Odkrywaj trendy, promocje, atuty inwestycji
Tarnów to jedno z najbardziej rozwiniętych i innowacyjnych miast w Polsce. Dzięki umiejętnemu zarządzaniu powstał tu silny ośrodek biznesowo-przemysłowy, jak również kulturalny i turystyczny. Miasto leży w województwie małopolskim, między Krakowem a Rzeszowem. Jego największym atutem nie jest jednak położenie, ale właśnie polityka pro biznesowa i pro kulturalna. To tu znajduje się siedziba Grupy Azoty - największego w Polsce przedsiębiorstwa chemicznego, a także wiele innych przedsiębiorstw związanych z przemysłem. Tarnów jest uznawany za jedno z najlepszych miejsc do prowadzenia biznesu, nic więc dziwnego, że pojawia się ich tu coraz więcej. A wraz z nowymi miejscami pracy do miasta przybywa dużo ludzi. Rosnący popyt na nowe mieszkania w Tarnowie wpływa z kolei na pojawianie się inwestycji deweloperskich. Nowe osiedla buduje się tu jednak dość rzadko. Wpływa to na cenę mieszkań, a także szybkość ich wykupywania.
Nowe mieszkania w Tarnowie
Nie powstaje ich dużo, jednak stale pojawiają się w ofertach deweloperów. Przez wzgląd na duży popyt, nowe mieszkania w Tarnowie dość szybko znikają z rynku nieruchomości. Dlatego często wielu chętnych musi poczekać na kolejne oferty. Powoduje to sytuację, w której wiele M jest wykupywanych niemal zaraz po ogłoszeniu ich sprzedaży.
Nowe mieszkania w Tarnowie powstają często na kameralnych osiedlach złożonych z kilku nisko kondygnacyjnych bloków. W zasadzie mocno wyróżniają się na tle obecne zabudowy, w której dominują bloki z wielkiej płyty lub stare kamienice. Niewątpliwie posiadają więcej udogodnień. Zazwyczaj deweloperzy oferują możliwość wykupienia miejsca parkingowego na- lub podziemnego, jak również komórki lokatorskiej.
Cena nowego mieszkania w Tarnowie
Koszty na rynku nieruchomości nie są tu tak wysokie, jak np. w Krakowie. Bliżej im do tych rzeszowskich, choć stolica Podkarpacia ostatnio regularnie drożeje. M z rynku wtórnego można kupić taniej niż z pierwotnego. Jednak Warto obliczyć koszty całościowe, związane z remontami czy wyposażeniem. Często używane lokale wymagają generalnego remontu, co wychodzi znacznie drożej niż zakup i urządzenie nowego mieszkania. W Tarnowie rynek nieruchomości wbrew pozorom jest dość dynamiczny. Pojawia się wiele ofert z rynku wtórnego, nieco mniej z pierwotnego.
W porównaniu do sąsiednich miejscowości w Tarnowie jest taniej. Mieszkania w Brzesku kosztują średnio więcej, podobnie w Dębicy, choć oczywiście wiele zależy od standardu i lokalizacji. Jednak w tym przypadku o wiele częściej można znaleźć nowe mieszkanie w Tarnowie, w atrakcyjnej cenie, niż w wyżej wymienionych miejscowościach.
Wynajem krótkoterminowy - czy jest opłacalny?
Tarnów to jedna z turystycznych pereł w Polsce. Z tego względu wiele osób może zastanawiać się, czy i tu sens ma modny ostatnio wynajem krótkoterminowy. Polega on na udostępnianiu mieszkania lub pokoju za opłatą. Różnica między nim a zwyczajowo przyjętym wynajmem polega na tym, że tu najmuje się na bardzo krótki okres czasu, np. kilka dni, tydzień, miesiąc. Rozliczenie następuje za doby. Cena zależy od standardu i lokalizacji. Wiadomo, że inaczej wyceniane będą pokoje w kamienicy, a inaczej nowe mieszkania. Tarnów może okazać się opłacalnym miejscem inwestycji w nieruchomości również pod kątem biznesowym. Swoje siedziby ma tu wiele firm, do których mogą przyjeżdżać specjaliści od wdrożeń (np oprogramowania). Niektórzy z nich preferują wynajem mieszkania zamiast pokoju w hotelu. Czy takie działanie jest opłacalne? Warto sprawdzić popyt na wynajem krótkoterminowy - może się okazać, że w sezonie wiele osób poszukuje lokalu do tymczasowego wynajęcia.
Między Krakowem a Rzeszowem
Tarnów leży niemal idealnie między powyższymi miastami. Z tego względu przebiega przez niego bardzo wiele dróg. Najważniejsza z nich to oczywiście autostrada A4, która prowadzi od Korczowa (Przemyśla) na granicy z Ukrainą, przez Rzeszów, Kraków, Wrocław, aż do Jędrzychowic - granicy z Niemcami. Przebiega ona wzdłuż północnej granicy Tarnowa. Także wokół miasta przebiega wiele dróg. W samej miejscowości do istotnych arterii należą m.in. ulice: Krakowska, Mościckiego, Słoneczna, Lwowska, Tuchowska, Braci Saków, Orkana, Spokojna, Elektryczna, Krzyska, Nowodąbrowska, Czerwona. Gęsta sieć dobrej jakości dróg umożliwia szybkie przemieszczenie się po mieście, a także wjazd do niego i wyjazd.
Komunikacja publiczna składa się natomiast z autobusów i tramwajów - linii dziennych oraz nocnych. Co najlepsze, w godzinach szczytu funkcjonują linie dodatkowe, które znacznie usprawniają transport. Duża ilość linii jest z pewnością ułatwieniem dla niezmotoryzowanych mieszkańców. Również nowe mieszkania w Tarnowie są lokowane przy dogodnych punktach komunikacyjnych. Z miasta można dotrzeć do kilku większych miast w Polsce za pomocą kolei.
Tarnów przemysłem stoi
Jak wspomniano wyżej, w opisywanym tu mieście znajduje się bardzo wiele siedzib firm przemysłowych z różnych branż. Do najważniejszych należą: Grupa Azoty, Becker Farby Przemysłowe Sp. z o.o., Zakłady Mechaniczne Tarnów, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Sprzętu Mechanicznego Sp. z o.o., Zakłady Przemysłu Chłodniczego „Fritar”, Spółdzielnia „Tarnowska Odzież”, Huta Szkła Gospodarczego, centrum przeładunkowo-magazynowe firmy DHL. Na terenie Tarnowa działają także Tarnowski Klaster Przemysłowy, Park Przemysłowy “Mechaniczne” i Park Przemysłowy “Kryształowe”. W mieście swoje siedziby mają również 3 oddziały największych polskich firm gazowniczych.
Stopa bezrobocia ma tendencję spadkową. Najwięcej osób pracuje w przemyśle oraz budownictwie - ponad 30% pracujących. Ok. 23% znalazło pracę w sektorze usługowym, a zaledwie ok. 6% w rolnictwie i finansach. Największa zapotrzebowanie na rynku nieruchomości jest na pracowników fizycznych oraz specjalistów. Rozwija się branża turystyczna, w której również poszukuje się osób do pracy.
Jak się żyje w Tarnowie?
Niewątpliwie jest to miasto niezwykłe o bogatej ofercie kulturalnej. Co roku odbywa się tu Ogólnopolski Festiwal Komedii Teatralnej „TALIA”, w którym biorą udział m.in. Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego, Alternatywny Teatr „Nie Teraz”, Młodzieżowy Teatr „OdMowy”. Do istotnych wydarzeń kulturalnych należy również Tarnowska Nagroda Filmowa.
Z instytucji kulturalnych wymienić trzeba jeszcze: kina Marzenie, Millennium, Cinema 3D; Tarnowskie Centrum Kultury, Centrum Sztuki Mościce, Pałac Młodzieży, Tarnowskie Towarzystwo Fotograficzne, Tarnowskie Towarzystwo Kulturalne, Tarnowska Fundacja Kultury, Stowarzyszenie Teatr Nie Teraz i wiele, wiele innych. Poza bogatą ofertą kulturalną warto zorientować się również w sferze sportu (Tarnów jest rozwiniętym ośrodkiem żużlu). W mieście znajduje się również wiele turystycznych miejsc wartych zobaczenia, jak np. Ratusz, Dom Mikołajowski, ruiny zamku Tarnowskich, Młyn Szancera, Mykwa, Dom Florencki, Pałac Ślubów. Tarnów słynie z dużej ilości parków i zieleni.