Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Drewno w domu

Magdalena Zdrenka
Magdalena Zdrenka

Data publikacji: 19.01.2015, Data aktualizacji: 06.12.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 7 głosów

Drewno w domu
Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego gatunku drewna do domu i jak o nie umiejętnie zadbać? Wyjaśniamy!

Któż z nas nie kocha drewna w mieszkaniu? Niezależnie od stylu łączy w sobie ciepło, urok i solidność. Toteż trudno się dziwić, że króluje ono od lat w licznych aranżacjach wnętrz. Występuje zarówno jako element dominujący, jak i dekoracyjny, niezależnie od stylu i przyjętej palety barw.  Główną zaletą drewna jest jego trwałość, a także ewentualna możliwość pomalowania, odnowienia lub jeśli tylko zajdzie taka potrzeba - postarzenia. Warunek jest jeden, musimy o nie odpowiednio dbać.

Drewno do drewna zawsze pasuje – obalamy mity

Niestety wciąż pokutuje u nas przekonanie, że drewno z drewnem zawsze da się spasować. Nic bardziej mylnego. Istnieje wiele gatunków drewna, mają one różne odcienie, różne rysunki słojów ale i różną twardość, a także wytrzymałość na wszelkie czynniki zewnętrze. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretne propozycje, prześledźmy wnikliwie wszelkie dostępne na rynku propozycje i wybierzmy te, które będą dla nas najbardziej odpowiednie.

Sosna, dąb a może brzoza? – wybieramy polskie gatunki

Spośród polskich gatunków drewna wciąż najbardziej popularna w naszym klimacie jest sosna, zarówno naturalna, jak i ta w wersji barwionej. Sporą popularnością cieszą się także nieśmiertelny dąb, jesion (zwłaszcza bielony), buk czy olcha. Coraz częściej sięgamy również po brzozę, która choć uważana jest za miękkie drewno, spotykana jest zarówno wśród mebli jak i na podłodze. Decydując się na brzozę, pamiętajmy, że nie jest ona wskazana dla osób z alergią i ze względu na swoją naturę, lepiej się sprawdza w pomieszczeniach mniej uczęszczanych - po to drewno możemy sięgnąć np. podczas urządzania sypialni.

Egzotyka wciąż jest w modzie

Od kilku lat sporą popularnością cieszą się również gatunki egzotyczne takie jak badipadouk, tali, a także tek, jatoba, doussie i merbau. Ich największą zaletą jest duża odporność na wilgoć, dlatego polecane są zarówno do salonów, ale i łazienek. Niewątpliwie ogromnym atutem drewna egzotycznego jest jego twardość, jak również zróżnicowane kolorystycznie. Drewno egzotyczne polecane jest również przy ogrzewaniu podłogowym. Możemy je również ciekawie łączyć z innymi materiałami, szkłem lub ceramiką.

O drewno trzeba dbać!!!

Bez względu na rodzaj drewna w naszym mieszkaniu, warto o nie dbać, poddając je odpowiedniej dla danego gatunku polegającej na lakierowaniu, olejowaniu czy woskowaniu. Odpowiednio dobrane preparaty wnikają w głąb drewna, impregnując je jednocześnie, przy okazji zachowując jego naturalny wygląd i właściwości. Dzięki temu, nasza drewniana podłoga, meble czy drewniane dodatki, nie tylko oddychają, ale nie odbarwiają się i dodatkowo jonizują powietrze.

wykończenie mieszkania z architektem
Magdalena Zdrenka
Magdalena Zdrenka

Najlepiej zorientowana poznanianka na wielkopolskim rynku pierwotnym, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu, pasjonatka stylowych wnętrz, właścicielka VIGO STUDIO.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Rolety rzymskie – inspiracje i pomysły na aranżacje

      Rolety rzymskie – inspiracje i pomysły na aranżacje

      Szukasz stylowego i praktycznego sposobu na dekorację wnęki okiennej? Rolety rzymskie to doskonałe rozwiązanie, które z pewnością przypadnie Ci do gustu. Te eleganckie rolety łączą w sobie funkcjonalność z estetycznym wyglądem, stanowiąc idealne dopełnienie każdego wnętrza. Do jakich wnętrz pasują rolety rzymskie?

      22 marca 2024

      Artykuł sponsorowany

    • Stan deweloperski mieszkania: co to znaczy i co obejmuje?

      Stan deweloperski mieszkania: co to znaczy i co obejmuje?

      Każdy z nas marzy o własnym M. Myśląc o czterech kątach, gdzie na wejściowych drzwiach moglibyśmy przybić tabliczkę z własnym nazwiskiem, snujemy plany co do aranżacji wnętrz, usytuowania sprzętu grającego, telewizora, a także tak prozaicznych przedmiotów jak łóżko, kuchenka czy stolik kawowy. Oczami wyobraźni widzimy chwile po powrocie z pracy, które moglibyśmy spędzić w osobistym fotelu, salonie, czytając książkę której miejsce jest w naszej wyjątkowej biblioteczce.

      26 lutego 2024

      Dominika Perkowska

    • Trendy wnętrzarskie 2024: jakie kolory i style będą królować w tym roku?

      Trendy wnętrzarskie 2024: jakie kolory i style będą królować w tym roku?

      Mieszkania pełne ciepła, bliskie naturze, minimalistyczne - takie będą wnętrza w 2024 roku. Nie zabraknie również pięknych kolorów, roślin i subtelnych, złotych dodatków. Tegoroczne trendy wnętrzarskie przyniosą także kilka modowych zaskoczeń. Jakich? Odpowiedź znajdziesz w naszym tekście. Przeczytaj koniecznie, jeżeli planujesz urządzanie mieszkania.

      31 stycznia 2024

      Marlena Rzepniewska

    • Dekoracje świąteczne „zrób to sam” (DIY): jak zrobić dekoracje świąteczne DIY?

      Dekoracje świąteczne „zrób to sam” (DIY): jak zrobić dekoracje świąteczne DIY?

      Jak stworzyć ręcznie robione ozdoby bożonarodzeniowe? Zobacz pomysły na dekoracje świąteczne do samodzielnego wykonania, czyli świąteczne DIY!

      16 grudnia 2024

      Dominika Perkowska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023