Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Cena gruntów a cena mieszkań

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 29.11.2019, Data aktualizacji: 06.07.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 9 głosów

Cena gruntów a cena mieszkań
Jaki udział ma cena gruntu w ostatecznej cenie mieszkania? Sprawdza ekspert portalu RynekPierwotny.pl!

Krajowe media już od dłuższego czasu informują o szybkim wzroście cen gruntów pod zabudowę mieszkaniową. To zjawisko jest widoczne przede wszystkim na terenie metropolii, a także w ich najbliższych okolicach. Warto pamiętać, że rosnące ceny gruntów nie są tylko wynikiem zapotrzebowania ze strony deweloperów. W największych miastach spory popyt na działki generują również inwestorzy planujący m.in. budowę biurowców, hoteli oraz centrów handlowych.

Dzięki danym Narodowego Banku Polskiego możemy sprawdzić, jakie średnie stawki za 1 mkw. gruntu niedawno musieli płacić deweloperzy konkurujący o działki z pozostałymi inwestorami. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jaki udział ma cena gruntu w ostatecznej cenie mieszkania
  • działki w jakich miastach są najdroższe
  • czy ceny gruntów windują ceny mieszkań

Działki z Warszawy i Krakowa są zdecydowanie najdroższe

Rynek gruntów pod zabudowę mieszkaniową jest trudniejszy do analizy niż oferta deweloperów. Badanie rynku działek utrudnia m.in. fakt, że nie wszystkie części największych miast są pokryte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Warto również pamiętać, że część deweloperów dopiero po dłuższym czasie wykorzystuje wcześniej zakupione działki. Właśnie dlatego Narodowy Bank Polski w ramach swojego badania cen gruntów wybrał te działki, które wkrótce po zakupie zostały wykorzystane do realizacji inwestycji mieszkaniowych.

Eksperci NBP podają, że przeanalizowali 121 inwestycji mieszkaniowych z 11 miast wojewódzkich. Mowa o projektach, które trafiły do oferty deweloperów w 2017 r. lub 2018 r. Poniższa tabela przedstawia wyniki wspomnianej analizy. Zestawienie przygotowane przez portal RynekPierwotny.pl (na podstawie danych NBP) pokazuje średnią cenę 1 mkw. gruntu pod zabudowę wielorodzinną i przeciętny udział ceny takiej działki w cenie 1 mkw. powierzchni użytkowej mieszkalnej (PUM).  

Szukaj nieruchomości

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne

Zgodnie z oczekiwaniami, dane Narodowego Banku Polskiego pokazują bardzo duże zróżnicowanie cen działek wykorzystanych przez deweloperów. Przeciętne stawki za 1 mkw. gruntu pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną wynoszą od 269 zł (Zielona Góra) do 3897 zł (Warszawa). Warto zwrócić uwagę, że oprócz stolicy wysokimi cenami działek cechuje się również Kraków. Dystans cenowy dwóch największych metropolii (Warszawy i Krakowa) względem pozostałych miast jest bardzo duży.

 Im „droższe” miasto tym większy udział gruntu w cenie „M”

Warto dodać, że dla analizowanych inwestycji mieszkaniowych z Warszawy i Krakowa odnotowano także najwyższy udział kosztów zakupu działki w cenie 1 mkw. powierzchni użytkowej mieszkalnej (PUM). Mowa o wynikach na poziomie 27% (Kraków) oraz 24% (Warszawa). Zbliżoną wartość odnotowano tylko w przypadku Gdańska (21%). Inna ciekawa obserwacja dotyczy zależności między poziomem cen 1 mkw. mieszkań i udziałem gruntu we wspomnianych cenach metrażu. Analiza RynekPierwotny.pl potwierdziła, że istnieje wyraźny związek pomiędzy ceną mieszkań oraz udziałem kosztów zakupu działki. W miastach cechujących się wyższymi kosztami zakupu metrażu, cena gruntu stanowi większą część ostatecznej stawki za 1 mkw. PUM. Można przypuszczać, że podobna zależność dotyczy również „droższych” projektów deweloperskich z poszczególnych miast.

 

Drożejące grunty z pewnością wpływają na ceny mieszkań

W ramach podsumowania warto zwrócić uwagę na zmiany udziału kosztów gruntu w cenie 1 mkw. PUM. Poniższy wykres przedstawia taki udział dla pięciu miast, który Narodowy Bank Polski podawał w 2017 r. oraz 2018 r. Porównywane wyniki z pięciu największych rynków (Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Gdańska) dotyczą tylko wybranych inwestycji. Tym niemniej warto podkreślić, że przez rok udział kosztów zakupu gruntu w cenie 1 mkw. powierzchni użytkowej mieszkalnej wzrósł z 15% do 20% (średnia dla pięciu analizowanych miast). Taka zmiana sugeruje, że drożejące grunty mają duży wpływ na ceny nowych mieszkań. Większe koszty zakupu działek i budowy bloków zmuszają deweloperów do podwyższania cen lokali wprowadzanych na rynek (w celu utrzymania stałej marży).

 

Andrzej Prajsnar

Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Klucz do mieszkania program – warunki i założenia programu dopłat

      Klucz do mieszkania program – warunki i założenia programu dopłat

      Zgodnie z założeniami Ministerstwa Rozwoju i Technologii program Klucz do mieszkania ma wystartować już w drugiej połowie 2025 r. Inicjatywa skierowana wyłącznie do osób kupujących swoje pierwsze „M” na rynku wtórnym lub budujących dom metodą gospodarczą – ma objąć m.in. dopłaty do rat kredytów hipotecznych. W projekcie, poza wsparciem kredytowym, przewidziano łatwiejszy dostęp do mieszkań komunalnych, czynszowych w TBS oraz inwestycji SIM. Choć ostateczne przepisy są wciąż dopracowywane, znamy już kluczowe cele i warunki udziału. Sprawdź, jak skorzystać z rządowego wsparcia!

      04 lipca 2025

      Redakcja

    • Stopy procentowe: wzrost i obniżka stóp procentowych oraz wpływ na kredyty hipoteczne

      Stopy procentowe: wzrost i obniżka stóp procentowych oraz wpływ na kredyty hipoteczne

      2 lipca 2025 roku Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych o kolejnych 0,25 pkt proc., sprowadzając stopę referencyjną do najniższego od wielu miesięcy poziomu 5,00 proc. To kontynuacja wiosennego, półprocentowego cięcia (do 5,25 proc.), które weszło w życie 8 maja 2025 r. Czy zwrot w polityce pieniężnej to początek prawdziwego odmrożenia na rynku kredytów? Sprawdzamy, co decyzja NBP oznacza dla kredytobiorców i jak wpłynie na rynek nieruchomości.

      04 lipca 2025

      Marcin Moneta

    • Jak negocjować warunki kredytu hipotecznego w banku?

      Jak negocjować warunki kredytu hipotecznego w banku?

      Warunki kredytu hipotecznego nie są niezmienne. Wręcz przeciwnie – banki często zostawiają pole do negocjacji, z którego zdecydowanie warto skorzystać. Jak zdobyć korzystniejsze oprocentowanie, niższą prowizję lub lepsze warunki ubezpieczenia? Czy można negocjować lepsze zasady finansowania już spłacanego kredytu? Nie daj się zaskoczyć. Dowiedz się, jak uzyskać najlepszy kredyt hipoteczny – na własnych warunkach.

      23 czerwca 2025

      Daniel Grzegorzek

    • Podatek od sprzedaży nieruchomości

      Podatek od sprzedaży nieruchomości

      Sprzedajesz mieszkanie w 2025 roku? Zanim podpiszesz akt notarialny, sprawdź, jakie podatki i opłaty będą Cię obowiązywać. Dowiedz się, kiedy fiskus upomni się o 19% podatku, jak skorzystać z ulgi mieszkaniowej, jakie poniesiesz koszty notarialne oraz kto płaci podatek PCC.

      10 czerwca 2025

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023