Adaptacja starego młyna na mieszkanie
Data publikacji: 22.03.2017, Data aktualizacji: 05.10.2021
Średnia ocen 4/5 na podstawie 40 głosów
Któż z nas, przejeżdżając obok starego, wspaniale zachowanego młyna, nie wzdycha z zachwytu? Podróżując bocznymi, polskimi drogami możemy odnaleźć prawdziwe cuda, czekające na mądre ręce i kreatywny umysł, które to przywrócą im dawną świetność. Pokażemy wam projekty, które udowodniły, że nie trzeba być młynarzem, aby zamieszkać w młynie.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak zamienić stary młyn na mieszkanie
- w jakim stylu urządzić takie nietypowe lokum
- skąd czerpać wiedzę na temat renowcji młynów
Marzenia o własnym młynie
Na początku krótkie przypomnienie: młyn, to miejsce, gdzie do dziś, mieli np. ziarna zbóż. Dziś wykorzystuje się inne techniki niż dawniej, niemniej pojęcie młyna i jego pierwotna rola nadal funkcjonuje. Samotnie stojące na polach wiatraki to młyny wiatrowe, napędzane siłą wiatru. Budynki z wielkim drewnianym kołem umiejscowionym z boku, to młyny wodne. Dawniej określenia młyn, młyn wiatrowy, zbożowy czy wodny były synonimami, a zboże mieliło się tylko i wyłącznie przy wykorzystaniu koła wodnego. Z biegiem czasu nazewnictwo zostało usystematyzowane i przyporządkowane młynom wykonującym konkretne czynności.
Tyle, jeśli chodzi o semantykę. Na temat zaadaptowania młyna jako powierzchni mieszkalnej, pomysłu oryginalnego, ale jak najbardziej możliwego do wykonania, mamy dla was zdecydowanie więcej informacji. Po pierwsze nie jest to pomysł ani nowy, ani wyjątkowo trudny do zrealizowania. Wybierając się na wycieczkę polskim drogami, dostrzec można, iż wiele ze starych, pięknych młynów zostało w różny sposób wykorzystanych. Nadal napotkacie jednak samotnie stojące budynki, pamiętające czasy, kiedy to koło wodne czy skrzydła wiatraka kręciły się na okrągło, a młynarz z zapałem mełł ziarna na mąkę.
Poszukując inspiracji, trafiliśmy też na kilka ciekawych ofert sprzedaży, zarówno tych do całkowitego remontu, jak i odrestaurowanych, gotowych do zamieszkania.
Adaptacja budynku starego młyna na potrzeby mieszkaniowe
Jeśli chodzi o remont, wszystko zależy oczywiście od tego, w jakim stanie znajduje się budynek starego młyna. Trudno o złoty środek, który zadowoli wszystkich. To, co bardzo ważne, to określenie swoich własnych potrzeb. Myśląc młyn, najczęściej widzimy mały budynek z wiatrakiem, ewentualnie kołem wodnym. Dopiero przyglądając się tematowi bliżej, przypominamy sobie potężne budynki, które zaspokajały potrzeby miast. Szukając klimatycznego młyna, spełniającego wymagania jednej rodziny, skupcie się na tych mniejszych, oczywiście, jeśli nie zostały wpisane rejestru zabytków. Warto wybrać się do urzędu gminy, bądź starostwa i sprawdzić, jak wyglądała historia młyna, który was interesuje oraz czy zachowały dokumenty i stare zdjęcia. Im lepiej odtworzycie jego pierwotny wygląd, tym bardziej klimatyczne stworzycie wnętrze.
Młyn jest na tyle charakterystycznym budynkiem, że grzechem byłoby nie czerpać inspiracji ze stylu, w jakim został wykonany. Do dyspozycji będziecie mieli całkiem pokaźną przestrzeń, najczęściej otwartą, dużo drewnianych elementów oraz cegłę. Jeśli młyn zachował się w bardzo dobrym stanie, możecie też jego atrybuty wykorzystać podczas aranżacji wnętrza.
W przypadku, gdy większość budynku została zniszczona, lub poddała się próbie czasu, za pomocą zdjęć i dokumentów możecie dać mu nowe życie. Z oczywistych względów surowiec, z jakiego powstawały to drewno, a w późniejszych czasach cegła. Bardzo dobrym rozwiązaniem, które idealnie wpasuje się w klimat, będzie aranżacja w stylu industrialnym, ze względu choćby na cegłę, która odrestaurowana będzie wspaniałą ozdobą wnętrza.
Dla tych z was, którzy zamiast surowego i minimalistycznego klimatu, wolą bardziej przytulne rozwiązania, dobrym pomysłem okazać się może styl rustykalny, który wspaniale podkreśloną drewniane, masywne bele, stanowiące oryginalny element konstrukcyjny młyna (najczęściej zachowane w bardzo dobrym stanie). Trudności, z jakimi przyjdzie wam się zmagać, będzie zapewne bardzo dużo, rewitalizacja bryły z zewnątrz i aranżacja wnętrza nie raz przyprawią o ból głowy, ale myśl o własnym, klimatycznym młynie, urządzonym dokładnie tak, jak w marzeniach i późniejsze podziwianie swojej pracy zapewne okaże się warte wszelkich niedogodności.
Z naszej strony proponujemy, aby przede wszystkim porozmawiać z architektami oraz innymi osobami, którzy tego typu inwestycje mają już za sobą lub dobrze znają temat. Duża dawka wiedzy pomoże wam podjąć odpowiednie kroki oraz uniknąć kosztownych błędów.
Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: