Dlaczego warto zamieszkać na Polesiu?
Średnia ocen 4/5 na podstawie 6 głosów
Łódź to miasto pełne stereotypów. Niegdyś kojarzone z przemysłowym obszarem, dziś przeżywa swój renesans. Coraz więcej ludzi nie chce tu przejeżdżać tylko na chwilę, ale znaleźć swoje miejsce do życia. Wszystko za sprawą drugiego oblicza, które powstaje dzięki nowym inwestycjom, remontom zabytkowych przestrzeni czy zainteresowaniem światowych marek i firm. To miejsce o niepowtarzalnym charakterze. A jedną z ciekawszych dzielnic Łodzi jest Polesie. Idealne do zamieszkania na stałe. Dlaczego?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jaka jest historia Polesia
- jak wygląda rynek mieszkaniowy w tej dzielnicy
- dla kogo rekomendowana jest ta dzielnica
Krótka historia Polesia
Polesie położone jest w zachodniej części miasta. Nazwa pochodzi od rozległego obszaru po wyciętych przez mieszkańców na opał lasach. Do 1945 roku był to najsłabiej zurbanizowany teren podmiejski.
Ze znajdującego się tutaj Lasu Miejskiego utworzono Rezerwat Leśny Polesie Konstantynowskie. W latach 70. powstało ogromne osiedle bloków z wielkiej płyty. Do obszaru Polesia przyłączono Retkinię, o których dziś się mówi, że są łódzką sypialnią. W późniejszych latach nad rzeką Ner, wybudowano Grupową Oczyszczalnię Ścieków. I tak postępował rozwój tego obszaru.
Tereny zielone na Polesiu
Łódzkie Polesie to jedna z najbardziej zadrzewionych dzielnic miasta. Zlokalizowany jest tutaj drugi największy las miejski – Lublinek. Przez cały rok mieszkańcy mogą korzystać z uroków jakie zapewniają okoliczne ogrody i parki jak np. Park na Zdrowiu, czy im. Michała Klepacza, Sienkiewicza oraz Poniatowskiego. W dodatku są to na tyle atrakcyjne tereny, że chętnie przyjeżdzają tutaj mieszkańcy z innych części Łodzi.
Komunikacja na Polesiu
Z Polesia z łatwością dotrzemy w każde miejsce w Łodzi. Możemy korzystać tutaj z dobrej infrastruktury drogowej, ale także komunikacyjnej, czyli autobusów i tramwajów. Dzielnica ta jest doskonale skomunikowana z centrum. W okolicy znajdują się natomiast jedne z największych hipermarketów i sklepów. Dodatkowo na tym terenie zlokalizowany jest także Port Lotniczy im. Władysława Reymonta.
Oświata na Polesiu
Na Polesiu znajdziemy nie tylko galerie handlowe i biurowce. To także miejsce, w którym zlokalizowane są szkoły, przedszkola i żłobki. Studenci mają również bardzo blisko do Politechniki Łódzkiej.
Najpopularniejsze osiedla na Polesiu
Gdy mówimy o łódzkim Polesiu warto wspomnieć o kilku najważniejszych osiedlach. Na pewno jest nim Zdrowie, czyli kompleks leśno-rekreacyjny. Obszar ten słynie z rozległych terenów zielonych. Znajduje się tu Ogród Botaniczny, jak i dendrologiczny, kąpielisko Fala i rezerwat przyrody.
Kolejnym obszarem jest jedno z najstarszych łódzkich osiedli im. Montwiła-Mireckiego, zresztą wpisane do rejestru zabytków. Dziś niestety wiele budynków jest tutaj zaniedbanych. Niegdyś wysoki standard przyciągał łódzkich intelektualistów i artystów.
Warto wspomnieć również o osiedlach jak Karolew i Retkina, które słyną z zabudowy z wielkiej płyty. Znajdziemy tutaj czteropiętrowe bloki, ale także wieżowce. Natomiast na Retkini można również kupić lokal w nowoczesnych apartamentowcach o wysokim standardzie w pobliżu największych centrów handlowych, pawilonów handlowo-usługowych czy placówek oświatowych.
To co zdecydowanie podkreślają mieszkańcy Polesia to bezpieczeństwo dzielnicy. Rzadko dochodzi tutaj do przejawów wandalizmów czy agresji. Jest to miejsce komfortowe i przede wszystkim spokojne.
Rynek mieszkaniowy na Polesiu
Według danych serwisu RynekPierwotny.pl na Polesiu znajduje się najwięcej ofert ze wszystkich prezentowanych dzielnic łódzkich. Średnia cena za m2 wynosi tutaj 5957,23 złotych. Przeważają mieszkania w cenie od 5 000 do 5 500 złotych/m2, a w dalszej kolejności są te od 6 000 do 7 000 zł/m2. Można tutaj znaleźć również kilkanaście ofert lokali, których cena sięga powyżej 7 500 za m2. Na portalu pojawia się najwięcej mieszkań, które mieszczą się w przedziale cenowym od 250 000 do 350 000 złotych.
Najpopularniejsze są lokale średniej wielkości o powierzchni od 40 do 60 m2. W drugiej kolejności są nieruchomości większe, czyli te mieszczące się w przedziale od 60 do 80 m2. Najmniej znajdziemy lokali powyżej 100 m2. Zaledwie kilka ofert. Średni metraż mieszkania na Polesiu wynosi 57,83 m.
Na rynku dominują oferty lokali 3-pokojowych, następnie 2-pokojowych i 4-pokojowych. Szukający kawalerki również znajdą coś dla siebie. Pojedyncze oferty zdarzają się także dla mieszkań powyżej 5 pokoi.
Dla kogo mieszkania na łódzkim Polesiu?
Polesie to dzielnica, która sprzyja przede wszystkim rodzinom z dziećmi oraz parom, które planują jej założenie. Mieszkańcy mają tutaj łatwy dostęp do ośrodków nauczania, sklepów czy komunikacji miejskiej. Liczne tereny zielone zapewniają nie tylko świeże powietrze, ale także możliwość aktywnego wypoczynku i miejsce do spacerowania. Jeśli chodzi natomiast o szeroką ofertę lokali są one łatwo dostępne dla wielu osób, ponieważ znajdziemy zarówno te tańsze, jak i w wysokim standardzie czy mniejsze i większe.
Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: