast Poznań (wzrost analogicznego udziału do 6,3% z 3,8%). Takie rynki jak łódzki, gdyński oraz białostocki pomimo wzrostów z 2017 roku, nie przekroczyły udziału wynoszącego 2,1% - 2,5%. To potwierdza, że pomimo aktywizacji niektórych mniejszych rynków pierwotnych, nadal mieliśmy do czynienia z wyraźną koncentracją aktywności deweloperów na terenie metropolii.  

Andrzej Prajsnar

Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w październiku 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do września 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      21 listopada 2024

      Redakcja

    • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

      20 listopada 2024

      Redakcja

    • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

      20 listopada 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023