Akustyka mieszkania – jak ją poprawić?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 15.05.2020, Data aktualizacji: 21.07.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 22 głosów

Akustyka mieszkania – jak ją poprawić?
Akustyka mieszkania zapewnia komfort jego mieszkańcom. Podpowiadamy, jak poprawić akustykę w domu.

Cisza w mieszkaniu jest gwarantem odpowiedniego odpoczynku. Umożliwia zrelaksowanie się i po prostu wyciszenie się po całodniowym maratonie. W pomieszczeniach prawidłowa akustyka jest zapewniona przez odpowiednie konstrukcje dźwiękoizolacyjne jak np. podwieszane sufity. Co zrobić, aby zniwelować uciążliwe dźwięki?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czy powieszany sufit pomoże poprawić akustykę mieszkania
 • jakiego typu dodatki zatrzymują odbijający się dźwięk
 • czy podłoga z naturalnego drewna pochłania hałas 

Warto wiedzieć

Długotrwałe przebywanie wśród dźwięków już o natężeniu 60 dB (taki możemy osiągnąć podczas głośniejszej rozmowy) skutkuje spowolnieniem reakcji, pogorszeniem koncentracji, a także napięciem psychicznym i zmęczeniem fizycznym.

Już podczas zwykłej rozmowy powstają fale dźwiękowe. Rozchodzą się one od źródła w kierunku sufitu, ścian, podłogi. Część energii fali dźwiękowej zostaje pochłonięta w zetknięciu z przeszkodą, część się od niej odbija. Oznacza to, że im większa ilość energii jest pochłaniana, tym słabsze zjawisko echa i cichsze środowisko. Zbyt duże odbicia powodują wydłużenie czasu pogłosu, a w efekcie nakładanie się fali odbitej na źródło dźwięku. Na końcu powstaje hałas.

hałas w mieszkaniu co zrobić

Co można poprawić?

Odpowiednia izolacja akustyczna pomoże z jednej strony wyciszyć mieszkanie od dźwięków pochodzących z innych lokali, ale również ograniczy hałas wydobywający się z naszego. Najlepsze efekty zapewnimy sobie poprzez poprawienie akustyki wyciszając sufity, podłogi i ściany. Ostatnie powinny powstrzymywać nie tylko sam przepływ dźwięków powietrznych, ale przede wszystkim uderzeniowych jak np. drgania stropów, podłóg czy sąsiednich ścian.

Przydatne terminy

Akustyka mieszkania może być poprawiona poprzez wygłuszenie, wytłumienie lub wyciszenie. Ostatni termin jest najbardziej ogólny. Obejmuje obydwa sposoby likwidowania hałasu. Wygłuszenie jest natomiast niwelowaniem odgłosów przedostających się pomiędzy pomieszczeniami – z wewnątrz na zewnątrz i odwrotnie. A wytłumienie polega na takim urządzaniu pomieszczeń, aby „wchłaniały” przeszkadzające dźwięki.

Kilka sposobów

Podwieszany sufit

To bardzo dobry pomysł na wyciszenie pomieszczenia. Taki sufit wykonuje się z płyt gipsowo-kartonowych, które stłumią dźwięki dobiegające z góry. W dodatku pochłonie te wewnątrz pomieszczenia. Aby jednak tak się działo przestrzeń między sufitem właściwym, a tym podwieszanym musi wypełniać materiał izolacyjny. Oczywiście im większa grubość oraz gęstość izolatora, tym lepsza skuteczność. Tutaj natomiast bardzo ważny jest profesjonalny montaż izolacji. Dźwięki są przenoszone też obwodowo - przez miejsca zamocowania profili do ścian, a nie tylko bezpośrednio przez ekran izolujący. Ważne jest prawidłowe skręcenie i uszczelnienie styków.

podwieszany sufit w mieszkaniu

Ściany

Tutaj dobrym rozwiązaniem jest cegła, panele gipsowe 3d czy zabudowa gipsowo-kartonowa z boniowaniem. Warto pamiętać, aby to właśnie ściana naprzeciwko telewizora pochłaniała dźwięki. Można na niej zamontować panele akustyczne materiałowe, które mogą stworzyć za sofą dekoracyjną kompozycję na ścianie, jednocześnie zmniejszając hałas. Sprawdzą się również miękkie obicia ścienne. Stanowią doskonałą dekorację pokoju oraz wygłuszają i niwelują odczucie "zimna" płynącego od betonowych ścian.

Podłoga

Dźwięki przenikają także przez podłogi. Dlatego też przed położeniem paneli lub wykładziny zaleca się zastosowanie odpowiedniej maty lub podkładu. Mają one funkcję wyciszenia odgłosów z kondygnacji poniżej naszego mieszkania. Co ciekawe podłoga z naturalnego drewna nie odbija dźwięku, a co ważne pochłania go. Równie istotna jest dylatacja, czyli szczeliny pomiędzy podłogą a ścianą. Konieczne jest jej zachowanie, ponieważ zapobiega to przenoszeniu drgań, a więc też dźwięków z podłogi na ściany i odwrotnie.

Dodatki

Warto pomyśleć również o dodatkach, które zatrzymają odbijający się dźwięk. Najlepszym rozwiązaniem będą tkaniny jak np. dywany, wykładziny, meble tapicerowane, narzuty, poduszki czy zasłony. Im więcej, tym przytulniejsze i cichsze mieszkanie.

meble tapicerowane i poduszki
Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: