Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 05.07.2019, Data aktualizacji: 01.12.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 4 głosów

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania?
Zrobienie dobrego zdjęcia mieszkania to niełatwa sprawa. Przedstawiamy kilka wskazówek, które w tym pomogą.

Dobre zdjęcie to podstawa sukcesu każdego ogłoszenia mieszkania umieszczanego w internecie. Stanowi swego rodzaju wizytówkę, która wpływa na pierwsze wrażenie potencjalnych klientów. Odgrywa ogromną rolę zarówno przy sprzedaży, jak i wynajmie mieszkania. Wiele osób w pierwszej selekcji odrzuca lokale, które w ogóle nie mają  fotografii lub są wykonane w bardzo słabej jakości. Nie chcą poświęcać czasu na oglądanie czegoś, czego nie widzą. Zdarza się również odwrotna sytuacja, kiedy zdjęcia są lepsze od tego co zastajemy w rzeczywistości. Jak więc fotografować wnętrza, aby zachęcić kupujących? Przedstawiamy kilka zasad.

Jak zrobić zdjęcia mieszkania na sprzedaż?

Istnieje kilka wskazówek, które zdecydowanie ułatwią fotografowanie mieszkania przeznaczonego na sprzedaż lub wynajem. Jeśli pokazujemy towar, którym w tym przypadku jest nieruchomość, w sposób nieodpowiedni, czyli np. zagracone, z brakiem pomysłu na wnętrze, lub nieatrakcyjnymi fragmentami nie możemy liczyć, że wyróżnimy się pośród tak ogromnej konkurencji.

Postaw na to, co się wyróżnia

Szukający nowego mieszkania zwracają przede wszystkim uwagę na to, co się wyróżnia. Dlatego też na początku powinniśmy się zastanowić, która część naszego mieszkania jest jego największym plusem, i to właśnie od niej zacząć pokazywanie kolejnych pomieszczeń. Pozytywne emocje u kupujących wywołują kadry prosto z salonu lub sypialni – miejsca relaksu i odpoczynku.

Przygotowanie wnętrza

Podstawową zasadą jest przede wszystkim odpowiednie przygotowanie wnętrza. Te wyglądające estetycznie i przytulnie z pewnością zachęcą do obejrzenia lokalu. Warto na ten czas postawić jakieś małe, ale ciekawe dekoracje czy choćby żywe kwiaty, które dodadzą świeżości. Usuńmy natomiast rodzinne pamiątki jak np. zdjęcia.

Unikaj bałaganu

Każdy kto wie jak robić dobre zdjęcia mieszkania przyzna, że najważniejszą zasadą jest unikanie bałaganu. Czyste wnętrze będzie o wiele korzystniej prezentowało się nie tylko na fotografiach, ale także stworzy inne wrażenie na potencjalnych kupcach. Fotografując mieszkanie warto pochować wszystkie zbędne bibeloty i je po prostu posprzątać, tak aby nie było widać np. brudnych naczyń w zlewie czy smug na lustrach i zakurzonych oknach.

Odpowiednie światło to podstawa

Przy robieniu zdjęć ogromną rolę odgrywa światło. Fotografując mieszkanie powinniśmy pamietać, aby nie robić ich kiedy jest ciemno lub świeci jasne słońce, bo sprawi to, że fotografie będą prześwietlone. Najlepszymi godzinami są te popołudniowe lub poranne. Korzystne oświetlenie przypada w okolicach wschodu i zachodu słońca. Idealnym dniem do robienia fotografii jest ten deszczowy, ponieważ chmury zmiękczają światło i nie jest ono zbyt jaskrawe.

Optymalna wysokość

Fotografia wnętrz wyróżnia się również odpowiednim ustawieniem aparatu. Najlepiej jeśli znajdzie się on na wysokości wzroku osoby siedzącej. Wtedy możemy pokazać mieszkanie w całej okazałości, a żadne przedstawione elementy nie będą wydawać się większe lub mniejsze od rzeczywistych rozmiarów. Taka pozycja najlepiej oddaje prawdziwe wymiary przedmiotów. Należy unikać zdjęć robionych z dołu oraz z góry.

Wydobądź głębię

Zdjęcia wnętrz umieszczane przez profesjonalnych fotografów zawsze pokazują głębię. Można to uzyskać poprzez ustawienie aparatu pod kątem. Ważne jest, aby na fotografii znalazło się miejsce zbiegu dwóch ścian. To właśnie te linie budują głębię. Dzięki temu pokazujemy, że w mieszkaniu jest dużo przestrzeni.

Zdjęcie z informacją

Warto również pamiętać, że zdjęcia mieszkania powinny nie tylko pięknie się prezentować, ale przede wszystkim nieść ze sobą jakąś informację. Nie jest istotny duży kadr ściany czy sufitu, o wiele bardziej interesujące jest całe pomieszczenie, w którym widać np. rozstaw mebli. Jeśli jest to nasz rodzinny dom warto zastanowić się dlaczego go lubiliśmy i właśnie to pokazać na zdjęciach. Liczy się wiadomość, którą chcemy przekazać kupującym.

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: