Co robić gdy banki obniżają oprocentowanie lokat?

Data publikacji: 14.07.2020, Data aktualizacji: 14.07.2020
:format(jpg)/articles/gallery/image/11517/st_art-pi%C4%85tkowo.jpg)
W poniedziałek 6 lipca 2020 r. największy polski bank, czyli PKO BP do odwołania wycofał z oferty lokaty terminowe dla przedsiębiorstw. Oprocentowanie rocznych lokat dla klientów indywidualnych ledwie przekracza 2 proc. w przypadku najlepszych ofert. Obligacje nie zachęcają do zakupu swoją rentownością. W takich okolicznościach poznańska firma Nickel Development wspólnie z trójką partnerów uruchomiła specjalną ofertę dla inwestorów pakietowych – czyli takich, którzy kupują na raz więcej niż jedno mieszkanie z myślą o dalszym wynajmie. Inwestycja będzie mieć wysoką rentowność, a dzięki zaangażowaniu profesjonalnych partnerów jest praktycznie bezobsługowa.
Wg danych dostarczonych przez system Ada.place oparty na sztucznej inteligencji przetwarzającej w czasie rzeczywistym dane z milionów ofert wynajmu, nowa propozycja przygotowana przez firmę Nickel Development i jej partnerów, może zapewnić rentowność do 6,92% w skali roku w odniesieniu do jednego mieszkania. Jej atrakcyjność polega jednak na tym, że każdy kolejny lokal dodany do pakietu potencjalnie może jeszcze poprawić tę rentowność. W jaki sposób?
Firma Nickel Development stworzyła wspólnie z partnerami – YouNick Design (także z Grupy Nickel), RentPlanet i Ada.place – usługę, w której zaangażowanie klienta jest ograniczone do absolutnego minimum, czyli formalności związanych z umową i przekazania swojej wizji wykończenia mieszkań (choć i to niekoniecznie). Nickel Development buduje i sprzedaje mieszkanie, YouNick Design zajmuje się następnie wykończeniem go pod klucz i oddaje klientowi w użytkowanie już czyste, gotowe na przeprowadzkę pierwszych lokatorów. Tych za klienta znajdzie operator najmu RentPlanet, który będzie też obsługiwał lokatorów i dbał o mieszkania. Ada zapewni optymalne dane, które pozwolą ustalić ceny w odniesieniu do najbardziej aktualnych warunków rynkowych. Klient czerpie tylko korzyści – a im więcej mieszkań chce zakupić i wykończyć w taki sposób, tym bardziej korzysta z efektu skali i wynikającego z niego ograniczenia kosztów. A zatem rentowność rośnie.
Prawie 7 proc. to sporo w porównaniu do oprocentowana lokat konsumenckich (aktualnie najlepsze wg serwisu Rankomat.pl dają 2,35 proc. w skali roku, czyli pozwalają zarobić 10,65 zł netto z wkładu 10.000 zł) albo rachunków oszczędnościowych, których oprocentowanie nie przekracza teraz 2 proc.
Wyliczenia rentowności dotyczą wieżowca ST_ART Piątkowo powstającego przy ulicy Lechickiej w Poznaniu, bowiem na początek właśnie w tej inwestycji można dokonywać zakupów pakietowych w ramach nowej propozycji Nickel Development. Wybór wynika z odpowiedzi na sytuację rynkową.
– Oferta dla klientów pakietowych powstała w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie ST_ART Piątkowo ze strony osób, które od samego początku podkreślają, że chcą zakupić mieszkanie inwestycyjnie. Rozszerzyliśmy więc standardowy model sprzedaży o kolejny etap generowania wartości dla klienta, czyli dedykowane pakiety wykończenia pod klucz i wynajem z udziałem profesjonalnego operatora, sprawiając że inwestycja może być bezobsługowa - mówi Edyta Kołodziej, dyrektor sprzedaży i marketingu w Nickel Development. - Na tym etapie bierzemy pod uwagę wszystkie przyszłe możliwości związane z oferowaniem nieruchomości pod inwestycje. Jeśli reakcja rynku będzie pozytywna, będziemy z większą śmiałością podchodzić do takiego modelu budowania oferty przy kolejnych inwestycjach – dodaje.

Rentowność wynajmu to jedna korzyść, ale trzeba zwrócić też uwagę na aprecjację nieruchomości w Poznaniu. Jak wynika z danych prezentowanych przez portal RynekPierwotny.pl, w poznańskiej dzielnicy Stare Miasto, na terenie której położona jest inwestycja ST_ART Piątkowo, nawet wybuch epidemii COVID19 nie spowodował wahnięcia cen mieszkań, więc inwestorzy mogą być spokojni o to, że ich nieruchomości będą warte coraz więcej. A zatem nawet gdyby chcieli wycofać się z inwestycji po krótkim okresie, z dużym prawdopodobieństwem zarobią również na aprecjacji.
Trzecia sprawa to wygoda całego przedsięwzięcia inwestycyjnego. W modelu proponowanym przez Nickel Development i jego partnerów klient jest zaangażowany tylko na etapie negocjacji umowy zakupu nieruchomości i na samym początku ustaleń z projektantami wnętrza. Potem – praktycznie rzecz biorąc – sprawy toczą się same. Warto zwrócić uwagę, że wyliczenie rentowności na poziomie 6,92 proc. uwzględnia już koszty poniesione na wykończenie pod klucz.
Jaka to oszczędność czasu – trudno dokładnie ocenić. Natomiast każdy, kto mierzył się osobiście z wykończeniem mieszkania, wie jak wiele energii i czasu pochłania koordynacja pracy poszczególnych ekip budowlanych i synchronizacja dostaw materiałów, nie wspominając nawet o dopilnowaniu, czy efekty prac są rzeczywiście zgodne z ustaleniami. Kolejna trudność jest taka, że najmniejsze odchylenie od planu może spowodować lawinę opóźnień.
Mając do dyspozycji od kilku do kilkunastu ekip budowlanych jednocześnie można za to z dużą elastycznością zarządzać ich grafikiem i kierować do prac zgodnie z tym, jak rozkładają się dostawy materiałów. Inwestor w tym czasie może skupić się na swojej pracy, która najprawdopodobniej przynosi więcej zarobku niż jego osobisty nadzór nad pracami mógłby wygenerować oszczędności.

Rzecznik prasowy Nickel Development, doradca w zakresie komunikacji biznesowej, właściciel kancelarii doradczej Konrad Bugiera Doradztwo Komunikacyjne świadczącej usługi w zakresie PR, content marketingu i custom publishing.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: