Nie od razu Rzym zbudowano – czyli o najdłużej powstających budowlach na świecie

Marlena Rzepniewska
Marlena Rzepniewska

Data publikacji: 20.08.2021, Data aktualizacji: 20.08.2021

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 19 głosów

Najdłużej powstające budowle na świecie
Jak długo powstawały najbardziej znane budynki na świecie? Sprawdź w naszym najnowszym artykule!

Mieszkania od deweloperów niestety nie powstają jak grzyby po deszczu. Na 36% nowych lokali trzeba poczekać dłużej niż dwa lata. Wydaje się, że to bardzo długo, zwłaszcza gdy zależy nam na czasie i już teraz chcemy zamieszkać w wymarzonym „M”. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i odczekać swoje. Na szczęście nie aż tyle, ile Włosi czekali na skończenie Krzywej Wieży w Pizie czy Francuzi na finisz budowy katedry Notre Dame. Jak długo powstawały te i inne najbardziej znane budynki na świecie? Sprawdź!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • kto chciał wyprostowac Krzywą Wieżę w Pizie
 • jak długo budowano Bazylikę św. Piotra
 • który polski budynek budowano dłużej niż piramidę Cheopsa

Wielki Mur Chiński – ponad 2000 lat

Plotka głosi, że widać go z kosmosu. To oczywiście nieprawda, choć bez wątpienia jest najdłuższą budowlą na świecie. Długość Wielkiego Muru Chińskiego (licząc część główną) wynosi aż 2450 kilometrów. Chcąc uzmysłowić sobie jak ogromny to dystans, wystarczy pomyśleć o odległości między Moskwą a Londynem. Do budowy muru użyto ponad 300 mln m2 materiału. Z takiej ilości surowca można by wybudować ok. 120 piramid Cheopsa. Mur jest wysoki na 9 metrów i szeroki na ok. 6,5 m. W Chinach budowla nazywana jest Wànli Chángchéng, co w wolnym tłumaczeniu oznacza mur 10 Tysięcy Li – czyli coś, co jest nieskończonością. Obiekt powstawał przez ponad 2 tys. lat, a przy jego budowie zginęło wielu robotników.

Wielki Mur ChińskiWielki Mur Chiński

Stonehenge – ok. 1600 lat

Budowla ta owiana jest niejedną tajemnicą i legendą. Naukowcy do dziś tak naprawdę nie są pewni, czemu służył ten kamienny kompleks. Przez lata powstało wiele różnych, czasem kosmicznych (dosłownie) teorii. Niektóre z nich mówią o tym, że Stonehenge było obserwatorium astronomicznym, świątynią druidów czy wielkim pomnikiem. Zagadką pozostaje również to, w jaki sposób przetransportowano do Stonehenge wielkie, wielotonowe kamienie pochodzące z oddalonego o ponad 200 km kamieniołomu. Badacze twierdzą, że budowa została wykonana przez starożytnych Walijczyków i wymagała nawet trzydziestu milionów godzin pracy.

StonehengeStonehenge

Katedra w Ulm – pół tysiąclecia lat

Świątynię tę nazywa się katedrą zbudowaną najbliżej Boga. Dlaczego? Otóż wieża kościelna ma aż 161,53 m wysokości. Na jej szczyt prowadzi ponad 768 krętych schodów. Trudy wspinaczki wynagradza jednak przepiękny widok. Przy dobrej widoczności można nawet zobaczyć Alpy. Początki budowy sięgają 1377 roku, natomiast ostatnie prace zakończyły się w połowie XIX wieku.

Katedra w UlmKatedra w Ulm

Krzywa Wieża w Pizie – niemal 200 lat

Dwa stulecia na zbudowanie wieży to naprawdę sporo. Skąd tak długi czas prac? Budowę wielokrotnie przerywały wojny. Opóźnienia spowodowało także przechylanie się konstrukcji. Problemy z pionem pojawiły się podczas kończenia trzeciego piętra. Zauważono wówczas, że wieża zaczyna odchylać się w kierunku północnym. Architekci chcąc ratować sytuację, postanowili wydłużyć jedną kolumnę. Niestety podjęte kroki przyniosły odwrotny efekt i  obiekt zaczął przechylać się w przeciwnym kierunku. Co ciekawe, jeden z włoskich przywódców Mussolini uważał, że budynek przez swoją krzywiznę jest hańbą dla Włochów. Dlatego też zlecił jego „naprawę”. Dyktator polecił wywiercić setki otworów w podstawie wieży, wypchać je zaprawą, aż budynek się wyprostuje. Plan się nie powiódł, a budowla przechyliła się jeszcze bardziej.

Krzywa Wieża w PizieKrzywa Wieża w Pizie

Katedra Notre Dame – ponad 180 lat

12 milionów turystów – tyle osób odwiedza Notre Dame w ciągu roku, a przyciąga ich piękna architektura i unoszący się w powietrzu kurz historii. Bowiem świątynia liczy już ponad 600 lat. Jej budowę rozpoczęto w II poł XII wieku. Prace zakończono w I poł XIV wieku. W miejscu obecnej katedry mieścił się kiedyś kościół. Zburzono go jednak, aby na jego miejscu postawić świątynie, z której będzie dumna cała Francja. Do projektu budowli architekci podeszli więc z prawdziwym rozmachem. Budynek jest naprawdę ogromny. Może pomieścić nawet 9 tys. osób.

Notre-DameKatedra Notre-Dame

Zamek w Malborku – ok. 170 lat

Zamek w Malborku to jeden z najpopularniejszych kierunków szkolnych wycieczek. To największa tego typu budowla w Polsce, jak i Europie. Ma powierzchnię ponad 21 hektarów. Szacuje się, że w obecnym kształcie cały zamek tworzy od 12 do 15 milionów cegieł. Cegły te, jedna po drugiej, układali Krzyżacy, budując jedną z najpotężniejszych twierdz średniowiecznej Europy. Malborski zamek powstawał w kilku etapach od 1278 do 1457 roku. Niestety wielokrotnie ulegał zniszczeniom. Nie inaczej było podczas II wojny światowej.

Zamek w MalborkuZamek w Malborku

Sagrada Familia – ciągle w budowie

Sagrada  Familia to tak naprawdę niekończąca się budowa. Projekt rozpoczęto w 1882 roku. Natomiast zakończenie prac planuje się na 2026 rok. Długi czas oczekiwania na ukończenie hiszpańskiej świątyni, wynika m.in. z faktu, że jest to skomplikowana inwestycja architektoniczna, w której nie znajdziemy ani jednej linii prostej czy kąta 90 stopni. Odpowiedzialny za trud budowniczych jest autor projektu, architekt Antonio Gaudi. Wymyślił, że  wewnętrzne kolumny podtrzymujące dach, będą przypominać drzewa – na dole znajduje się pień, a patrząc w górę, im wyżej tym rozgałęzień jest coraz więcej. Prac nie przyspieszają także liczne zdobienia i gzymsy.

Sagrada FamiliaSagrada Familia

Bazylika św. Piotra – ok. 120 lat

W miejscu pochówku św. Piotra w Rzymie od IV w. stała świątynia, która z czasem zamieniła się w konkretną ruinę. W 1506 r. wyburzono stary obiekt i rozpoczęto budowę nowego kościoła. Prace zakończono w 1626. Uczestniczyli w nich najwięksi artyści m.in.: Michał Anioł czy Rafael. Dziś bazylika jest jednym z najchętniej odwiedzanych zabytków świata. Co ciekawe, to jedna z najstarszych budowli budowanych w trendzie zero waste. Materiały na budowę bazyliki pochodziły z Koloseum i rozbiórki starożytnych świątyń z Forum Romanum, które uznawano ówcześnie za śmietnik Rzymu.

Bazylika św. PiotraBazylika św. Piotra

Błękitny wieżowiec w Warszawie – 26 lat

Budynek ten powstawał 6 lat dłużej niż Wielka Piramida w Gizie. Skąd tak wolne tempo prac? Budowę 120-metrowego biurowca rozpoczęto w 1965 roku. Prace były wielokrotnie wstrzymywane, a w samym projekcie wprowadzano liczne zmiany. Wśród mieszkańców Warszawy przewijała się plotka, jakoby budynek został przeklęty przez rabinów. Bowiem wieżowiec powstał na miejscu dawnej Wielkiej Synagogi, która została zniszczona podczas II wojny światowej. Ostatecznie w 1985 r. nieukończony budynek z prywatnych rąk trafił do miasta stołecznego Warszawy. Zakończenie prac miało miejsce w 1991 r.

Błękitny WieżowiecBłękitny Wieżowiec w Warszawie, źródło: Wikipedia, autor: LoMit

Osoby, które czekają na wymarzone mieszkanie z rynku pierwotnego, muszą niekiedy wykazać się ogromną cierpliwością, jednak jak pokazują powyższe przykłady, czas oczekiwania na zakończenie dzisiejszych inwestycji jest stosunkowo niewielki. Zwłaszcza, gdy z przymrużeniem oka, porównamy go z wieloletnim procesem powstawania najważniejszych budowli na świecie.

 

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: