Krakowskie Podgórze – dzielnica sąsiadująca z centrum miasta

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 24.11.2022, Data aktualizacji: 24.11.2022

14 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 4 głosów

Krakowskie Podgórze – dzielnica warta uwagi
Podgórze to jedna z dzielnic Krakowa, która cieszy się dużą popularnością wśród osób rozglądających się za mieszkaniem na własność. Dlaczego jest chętnie wybierana jako nowe miejsce do życia? Co warto wiedzieć o Podgórzu? Sprawdź, co przemawia za wyborem tej lokalizacji.

Podgórze to popularna dzielnica Krakowa, która zlokalizowana jest w niewielkiej odległości od Starego Miasta. Charakteryzuje się zróżnicowaną oraz dość rzadką zabudową mieszkalną. Na obszarze Podgórza znajduje się sporo zieleni i parków, atrakcji turystycznych, lokali gastronomicznych czy punktów handlowo-usługowych.

Z tego artykułu dowiedz się m.in.:

 • dlaczego warto kupić tu nieruchomość
 • jak się żyje w dzielnicy
 • jakie są plusy i minusy lokalizacji

Podgórze – informacje ogólne

Podgórze to jedna z 18 dzielnic Krakowa, która położona jest na prawym brzegu Wisły. Do granic administracyjnych stolicy Małopolski została włączona w 1915 roku. Dzielnica XIII Podgórze jest podzielona na 8 jednostek urbanistycznych zwanych osiedlami.

 • Płaszów – znajduje się na terenie dawnej wsi. Na tym obszarze usytuowane są liczne ogródki działkowe i tereny rekreacyjne oraz dominuje zabudowa niska i przemysłowa.
 • Podgórze – to najbardziej zabytkowa część dzielnicy, na terenie której mieści się rynek i ratusz. Przeważa tu zabudowa kamieniczna.
 • Bonarka – słynie z walorów przyrodniczych i nowoczesnych budynków handlowo-usługowych. W tej części Krakowa zabudowa jest dość zróżnicowana.
 • Mateczny – na niewielkim obszarze znajduje się wiele zabytkowych obiektów. Niektóre z nich zostały przystosowane do świadczenia usług z zakresu odnowy biologicznej i balneologii.
 • Łutnia – osiedle położone jest nieopodal wschodniej granicy miasta. Na przeważającym obszarze dominuje zabudowa niska.
 • Przewóz – na osiedlu powstaje coraz więcej nowych osiedli mieszkaniowych. Dominuje nowoczesna zabudowa bloków wielokondygnacyjnych.
 • Rybitwy – na tym terenie położona była dawniej wieś duchowna z Opactwem Cystersów. Nie brakuje tu domów jednorodzinnych, targowisk, giełd oraz hurtowni.
 • Zabłocie – znajduje się ok. 3 km od Starego Miasta. Zaliczane jest do doskonale rozwiniętych osiedli przemysłowych.
Rybitwy, PodgórzeRybitwy, Podgórze

Położenie dzielnicy na mapie Krakowa

Podgórze to jedna z najstarszych części Krakowa, która znajduje się w bliskiej odległości od Kazimierza i Rynku Głównego. Od północy graniczy z dzielnicą I (Stare Miasto), II (Grzegórzki), XIV (Czyżyny) oraz XVIII (Nowa Huta), od południa z IX (Łagiewniki-Borek Fałęcki), XI (Podgórze Duchackie) i XII (Bieżanów-Prokocim), a od zachodu z VIII (Dębniki). Od wschodu przebiega granica miasta.

Planowany rozwój dzielnicy

Podgórze rozwija się w dość szybkim tempie. Na terenie dzielnicy powstaje wiele ciekawych inwestycji mieszkaniowych oraz stref sprzyjających rekreacji. Miejsca ogólnodostępne są tutaj modernizowane i wyposażane w szereg udogodnień. W marcu 2022 r. zostały przykładowo sfinansowane lunety astronomiczno-widokowe przy Kopcu Kraka. Dzięki nowej inwestycji mieszkańcy mogą podziwiać nocne niebo, krakowskie zabytki czy obiekty architektury miejskiej.

Dzielnica XIII Podgórze wciąż stawia na projekty związane z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej. Na najbliższe lata zaplanowane zostało wprowadzenie zieleni urządzonej na Placu Bohaterów Getta. Do rozważenia jest możliwość zastosowania niskich krzewów okrywowych na zieleńcach i błękitno-zielonej infrastruktury gospodarowania wodami opadowymi. Na uzyskanie ostatecznego pozwolenia konserwatorskiego mieszkańcy muszą poczekać do 2023 roku.

Atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Większość mieszkańców docenia Podgórze nie tylko za bliskość Starego Miasta i dostęp do rozbudowanej infrastruktury miejskiej, ale też za liczne walory turystyczne. Osoby zamieszkujące na terenie dzielnicy mogą korzystać z ciekawych atrakcji oraz miejsc wartych zwiedzenia. Podgórze jest często pomijane i niedoceniane przez turystów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wiele zabytków oraz instytucji kultury znajduje się w dzielnicy XIII.

 • Kopiec Krakusa – usytuowany jest najwyższym wzniesieniu zrębu Krzemionek, tzn. Wzgórzu Lasoty. Z tego miejsca roztacza się piękny widok na Kraków. W pierwszy poniedziałek po Wielkanocy organizowane są tutaj pokazy i rekonstrukcje historyczne w ramach obchodów Święta Rękawki. Natomiast jesienią odbywa się Bieg Trzech Kopców – jedna z najpopularniejszych krakowskich imprez biegowych.
 • Rynek Podgórski – plac z XVIII wieku położony jest w centrum dzielnicy i otoczony z dwóch stron zabytkowymi kamienicami. W sercu starego Podgórza znajdują się najważniejsze budowle miasta, m.in. Dworek Pod Białym Orłem (pierwszy ratusz podgórski), Dom Pod Jeleniami ze słynną płaskorzeźbą czy zabytkowy Kościół św. Józefa.
 • Plac Bohaterów Getta – został wytyczony ok. 1838 roku i pierwotnie pełnił funkcje targowe. Podczas II wojny światowej był miejscem koncentracji ludności pochodzenia żydowskiego. Obecnie stał się pomnikiem upamiętniającym dramatyczne wydarzenia związane z likwidacją getta.
 • Stary Cmentarz Podgórski – został założony po 1786 roku i znajduje się przy al. Powstańców Śląskich. Stanowi miejsce pochówku znanych artystów, honorowych obywateli oraz prezydentów Podgórza. W 2008 roku został wpisany na listę Association of Significant Cemeteries in Europe – stowarzyszenia, które skupia najważniejsze cmentarze w Europie.
 • Fabryka Emalia Oskara Schindlera – powstała w 1937 roku i pierwotnie była miejscem produkcji naczyń emaliowanych oraz wyrobów blaszanych. Obecnie znajduje się tutaj Oddział Muzeum Historycznego Krakowa. Instytucja kultury organizuje wystawy, pokazy filmowe oraz zajęcia edukacyjne dla szkół podstawowych i średnich.
 • Muzeum Podgórza – usytuowane jest w zabytkowym budynku przy ulicy Limanowskiego, w którym działał zajazd Pod św. Benedyktem. W tym miejscu odbywają się wystawy stałe i czasowe oraz zajęcia dla dzieci i młodzieży.
 • Kościół św. Benedykta – zabytkowy obiekt sakralny położony jest na Wzgórzu Lasoty w Podgórzu. Przede wszystkim stanowi obiekt badań archeologicznych.
 • Park im. Wojciecha Bednarskiego – założony został pod koniec XIX wieku. Stanowi szczególne miejsce na mapie dzielnicy XIII o dużej wartości krajobrazowo-historycznej.
Kopiec KrakusaKopiec Krakusa

Bezpieczeństwo dzielnicy

Jak wskazuje ranking krakowskich dzielnic, Podgórze nie znajduje się w czołówce najbezpieczniejszych rejonów Krakowa. Wypada zdecydowanie gorzej niż Grzegórzki, ale nie dochodzi tu do tylu rozbojów co na Starym Mieście. Mieszkańcy Podgórza czują się tu dość bezpiecznie. Największe obawy dotyczą przebywania osób dorosłych poza domem po zmroku. Wielu mieszkańców wskazuje też na niskie zaufanie odnośnie bezpieczeństwa dzieci. Na terenie dzielnicy znajduje się sporo zaułków, których lepiej nie odwiedzać w nocy.

Oferta dla dzieci

Podgórze sprzyja najmłodszym mieszkańcom. Na obszarze dzielnicy XIII znajduje się dziecięce centrum rozwoju i zabawy „Helili – Kraina Wyobraźni”. W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych dzieci placówka utworzyła specjalnie wydzieloną strefę dla maluchów. Z myślą o rodzicach powstała tutaj kawiarnia serwująca pyszną kawę, ciasta, kanapki oraz przekąski. Centrum zabawy „Helilli” organizuje zajęcia ruchowe oraz przyjęcia urodzinowe. Na szczególne wyróżnienie zasługuje także oferta dla dzieci w „GOkidz” – jednym z największych parków rozrywki w Krakowie.

Na terenie Podgórza znajduje się wiele atrakcyjnych placów zabaw. Miejsca tego typu zostały wyposażone w różnorodne konstrukcje oraz sprzęty. Do najpopularniejszych można zaliczyć plac zabaw nad Bagrami, przy ulicy Myśliwskiej, Lipskiej i Wadowickiej, gdzie niedawno powstał mini park kieszonkowy.

Komunikacja w Podgórzu  

Dzielnica XIII posiada dogodne połączenia komunikacyjne z pozostałymi częściami miasta. Realizacją transportu zbiorowego zajmuje się MPK w Krakowie. Przez Podgórze biegnie wiele linii tramwajowych i autobusowych, dzięki którym można szybko dotrzeć w kluczowe miejsca miasta. Nie bez powodu zaliczane jest do najlepiej skomunikowanych dzielnic Krakowa.

Ile zajmuje dojazd do centrum?

Z centrum Podgórza na Stare Miasto można dotrzeć samochodem w zaledwie 15 minut. Dojazd przez II obwodnicę Krakowa wydłuża się często w tzw. godzinach szczytu do nawet 40 minut. Podróż transportem publicznym do ścisłego centrum zajmuje ok. 20-25 minut.

Podgórze - komunikacja tramwajowakrakowskie tramwaje

Tramwaje

Przez Podgórze przebiega wiele kluczowych linii tramwajowych. Do najważniejszych można zaliczyć:

 • 3 – (Bratysławska – Podgórze SKA – Nowy Bieżanów P+R);
 • 8 – (Borek Fałęcki – Rondo Matecznego – Bronowice Małe);
 • 10 – (Pleszów – Rondo Matecznego – Kurdwanów P+R);
 • 11 – (Mały Płaszów P+R – Dworzec Płaszów Estakada – Czerwone Maki P+R);
 • 13 – (Nowy Bieżanów P+R – Podgórze SKA – Bronowice).

Autobusy

Mieszkańcy Podgórza chętnie też korzystają z dogodnych połączeń autobusowych. Dzięki nim mogą dostać się do niemal każdego rejonu Krakowa. Do najważniejszych przystanków w dzielnicy XIII zalicza się: os. Podwawelskie, Mały Płaszów P+R oraz Podgórze SKA. Spośród kluczowych połączeń autobusowych warto wymienić:

 • 144 – (Rząka – Rondo Matecznego – Prądnik Biały);
 • 158 – (Podgórze SKA – Mały Płaszów P+R – Wrobela);
 • 164 – (Piaski Nowe – Rondo Matecznego – Górka Narodowa);
 • 174 – (Os. Kurdwanów – Podgórze SKA – Kombinat);
 • 503 – (Nowy Bieżanów Południe – Rondo Matecznego – Górka Narodowa Wschód).

Metro

W Krakowie nie ma żadnej stacji metra. Planowana jest jednak budowa szybkiego i bezkolizyjnego transportu szynowego. Tak zwane premetro ma powstać w całości do 2037 roku.

Dworce/ zajezdnie

Na terenie dzielnicy XIII usytuowane są następujące stacje kolejowe: Kraków Podgórze, Kraków Płaszów, Kraków Zabłocie i Kraków Bonarka. Mieszkańcy mogą stąd dotrzeć na przykład do Wieliczki, Tarnowa, Katowic czy Bielska-Białej. Największy ruch odbywa się ze stacji PKP Kraków Płaszów, z której odjeżdżają pociągi dalekobieżne, m.in. do Gdyni czy Wrocławia. Na obszarze Podgórza znajduje się także zajezdnia tramwajowa Podgórze oraz pętla autobusowo-tramwajowa Mały Płaszów P+R.

Ścieżki rowerowe

Podgórze przypadnie do gustu miłośnikom jazdy na „dwóch kółkach”. Dzielnica posiada doskonale rozwiniętą infrastrukturę rowerową. Na jej terenie usytuowane są liczne wypożyczalnie i serwisy rowerów. Przy al. Powstańców Śląskich powstała niedawno gigantyczna kładka dla rowerzystów, którą można dojechać w rejon Ronda Matecznego, a następnie w kierunku Starego Miasta.

Mieszkańcy mogą dotrzeć na rowerze do najciekawszych przyrodniczo miejsc w Krakowie. Jedna z najpopularniejszych ścieżek dla rowerzystów przebiega po drugiej stronie Wisły i stanowi fragment Wiślanej Trasy Rowerowej. Najdłuższa jest trasa, która biegnie ze Starego Miasta przez Grzegórzecką, Podgórską, Lipską do Niepołomic.

ścieżki rowerowe - Podgórze

Korki – gdzie najczęściej występują?

Na największe utrudnienia mieszkańcy skarżyli się niedawno w rejonie Ronda Matecznego. Od połowy sierpnia 2022 roku trwał remont jednego z głównych węzłów przesiadkowych na południu Krakowa, który zakończył się przed rozpoczęciem roku szkolnego. Zmieniona wówczas organizacja ruchu drogowego spowodowała, że najbardziej zakorkowana była ulica Kamieńskiego. W godzinach szczytu korkują się najczęściej dwie przecinające się drogi. Zalicza się do nich II obwodnica oraz Kuklińskiego.

Planowane inwestycje drogowe

Plany inwestycyjne na lata 2023-2024 obejmują prace rewitalizacyjne na odcinku Kalwaryjska-Zamoyskiego. Celem projektu jest modernizacja schodów o długości 45 m pomiędzy wymienionymi ulicami, polegająca na wymianie nawierzchni. Wymienione zostanie także oświetlenie i elementy małej architektury w miejscu, które na stałe wpisało się w krajobraz Podgórza. Wykonanie robót budowlanych jest zaplanowane na II-IV kwartał 2024 po uzyskaniu pozwoleń konserwatorskich.

Edukacja w Podgórzu

Na terenie dzielnicy XIII znajduje się stosunkowo niewielka liczba publicznych placówek edukacyjnych. Funkcjonuje tutaj kilka przedszkoli, szkół podstawowych oraz średnich. Oferta dydaktyczna pozostawia wiele do życzenia. Mimo to dzielnica cieszy się dużym zainteresowaniem wśród rodzin z dziećmi.

Żłobki i przedszkola

Rodzice mają do wyboru kilka placówek publicznych z programem dla najmłodszych dzieci. Na terenie Podgórza funkcjonuje wiele żłobków prywatnych, ale nie ma żadnego samorządowego. Oprócz tego działa 7 przedszkoli publicznych i 15 przedszkoli niepublicznych. Do najpopularniejszych placówek na obszarze dzielnicy XIII należy:

 • Żłobek „Mini Bambini” przy ulicy Grodzisko;
 • Niepubliczny Żłobek Fair Play przy ul. Bunscha;
 • Samorządowe Przedszkole nr 11 im. Misia Uszatka;
 • Samorządowe Przedszkole nr 27 (Zespół Szkół nr 2);
 • Samorządowe Przedszkole nr 34 (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1);
 • Samorządowe Przedszkole nr 57 „Kraina Małych Artystów”;
 • Samorządowe Przedszkole nr 91 „Promyczek”;
 • Samorządowe Przedszkole nr 92 „Dworek na Krzemionkach”;
 • Samorządowe Przedszkole nr 129 „Skrzaty”.

Szkoły podstawowe

Na terenie Podgórza funkcjonuje ogółem 13 placówek oświatowych dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Do wyboru mamy 6 publicznych szkół podstawowych, 2 specjalne oraz 5 niepublicznych. Oferta edukacyjna dla dzieci w wieku 7-14 lat przedstawia się w następujący sposób:

 • Szkoła Podstawowa nr 8 przy ul. Goszczyńskiego;
 • Szkoła Podstawowa nr 26 im. Andrzeja Struga;
 • Szkoła Podstawowa nr 29 im. Jana Matejki;
 • Szkoła Podstawowa nr 47 im. Stefana Czarnieckiego;
 • Szkoła Podstawowa nr 65 im. Czesława Janczarskiego;
 • Szkoła Podstawowa nr 137 im. Profesora Wiktora Zina.

Licea i technika

Na obszarze dzielnicy XIII znajduje się kilka szkół ponadpodstawowych. Usytuowane są 3 publiczne licea, 2 specjalne oraz 2 technika. Zalicza się do nich:

 • IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki;
 • XLIII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Chrzanowskiej;
 • XXVIII Liceum Ogólnokształcące im . Wojciecha Bednarskiego;
 • Technikum Gastronomiczne nr 11 przy ul. Jana Zamoyskiego;
 • Technikum nr 16 (Zespół Szkół Mechanicznych nr 2).

Uczelnie wyższe

Lokalizacja ta cieszy się coraz większym powodzeniem studentów. W Podgórzu nie brakuje uczelni wyższych. Do najpopularniejszych placówek tego typu w dzielnicy XIII można zaliczyć:

 • Krakowskie Szkoły Artystyczne;
 • Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego;
 • Wydział Intermediów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Studenci mogą też szybko dojechać do uczelni zlokalizowanych na Starym Mieście czy Grzegórzkach.

Akademia Sztuk Pięknych Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

Rekreacja w Podgórzu

Mieszkańcy mogą zrelaksować się po całym dniu pracy w pobliżu terenów zielonych obok Wisły lub w parkach miejskich. Na terenie Podgórza znajduje się dużo zieleni oraz miejsc sprzyjających rekreacji i aktywności fizycznej. Można tu skorzystać z oferty wielu siłowni czy klubów fitness. Nie brakuje też boisk wielofunkcyjnych, klubów sportowych oraz krytych basenów.

Tereny zielone

Atrakcyjnym miejscem do odpoczynku i relaksu na łonie natury jest rezerwat przyrody nieożywionej „Bonarka”. Na tym obszarze występuje wiele ciekawych struktur, utworów geologicznych oraz ścieżka dydaktyczna, która została wytyczona dla potrzeb turystów. Dużą popularnością wśród mieszkańców Podgórza cieszą się także Planty im. Floriana Nowackiego, czyli najstarszy park w dzielnicy rozmieszczony na powierzchni prawie 3 ha. Licznymi walorami przyrodniczymi oraz historycznymi wyróżnia się Park Bednarskiego, którego rewitalizacja rozpoczęła się na początku 2022 r. i trwa do dziś.

Miejsca przeznaczone do rekreacji

Na terenie Podgórza usytuowane są liczne obiekty sportowe. Mieszkańcy mogą zapisać się do siłowni i klubów fitness, takich jak: „Power2fit Kraków Podgórze”, „Fitness Platinium Klimeckiego”, RadioActiveBody” czy „Fit Happens” W większości placówek odbywają się treningi personalne, w niektórych miejscach prowadzone są zajęcia dla miłośników sztuk walki. Oprócz tego znajduje się Klub Sportowy Korona Kraków, na terenie którego mieszczą się dwa baseny, strefa odnowy i relaksu oraz hala sportowo-widowiskowa. Kryta pływalnia, SPA oraz siłownia dostępna jest w Lemon Fitness przy ul. Ludwinowskiej.

Gastronomia i kultura

Najwięcej lokali gastronomicznych znajduje się w zachodniej części dzielnicy, czyli w niedalekiej odległości od Starego Miasta. Na terenie Podgórza rozmieszczone są restauracje z kuchnią polską, meksykańską, azjatycką, indyjską, włoską oraz amerykańską. W ostatnich latach powstało tutaj wiele klimatycznych knajp i kawiarni. Ponadto usytuowane są ośrodki kulturalne oraz muzealne.

Gastronomia - Podgórze Kraków

Gdzie zjeść w dzielnicy?

Oferta gastronomiczna w Podgórzu jest dość zróżnicowana. Mieszkańcy i turyści mogą tu spróbować potraw z całego świata. Dobrze oceniana jest trattoria włoska „Mr Lobster Marco Palama”, która znajduje się przy ulicy Lwowskiej. Tradycyjnych potraw kuchni polskiej można spróbować w restauracji „Magnifica”, gdzie odbywają się eleganckie przyjęcia, eventy firmowe czy imprezy rodzinne. Bardziej orientalne potrawy serwuje "Thien Phuoc Haldi” przy ul. Kalwaryjskiej. Natomiast dania kuchni indyjskiej serwuje „Indyjska Restauracja” przy Kalwaryjskiej oraz lokal o nazwie „Haldi”.

Rozrywka w dzielnicy

Mieszkańcy Podgórza mogą korzystać nie tylko z oferty lokalnych restauracji, ale też kawiarni. Dużym powodzeniem cieszy się „Stopklatka” i "Grani Coffee” – lokal powstały w miejsce „Absurdalia Cafe”. Szczególnie popularna jest „KIKA”, czyli połączenie kawiarni z kameralnym kinem studyjnym. Najbardziej kulturalne rozrywki oferuje Teatr Edukacji i Profilaktyki Maska, który organizuje spektakle autorskie, warsztaty oraz animacje dla dzieci. Miłośnicy sztuki i zabytków mogą odwiedzić Fabrykę Emalia Oskara Schindlera, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Muzeum Podgórza czy Galerię Starmach.

Gdzie wybrać się na zakupy?

Na terenie Podgórza znajdują się galerie handlowe o dużej powierzchni użytkowej. Mieszkańcy mogą zrobić zakupy w Krakowskim Centrum Handlowo-Targowym oraz King Square. W nowoczesnych obiektach znajdują się liczne butiki z odzieżą damską i męską, galanterią skórzaną, biżuterią czy obuwiem. W bliskiej odległości od granic dzielnicy XIII znajduje się Bonarka City Center, w którym mieści się kilkaset sklepów z różnych branż. Mieszkańcy często też korzystają z oferty lokalnych supermarketów i hipermarketów. Oprócz tego mogą udać się na Targ Pietruszkowy, gdzie nie brakuje świeżych i zdrowych produktów.

Zdrowie w Podgórzu – oferta dzielnicy

W tej części Krakowa znajduje się całkiem sporo przychodni NZOZ i prywatnych placówek medycznych. W bliskiej odległości od poradni zdrowotnych usytuowane są liczne apteki. Na obszarze dzielnicy nie ma szpitali. Najbliższe placówki medyczne tego typu usytuowane są na Podgórzu Duchackim i Kazimierzu.

ROD, Plaszów, Podgórze ROD, Plaszów, Podgórze

Jakość powietrza i wody

Podgórze zmaga się z problemem smogu zwłaszcza w okresie grzewczym, który z reguły trwa od października do marca. Wówczas zaleca się ograniczenie aktywności na świeżym powietrzu, ponieważ wskaźnik pyłów PM2,5 często przekracza dopuszczalne normy. Mapa wizualna zanieczyszczeń znajduje się na przykład w serwisie aquicn.org, gdzie można również sprawdzić wskaźnik PM10 w czasie rzeczywistym. Podobnie jak w pozostałych częściach Krakowa, woda z kranu nadaje się do picia. Kranówka jest dobrej jakości, co potwierdzają regularne badania przeprowadzane na zlecenie krakowskiego MPWiK.

Oferta placówek medycznych

W stosunkowo bliskiej odległości od granic dzielnicy mieści się Szpital Zakonu Bonifratów oraz Szpital św. Rafała, przy którym funkcjonuje wiele poradni specjalistycznych. Mieszkańcy mogą też skorzystać z opieki medycznej na miejscu. Spośród dostępnych placówek zdrowotnych warto wymienić:

 • NZOZ Kraków-Południe. Przychodnia Stare Podgórze;
 • Podgórska Poradnia Lekarska;
 • Enel-Med Oddział Klimeckiego;
 • CM Medycyna Rodzinna przy ul. Wadowickiej;
 • Centrum Medyczne Larmed.

Warto wiedzieć o krakowskim Podgórzu

Dużym atutem dzielnicy XIII jest bliskość Grzegórzek oraz Starego Miasta. Podgórze to jeden z najbardziej rozwiniętych rejonów Krakowa, który słynie z bardzo dobrej komunikacji, bogatej oferty gastronomicznej oraz licznych terenów zielonych i rekreacyjnych. Mieszkańcy tej dzielnicy mają też łatwy dostęp do infrastruktury ścisłego centrum miasta. Do głównych minusów lokalizacji można zaliczyć korki w godzinach szczytu, dość wysokie ceny nieruchomości, brak szpitali oraz żłobków publicznych.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: