Odkrywaj trendy, promocje, atuty inwestycji
Wiadomości na temat województwa lubelskiego:
Województwo lubelskie to aż 25 122,46 km2 na wschodzie Polski. Graniczy ono bezpośrednio z Ukrainą i Białorusią na wschodzie, na północnym zachodzie z województwem mazowieckim, niżej ze świętokrzyskim, a na południu z Podkarpaciem. Lubelszczyzna słynie z pięknych i chronionych terenów zielonych, pól i łąk, a także pól uprawnych. Mieszka tu największy w Polsce odsetek ludności zajmujący się rolnictwem i leśnictwem - aż 44,5% ogółu pracujących. Z tego powodu Lubelszczyzna bywa określana najbardziej płodną ze wszystkich ziem polskich. A niekiedy też “matką żywicielką” ze względu na ogromną ilość warzyw, zboża i owoców, jakie się tu uprawia.
Z drugiej strony ten teren dopiero się rozwija i uprzemysławia. Industrializacja Lubelszczyzny postępuje dość dynamicznie - wystarczy spojrzeć, jak w przeciągu ostatnich lat rozwinął się Lublin. Powstały tu nie tylko wielkie firmy i instytucje badawcze, ale również placówki edukacyjne. Stolica Lubelszczyzny przyciąga również nowych mieszkańców. Stąd właśnie i tu dotarł boom deweloperski - powstają osiedla mieszkaniowe, nisko kondygnacyjne pojedyncze bloki, wille, domy na sprzedaż. Lublin kiedyś słynął z bezrobocia - teraz sytuacja się odwraca.
Lubelskie dogania zachód
I mowa tu nie tylko o zachodzie Polski, ale również o zagranicy. W województwie tym dużo się dzieje pod względem gospodarczym i społecznym. Tanie grunty, dużo wolnych terenów, a także niskie opłaty sprawiają, że Lubelszczyzna staje się przyjaznym miejscem dla biznesu, co doceniają firmy polskie i zagraniczne. Idealnym przykładem są deweloperzy, którzy budują na potęgę mieszkania i domy na sprzedaż. Lubelskie po prostu tworzy świetne warunki dla rozwoju. Oprócz inwestycji prywatnych, warto również wspomnieć o samorządowych.
Województwo boryka się jednak z problemem malejącej liczby mieszkańców. Głównie emigrują oni z małych wsi i miasteczek. Najczęstszym ich celem jest Warszawa lub zagranica. Z tego względu brakuje tu specjalistów i taniej siły roboczej. Z tym problemem najbardziej boryka się Lublin. Zauważa się również tendencję zakupu nieruchomości, głównie domów na sprzedaż w lubelskim przez obcokrajowców. Pojawiają się nowe formy zarobku, jak wynajem turystyczny. Dzięki takim inicjatywom Lubelszczyzna prężnie się rozwija.
Domy na sprzedaż: Lubelskie
Najwięcej nieruchomości powstaje oczywiście w Lublinie. To miasto bardzo szybko się rozwija, a co za tym idzie, rośnie popyt. Zazwyczaj większość osób decyduje się na mieszkania, jednak warto przyjrzeć się innym nieruchomościom, zwłaszcza tym, które można dostać niemalże w cenie lokalu w bloku. Stosunkowo tanie są domy na sprzedaż w lubelskim. Tu metraż zaczyna się zazwyczaj od ok. 160 mkw., niezależnie od tego, czy to bliźniak, czy wolnostojący dom na sprzedaż. Lubelskie wyróżnia się także tym, że nieruchomości te powstają w niewielkiej odległości od centrum miast lub dużych miast. Mimo tego zachowane tu zostały wszystkie cechy charakterystyczne dla życia w domu. Mowa tu zwłaszcza o dużej ilości zieleni czy bezpieczeństwie oraz prywatności.
Ceny domów na sprzedaż w lubelskim
Jak przystało na jedno z najmniej rozwiniętych terenów w Polsce, nieruchomości na Lubelszczyźnie są bardzo tanie. Nawet 3-4 razy tańsze niż w Warszawie. Domy na sprzedaż w lubelskim można oczywiście znaleźć i droższe, i w bardziej okazyjnych cenach. Za cały dom o powierzchni 150 mkw. można zatem zapłacić tyle, ile za dwupokojowe M w Warszawie. Co jeszcze odróżnia domy na sprzedaż w lubelskim? Duża powierzchnia, większa liczba pokoi, garaże na dwa samochody, ekologiczne i nowoczesne rozwiązania techniczne. A także stosunek ceny do standardu.
Na ten ostatni składają się m.in.: zamknięte osiedle, monitoring, duża zieleni i przestrzeni, duże ogrody i tarasy lub loggie, a także jakość budownictwa. Niskie ceny domów na Lubelszczyźnie sprawiają, że na lepszy standard stać większą ilość ludzi. Ponadto tak świetny stosunek ceny do jakości przekłada się również na większy popyt. Domy w lubelskiem kupują ludzie z całej Polski, chociażby po to, by korzystać z nich tylko w wakacje lub wynajmować je turystom i biznesmenom.
Domy na sprzedaż w lubelskim: na wsi czy w mieście?
Często przed zakupem tak dużej nieruchomości pojawia się dylemat, czy lepiej kupić ją na wsi, czy w mieście. Jakie są zalety i wady każdego z tych miejsc? Warto je sobie uświadomić jeszcze przed zakupem własnych czterech kątów.
Wieś pełna uroku?
Zaczynając od wsi, trzeba przyznać, że największą jej zaletą jest cisza i spokój. Tu nie ma ruchliwych ulic, oprócz tego wszyscy się znają, co wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa. Domy na sprzedaż w lubelskim na wsi są od siebie znacznie oddalone. Przekłada się to na większą prywatność. Po zakupy można jechać do małego pobliskiego miasteczka - nie trzeba stać pół godziny w korku, a kolejnego pół tracić na szukanie miejsca parkingowego. Ponadto ludzie są bardziej życzliwi, właśnie przez wzgląd na to, że wszyscy się znają. To przemawia za zakupem właśnie tu domów na sprzedaż. W lubelskim na wsi wcale jednak nie jest tak kolorowo.
Trzeba sobie uzmysłowić, że tu naprawdę ponad 40% pracujących to rolnicy. W związku z tym istnieje duże prawdopodobieństwo, że nieruchomość znajdzie się w sąsiedztwie czyjegoś pola. A pole to musi być nawożone, spulchniane i nawadniane. Co za tym idzie, mieszkańców czekają nieprzyjemne zapachy, odgłosy pracy maszyn rolniczych czy zwierząt hodowlanych. Do tego wymóg posiadania samochodu, słabsza jakość transportu publicznego, krótkie godziny pracy lokali handlowych i znaczne odległości od miejsc edukacji, pracy, rozrywek… To może jednak zakup domu na sprzedaż w lubelskim nie na wsi, ale w mieście?
Zalety i wady miasta
Z pewnością większości z nas duże metropolie kojarzą się raczej z blokami i osiedlami pełnymi właśnie takich budynków. Jednak w każdej z nich znajduje się co najmniej kilka miejsc, w których dominuje niska zabudowa jednorodzinna. Może w jednym z nich warto kupić dom na sprzedaż? Lubelskie nie może się pochwalić dużą ilością większych aglomeracji. Pojawia się zatem ograniczony wybór: Lublin, a potem mniejsze miasta: Zamość, Puławy, Krasnystaw, Kazimierz Dolny, Kraśnik, Tomaszów Lubelski, Chełm, Świdnik, Łuków, Biała Podlaska itd.
Zdecydowanie więcej domów na sprzedaż w lubelskim jest na wsi niż w mieście. Jednak ta druga lokalizacja ma wiele zalet. Bardziej rozbudowana infrastruktura miejska pozwala na bezproblemowe zrobienie wszystkich zakupów w jednym miejscu, szybkie dotarcie do ośrodka zdrowia, pracy czy szkoły. Lepsza jest komunikacja miejska, a w dodatku więcej możliwości spędzenia czasu dzięki ofertom ośrodków kultury i sportu. Nie trzeba daleko jechać, by załatwić różne sprawy w urzędzie. I oczywiście samochód nie jest konieczny do życia. W mieście również można znaleźć kameralne i ciche osiedla domów na sprzedaż w lubelskim. Miasto oferuje nie tylko typowo “miejskie” atrakcje, jak kino. Często tworzą się oddolne inicjatywy społeczne, a wśród dużej ilości mieszkańców łatwiej znaleźć nowych przyjaciół.
Do największych wad aglomeracji należą zanieczyszczenie powietrza, hałas, korki, większy ruch i większa anonimowość. Ta ostatnia jest sporna - bo anonimowość ma tyle samo minusów, co plusów. Nie da się jednak zaprzeczyć, że przyczynia się ona do wzrostu przestępczości. Mniejsze poczucie bezpieczeństwa oraz problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego to kolejne wady miasta.
Lubelskie - mój dom
Województwo to jest bardzo specyficzne. Większość jego terenów zajmują pola, parki i wsie. Dynamicznie rozwijają się większe miasta. Dzięki zasobom naturalnym odgrywa niezwykle istotną rolę w Polsce. Czy jednak warto tu mieszkać?
Z pewnością opłaca się rozważyć umiejscowienie tutaj swoich własnych czterech kątów. Zwłaszcza, jeśli lubi się naturę. Na Lubelszczyźnie znajduje się aż 17 parków krajobrazowych i 2 narodowe - Poleski Park Narodowy i Roztoczański Park Narodowy. Rocznie odwiedza je niezliczona ilość turystów z Polski i zagranicy. Oprócz walorów przyrodniczych można tu zobaczyć wiele zabytków: Pałac Czartoryskich w Puławach, Pałac Zamoyskich w Zamościu, rynek w Kazimierzu Dolnym i wiele innych. Blisko stąd także na Ukrainę i Białoruś.
Polecane Lokalizacje
- Domy na sprzedaż dolnośląskie (331 ofert)
- Domy na sprzedaż kujawsko-pomorskie (13 ofert)
- Domy na sprzedaż łódzkie (213 ofert)
- Domy na sprzedaż małopolskie (215 ofert)
- Domy na sprzedaż mazowieckie (1272 oferty)
- Domy na sprzedaż podkarpackie (16 ofert)
- Domy na sprzedaż podlaskie (14 ofert)
- Domy na sprzedaż pomorskie (190 ofert)
- Domy na sprzedaż śląskie (78 ofert)
- Domy na sprzedaż świętokrzyskie (6 ofert)
- Domy na sprzedaż warmińsko-mazurskie (66 ofert)
- Domy na sprzedaż wielkopolskie (199 ofert)
- Domy na sprzedaż zachodniopomorskie (90 ofert)