Jak urządzić loft?
Data publikacji: 27.02.2016, Data aktualizacji: 08.11.2021
Średnia ocen 4/5 na podstawie 11 głosów
Moda na industrialny wystrój wnętrz trwa w najlepsze. Projektanci wnętrz prześcigają się w pomysłach, jak nadać surowemu wnętrzu, miejskiego i nowoczesnego charakteru. Wysokie okna od sufitu do podłogi, antresole, odsłonięte kable przemysłowe, brak ścianek działowych, cegła i światło – to właśnie cechy charakterystyczne loftów.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- czym jest loft
- jak optycznie powiększyć mieszkanie
- jak urządzić loft w stylu industrialnym
Co to jest loft?
Loft to w dosłownym tłumaczeniu poddasze, strych - dziś określające designerskie mieszkanie urządzone np. w starej fabryce. Historia loftów sięga początków 1900 roku, kiedy to paryska bohema zaczęła wykorzystywać stare magazyny jako pracownie artystyczne. Moda na zaadoptowanie ich jako przestrzeni mieszkalnej przyszła jednak dopiero w latach 30. a największy boom przeżyła pod koniec lat 60.
Środowiska artystyczne Nowego Jorku i innych amerykańskich miast ponownie odkryły stare, przestronne magazyny jako świetną przestrzeń twórczą, ale nie tylko. Jednym z najsłynniejszych amerykańskich prekursorów tego stylu był Andy Warhol, który zaadaptował przestrzeń starej fabryki w Nowym Jorku, w dzielnicy Soho.
Ogromna hala, wytapetowana srebrną folią aluminiową, była miejscem pracy i życia artysty. Z biegiem lat styl industrialny stał się symbolem indywidualizmu, awangardy i wolności. Dziś doceniany w wielu kręgach, cieszy się niesłabnącym uznaniem i kojarzy z prestiżem. Kiedyś atrakcyjnie niskie czynsze przyciągały artystów, dziś ceny loftów stale rosną. Wiele zapomnianych hal, magazynów i fabryk dostało swoje drugie życie.
Powstało mnóstwo kultowych, industrialnych dzielnic w największych miastach świata, a architekci czując stale rosnące zainteresowanie, projektują współczesne mieszkania stylem nawiązujące do loftów. Jak zatem go urządzić? Podpowiadamy co zrobić, aby cieszyć się przestrzenią i nadać wnętrzu industrialnego charakteru.
Urządzenie loftu
Urządzając mieszkanie w stylu loftowym, bez względu na to, czy jest to zaadaptowany magazyn, stara część fabryki, czy też nowoczesny projekt we współczesnym budownictwie, należy pamiętać o przestrzeni. Stare lofty były najczęściej pomieszczeniami otwartymi, często bez ścianek działowych. Dziś, ze względu na funkcjonalność, w nowoczesnych projektach, stawia się ścianki, niemniej nadal głównym atutem jest przestrzeń.
Jeśli chcecie optycznie powiększyć mieszkanie, nie musicie burzyć ścian, często poszerzenie otworów drzwiowych daje zaskakująco dobre rezultaty. Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami starego magazynu, który właśnie zamierzacie zaadaptować jako przestrzeń mieszkalną, zdecydujcie się na kilka działowych ścianek. Nie muszą tworzyć oddzielnych pomieszczeń, niemniej jednak nadanie sypialni odrobiny prywatnego klimatu zaprocentuje, kiedy już się wprowadzicie.
Lotf w stylu industrialnym
Cechami charakterystycznymi stylu industrialnego, nieodmiennie kojarzonego z loftami są wysokie okna, najczęściej bez firan, surowa cegła na ścianach i przemysłowe, proste dodatki. Nie ma tu miejsca na romantyczne falbanki, dodatki w kolorach tęczy, czy kwiatki na każdym parapecie. Jeśli chcemy urządzić loft w stylu industrialnym, powinniśmy postawić na ortodoksyjny minimalizm i trzymać się zasady – im mniej, tym lepiej. W starych magazynach czy fabrykach, zaadaptowanych pod lofty sprawa jest prostsza, ponieważ surowy beton na ścianach czy cegła, są najczęściej w pakiecie.
W nowoczesnych wnętrzach klimat trzeba stworzyć. Pamiętajcie jednak o komforcie i funkcjonalności. Mieszkanie musi spełniać obie te funkcje, aby nie stać się tylko designerskim snem o przestrzeni, w której nie da się żyć. Decydując się na podłogi, zwróćcie uwagę, aby mimo swej surowości, były ciepłe i komfortowe. Nikt z Was, nie chce przecież maszerować boso po kawę na zimnej betonowej podłodze, dlatego w tym wypadku bardzo dobrze sprawdzi się drewno.
Industrialne dodatki
Minimalizm, minimalizmem, ale klimat trzeba stworzyć. Trzymając się industrialnego nurtu, pamiętajcie o przemysłowych dodatkach i oświetleniu. Świetnie sprawdzą się proste, funkcjonalne meble, bez zbędnych dodatków i zdobień, o gładkich powierzchniach.
Surowe formy, ograniczone do potrzebnego minimum, garażowe dodatki, odkryte kable przemysłowe (oczywiście odpowiednio zabezpieczone, nietworzące bezładnej plątaniny pokrytej kurzem), stare fabryczne kontakty, czy bardzo modne ostatnio żarówki bez klosza (świetnie sprawdzą się żarówki dekoracyjne typu Edison, dostępne w różnych wielkościach, o unikalnych kształtach, ale zawsze z widocznym żarnikiem).
Dodatkowym źródłem światła mogą być też reflektory, które dobrze prezentują się w loftach i są ciekawym, designerskim dodatkiem, który zawsze wzbudza zainteresowanie odwiedzających. Miedź, nierdzewne wykończenia, drewno i cegła – to wokół nich Wasze myśli powinny krążyć podczas dobierania dodatków i szukania industrialnych inspiracji.
Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: