Odkrywaj trendy, promocje, atuty inwestycji
Nowe domy na sprzedaż Bielsko-Biała
0 ofert w 0 inwestycjach w tym 10 ofert promocyjnych
Sortuj
Wiadomości na temat Bielska-Białej:
Czy warto kupić dom w Bielsku-Białej?
Bielsko-Biała to główny ośrodek administracyjny, przemysłowy, akademicki, kulturalny i turystyczny Podbeskidzia. Jest to jedno z najlepiej rozwiniętych gospodarczo miast w Polsce, a także ważny węzeł kolejowy i drogowy. Od czasów II wojny światowej spełniało funkcję największego ośrodka przemysłu samochodowego, włókienniczego i elektromaszynowego. Podobnie jak w przypadku większości miast przemysłowych, nowe domy w Bielsku-Białej powstawały w odpowiedzi na potrzeby pracowników fabryk. W latach 50-tych i 60-tych wybudowano socrealistyczne Osiedle Grunwaldzkie, a w późniejszym czasie powstały Złote Łany, Karpackie, Wojska Polskiego, Beskidzkie i Osiedle Polskich Skrzydeł. W związku z tym, że obecnie Bielsko-Biała i jej satelity stanowią jeden z najważniejszych obszarów gospodarczych Polski, rynek pracy również jest w dobrej formie. To z kolei oznacza migracje pracowników i rosnące zapotrzebowanie na budowę osiedli mieszkalnych. Jest to również miasto podatne na suburbanizację, tak więc szukając domu w Bielsku-Białej warto zajrzeć na przedmieścia.
Gdzie powstają nowe domy w Bielsku-Białej?
Prężny rozwój i wzrastająca liczba miejsc pracy to nie jedyny atut Bielska-Białej. Położenie u podnóża Beskidów, w niewielkiej odległości od granicy słowackiej i czeskiej to kolejny powód dla którego wiele osób decyduje się tutaj zamieszkać. Wymarzony dom w Bielsku-Białej można znaleźć w centrum i taka lokalizacja ma wiele plusów – jest korzystna ze względów komunikacyjnych i oferuje dobry dostęp do infrastruktury handlowo-usługowej. Jednak w mieście przemysłowym wiąże się to również z zatłoczeniem i zgiełkiem, więc warto rozważyć dzielnice na obrzeżach, takie jak Stare Bielsko, Hałcnów, Wapienica, czy Straconka. Nowe domy w Bielsku-Białej powstają głównie w tych dwóch pierwszych, ale rozwinięta zabudowa jednorodzinna istnieje również na Straconce. Są to obszary atrakcyjne turystycznie, ale również zapewniają komunikację z innymi częściami miasta i niezbędne sklepy, punkty usługowe i placówki zdrowotne. Jest to ciekawa opcja dla osób chcących uniknąć chaosu i gwaru, a jednocześnie zależy im na dobrym dojeździe na pracy i dostępie do rozrywek miejskich.
Nowoczesna zabudowa u podnóża gór
Nowe domy w Bielsku-Białej powstają w oparciu o zróżnicowane projekty. Mają formę klasyczną ze spadzistym dachem albo modernistyczną geometryczną bryłę. Elewacje są najczęściej utrzymane w jasnej kolorystyce, a do wykończenia wykorzystane są naturalne materiały, takie jak kamień, czy drewno. Deweloperzy oferują domy piętrowe, a także parterowe z poddaszem użytkowym. Przeważają duże metraże, co sprawia, że taki dom będzie świetnym rozwiązaniem dla licznej rodziny, ale nada się również pod wynajem. Niektórzy deweloperzy instalują w swoich domach nowoczesne rozwiązania technologiczne, jak na przykład ogniwa fotowoltaiczne, okna o potrójnych szybach, czy też ogrzewanie płytami na podczerwień. Można również zamówić kompleksowo wykończony dom w Bielsku-Białej, dopasowany dokładnie do potrzeb klienta. Można się pokusić o zakup domu energooszczędnego, wybudowanego w systemie szkieletowym. Powstają one szybko, niezależnie od warunków atmosferycznych i odpowiednio zaizolowane pozwalają utrzymać stałą temperaturę we wnętrzu przez dłuższy czas.
Bielsko-Biała miastem z potencjałem
Bielsko-Biała przed laty określana była mianem śląskiego Manchesteru i z upływem czasu nie straciła na znaczeniu jako ośrodek przemysłowy. Prężnie rozwija się również handel i dystrybucja, a z roku na rok widać coraz większy udział nowoczesnych technologii z sektora IT. W 2017 r. miasto miało jeden z najwyższych wskaźników udziału osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, co dowodzi, że istnieje tu otoczenie przyjazne do rozwoju własnego biznesu. Ma ono także bardzo niską stopę bezrobocia – w 2018 r. Bielsko-Białą w tym rankingu wyprzedziły jedynie Katowice. Wszystko to sprawia, że miasto wydaje się dobrym miejscem do zamieszkania. Infrastruktura handlowo-usługowa plasuje się na wysokim poziomie – znajdują się tutaj trzy duże centra handlowe i planowana jest budowa dalszych. Oprócz tego obsługę handlową zapewniają liczne supermarkety i mniejsze sklepy. Za opiekę zdrowotną odpowiadają: pięć szpitali i placówki niepubliczne. Komunikację miejską tworzą połączenia autobusową, natomiast w planach jest zbudowanie linii kolei obsługiwanej przez szynobusy i przywrócenie ruchu tramwajowego.
Położenie Bielska-Białej jest bardzo atrakcyjne dla rozwoju turystyki. Znajduje się tutaj bardzo gęsta sieć szlaków turystycznych prowadzących na szczyty górskie. W Straconce również ma swój początek Mały Szlak Beskidzki. Przez miasto przebiega Międzynarodowy Szlak Rowerowy Greenways Kraków-Morawy-Wiedeń, a w ostatnich latach powstaje też dużo lokalnych ścieżek rowerowych. W 2015 r. otwarto pierwsze cztery szlaki górskie Enduro Trails Bielsko-Biała – obecnie jest ich 12, oznaczonych w zależności od stopnia zaawansowania rowerzysty.