Jak urządzić sypialnię na antresoli?
Data publikacji: 27.05.2017, Data aktualizacji: 10.12.2021
Średnia ocen 3/5 na podstawie 24 głosów
Jeśli planujecie budowę lub przebudowę domu, lub jesteście posiadaczami wysokiego, ewentualnie dwupiętrowego mieszkania, może uda nam się was zainspirować ciekawym rozwiązaniem, jakim jest urządzenie sypialni na specjalnie zbudowanej antresoli. Brzmi ciekawie? Poniżej kilka rozwiązań i inspirujących pomysłów, które pomogą wam w planowaniu i aranżowaniu sypialni na antresoli.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak urządzić sypialnię na antresoli
- jakie są zalety takiego rozwiązania
- jak wykorzystać przestrzeń w mieszkaniu
Wykorzystanie przestrzeni
Podstawowa antresola powinna być przestrzenią otwartą, składającą się ze wsporników, podłogi oraz schodów bądź drabiny, którą możecie dodatkowo zabezpieczyć balustradami. Jeśli jesteście posiadaczami małego, ale dość wysokiego mieszkania, możecie rozważyć wykorzystanie przestrzeni pod sufitem i zbudowanie konstrukcji, która spełniała będzie jedynie funkcję sypialną. W małym mieszkaniu raczej na nic więcej nie będzie miejsca. Umieszczenie łóżka na antresoli pozwoli wam przede wszystkim zaoszczędzić mnóstwo przestrzeni. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w kawalerkach, ponieważ dzięki umieszczeniu łóżka „na półpiętrze”, zyskujecie salon i przestrzeń dzienną, bez konieczności jego rozkładania każdego wieczoru.
Antresola może też spełniać funkcję domowego biura, jeśli brakuje wam cichego miejsca do pracy, czy też biblioteczki wraz z wygodnym fotelem do czytania. Tego typu konstrukcja sprawdzi się także w dużych mieszkaniach, wszystko zależy jednak od tego, czy rozmieszczenie okien i drzwi pozwoli na jej budowę. Jeśli jesteście na etapie projektowania nowego domu i rozważacie budowę antresoli, koniecznie zawrzyjcie to w projekcie, zaoszczędzicie dzięki temu mnóstwo czasu i pieniędzy.
Kilka ważnych szczegółów
Decydując się na przebudowę domu już przez was zamieszkanego oraz wybudowanie antresoli, musicie pamiętać o kilku ważnych sprawach. Wspomnieliśmy już o rozmieszczeniu okien i drzwi. Po ustawieniu całej konstrukcji okna powinny nadal móc się otwierać bez przeszkód, a wy musicie mieć do nich swobodny dostęp. Nie można także podzielić okna na pół, aby część była na dole, a część na antresoli, choć wydaje się to zupełnie oczywiste. Idealnym rozwiązaniem będą okna umieszczone na dachu, dzięki temu na antresoli będzie więcej światła.
Bardzo ważne jest też zachowanie odpowiedniej wysokości na dole. W najlepszym wypadku zarówno pod antresolą, jak i u góry powinno być 2,2 metra wysokości. Jest to jednak możliwe tylko i wyłącznie w bardzo wysokich mieszkaniach. Jeśli konstrukcja spełniała będzie tylko funkcję sypialną, wysokość u góry musi pozwalać jedynie na to, aby swobodnie wstać z łóżka, bez obijania głowy o sufit. Warto zmierzyć wysokość stelaża, jeśli planujecie go wstawić, lub samego materaca wraz z pościelą. Im więcej miejsca pozostanie, tym będzie wam wygodniej.
Na dole, pod antresolą, powinna być pozostawiona taka wysokość, która pozwoli na swobodne się pod nią poruszanie, w przeciwnym razie budowa tego typu konstrukcji nie ma większego sensu, ponieważ stracicie całą przestrzeń pod spodem. Jeśli macie dzieci balustrady u góry i bezpieczne schody będą elementem koniecznym, ponieważ taka budowla jest niezwykle atrakcyjna do zabawy dla maluchów. Jeśli nie macie miejsca na schody, dobrym rozwiązaniem będzie drabina, która jednak przed dziećmi należało będzie odpowiednio zabezpieczyć. Wszelkie pomysły i możliwe rozwiązania warto skonsultować z fachowcem, który ma doświadczenie w budowaniu tego typu konstrukcji.
Może się okazać, że z przyczyn technicznych wasz pomysł, który wydaje się bardzo łatwy do wykonania, będzie zupełnie niepraktyczny lub zwyczajnie niemożliwy do przeprowadzenia. Przestrzeń sypialna umieszczona nad głowami innych domowników musi być bezpieczna, jeśli więc nie macie odpowiednich umiejętności i doświadczenia, nie próbujcie wykonać tego samemu.
Nie tylko łóżko
W większych mieszkaniach (szczególnie w wysokich kamienicach o dużym metrażu) lub domach bez użytkowego poddasza możliwości są znacznie większe niż w kawalerkach. Na antresoli umieścić można nie tylko łóżko, tworząc tym samym dodatkową przestrzeń sypialną, ale całą sypialnię, jeśli tylko pozwala na to wysokość. Tego typu wydzielona z przestrzeni konstrukcja pozwoli na dodatkowe miejsce do spokojnego wypoczynku.
Jeśli dobrze to zaplanujecie, możecie być zaskoczeni, jak wiele rzeczy będzie można przenieść „na górę”, zyskując tym samym bardzo dużo miejsca. W pomieszczeniach o większym metrażu można pozwolić sobie na wygodne schody-im bardziej będą rozciągnięte, tym staną się bezpieczniejsze.
Zdjęcia inwestycji: Bosa Nova, Zalasewo Park.
Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: