Jak udekorować okno w mieszkaniu?
Data publikacji: 08.05.2013, Data aktualizacji: 12.01.2022
Średnia ocen 4/5 na podstawie 20 głosów
Okazuje się, że dekorowanie okien w mieszkaniu nie należy do zadań z gatunku tych najłatwiejszych. Sytuacji z pewnością nie ułatwia także szeroki wybór ofert, jakie możemy spotkać na rynku. Odpowiednio dobrane zasłony, rolety rzymskie, kotary, kurtyny, firany, żaluzje lub plisy, a do tego dopasowany karnisz, mogą nie tylko podkreślić, ale przy odrobinie nonszalancji zadecydować o stylu całego wnętrza.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak udekorować okno w mieszkaniu
- jakie tkaniny wybrać na zasłony
- czy ten sam materiał warto zastosować zarówno na zasłonach jak i innych dodatkach
Dekoracja na miarę potrzeb
Dekoracje okien, podobnie jak meble, dobieramy do rodzaju danego pomieszczenia i naszych potrzeb. Decydując się na wszelkiego rodzaju zmiany lub komponując nowe dekoracje okienne, weźmy pod uwagę nasycenie koloru na ścianach, kolor i deseń wybranej tkaniny, jak również ilość okien w danym pomieszczeniu.
Szlachetne tkaniny w salonie
W przypadku salonu i tzw. dużego pokoju najczęściej pasują tradycyjne rozwiązania w postaci firan i zasłon. Stylowo prezentują się również rolety rzymskie. Ciekawy efekt uzyskamy także łącząc ze sobą zasłony i rzymskie rolety. Klasyczne, stylowe pomieszczenia wymagają niejednokrotnie mocniejszych kolorów i bardziej szlachetnych tkanin. W dużych wnętrzach możemy zdecydować się też na wprowadzenie wzorzystej tkaniny.
Jeżeli okna zajmują większą część ściany, to zastanówmy się, czy zdobiące je zasłony maja być neutralnym tłem wyposażenia, czy też główną dekoracją wnętrza. Natomiast do wnętrza nowoczesnego, w którym króluje minimalizm bardziej pasować będą tkaniny gładkie, proste i lekkie. Czasem, o ile przestrzeń nam na to pozwala, możemy poszaleć z fakturą, stawiając na nowoczesny najlepiej geometryczny deseń.
Pamiętajmy, że istotnym elementem są również karnisze, które powinny współgrać z okuciami, klamkami i innymi elementami, pojawiającymi się w danym wnętrzu Decydując się na fantazyjne zasłony w salonie, które mają być nie tylko osłoną ale i dekoracją, warto pomyśleć również o ich upięciu.
Zasłony upięte z fantazją
Jeśli tylko nasza przestrzeń i wyobraźnia pozwolą nam na odrobinę fantazji, to możemy zastosować bardziej śmiałe rozwiązania w postaci ozdobnych materiałów z widoczną fakturą. W ostatnich latach, coraz częściej dekoratorzy stawiają na długie, ciężkie fantazyjnie upięte zasłony, które miękko leżą na podłodze, sprawiając wrażenie lekko przydługich.
W dzień takie zasłony można podpiąć szeroką opaską, uszytą np. z żakardu. Z kolei opaskę warto przypiąć do zamocowanego powyżej parapetu uchwytu z mosiężnej stali. Pamiętajmy jednak, by uchwyt i karnisze były wykonane z tego samego materiału i w tym samym odcieniu. Jeśli chodzi o kolorystykę, to w przypadku zasłon z reguły wybieramy szlachetne, jednokolorowe tkaniny, będące tłem dla innych elementów dekoracyjnych. Dekorując okna, zwłaszcza w klasycznym wnętrzu, możemy zastosować również sznury, chwosty i szarfy, które podobnie jak wspomniane wyżej uchwyty, pozwolą nam upiąć i ozdobić zasłony.
Im mniej, tym lepiej
Częstym zabiegiem stosowanym wśród dekoratorów wnętrz jest także wykorzystywanie tej samej tkaniny zarówno do zasłon, jak i do poduszek, narzut czy obić mebli. Pamiętajmy jednak, by takie aranżacyjne analogie były wykorzystywane z umiarem, bowiem nadmiar identycznych, często wzorzystych dodatków może czasem zaszkodzić. Podobnie jest z kolorami. Trzymajmy się zatem odwiecznej zasady, która mówi, że, im mniej kolorów i wzorów we wnętrzu, tym lepiej.
Okno praktyczne w kuchni i łazience
W przypadku dekoracji kuchennego okna warto mieć na uwadze przede wszystkim jego funkcjonalne przeznaczenie. Dlatego niezwykle istotne jest, by kuchenna dekoracja okna była przede wszystkim praktyczna. W przypadku okien kuchennych najlepiej sprawdzają się rolety rzymskie czy żaluzje, które jeśli zajdzie taka konieczność szybko i łatwo możemy wyczyścić . Również okna łazienkowe warto potraktować praktycznie. Także i tu dobrze sprawują się rolety rzymskie oraz plisy, które pozwolą nam według uznania i potrzeby zasłonić dowolny fragment okna.
Jakie wnętrze, taka dekoracja
Pamiętajmy jednak, że nie każda wzorzysta tkanina pasuje do danego wnętrza, zwłaszcza w niskim pomieszczeniu warto pomyśleć o wzorach w postaci pionowych pasów i deseni zamiast poprzecznych wzorów, które mogą wyglądać niekorzystnie i dodatkowo optycznie skrócą powierzchnię danego pomieszczenia. Z kolei w wysokich pomieszczeniach, gdzie dodatkowo królują wąskie okna świetnie będą się prezentować wszelkie lambrekiny.
Dekoracja bez dekoracji
Jeśli jesteśmy posiadaczami niesamowitego widoku za oknem, wolnego od wścibskiego wzroku sąsiada, to czasem zamiast upierać się przy dekoracji można pozostawić je „sote”, bowiem sam widok zza szyby, pod warunkiem, że jest czysta, ozdobi je najlepiej, dając przy tym wiele naturalnego światła.
Najlepiej zorientowana poznanianka na wielkopolskim rynku pierwotnym, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu, pasjonatka stylowych wnętrz, właścicielka VIGO STUDIO.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: