Niezwykłe domy zbudowane z materiałów z odzysku!

Marlena Rzepniewska
Marlena Rzepniewska

Data publikacji: 10.09.2021, Data aktualizacji: 10.09.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 10 głosów

Domy z recyklingu
Czy można zbudować dom z materiałów z odzysku? Czy opony albo szklane butelki mogą zastąpić cegły? Okazuje się, że tak. Zobacz przykłady domów, które zbudowano z nietypowych materiałów. Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl

Zmielone łodygi pomidorów, szklane butelki, gazety, a nawet jeansy – to jedne z wielu nietypowych materiałów, których użyto do budowy domów. Branża budowlana na całym świecie eksperymentuje z materiałami z odzysku. Powstają z nich prawdziwe dziwadła, a czasem piękne ekologiczne domki. Jesteście ciekawi, jak wyglądają? Czytajcie dalej.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • gdzie znajduje się świątynia zbudowana z 1,5 mln butelek
 • kto stworzył dom z bio odpadów
 • czy można zbudować dom z papieru 

Earthship – domy z opon

Amerykański architekt – Michael Reynolds jest prekursorem ekologicznego budownictwa  opartego na wykorzystywaniu materiałów pochodzących z odzysku. W latach 60. i 70. XX wieku popularyzował budowanie domów z opon, konstrukcje te nazwano – earthship.  Za dodatkowy budulec służyły także butelki, puszki i wszelkiego rodzaju odpady. Jak powstaje tego typu dom? Opony lub inne materiały z odzysku są układane jak cegły, a przestrzeń między nimi wypełniają puszki, uszczelnione gliną i ziemią. Pierwsze tego typu mieszkania powstały w Stanach Zjednoczonych, ale idee prędko podchwycili mieszkańcy innych państw. W Polsce także można znaleźć domy zbudowane z opon. Pierwsza taka budowla powstała w Mierzeszynie, w województwie pomorskim.  

earthshipEarthship

Waste House

Niejeden projekt studentów przeszedł już do historii. Nie inaczej jest z Waste House – domem zaprojektowanym przez wykładowcę-architekta Duncana Baker-Brown’a i jego podopiecznych. Budynek ten powstał na terenie kampusu University of Brighton w Anglii. Użyte materiały przywracają o zawrót głowy, aż 85% wykorzystanych tworzyw pochodzi z odzysku. Szkielet został zbudowany głównie z odpadów sklejki. Zaizolowano go na kilka sposobów.

W deskach znalazły się stare kasety VHS i opakowania z płyt kompaktowych, zużyte tapety i niemal 20 tysięcy szczoteczek do zębów. Mimo nietuzinkowych materiałów budowalnych budynek wygląda jak zwyczajna kamienica. Zaprojektowano go tak, aby był w pełni energooszczędny. Waste House zdobył wiele nagród i został nominowany do nagrody Stephena Lawrence'a – Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich. Kamienica jest użytkowana przez studentów kierunków projektowania, architektury i inżynierii. To pierwszy budynek użyteczności publicznej w Europie zbudowany z materiałów z odzysku.

Waste House Waste House, Wikipedia, autor: Hassocks5489 

Świątynia miliona butelek

W prowincji Sisaket, która leży w pobliżu granicy z Kambodżą, 400 mil od Bangkoku, znajduje się niezwykła budowla, a w zasadzie cały nietuzinkowy kompleks. Chodzi o zbiór świątyń, który obejmuje około 20 budynków zbudowanych ze szklanych butelek, w brązowym i zielonym kolorze. Jak mówią mnisi, nie tracą one koloru, zapewniają dobre oświetlenie i są łatwe do czyszczenia. Kapsle od butelek zostały użyte do utworzenia mozaiki wokół świątyni. Najważniejszym budynkiem z całego kompleksu jest kościół na jeziorze, zbudowany z półtora miliona butelek po piwie. Tuż obok znajdują się pokoje modlitwy, sale na uroczystości, wieża ciśnień, obiekty dla turystów i kilka małych domków, które służą jako schronienie dla mnichów.

Świątynia z butelek Świątynia zbudowana z butelek, Wikimedia, autor:  Mark Fischer - Million Bottle Temple

Paper House 

Wygląda jak drewniany domek, a w rzeczywistości to… dom wykonany z papieru. Skąd pomysł na tak wyjątkowe mieszkanie? Jego autor – szwedzki inżynier Elis Stenman, w latach 20. XX wieku chciał stworzyć tanie lokum z dobrymi materiałami termomodernizacyjnymi. Uznał, że idealnym tworzywem będą gazety. Sklejając ze sobą tysiące czasopism o grubości ok. 2,5 cm zbudował pierwszy na świecie Paper House. Na koniec pokrył go warstwą lakieru.

Z gazet urządzono także wnętrze – począwszy od krzeseł, stołu, regału na książki, kończąc na zasłonach czy nawet zegarze. Stenman budując Paper House, szukał oszczędności wszędzie, gdzie się dało. Nawet klej do sklejania czasopism wykonał samodzielnie. Użył do tego mąki, wody i jabłek. Dom z papieru znajduje się w Rockport, w Stanach Zjednoczonych. Aktualnie mieści się w nim muzeum, które przyciąga rzesze turystów. Co ciekawe, z części gazet odpada lakier, co pozwala na ich szczątkowe czytanie.

Paper HousePaper House, Wikimedia, autor: Daderot

RECYhouse

Ten niezwykły budynek znajduje się w Limelette pod Brukselą. Wzniesiono go wyłącznie z materiałów pochodzących z recyklingu. Za tym projektem stoi Belgijski Instytut Badawczy Budownictwa. Założeniem architektów było ukazanie możliwości zbudowania budynku, w większości z materiałów z recyklingu, z zachowaniem wymogów konstrukcyjnych i standardów wykończeniowych. Całości dopatrywała Komisja Europejska. Do budowy RECYhouse, którego powierzchnia wynosi 350 m², zastosowano 150 różnych materiałów z recyklingu.

W budynku zastosowano m.in. pokrycia dachowe wykonane z odpadów plastikowych i starego papieru połączone z gumą z recyklingu, przegrody pionowe pokryte płytami ceramicznymi zawierającymi cząstki starego styropianu, czy ścienne płyty wykończeniowe z prasowanej wełny mineralnej z odzysku przetworzonego miału granitowego, dywany z plastiku poddanego recyklingowi, 20% dodatków popiołu (ze spalarni węgla) do zapraw murarskich, izolację ścian z odpowiednio zaimpregnowanych i przetworzonych odpadów papierowych. Do konstrukcji domu zastosowano bardzo małą ilość drewna, w celu symbolicznego przeciwstawienia się wycince lasów.

RECYhouseRECYhouse, źródło:recyhouse.be za pośrednictwem dom.wp.pl

Eko-dom z bioodpadów

Ze słomy, siana, łodyg pomidorów i wodorostów – czy można z tych produktów stworzyć biomateriały i wykorzystać do budowy domów? Duńczycy udowodnili, że tak. Firmy GXN i Kebony przy wsparciu duńskiego Ministerstwa Rolnictwa zbudowały domek z bioodpadów. Ten nietypowy budulec został zmielony i połączony w miękkie płytki kompozytowe. Następnie poddano je obróbce termicznej i wzmocniono polimerem, przygotowanym na bazie biologicznej. Dzięki temu, płytki stały się twarde i nabrały głęboko brązowego koloru.

Kompozyty gotowe do budowy domu zostały ostatecznie przetestowane przez Duński Instytut Technologiczny, gdzie udowodniono, że mają takie same właściwości i jakość, jak komponenty wykorzystywane do budowy zwykłych domów. Niewątpliwą zaletą tego domku jest fakt, że wyglądem nie różni się od innych modernistycznych domów. Nie wygląda jak organiczna lepianka, która odstraszałaby potencjalnych klientów. Dom położony jest w mieście Middlefart, w parku wystawowym stworzonym na potrzeby projektu zrównoważonego budownictwa.

Dom z bio odpadówDom z bio odpadów, źródło: kebony.com 

Cabana Floripa

Budynek znajduje się na wzgórzu w mieście Florianopolis. Został stworzony z części po rozbiórkach starych nieruchomości. Znaczną część budulca stanowiły niepotrzebne deski, rozbite lustra, płytki ceramiczne, a także szklane butelki. Ściany budynku są przeszklone, co pozwala cieszyć oko niezwykłym krajobrazem, dając wrażenie unoszenia się w powietrzu. Dom znajduje się na drzewie, jest bardzo jasny i kolorowy. Ta niezwykła nieruchomość może pomieścić do pięciu osób. Znajdziemy w niej wszelkie wygody: Internet, klimatyzację i telewizję kablową. Domek można nawet wynająć. Nocleg kosztuje 23 euro za noc.

Cabana FloripaCabana Floripa, źródło: airbnb.pl

Budownictwo z recyklingu jest wciąż bardziej ciekawostką niż budowlaną rzeczywistością. Jednak coraz więcej osób zaczyna interesować się tym tematem, by ideę zero waste przekuwać w czyny. Okazuje się bowiem, że domy z recyklingu mogą wyglądać równie pięknie co tradycyjne budownictwo, a przy tym nie szkodzić środowisku. Mieszkania z papieru, opon czy zmielonego siana i łodyg jeszcze długo nie będą naszą codziennością, ale są ciekawą alternatywą, która z pewnością spodoba się Matce Naturze.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: