Odkrywaj trendy, promocje, atuty inwestycji
Wiadomości na temat Inowrocławia:
Inowrocław atrakcyjny do zamieszkania?
Inowrocław to niewielkie miasto w województwie kujawsko-pomorskim. Zajmuje nieco ponad 30 km kwadratowych, a zamieszkuje go ponad 70 tys. osób. Miejscowość jest znana jako miejsce uzdrowiskowe, a tradycje związane z warzeniem soli sięgają tutaj średniowiecza. Na jakie jeszcze atrakcje mogą liczyć inowrocławianie i przyjeżdżający turyści? Czy Inowrocław to dobre miejsce do zamieszkania? Jak wygląda tutaj edukacja, komunikacja i rynek nieruchomości?
Jakim miastem jest Inowrocław?
Inowrocław dzieli ponad 35 km od Torunia, czyli najbliższego większego miasta. Leży na Równinie Inowrocławskiej, w środkowym biegu Noteci. Jest stolicą Kujawów Zachodnich - krainie historycznej i regionie etnograficznym. Do bogactw naturalnych tego regionu należą czarne ziemie - najurodzajniejszy rodzaj gleb w Polsce oraz sól kamienna, wydobywana właśnie w okolicach Inowrocławia. W niedużej odległości od miasta znajdują się dwa największe jeziora w województwie, tj. Jeziora Pakoskie oraz Gopło.
W centrum Inowrocławia znajduje się rynek charakterystyczny dla miast założonych w średniowieczu. Dookoła usytuowane są kamieniczki, w większości wybudowane jeszcze w XIX wieku. Najpopularniejsze okolice w mieście to Uzdrowisko - zespół uzdrowiskowo-wypoczynkowy położony w zachodniej części miasta, największe inowrocławskie osiedle Rąbin oraz oczywiście Stare Miasto.
Inowrocław jest rozwinięty gospodarczo, stanowi jeden z ważniejszych ośrodków gospodarczych w województwie kujawsko-pomorskim. Prężnie działa tu przemysł chemiczny, szklarski, maszynowy, metalowy, poligraficzny i spożywczy. Na terenie miasta znajduje się wiele zakładów produkcyjnych, a także punktów usługowych i handlowych. Tak rozwinięte sektory gospodarki zapewniają mieszkańcom dostęp do licznych miejsc pracy.
Najpopularniejszą atrakcją Inowrocławia jest Uzdrowisko, w skład którego wchodzą: Park Solankowy, Zakład Przyrodoleczniczy, szpitale uzdrowiskowe, tężnia uzdrowiskową, Pijalnia Wód i Palmiarnia "Inowrocławianka", Ogrody Papieskie (na cześć Janowi Pawłowi II), Ogrody Zapachów – kwiatowe, ziołowe i bylinowe, Terma Inowrocławska, Teatr Letni oraz tereny rekreacyjne.
Codziennie życie w Inowrocławiu
Mieszkańcy mogą korzystać z rozwiązań proekologicznych dla transportu publicznego. Po Inowrocławiu jeździ 14 linii autobusowych, a miasto było pierwszym w Polsce z taborem składającym się w 100% z pojazdów nisko i zero emisyjnych. Przez Inowrocław przejeżdżają drogi krajowe i wojewódzkie, jak 15 łącząca Ostrodę z Trzebnicą, czy droga nr 252 prowadząca do Włocławka.
W mieście działa kilka szkół podstawowych, licea i technika, a także uczelnie - Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Księcia Kazimierza Kujawskiego oraz Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Wydział Zarządzania i Nauk Społecznych. Inowrocław posiada też kilkanaście obiektów sportowych jak baseny, korty tenisowe, park linowy, ścianka wspinaczkowa, 6 orlików i skatepark. Kolejnym rozbudowanym sektorem jest kultura, bowiem w Inowrocławiu odbywa się coroczna Arlekinada (ogólnopolski Festiwal Małych Form Teatralnych), a także Ogólnopolski Przegląd Młodzieżowych Orkiestr Dętych. W mieście działa Teatr Miejski, kino, muszla koncertowa oraz muzea i galerie.
Inowrocławski rynek nieruchomości
Inowrocław to nie tylko stare kamieniczki wokół rynku i wysokie wieżowce z wielkiej płyty. Deweloperzy coraz chętniej stawiają tutaj nowoczesne osiedla bloków oraz zabudowę szeregową. Skupiają się przy tym na kontakcie z naturą i wyjątkowej wygodzie mieszkańców. Na niektórych osiedlach pojawiają się markizy czy rolety zewnętrzne jako standard mieszkania. Części wspólne są wykończone wysokiej jakości surowcami, normą są podziemne i naziemne miejsca postojowe, liczne schowki i komórki lokatorskie, rowerownia czy video domofon.