Family Room – czym jest i jak wygląda?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 21.12.2018, Data aktualizacji: 16.08.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 18 głosów

Family Room – czym jest i jak wygląda?
Family Room to bardzo ciekawa przestrzeń, w której cała rodzina może wspólnie spędzać wolny czas. To miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Family Room często jest mylony z Living Room. Nazwa pochodzi prosto z amerykańskich domów, a sama przestrzeń stanowi jedno z najważniejszych pomieszczeń. Jest to nic innego jak w dosłownym tłumaczeniu „pokój dla rodziny”, czyli miejsce przeznaczone tylko i wyłącznie na potrzeby domowników i ma charakter nieformalny. Co ciekawe nie przyjmuje się tam gości. Jest to coś zupełnie innego niż salon.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • w jakiej części mieszkania urządzić family room 
 • jakie są funkcje takiego pomieszczenia
 • czym się różni family room od salonu

Lokalizacja family room

W związku z przeznaczeniem pokoju family room najlepszym dla niego miejscem jest prywatna część nieruchomości. Może sąsiadować z dowolnym pomieszczeniem i być połączony z przydomowym tarasem lub ogrodem. Zwykle projektowany jest przy kuchni, tak aby dzieci miały łatwy dostęp do przekąsek i napojów, a rodzice mogli je mieć stale na oku.

Funkcje family room

W związku z tym, że family room stanowi miejsce spotkań domowników, bardzo często oprócz funkcji relaksu, tworzy doskonałą przestrzeń do rozrywki. I to właśnie te elementy determinują jego ostateczny kształt. Dlatego też, podstawowe funkcje jakie pełni takie wnętrze powinny być przede wszystkim wygodne i swobodne.

Family room a salon

Salon to przeważnie centralne miejsce w domu, w którym przyjmujemy również gości. W family room stawia się bardziej na komfort domowników, a sama przestrzeń jest bardziej przyjazna dzieciom. Jest to także nowsza koncepcja projektowania wnętrz, która została wprowadzona całkiem niedawno, tuż po II Wojnie Światowej. Mówi się, że spełnia funkcje nieodpowiednie dla standardowego salonu. Najczęściej w tych pomieszczeniach planuje się pokoje gier.

Aranżacje family room

Piłkarzyki, konsole do gier, stół bilardowy, książki i gry planszowe to tylko niektóre elementy znajdujące się się w family room. Akcesoria, które grają w nim główną rolę powinny być przede wszystkim ściśle związane z zainteresowaniami i pasjami domowników. To wnętrze, które zostało zaprojektowanie specjalnie dla rodziny, która w nim mieszka.

Dodatkowo nie jest to formalne pomieszczenie, więc nie znajdują się w nim najlepsze meble, jak choćby w salonie. Często są aranżowane przez stare, ale wygodne kanapy, stoliki kawowe, które miały już niejedną kawę rozlaną na sobie, czy ulubione i najczęściej używane narzuty i koce. Założeniem jest tworzenie jak najbardziej komfortowej przestrzeni z rzeczami, które lubimy, i które pozwolą na wspólne spędzanie wolnego czasu dla każdego domownika, niezależnie od wieku.  

Family room nie wymaga wiele miejsca, ale tyle przestrzeni, która pozwoli na zagospodarowanie ciekawego pokoju dla całej rodziny. Może to być zaledwie kilka metrów, w których znajdą się ulubione przedmioty domowników.

wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: