[SONDA] Które piętra cieszą się największą popularnością?

Paulina Bartkowska
Paulina Bartkowska

Data publikacji: 16.06.2020, Data aktualizacji: 12.08.2021

9 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 35 głosów

[SONDA] Które piętra cieszą się największą popularnością?
Która kondygnacja jest najczęściej wybierana w nowych inwestycjach? Czy mieszkania na parterze szybko znajdują nabywców? Czytaj na RynekPierwotny.pl!

Podczas zakupu mieszkania często zadajemy sobie pytanie, na którym piętrze ma znajdować się nasze przyszłe lokum. Warto pamiętać, że wybór właściwego piętra będzie miał wpływ nie tylko na komfort mieszkania czy widok z okna, ale również na jego cenę.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czy mieszkania na parterze cieszą się dużym zainteresowaniem
 • jaka kondygnacja jest najczęściej wybierana w nowych inwestycjach
 • jakie są zalety mieszkania na parterze 

Każda z kondygnacji posiada swoje plusy i minusy, które warto przeanalizować już na samym wstępie, a ewentualne wątpliwości, które wiążą się z dokładną lokalizacją interesującego nas mieszkania, rozwiązać podczas rozmowy w biurze sprzedaży.

Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu mieszkania na parterze kojarzyły się wielu osobom z hałasem, brakiem poczucia bezpieczeństwa i prywatności. Najniższa kondygnacja w budynku stała się najmniej pożądaną. Jednak współczesne budownictwo deweloperskie odczarowało stereotyp niebezpiecznego i zimnego parteru. A teraz gdy część z nas marzy o skrawku zieleni, mieszkanie na parterze z ogródkiem może okazać się strzałem w dziesiątkę.

 

Jesteście ciekawi, która kondygnacja jest najczęściej wybierana w nowych inwestycjach? Odpowiedź znajdziecie w dalszej części naszego materiału!

 

Grzegorz Smoliński, Dyrektor Sprzedaży w Dom Development

Kondygnacja nie jest jedynym kryterium, które klienci biorą pod uwagę przy wyborze mieszkania na danej inwestycji. Istotne są także takie aspekty jak metraż lokalu, widok z okna, liczba pomieszczeń czy też wielkość balkonu. Nasze inwestycje projektujemy więc w taki sposób, aby na każdym piętrze klienci znaleźli coś dla siebie. W ofercie posiadamy także cieszące się dużą popularnością mieszkania z przydomowymi ogródkami. Co ważne, ogródki te są wliczone w cenę, a część z nich to naprawdę spore tereny, liczące po kilkaset metrów kwadratowych. W ostatnim czasie obserwujemy, że w związku z obostrzeniami w korzystaniu z przestrzeni publicznych klienci jeszcze chętniej rozglądają się za takim rozwiązaniem.

Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapol SA

W kameralnych inwestycjach – dwu-, trzy- piętrowych, jak na przykład projekt Murapol Osiedle Natura w Warszawie, Królewskie Tarasy w Wieliczce czy Murapol Siewierz Jeziorna w Siewierzu najszybciej sprzedawane są mieszkania na parterze z uwagi na przynależące do nich przestronne ogródki i tarasy. Z kolei w dużych, wysokich inwestycjach, jak np. Murapol Nowe Miasto w Poznaniu czy Murapol Dębowe Tarasy w Katowicach, gdzie powstaje 8 i więcej pięter, parter cieszy się już mniejszą popularnością. Przy wyborze kondygnacji znaczenie mają również takie kwestie jak ekspozycja mieszkania względem całego osiedla, zagospodarowanie terenu czy układ i powierzchnia lokali. Są klienci, którzy preferują wyższe kondygnacje z uwagi na ciekawy widok z okna, a są tacy dla których kluczowe znaczenie ma dodatkowa przestrzeń w postaci ogródka.

Karolina Bronszewska, marketing manager Ronson Development

Obecnie mieszkania na parterze bardzo zyskały na popularności, ponieważ wielu klientów szuka lokalu z ogródkiem. Trend jest szczególnie przez nas obserwowany w kameralnych projektach z niską zabudową jak Nova Królikarnia i Wilanów Tulip w Warszawie czy Vitalia we Wrocławiu. Kiedyś mieszkania parterowe sprzedawały się jako ostatnie, a teraz dla wielu klientów to jedno z głównych kryteriów wyboru. Na wyższych kondygnacjach klienci zwracają uwagę na dodatkowe części przynależne, jak balkon, loggia albo taras. Latem stają się one przedłużeniem powierzchni mieszkania. Widzimy duże zainteresowanie mieszkaniami w projektach City Link w Warszawie i Viva Jagodno we Wrocławiu, gdzie oferujemy apartamenty z bardzo dużymi tarasami, nawet powyżej 100 m2.

Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu ROBYG SA

Co do zasady im wyższa kondygnacja, tym chętniej wybierana przez klientów. Nie znaczy to jednak, że nie pojawiają się indywidualne preferencje. W ROBYG wszystkie mieszkania sprzedają się jeszcze na etapie budowy – mieszkania gotowe w ofercie nie przekraczają 3%. W ostatnim czasie mamy coraz więcej zapytań o mieszkania na parterze z ogródkiem – a większość mieszkań na parterze w ROBYG ma taką właśnie opcję.

Zbigniew Juroszek, prezes ATAL

Zazwyczaj najlepiej sprzedają się nieruchomości położone na ostatnich piętrach, takie lokale są bowiem bardziej nasłonecznione i mają lepsze widoki z okien. Mieszkanie na ostatnim piętrze wiąże się także z większą prywatnością – mniej osób korzysta z korytarzy na ostatnich kondygnacjach. Poza tym bardzo często na najwyższych kondygnacjach usytuowane są apartamenty z dostępem do tarasu. Mieszkania zlokalizowana na parterze budynku – szczególnie słoneczne i ze sporym ogródkiem – również cieszą się dużą popularnością wśród klientów. Dużo zależy również od lokalizacji inwestycji. W przypadku osiedli zlokalizowanych na obrzeżach miast mieszkania na parterze z własnym ogródkiem często sprzedają się w pierwszej kolejności. 

Karolina Guzik, Menadżer Sprzedaży w Skanska

Wybór kondygnacji zależy od wielu czynników, które dotyczą zarówno architektury danego osiedla, jak i specyfiki klienta – jego wieku, kondycji, wcześniejszych doświadczeń mieszkaniowych i preferencji. Dziś klient patrzy na zakup całościowo – dla wielu równie ważny jak konkretna kondygnacja jest też rozkład mieszkania. Często właśnie od tych dwóch aspektów rozpoczynamy rozmowę o zakupie. 

Partery zyskują coraz większe zainteresowanie. Szczególnie dotyczy to rodzin z małymi dziećmi, dla których ogródek lub taras do zabawy są bardzo istotne. Parter musi spełniać więcej wymagań niż mieszkania na wyższych piętrach. Ważne jest np. czy mieszkanie jest od strony ulicy czy od środka osiedla, czy spełnia wymogi bezpieczeństwa, czy w bezpośrednim sąsiedztwie jest przejście etc. Kiedyś mniejsza popularność parterów wynikała ze zmniejszonego poczucia bezpieczeństwa potencjalnych lokatorów. Dzisiaj, między innymi dzięki systemom smart home, ten problem znika. Wśród naszych klientów największe zapotrzebowanie jest na partery z kameralnym ogródkiem, znajdujące się od wewnętrznej strony osiedla - im bardziej kameralnego, tym lepiej. 

Ciekawą opcją w kontekście kondygnacji i rozkładu mieszkań są również mieszkania dwupoziomowe – w ofercie Skanska dostępne na osiedlu Park Skandynawia w warszawskiej dzielnicy Gocław. To rozwiązanie jest szczególnie cenione przez rodziny ze starszymi dziećmi. Dwa poziomy zapewniają dużą elastyczność aranżacji – umożliwiają łatwe wydzielenia strefy do pracy lub odpoczynku, a to pozytywnie wpływa na wygodę funkcjonowania mieszkańców na jednej, niedużej przestrzeni. Dodatkowy atut stanowi cena. W ofercie Skanska dwupoziomowe mieszkania są korzystną finansowo alternatywą w stosunku do tych jednopoziomowych.  

Jacek Zengteler, Dyrektor Generalny, Członek zarządu Yareal Polska

Podwyższony standard mieszkań budowanych przez Yareal zapewnia duże zainteresowanie ofertą niezależnie od kondygnacji. Jednak widać wyraźnie, że w ostatnich latach rośnie atrakcyjność mieszkań umożliwiających korzystanie z tarasów, przestronnych balkonów i przyjaznych terenów zielonych – zarówno wspólnych jak i prywatnych, przynależnych do poszczególnych mieszkań. Część klientów wręcz poszukuje inwestycji zapewniających dostęp do wspólnych przestrzeni dedykowanych rekreacji, czy po prostu wypoczynkowi, jak np. taras na dachu – tu świetnym przykładem może być nasz ukończony niedawno projekt apartamentowy Sienna 65.

Obecnie, w kolejnym już miesiącu trwającej pandemii, dostrzegamy coraz liczniejszą grupę klientów zainteresowanych mieszkaniami z prywatnymi ogródkami na parterze, czy dużym balkonem lub tarasem, który pozwala rozszerzać część dzienną mieszkania w ciepłych miesiącach roku. Im większa jest ta dodatkowa przestrzeń, tym bardziej są pożądane, ponieważ lokali z prywatną strefą umożliwiającą spędzanie czasu na zewnątrz nie ma zbyt wielu. 

Wojciech Duda, wiceprezes Duda Development

Ponieważ cena rośnie wraz z piętrem, niższe kondygnacje, na czele z parterem, budzą spore zainteresowanie: zwłaszcza w przypadku tych inwestycji, w których – jak w Diasferze Łódzkiej – mieszkania na parterze mają ogródki. Zakup parterowego mieszkania to okazja, by w korzystnej cenie nabyć lokal z dodatkową powierzchnią ogródka i tarasu.

Edyta Kołodziej, dyrektor sprzedaży i marketingu w Nickel Development

Bardzo duża część naszych Klientów ceni sobie widok z okna, co jest najpewniej związane z bardzo starannym doborem lokalizacji w jakich  budujemy, a także naszym odważnym podejściem nie stroniącym od wysokich obiektów. A zatem na podstawie naszego bestsellera ostatnich lat - czyli Osiedla Botaniczna - oraz obecnie oferowanej inwestycji ST_ART Piątkowo mogę powiedzieć, że mieszkania i apartamenty na wysokich kondygnacjach są bardzo poszukiwane przez nabywców.

Mieszkania parterowe, z kolei, również mają swoje grono wielbicieli i znajdują swoich nabywców bardzo szybko. Ale pod jednym warunkiem - jeśli mają ogródek. W naszej inwestycji Zbrojowa, będącej już 11 etapem rozwoju Osiedla Księżnej Dąbrówki, ogrody przy mieszkaniach parterowych mają nawet do 300 m kw. powierzchni i cieszą się ogromnym powodzeniem wśród przesyłających zapytania Klientów.

Karolina Opach, Kierownik Działu Sprzedaży spółki Quelle Locum

W inwestycji Park Leśny Bronowice, w której oferujemy mieszkania w budynkach trzypiętrowych, zainteresowanie wszystkimi czterema kondygnacjami jest porównywalne. Klienci poszukujący dużych mieszkań, cenią sobie większe powierzchnie ogródków na parterach lub tarasy na ostatnich piętrach. Mieszkania z ogródkami są również wybierane przez rodziny z dziećmi oraz posiadaczy czworonogów. Ostatnie kondygnacje to gwarancja najlepszego doświetlenia mieszkania i najładniejszych widoków. Najwyższe piętro jest często wybierane przez klientów, którzy chcą uniknąć potencjalnie hałasujących sąsiadów na wyższym piętrze.

Witold Indrychowski, prezes spółki MERARI

Największą popularnością cieszy się najwyższa kondygnacja, jednak ze względu, że jest ona najdroższa, klienci szukają mieszkań na niższych kondygnacjach, które mają niższą cenę. Jeżeli mieszkanie na parterze ma ogródek, łatwiej jest je sprzedać.

Agata Nowaczyk, specjalista z poznańskiego biura sprzedaży EBF Development

Na osiedlu Reduta Nowe Podolany w zasadzie każda kondygnacja cieszy się sporym zainteresowaniem. Partery zyskują dzięki przestronnym tarasom, wyższe kondygnacje ze względu na dostępność windy czy widoków z okna, szczególnie od strony południowej, gdzie można podziwiać fort.   

Michał Wawrzyniak, dyrektor ds. nieruchomości Grupy Partner

W przypadku Śródki OdNowa 2, sześciokondygnacyjnego budynku, wybór klientów najczęściej pada na środkowe kondygnacje. W pierwszej kolejności są to mieszkania znajdujące się na drugim czy trzecim piętrze. Partery z ogródkami doceniane są przez rodziny, bowiem to dodatkowa przestrzeń, w której najmłodsi mogą spokojnie pobawić się na świeżym powietrzu pod okiem rodziców. Zaś najwyższe kondygnacje posiadają niezwykłe widoki, rozległą panoramę okolicy i spore tarasy. 

Piotr Łopatka, Członek Zarządu Proxin Investment

Tak jak przy większości projektów deweloperskich, największą popularnością cieszą się mieszkania zlokalizowane na najwyższych kondygnacjach. Mieszkania na parterze również szybko znajdują swoich właścicieli, a powodem jest dodatkowa przestrzeń jaką dają ogródki. Na realizowanym przez nas osiedlu Nowe Ogrody ich powierzchnia to nawet 98 mkw, dlatego w sprzedaży pozostały ostatnie 2 takie lokale.

Maciej Bartczak, współwłaściciel firmy KM Building

W tej kwestii możemy wypowiadać się tylko o jednej inwestycji – Zalasewo Park. W tym projekcie zdecydowanie najchętniej i najszybciej sprzedają się zazwyczaj mieszkania na pierwszych piętrach. Mieszkania na parterze w naszym małym rankingu sprzedażowym znalazłyby się tuż za nimi. Klienci wybierają te mieszkania, ponieważ w wielu przypadkach, w tym naszym – mieszkania parterowe posiadają dostęp do prywatnego ogrodu. Jest zdecydowanie atut takiego usytuowania lokalu, jak również zachęta do kupna przez potencjalnego nabywcę.

Małgorzata Walczak-Łondka, Specjalista ds. Sprzedaży, Sky Investments

W naszej ofercie poza mieszkaniami 2-poziomowymi z tarasami na dachu, znajdują się również domy z ogrodami. Możliwość posiadania własnego ogrodu jest dla większości klientów ogromnym atutem. W dobie koronawirusa wszystkich nas dotknęła tęsknota za poczuciem wolności i przestrzeni – dlatego lokale mające bezpośrednie wyjście tarasowe - na chociażby kilka metrów zieleni, zyskały na jeszcze większym zainteresowaniu w ostatnim czasie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: