Loft w starej stajni
Data publikacji: 21.03.2017, Data aktualizacji: 11.10.2021
Średnia ocen 4/5 na podstawie 24 głosów
Zastanawiacie się czasem, jak by to było gdybyście zamieszkali w innym budynku niż przeznaczony do celów mieszkalnych? Czy można tak zaaranżować każde pomieszczenie, aby spełniało ono wszelkie potrzebne do życia standardy? Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak. Niniejszy artykuł jest początkiem serii publikacji o tym, w jaki sposób zaaranżowano różne przestrzenie, aby nie tylko dawały dach nad głową, ale także zachwycały swoją pomysłowością.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak urządzić mieszkanie w starej stajni
- jakie są zalety takiego mieszkania
- czy aranżacja stajni to wymagająca inwestycja
Zamieszkać w starej stajni
Szukając inspiracji, kierowaliśmy się przestrzeniami, które wydają się trudne w aranżacji, dlatego jako pierwszą przedstawimy Wam starą stajnię, którą dostosowano do potrzeb mieszkalnych.
Wielu z Was marzy o pięknym, nietypowym lofcie, w wyjątkowym miejscu, a jednocześnie będącym odzwierciedleniem Waszego charakteru, potrzeb i marzeń. Lofty kojarzą się niezmiennie z Nowym Jorkiem, miejscem, w którym po raz pierwszy zaczęto używać ich nazwy, adaptując przestrzenie starych, upadających fabryk czy magazynów. Nabrały one wówczas cech charakteru, które w dzisiejszych czasach nadal są powielane.
Lofty charakteryzują się surowością i prostotą wnętrza. Wyróżniają je duże, odsłonięte okna, wystające kable, odkryte żarówki i minimalistyczne wyposażenie. Styl industrialny, bo o nim mówimy, wspominając nowojorskie lofty, które mimo upływu lat, wciąż są na topie, to także cegła i beton na ścianach i podłogach, duże otwarte przestrzenie i światło, które gra ogromną rolę.
Styl industrialny w budynku starej stajni
Jeśli dobrze się nad tym zastanowić, to okazuje się, iż to nie odtwarzanie będzie tu najważniejsze, a inteligentna adaptacja i dostosowanie tego, co pozostało, do Waszych wyobrażeń i potrzeb. Spróbujcie wyobrazić sobie stajnię. Większość z Was zdaje sobie sprawę, że jest to miejsce o dużej zwykle przestrzeni (w końcu kiedyś mieszkały tu konie), surowej architekturze (zwykle beton, cegła lub drewno), z wysokimi otwartymi pomieszczeniami i drewnianymi belkami. Wiele ze starych zniszczonych stajni to prawdziwe perełki, które odpowiednio zaadoptowane mogą stać się wspaniałym miejscem do życia.
Jak to zrobić, aby uzyskać jak najlepszy efekt? Wszystko zależy oczywiście od Waszych potrzeb, wyobrażeń i możliwości finansowych. Przeglądając projekty, które już powstały, odnaleźć można wspaniale przeprowadzone inwestycje, które zachwycają i pobudzają do poszukiwań. Przemierzając Europę samochodem, natknąć się można na przeróżnie zaadaptowane stare stajnie, odrestaurowane nie tylko jako przestrzeń mieszkalna, ale także usługowa. My skupimy się jednak na lofcie, gdyż surowa sceneria stajni prawie przemawia językiem stylu industrialnego.
Aranżacja stajni na potrzeby mieszkalne
Nie będziemy mydlić Wam oczu. Adaptacja powierzchni, jaką jest stajnia to najczęściej ogromna inwestycja, chyba że jest ona wyjątkowo mała. Niemniej większość starych budynków tego typu to setki metrów kwadratowych, które trzeba zagospodarować. Zabierając się za planowanie, zastanówcie się zatem, czy chcecie odrestaurować tylko cześć budynku, czy zamierzacie porwać się na całość.
Zakładając, że znaleźliście perełkę, która tak was zachwyciła, że postanowiliście w niej zamieszkać, delikatnie ostrzegamy – łatwo nie będzie. Przykładowy budynek stajni o powierzchni 400 m2 to już bardzo poważny kawałek podłogi do urządzenia. Ważnym wyzwaniem będzie ocieplenie budynku, przesunięcie ścian, jeśli taka konieczność zaistnieje, położenie nowej elektryki, podłączenie wody i wszelkie prace związane z dostosowaniem budynku do waszych potrzeb. Proponowalibyśmy zatem, abyście zdecydowali się na pomoc architekta i to najlepiej doświadczonego, który będzie w stanie wszystko obejrzeć, sprawdzić, pomóc wam wezwać odpowiednich fachowców, a tym samym zminimalizuje błędy, które możecie popełnić i czarno na białym pokaże wam, czego możecie się spodziewać.
Jeśli będziecie dysponowali bardzo dużymi funduszami, możecie zrobić prawie wszystko, o czym marzycie (poza technicznie niemożliwymi krokami). Niemniej już sama wspomniana wyżej surowość wnętrza, które będziecie mieli do 'obróbki' daje ogromne możliwości, a stworzenie loftu i podziwianie pracy w przyszłości będzie ogromną przyjemnością.
Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: