Odkrywaj trendy, promocje, atuty inwestycji
Wiadomości na temat Szczecina:
Lokale użytkowe w Szczecinie
Szczecin to nadmorskie miasto położone w północno-zachodniej części Polski, niedaleko granicy polsko-niemieckiej. Stolica województwa zachodniopomorskiego, która prężnie się rozwija. Na rozwój ten wpływa niewątpliwie duży potencjał biznesowy, liczne dotacje wspierające nowe przedsiębiorstwa oraz brak problemu ze znalezieniem odpowiednich lokali użytkowych. Szczecin to jedno z niewielu miast w Polsce, którego dużym atutem są stosunkowo niskie czynsze oraz duży wybór lokalizacji, jeśli chodzi o umiejscowienie biznesu. Dodatkowo bliskość granicy powoduje, że miasto odwiedza wielu turystów, co dodatkowo zwiększa jego atrakcyjność biznesową. Warto jednak pamiętać, że w Szczecinie jeden typ biznesu się sprawdzi, a inny nie - dlatego przed podjęciem decyzji o otwarciu własnej firmy koniecznie trzeba zapoznać się z potrzebami rynku. Tu również w grę wchodzą wszelkie aspekty związane z zakupem czy wynajmem lokali użytkowych w Szczecinie. O czym warto pamiętać?
Szczecin - miasto żeglarzy?
Jednym z najpopularniejszych biznesów w Szczecinie jest ten z związany z żeglugą, ale również budową i wyposażaniem łodzi, transportem morskim… Do tego dochodzą sporty wodne ze względu na obecność ogromnego jeziora Dąbie, jeziora Małe Dąbie oraz, już poza granicami miasta, Zalewu Szczecińskiego. Tu od razu rodzą się pomysły na własną firmę, która może zajmować się np. organizacją spływów kajakowych, wypożyczaniem żaglówek itp. Można do tego wykorzystać liczne lokale użytkowe w Szczecinie wokół jeziora Dąbie. Niewątpliwie turystyczny aspekt żeglarstwa cieszy się dużą popularnością wśród miejscowych oraz turystów. Dlatego dobrze jest zorientować się, czego na tym rynku brakuje i wypełnić niszę.
Ale warto pamiętać, że miasto to nie tylko Dąbie i Zalew. Potrzeba tu wielu innych rodzajów firm, np. usługowych (kawiarni, restauracji, fryzjerów itd.), handlowych, fizjoterapeutycznych itd. Potrzeby te są oczywiście dostrzegane w różnych rejonach miejscowości, stąd warto sprawdzić lokale na sprzedaż w Szczecinie nie tylko w centrum czy miejscach turystycznych. Na przykład na nowo powstałych osiedlach brakuje infrastruktury handlowej czy prywatnych żłobków. Z kolei w centrum strzałem w dziesiątkę może okazać się nietypowa kawiarnia przyciągająca turystów. Niekiedy dochodowe okazują się second-handy, restauracje z orientalnym jedzeniem, a także oryginalne pomysły na edukację dzieci - nauka matematyki czy programowania poprzez zabawę.
Lokale użytkowe w Szczecinie - jakie wybrać?
Lokalizacja jest kluczowa przy poszukiwaniu odpowiednich lokali użytkowych w Szczecinie. Jej wybór należy głęboko przemyśleć, zwłaszcza pod kątem rodzaju biznesu, który będzie prowadzony. Ustala ona nie tylko cenę czynszu czy zakupu i wynajmu, ale również metraż - w centrum znajduje się wiele stosunkowo małych lokali na sprzedaż w Szczecinie. Z kolei na dalekich osiedlach można znaleźć nie tylko tańsze, ale również większe odpowiedniki. Może okazać się to kluczowe przy szybkim rozwoju, np. restauracji. Jeśli lokal będzie mały i ciasny, zniechęci to część osób lub właściciel będzie musiał otworzyć kolejny. Wybór na początku odpowiednio większego lokalu użytkowego w Szczecinie pozwoli uniknąć tej sytuacji. Na obrzeżach również częściej dochodzi do sytuacji, w której wolne jest sąsiednie pomieszczenie, zwłaszcza jeśli osiedle jest nowe. W centrum taka sytuacja to rzadkość.
Ale nie tylko lokalizacja i wielkość są istotne. Równie ważna jest możliwość dostosowania pomieszczeń pod konkretny rodzaj biznesu. O wiele łatwiej będzie znaleźć biurowe lokale użytkowe. W Szczecinie powstają one zwłaszcza w biurowcach lub budynkach jednorodzinnych. Trudniejsze może okazać się poszukiwanie pomieszczeń pod restaurację, kawiarnię czy gabinet lekarski. Muszą one spełniać wysokie wymagania ustalone w przepisach. Może okazać się, że nie mają odpowiedniej wentylacji, a jej zainstalowanie będzie zbyt kosztowne. Istnieją jednak możliwości dostosowania przez dewelopera lokali użytkowych w Szczecinie, zwłaszcza na nowych osiedlach. Jeśli zatem nabywca odpowiednio wcześnie zakupi takie pomieszczenie, może za stosunkowo niską cenę dobudować tam dodatkową wentylację czy postawić ścianki działowe.
Cena lokali użytkowych w Szczecinie
Trudno ustalić średni koszt zakupu lokali na sprzedaż w Szczecinie, ponieważ rozpiętość cenowa jest bardzo duża. Wiele zależy od lokalizacji, ale również od tego, czy zakup odbywa się na rynku pierwotnym, czy wtórnym. Na tym pierwszym można spotkać się z cenami od ok. 4 000 zł/mkw., aż do 8 500 zł/mkw. w zależności od stanu, lokalizacji itd. Na rynku wtórnym większość lokali nadaje się do remontu. Jeśli dodatkowo ich lokalizacja i metraż są nieatrakcyjne, oznacza to, że ciężko będzie je sprzedać. Stąd ich ceny sięgają nieraz 1000 zł/mkw. Jednak koszt całościowy często jest nieopłacalny, zwłaszcza w przypadku konieczności wymiany instalacji i przeprowadzenia generalnego remontu. Najczęściej można spotkać się z cenami 2 500 - 6 000 zł/mkw., przy czym w centrum zdarzają się oferty z rynku wtórnego, w których ceny sięgają nawet 9 500 zł/mkw., czyli więcej niż na rynku pierwotnym. Atrakcyjna lokalizacja i dobrze zachowane lokale użytkowe w Szczecinie kosztują zatem całkiem sporo. Niezwykle drogie okazują się pomieszczenia w zabytkowych odrestaurowanych kamienicach. Dlatego często bardziej opłaca się zakup na rynku pierwotnym niż wtórnym.
Ceny lokali na sprzedaż w Szczecinie uzależnione są również od obecnego stanu rynku nieruchomości. Co za tym idzie - koniunktura na rynku dyktuje koszty zakupu mkw. Nic dziwnego zatem, że nieruchomości z rynku wtórnego są droższe niż te z pierwotnego - taki trend zauważa się również w innych większych miastach: Warszawie, Krakowie czy Poznaniu. Dodatkowo modne stało się posiadanie restauracji czy sklepu właśnie w zabytkowej kamienicy - drogi jest zarówno zakup, jak i wynajem lokalu nawet w budynku nie odrestaurowanym.
Urządzanie lokali użytkowych w Szczecinie
W zależności od rodzaju biznesu można postawić na wiele rozwiązań. Warto pamiętać, że urządza się nie mieszkanie, a lokal użytkowy. W Szczecinie dobrym pomysłem jest skorzystanie z porad architekta wnętrz. Pomoże on nie tylko ustalić najlepszy styl, ale także dobrze rozmieścić gniazdka, oświetlenie, kable czy nawet sprzęty. Dzięki temu pomieszczenia będą funkcjonalne i przyjazne również dla pracowników i gości odwiedzających lokal. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku lokali usługowych czy gastronomicznych, które wyglądem powinny zachęcać klientów.
Warto przemyśleć również styl. Nieodłącznym i często spotykanym motywem zarówno w restauracjach, jak i biurach, jest ten marynistyczny. Jednak źle dobrane dodatki czy kolory mogą sprawić, że zakupiony lokal będzie wyglądał tak, jak wszystkie inne. Niewątpliwie inaczej w danym stylu będzie wyglądała restauracja, inaczej biuro. Dobór motywu powinien być poprzedzony zatem dopasowaniem go do danej działalności. W tym celu można odwiedzić kilka lokali użytkowych w Szczecinie z danej branży i sprawdzić, jakie rozwiązania w nich zastosowano.