Poznaj średnie ceny mieszkań w Polsce
Wrzesień 202414 383 zł
Średnia cena za m2
+14%
Rok do roku
757 892 zł
Średnia cena ofertowa
+10%
Rok do roku
68146
Liczba mieszkań
+52%
Rok do roku
Wykres średnie ceny mieszkań w Polsce (wrzesień 2024)
Średnie ceny mieszkań aktualizujemy na początku każdego miesiąca. Dane zbieramy na podstawie 90% monitorowanych inwestycji z rynku pierwotnego realizowanych w całej Polsce.
Średnia cena za metr kwadratowy w 14 największych miastach w wrześniu 2024
Często zadawane pytania
Ile kosztuje średnio metr kwadratowy mieszkania w Polsce?
Gdzie są najtańsze mieszkania w Polsce?
Gdzie są najdroższe mieszkania w Polsce?
Dlaczego ceny mieszkań rosną?
Ceny mieszkań w Polsce napędzane są przez ogólny wzrost gospodarczy całego kraju. Stawki za m2 w największych miastach są m.in. reakcją na lokalne inwestycje, przypływ kapitału oraz migracje. W mniejszych miejscowościach z kolei ceny mieszkań rosną z podobnych przyczyn, jednak dochodzi również element tzw. "sypialni" i "obwarzanków". Ceny nieruchomości w miejscowościach zlokalizowanych pod dużymi ośrodkami stają się atrakcyjną alternatywą do życia, ale wraz ze wzrostem trendu - również drożejącą.
Kiedy spadną ceny mieszkań?
Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy spadną ceny mieszkań w Polsce. Najczęściej raptowne wahania na rynku nieruchomości odnotowywane są w przypadku dużych zmian gospodarczych czy nawet politycznych - np. przy okazji kryzysów giełdowych, konfliktów zbrojnych czy niestabilności władzy w danym regionie. W skali mikro z kolei spadek cen mieszkań może zostać zauważony wraz ze starzejącym się budownictwem, przy jednoczesnym braku nowych inwestycji. Co więcej, bywają również sezonowe spadki cen mieszkań - np. w sytuacji przesycenia rynku ofertami lub ograniczonym dostępem do finansowania dużej liczby potencjalnych klientów.
Co dalej z cenami mieszkań w kolejnych latach?
Nie można jednoznacznie przewidzieć, co stanie się z cenami mieszkań w kolejnych latach. Najbardziej możliwe są 2 warianty. Pierwszym jest zahamowanie cen mieszkań zaraz po długim okresie wysokich stawek, kiedy to klienci indywidualni zrazili się do zakupu własnego M. Obserwując zahamowanie rynku - deweloperzy rozpoczęliby kampanie promocyjne, co przełożyłoby się na nieco niższe ceny mieszkań.
Drugim wariantem z kolei jest jeszcze bardziej dynamiczny wzrost cen mieszkań w Polsce ze względu na terminowe wsparcie rządowe oraz ciągły deficyt mieszkaniowy na krajowym rynku - szczególnie w przypadku największych metropolii.
Marek Wielgo
Ekspert rynku nieruchomości rynekpierwotny.pl / GetHome.pl
Ceny mieszkań - komentarz eksperta
Raporty i analizy cenowe
Ceny materiałów budowlanych
Ceny materiałów budowlanych we wrześniu 2024 roku doczekały się kolejnych zestawień. Jaka jest ich dynamika? Czy ceny spadną? Przeczytaj analizę ekspertów portalu RynekPierwotny.pl.
Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS
Najnowszy raport GUS po raz kolejny rzuca nowe światło na budownictwo mieszkaniowe w Polsce. Jak kształtowała się sytuacja na rynku mieszkaniowym we wrześniu 2024 roku pod względem liczby realizowanych projektów, nowych pozwoleń na budowę oraz mieszkań oddanych do użytku?
Raport cenowy wrzesień 2024
Jak kształtowały się ceny mieszkań we wrześniu 2024 roku? Czy ceny lokali deweloperskich będą spadać? Jakie zmiany obserwujemy na rynku nieruchomości? Zobacz analizę ekspertów portalu RynekPierwotny.pl.
Ceny mieszkań w Polsce
Potrzebujesz profesjonalnych danych?
Nasza platforma BigData prezentuje aktualne, zagregowane dane na podstawie 4000 monitorowanych inwestycji mieszkaniowych rocznie, zamieszczanych na portalu rynekpierwotny.pl, realizowanych przez ponad 1000 deweloperów w całej Polsce.
przejdź do bigdata