Odkrywaj trendy, promocje, atuty inwestycji
Wiadomości na temat Lubonia:
Nowe mieszkania w Luboniu - przegląd oferty deweloperskiej
Luboń to niewielkie, liczące zaledwie 13,51 km2, miasteczko położone w województwie wielkopolskim. Od północy graniczy z Poznaniem, natomiast wschodnią granicę stanowi naturalny bieg Warty. Mimo niewielkich rozmiarów jest to dość mocno zaludnione miasto - na 1 km2 przypada tu aż ponad 2 300 osób. Stąd pojawia się coraz więcej nowych osiedli. Mieszkania w Luboniu często poszukują również pracownicy sezonowi. Ze względu na bliskość stolicy Wielkopolski spora część osób żyjących w Luboniu dojeżdża do Poznania, do pracy i szkoły.
Jest również odwrotnie, ponieważ miasteczko tu opisywane może się pochwalić dużą ilością przemysłu, który powstał już na początku XX wieku. Obecnie spora część tych terenów coraz bardziej jest doceniana i postrzegana jako atrakcja turystyczna. Dzięki temu Luboń zyskuje kolejne miejsca, którymi może przyciągnąć turystów. Mimo że jest to niewielka miejscowość granicząca z dużym miastem, nie można powiedzieć, że wpływa to niekorzystnie na Luboń. Wiele firm szukających dobrej lokalizacji na utworzenie swojej siedziby wybiera właśnie to miasteczko ze względu na niższe ceny gruntów, lepszy dojazd - brak korków i wiele dróg, a jednocześnie bliskość Poznania.
Mieszkania na sprzedaż w Luboniu coraz chętniej wybierane
Oczywiście głównym kryterium, które wpływa na to, że na nowych osiedlach nieruchomości znikają w szybkim tempie, jest stosunek ich ceny do jakości. Zwłaszcza ta ostatnia może zaskoczyć. Mieszkania w Luboniu są budowane według nowoczesnych projektów, które zakładają m.in. rozkładowość, równomierny dostęp do światła w kuchni i pokojach, jak również sporą przestrzeń. Popularne są lokale dwupokojowe, w których jedno pomieszczenie to sypialnia, salon natomiast połączony jest z kuchnią. Ponadto takich mieszkań na piętrze znajduje się niewiele. W nowoczesnym budownictwie funkcjonują cichobieżne windy.
Nowe osiedla charakteryzują się dużą ilością zieleni wokół budynków, a także w częściach wspólnych. Powszechne stają się prywatne place zabaw, dziedzińce, a nawet siłownie na świeżym powietrzu, które są dostępne tylko dla mieszkańców. Ogrodzone budynki dają poczucie bezpieczeństwa, podobnie jak monitoring. Podziemne miejsca parkingowe zwiększają jakość mieszkania. Luboń jako niewielkie miasteczko może się pochwalić dużą przestrzenią między osiedlami. Wykorzystują to deweloperzy. Zamiast stawiać ciasne inwestycje, w których między blokami znajduje się niewiele przestrzeni, wolą zadbać o prywatność i komfort mieszkańców. A ile ta wysoka jakość kosztuje?
Luboń mieszkania na sprzedaż - rynek pierwotny
Wbrew pozorom wcale nie taka niska, jakby się mogło wydawać. Bezpośrednie sąsiedztwo Poznania znacznie wpływa na wartość nieruchomości w okolicznych miejscowościach, często powodując jej wzrost. Do średniej są wliczane bowiem zarówno nieruchomości z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, mieszkania o podstawowym standardzie i apartamenty. Dlatego średnia nie do końca odzwierciedla rzeczywistą sytuację na rynku.
Warto regularnie sprawdzać oferty deweloperów, ponieważ wielu z nich oferuje sezonowe promocje i rabaty, często również lokale w przedsprzedaży są tańsze. Większość z nich została przeznaczona na cele sprzedażowo-wynajemne. Dzięki bogatemu zapleczu nieruchomości mieszkalnych, a nie tylko komercyjnych, miasteczko często staje się celem wyprowadzki ludzi z Poznania. Popyt na nowe mieszkania w Luboniu co roku wzrasta, wraz ze zwiększającą się tendencją uciekania z dużych aglomeracji do małych miasteczek i wsi.
Nowe mieszkania Luboń - dla kogo?
Rekordowo niska stopa bezrobocia w województwie wielkopolskim przekłada się na ogromny popyt na pracowników, zwłaszcza wyspecjalizowanych i fizycznych. Rynek pracownika pociąga za sobą podwyżki płac. Firmy oferują także różne dodatki do wynagrodzenia. Najwięcej osób w opisywanym tu miasteczku pracuje w przemyśle i budownictwie - ok. 39,6%, niewiele mniej w usługach - 35,8%. Inne sektory, czyli finanse i usługi, stanowią pozostałą część, kolejno 7,3% i 1,2%. Wiele ofert pracy przyciąga osoby z okolicznych miejscowości.
Na plus przemawia także jakość mieszkania w Luboniu jako większym mieście. Wspomniany wyżej przemysł jest tu bardzo rozwinięty, o czym świadczy nie tylko przeważająca ilość osób pracujących w tej branży, ale także liczba firm. Do największych należą Luvena S.A., Investa Sp. z o.o., M&M Hermann Sp. J., Tamico International Sp. z o.o., Condor Polska Sp. z o.o., Elmar Sp. z o.o. Jak można zauważyć, rozwija się tu przemysł chemiczny, budowlany i wiele innych.
Dobra komunikacja z Poznaniem
Luboń znajduje się w bardzo korzystnej lokalizacji z punktu komunikacyjnego. Przez jego północną część przebiega odcinek autostrady A2, a w pobliżu zachodniej granicy droga krajowa nr 5 i droga wojewódzka nr 196. Mieszkańcy mogą również skorzystać z drogi wojewódzkiej nr 430, która biegnie z południa na północ miasta. Niedaleko wschodniej granicy funkcjonuje także droga krajowa S11. Nieco dalej pojawiają się także inne drogi krajowe i wojewódzkie, które prowadzą do Poznania lub stanowią jego obwodnicę.
W samym Luboniu duże znaczenie ma transport publiczny. Często wykorzystywaną linią kolejową jest ta, która łączy Poznań i Wrocław. Mieszkańcy korzystają też z linii 356 na trasie Luboń - Sulechów. Oprócz pociągów, dostępna jest także komunikacja autobusowa, którą zarządzają Przedsiębiorstwo Transportowe Translub, MPK Poznań, ZUK Komorniki, oraz EKO-Rondo Puszczykowo. Dzięki niej można poruszać się po mieście, a także okolicznych miejscowościach. Jest to istotne zwłaszcza dla osób, które na codzień pracują lub uczą się w Poznaniu.
Mieszkania w Luboniu - dlaczego warto?
Nie tylko niskie ceny czy wysoka jakość budownictwa przyciągają tu ludzi. Wpływa na to również ogromna ilość zieleni w mieście i wokół niego. Często właśnie przyjemność mieszkania w Luboniu, wśród sadów i ogrodów, jest głównym powodem przeprowadzki. Przy południowo-zachodniej granicy znajduje się Wielkopolski Park Narodowy, w samym mieście zaś można wybrać się na Wzgórze Papieskie lub jeden z licznych skwerów. Są to z pewnością znacznie przyjemniejsze tereny dla oka niż gęsta zabudowa poznańskich blokowisk.
Do ciekawszych zabytków Lubonia należą pozostałości po przemysłowej przeszłości miasta. Należą do nich m.in. zespół zabudowy fabrycznej Zakładów Przemysłu Ziemniaczanego oraz zespół fabryki chemicznej (obecnie Zakłady Chemiczne LUVENA S.A.). Można je zobaczyć w ramach Lubońskiego Szlaku Architektury Przemysłowej. Ponadto warto zwiedzić również kościoły św. Barbary i św. Jana Bosko, willę Montana czy pomnik Siewcy. Będąc w Luboniu można natrafić na jedną z wielu imprez tam organizowanych, chociażby przez Ośrodek Kultury i Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie. Istotnym centrum zajęć sportowych jest Luboński Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Chcesz zamieszkać w województwie wielkopolskim? Sprawdź bogatą ofertę nowych mieszkań w Luboniu na portalu rynekpierwotny.pl i znajdż lokal dopasowany do Twoich potrzeb.