Ceny nowych mieszkań w Poznaniu wyższe niż przed pandemią

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Data publikacji: 19.11.2020, Data aktualizacji: 22.06.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 78 głosów

Rynek mieszkań w Poznaniu 2020
Jak się przedstawia sytuacja na poznańskim rynku nieruchomości? Ile ofert pozostaje w sprzedaży? Ile trzeba zapłacić za nowe mieszkanie w Poznaniu? Sprawdzamy!

Poznański rynek nieruchomości – po chwilowym spadku cen – nie zwiastuje kryzysu, który mógłby istotnie wpłynąć na kondycję rynku. W ofercie deweloperów jest wciąż znaczna ilość mieszkań i domów, a popyt wciąż pozwala na utrzymanie cen na wysokim poziomie.

Co więcej, w niektórych dzielnicach Poznania średnie ceny mieszkań są wyższe niż w lutym i marcu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Według danych serwisu RynekPierwotny.pl średnia cena nowego mieszkania w Poznaniu w trzecim kwartale tego roku wynosiła 7700 zł za m2 i była o 100 zł wyższa od średniej na koniec kwietnia. Pandemia koronawirusa wywołała chwilowe zmniejszenie popytu, ale poznański rynek nowych nieruchomości na razie nie ujawnia jednak ani symptomów kryzysu, ani nawet stagnacji w przyszłości. Przeciwnie – jesienne ceny są w wielu dzielnicach Poznania wyższe niż wiosną, kiedy w Polsce rozpoczęła się pandemia COVID-19. Największe różnice pomiędzy poziomem cen z lutego i marca a średnią ceną z końca września są na Jeżycach i Nowym Mieście. Mimo, że w tych dzielnicach aktywność deweloperów działających w Poznaniu jest największa i nie brakuje konkurencji, ceny ofertowe rosną.

 
Średnia cena m2 mieszkania w Poznaniu
Średnia cena m2 mieszkania w Poznaniu w podziale na dzielnice w wybranych miesiącach 2020 r.

Największy wybór na Nowym Mieście

Najwięcej inwestycji deweloperskich w Poznaniu przypada na dzielnicę Nowe Miasto – ponad 2 tys. nieruchomości w 23 inwestycjach. Na podium są także Grunwald i Jeżyce – w każdej z tych dzielnic jest realizowanych ponad 20 inwestycji, a w nich ponad 1200 lokali. W sumie poznański rynek pierwotny oferuje prawie 5,6 tys. mieszkań w blisko 90 inwestycjach (na koniec trzeciego kwartału). 

W ofercie deweloperów wciąż najwięcej jest mieszkań, których cena nie przekracza 7 tys. zł (1010 lokali) lub mieści się w przedziale 7-8 tys. zł (1490 lokali). Najdroższe mieszkania, których cena m2 przekracza 12 tys. zł, powstają najczęściej na Nowym Mieście i w granicach Starego Miasta. Aż 1250 ofert to mieszkania, których cena mieści się w przedziale 450-650 tys. zł, a 1120 to oferty nieco tańsze – zawarte w przedziale cenowym 350-450 tys. zł. Najłatwiej o mieszkania średniej wielkości o powierzchni 40-50 m2 – takich w ofercie deweloperów jest prawie 2300. Przeważają mieszkania 2-pokojowe (2144 lokale), ale 3-pokojowych jest tylko nieco mniej (2018 lokali).

Podaż nowych mieszkań wciąż stabilna

Przewidywania gwałtownego spadku koniunktury na rynku mieszkaniowym, a nawet załamania popytu na nowe mieszkania z uwagi na koronakryzys, na razie nie sprawdziły się. Nic także nie wskazuje na to, aby firmy deweloperskie gwałtownie wyhamowały nowe inwestycje. Mieszkania sprzedane na koniec trzeciego kwartału 2020 roku i nowe oferty wprowadzone przez deweloperów prawie się równoważą, dlatego można przyjąć, że rynek ma się dobrze.

Co z popytem? Jest na tyle zadowalający, że firmy deweloperskie nie muszą stosować zachęt cenowych, co więcej zainteresowanie ze strony kupujących pozwala nawet na wzrost cen w ofercie. Ubiegłoroczna tendencja poznańskiego rynku, która polegała na rosnącym udziale mieszkań oddanych do użytkowania (gotowych i czekających na nabywców) w ofercie ogółem, wyhamowała. Obecnie ok. 12% oferty dostępnej w serwisie RynekPierwotny.pl to mieszkania gotowe (na koniec 2019 roku odsetek ten wynosił 13,5).

Z kolei udział lokali, których termin oddania do użytkowania to co najmniej rok, a najdalej dwa lata, wynosi prawie 40%. Co oznacza, że sporo inwestycji w Poznaniu jest jeszcze na wczesnym etapie realizacji. Ale możliwe, że decyzje o rozpoczęciu części tych inwestycji zostały podjęte jeszcze przed pandemią, a część firm zweryfikowała swoje plany i pewien odsetek inwestycji został jednak wstrzymany. Statystyki z kolejnych miesięcy pokażą, czy deweloperzy działający w Poznaniu uruchomia nowe inwestycje w podobnej skali, jak przed rokiem.

Nowe Miasto Poznań

Mniej pozwoleń i rozpoczętych inwestycji

Dane ogólnopolskie wskazują na pewne korekty, ale trudno odpowiedzieć na pytanie, czy mają one bezpośredni związek z pandemią koronawirusa (możliwe, że to efekt dużej aktywności inwestycyjnej w 2019 roku) oraz jak zachowałby się rynek, gdyby pandemii nie było. Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego w okresie styczeń-wrzesień 2020 roku w całej Polsce oddano do użytkowania 156,5 tys. mieszkań, tj. o 7,4% więcej niż przed rokiem.

Deweloperzy przekazali do eksploatacji 101,3 tys. mieszkań – o 11,1% więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku. Od stycznia do września 2020 roku rozpoczęto budowę 167,3 tys. mieszkań, tj. o 6,2% mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku. Deweloperzy rozpoczęli budowę 93,8 tys. mieszkań (o 8,3% mniej niż w 2019 roku). Z kolei pozwolenia na budowę (lub zgłoszenia budowy) wydano dla 191,8 tys. mieszkań (o 4,6% mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku). Deweloperzy otrzymali pozwolenia na budowę 114,5 tys. mieszkań (spadek o 7,0% r/r).

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: