Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Drewno w mieszkaniu

Magdalena Zdrenka
Magdalena Zdrenka

Data publikacji: 05.12.2013, Data aktualizacji: 16.12.2021

2 minuty czytania

Średnia ocen 2/5 na podstawie 3 głosów

Drewno w mieszkaniu
Drewno to materiał, który niezależnie od stylu i upodobań, od lat triumfuje w naszych mieszkaniach. Sprawdź jak dobrać drewno do swojego mieszkania!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jaki rodzaj drewna wybrać do wnętrza
  • jakie są zalety drewna w mieszkaniu 
  • na co zwrócić uwagę wybierając drewno 

Drewno drewnu nierówne

Zanim urządzimy nasze mieszkanie i zdecydujemy się na konkretne propozycje, zwróćmy uwagę na dostępne na rynku gatunki drewna, które różnią się między sobą nie tylko kolorystyką czy rysunkami słojów, ale przede wszystkim twardością, od której w dużej mierze będzie zależeć trwałość naszych mebli i podłóg.

Coś dla zwolenników polskich drzew

Najbardziej popularnym gatunkiem wśród drzew, wykorzystywanym do produkcji mebli w naszym klimacie, jest sosna, która występuje zarówno w wersji naturalnej, jak i barwionej. Dużym powodzeniem cieszy się także dąb. Zwolennicy polskich drzew chętnie zamawiają także wyroby z jesionu, orzecha, buku czy grabu. Okazuje się jednak, że również miękkie drewno typu brzoza, olcha, czy wiąz możemy spotkać zarówno wśród mebli, jak i na podłodze. Są to jednak rozwiązania spotykane w pomieszczeniach mniej uczęszczanych i eksploatowanych typu sypialnia.

Stara mądrość prawdę powie

Okazuje się, że drewno po ścięciu zachowuje swoje właściwości lecznicze. Toteż, ze względu na swoją silną energię, brzoza proponowana jest wszystkim tym, którzy chcą wypocząć lub odzyskać pogodę ducha. Z kolei buk porządkuje myśli i ideę, zatem świetnie się nada do pomieszczenia, w którym pracujemy. Ważne miejsce wśród materiałów na domowe meble zajmuje dąb, który według wierzeń ludowych, jest symbolem zamożności, stabilności, dostatku i bezpieczeństwa w rodzinie.

Egzotyka na salonach

W ostatnim czasie możemy zaobserwować wiele pomysłów, wykorzystujących twarde drewno egzotyczne np. badi, padouk, tali, a także tek, jatoba, doussie i merbau, które poprzez swoją odporność na wilgoć, coraz chętniej goszczą nie tylko na salonach, ale i w innych pomieszczeniach. Coraz częściej możemy spotkać drewnianą egzotykę w korytarzach, w gabinecie, a nawet w łazienkach. Dużą popularnością cieszą się ostatnio w Polsce kolonialne meble mahoniowe, wykonywane na specjalne zamówienie w Indonezji, docierające do Polski drogą morską.

Z ceramiką w duecie

Niewątpliwie ogromnym atutem drewna egzotycznego jest jego twardość, jak również zróżnicowane kolorystycznie. Ze względu na swoje właściwości, świetnie nadaje się ono przy ogrzewaniu podłogowym, tworząc przy okazji interesujące połączenia z innymi materiałami, na przykład z ceramiką. Zaskakujący może być nie tylko sam gatunek drewna, ale i sposób jego ułożenia. Ciekawie ułożone drewno może tworzyć parkiet, mozaikę lub deski lite.

Zadbajmy o nią

Niekwestionowaną królową wśród polskich podłóg jest niewątpliwie deska parkietowa, która od lat dzielnie dzierży palmę pierwszeństwa wśród wielu wnętrz, zarówno tych użytecznych, jak i tych prywatnych. Warto jednak pamiętać, że o drewno trzeba dbać. Toteż niezwykle istotny jest sposób konserwacji danego gatunku, polegający na lakierowaniu olejowaniu czy woskowaniu. Odpowiednio dobrane preparaty wnikają w głąb drewna, impregnując je jednocześnie, przy okazji zachowując jego naturalny wygląd i właściwości. Dzięki temu, nasze drewno nie tylko oddycha, ale nie elektryzuje się, nie odbarwia i dodatkowo jonizuje powietrze.

Pasuje do wszystkiego

Drewno w pomieszczeniu niewątpliwie łączy w sobie ciepło, urok i solidność. Niezliczone gatunki i wzory poszczególnych gatunków drzew pozwalają stworzyć efektowne aranżacje w najróżniejszych stylach, począwszy od klasycznych pomysłów w jodełkę, po nowoczesne, misternie kładzione mozaiki.

wykończenie mieszkania z architektem
Magdalena Zdrenka
Magdalena Zdrenka

Najlepiej zorientowana poznanianka na wielkopolskim rynku pierwotnym, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu, pasjonatka stylowych wnętrz, właścicielka VIGO STUDIO.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Pomysł na sufit

      Pomysł na sufit

      Sufit nabiera coraz większego znaczenia we wnętrzach już nie tylko centrów handlowych, klubów, biur czy innych obiektów użyteczności publicznej, ale również mieszkań oraz domów prywatnych. Trend odchodzenia od koloru białego na rzecz innego wzornictwa jest zauważalny zwłaszcza w loftach i nowoczesnych domach. Popularne stają się eksperymenty nie tylko z kolorem, ale również materiałem i jego fakturą. Jakie są rodzaje wykończenia sufitów? Co warto wprowadzić we własnych czterech kątach?

      15 lipca 2022

      Redakcja

    • Ekologiczne środki czystości

      Ekologiczne środki czystości

      W dzisiejszych czasach półki sklepowe niemal uginają się od mnogości dostępnych środków czystości. Przyciągają wzrok konsumentów nietuzinkowymi opakowaniami, zachęcającą kolorystyką i obietnicą czystego i wysprzątanego domu. W ich składzie znajdziemy jednak silne środki chemiczne, niekiedy nawet toksyczne substancje. A gdyby tak naturalne środki czyszczące przygotować samodzielnie? To możliwe. Ekologiczne, a przede wszystkim skuteczne domowe środki, zrobisz sam. W tym artykule, krok po kroku podpowiemy jak je zrobić.

      31 marca 2022

      Redakcja

    • Sufit podwieszany i sufit napinany: cena za metr, wzory i konstrukcja w salonie, kuchni oraz przedpokoju

      Sufit podwieszany i sufit napinany: cena za metr, wzory i konstrukcja w salonie, kuchni oraz przedpokoju

      Aranżacja całego domu czy mieszkania nie jest łatwym zadaniem. W nowoczesnym mieszkaniu należy zwrócić uwagę na podłogi, ściany, meble, ale również sufity. W jaki sposób je zaprojektować, aby były funkcjonalne i wyglądały nowocześnie? Popularnym rozwiązaniem są sufity podwieszane lub napinane. Jak zrobić sufit podwieszany? Ile kosztuje sufit napinany? Jakie wzory na sufit wybrać? Sprawdź!

      05 listopada 2024

      Dominika Perkowska

    • Jak stworzyć letni klimat w mieszkaniu?

      Jak stworzyć letni klimat w mieszkaniu?

      Wspomnienie lata to dla wielu osób jedna z tych przyjemności, która pomaga przetrwać jesienną pluchę. A co gdyby tak oprócz wspomnienia również nasze otoczenie przypominało o tej nieuchronnie kończącej się porze roku? Jak to zrobić? Sprzymierzeńcem może okazać się nasze mieszkanie. Ciepłe palety barw, delikatne, naturalne tkaniny czy pamiątki z wakacji… Wystarczy kilka detali, by wprowadzić do wnętrza, powiew lata...

      26 września 2024

      Marlena Rzepniewska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023