Co robić gdy banki obniżają oprocentowanie lokat?

Konrad Bugiera Doradztwo Komunikacyjne
Konrad Bugiera Doradztwo Komunikacyjne

Data publikacji: 14.07.2020, Data aktualizacji: 14.07.2020

Co robić gdy banki obniżają oprocentowanie lokat?
Nickel Development wspólnie z trójką partnerów uruchomiła specjalną ofertę dla inwestorów pakietowych. Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl!

W poniedziałek 6 lipca 2020 r. największy polski bank, czyli PKO BP do odwołania wycofał z oferty lokaty terminowe dla przedsiębiorstw. Oprocentowanie rocznych lokat dla klientów indywidualnych ledwie przekracza 2 proc. w przypadku najlepszych ofert. Obligacje nie zachęcają do zakupu swoją rentownością. W takich okolicznościach poznańska firma Nickel Development wspólnie z trójką partnerów uruchomiła specjalną ofertę dla inwestorów pakietowych – czyli takich, którzy kupują na raz więcej niż jedno mieszkanie z myślą o dalszym wynajmie. Inwestycja będzie mieć wysoką rentowność, a dzięki zaangażowaniu profesjonalnych partnerów jest praktycznie bezobsługowa. 

Wg danych dostarczonych przez system Ada.place oparty na sztucznej inteligencji przetwarzającej w czasie rzeczywistym dane z milionów ofert wynajmu, nowa propozycja przygotowana przez firmę Nickel Development i jej partnerów, może zapewnić rentowność do 6,92% w skali roku w odniesieniu do jednego mieszkania. Jej atrakcyjność polega jednak na tym, że każdy kolejny lokal dodany do pakietu potencjalnie może jeszcze poprawić tę rentowność. W jaki sposób?

Firma Nickel Development stworzyła wspólnie z partnerami – YouNick Design (także z Grupy Nickel), RentPlanet i Ada.place – usługę, w której zaangażowanie klienta jest ograniczone do absolutnego minimum, czyli formalności związanych z umową i przekazania swojej wizji wykończenia mieszkań (choć i to niekoniecznie). Nickel Development buduje i sprzedaje mieszkanie, YouNick Design zajmuje się następnie wykończeniem go pod klucz i oddaje klientowi w użytkowanie już czyste, gotowe na przeprowadzkę pierwszych lokatorów. Tych za klienta znajdzie operator najmu RentPlanet, który będzie też obsługiwał lokatorów i dbał o mieszkania. Ada zapewni optymalne dane, które pozwolą ustalić ceny w odniesieniu do najbardziej aktualnych warunków rynkowych. Klient czerpie tylko korzyści – a im więcej mieszkań chce zakupić i wykończyć w taki sposób, tym bardziej korzysta z efektu skali i wynikającego z niego ograniczenia kosztów. A zatem rentowność rośnie. 

Prawie 7 proc. to sporo w porównaniu do oprocentowana lokat konsumenckich (aktualnie najlepsze wg serwisu Rankomat.pl dają 2,35 proc. w skali roku, czyli pozwalają zarobić 10,65 zł netto z wkładu 10.000 zł) albo rachunków oszczędnościowych, których oprocentowanie nie przekracza teraz 2 proc. 

Wyliczenia rentowności dotyczą wieżowca ST_ART Piątkowo powstającego przy ulicy Lechickiej w Poznaniu, bowiem na początek właśnie w tej inwestycji można dokonywać zakupów pakietowych w ramach nowej propozycji Nickel Development. Wybór wynika z odpowiedzi na sytuację rynkową.

 

– Oferta dla klientów pakietowych powstała w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie ST_ART Piątkowo ze strony osób, które od samego początku podkreślają, że chcą zakupić mieszkanie inwestycyjnie. Rozszerzyliśmy więc standardowy model sprzedaży o kolejny etap generowania wartości dla klienta, czyli dedykowane pakiety wykończenia pod klucz i wynajem z udziałem profesjonalnego operatora, sprawiając że inwestycja może być bezobsługowa - mówi Edyta Kołodziej, dyrektor sprzedaży i marketingu w Nickel Development. - Na tym etapie bierzemy pod uwagę wszystkie przyszłe możliwości związane z oferowaniem nieruchomości pod inwestycje. Jeśli reakcja rynku będzie pozytywna, będziemy z większą śmiałością podchodzić do takiego modelu budowania oferty przy kolejnych inwestycjach dodaje.

Inwestycja Nikel Development ST_ART Piątkowo

Rentowność wynajmu to jedna korzyść, ale trzeba zwrócić też uwagę na aprecjację nieruchomości w Poznaniu. Jak wynika z danych prezentowanych przez portal RynekPierwotny.pl, w poznańskiej dzielnicy Stare Miasto, na terenie której położona jest inwestycja ST_ART Piątkowo, nawet wybuch epidemii COVID19 nie spowodował wahnięcia cen mieszkań, więc inwestorzy mogą być spokojni o to, że ich nieruchomości będą warte coraz więcej. A zatem nawet gdyby chcieli wycofać się z inwestycji po krótkim okresie, z dużym prawdopodobieństwem zarobią również na aprecjacji. 

Trzecia sprawa to wygoda całego przedsięwzięcia inwestycyjnego. W modelu proponowanym przez Nickel Development i jego partnerów klient jest zaangażowany tylko na etapie negocjacji umowy zakupu nieruchomości i na samym początku ustaleń z projektantami wnętrza. Potem – praktycznie rzecz biorąc – sprawy toczą się same. Warto zwrócić uwagę, że wyliczenie rentowności na poziomie 6,92 proc. uwzględnia już koszty poniesione na wykończenie pod klucz. 

Jaka to oszczędność czasu – trudno dokładnie ocenić. Natomiast każdy, kto mierzył się osobiście z wykończeniem mieszkania, wie jak wiele energii i czasu pochłania koordynacja pracy poszczególnych ekip budowlanych i synchronizacja dostaw materiałów, nie wspominając nawet o dopilnowaniu, czy efekty prac są rzeczywiście zgodne z ustaleniami. Kolejna trudność jest taka, że najmniejsze odchylenie od planu może spowodować lawinę opóźnień. 

Mając do dyspozycji od kilku do kilkunastu ekip budowlanych jednocześnie można za to z dużą elastycznością zarządzać ich grafikiem i kierować do prac zgodnie z tym, jak rozkładają się dostawy materiałów. Inwestor w tym czasie może skupić się na swojej pracy, która najprawdopodobniej przynosi więcej zarobku niż jego osobisty nadzór nad pracami mógłby wygenerować oszczędności. 

 

Konrad Bugiera Doradztwo Komunikacyjne
Konrad Bugiera Doradztwo Komunikacyjne

Rzecznik prasowy Nickel Development, doradca w zakresie komunikacji biznesowej, właściciel kancelarii doradczej Konrad Bugiera Doradztwo Komunikacyjne świadczącej usługi w zakresie PR, content marketingu i custom publishing.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: