Wiadomości mieszkaniowe

Kreatywne sposoby na zagospodarowanie poddasza

Poddasze to trudna, ale ciekawa przestrzeń do aranżacji. Możemy tutaj zaadoptować dodatkową sypialnię, pokój dziecięcy lub łazienkę. Jak to zrobić?

Oddaj swój głos!

Średnia ocena 5/5 na
podstawie 8 głosów
Kreatywne sposoby na zagospodarowanie poddasza

Wnętrza, które znajdują się na poddaszu mają swój niepowtarzalny urok. Przez charakterystyczne skosy i załamania ścian, powstają bryły o oryginalnych i nieregularnych kształtach. Dodatkowo zminimalizujemy straty ciepła i poprawimy standard energetyczny budynku dzięki ociepleniu konstrukcji dachu. Często nie wykorzystujemy potencjału poddasza. Służy nam jedynie do tego, aby przechowywać w nim niepotrzebne w danym momencie przedmioty. Okazuje się natomiast, że nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby wykorzystywać je w zdecydowanie bardziej efektywny sposób.

W zależności od tego, czy mamy do czynienia ze starym poddaszem, czy jest to część dopiero budowanego domu, niezbędne jest odpowiednie przystosowanie pomieszczenia. W drugim przypadku, możemy od razu zająć się jego adaptacją według własnych potrzeb. Jest to o wiele prostsze niż wtedy, kiedy stary, często nieużywany i zaniedbany strych chcemy zamienić w funkcjonalne pomieszczenie.

Sypialnia na poddaszu

Pierwszym pomysłem jaki zwykle przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o aranżacji poddasza jest sypialnia. Jest to przytulne, ciche  pomieszczenie, które umożliwia odcięcie się od reszty domu. Komplikuje to jedynie spadzisty układ ścian, ponieważ konieczne jest odpowiednie dopasowanie i umiejscowienie mebli, czyli łóżka i garderoby. Równie ważny jest dobór kolorów i rodzaju oświetlenia.

W domach, w których skos zaczyna się już od samej podłogi warto zamontować duże okno dachowe, które wpuści na poddasze ogromną ilość światła. Osoby, które lubią podziwiać nocą gwiazdy na pewno to docenią. Kto z nas nie marzył by zasypiać patrząc prosto w niebo? W pobliżu łóżka wystarczy nieduży stolik nocny lub komoda.

Na poddaszu zwykle znajduje się drewniana więźba dachowa, która tworzy przytulny klimat we wnętrzu. Warto ją wykorzystać np. urządzając sypialnię w rustykalnym stylu. Wprowadzi to do pomieszczenia romantyzm i tajemniczość. Oczywiście, wtedy wszystkie meble powinny być dostosowane do nachylenia sufitu. Co ważne nie powinno być ich za dużo. Wystarczy szafa, nieduża szafka nocna oraz duże łóżko z piękną ramą. Wnętrze idealnie uzupełni kufer z drewna lub wikliny.

Pokój dziecięcy ze skosami

Poddasze daje wiele możliwości aranżacji pokoju dziecięcego. Skosy i liczne zakamarki aż się proszą, aby umieścić w nich namioty typu tipi czy zabudowane łóżko ze zjeżdżalnią. Najważniejsze jest natomiast, aby pamiętać, by wśród tych wszystkich kantów i załamań stworzyć bezpieczną przestrzeń, zarówno do nauki, zabawy, jak i odpoczywania.

Ciekawym pomysłem jest połączenie okna z wnęką, w której dziecko mogłoby się schować, układać puzzle czy czytać przy naturalnym, dziennym świetle. Na ziemi wystarczy kilka poduch, miękki dywan czy wykładzina i mamy super przestrzeń. Tutaj powinna panować zasada, że im więcej miejsca na podłodze tym lepiej, dlatego też wszelkie szafki i komody warto schować pod skosami. To także idealne miejsce na przechowanie książek, zabawek, ubrań. Dla starszego dziecka dobrym pomysłem jest umieszczenie biurka w takiej wnęce. To bezpieczne rozwiązanie, które oszczędza przestrzeń oraz dostarcza właściwą porcję dziennego światła podczas nauki.

Łazienka na poddaszu

Łazienka na poddaszu jest trudnym w realizacji projektem. Odpowiednie rozmieszczenie sprzętów jest kluczowe, ponieważ ma zapewnić swobodne z nich korzystanie. Wymaga to specjalistycznej wiedzy - najlepiej projektanta. Istotne jest również użycie przystosowanych materiałów wykończeniowych, czyli odpornych na wilgoć i łatwych do czyszczenia.

Pod niedużym skosem idealnie sprawdzi się wanna z obudową z imitacji drewna. Nada to pomieszczeniu klimatu, a wieczory w niej spędzone na pewno będą przyjemne. Istotna jest również szeroka i wygodna umywalka oraz lustro. Zaletą łazienki na poddaszu jest naturalne światło - wystarczy zamontować okna dachowe. Przy skosach bardzo ważna jest kolorystyka. Jeśli zawiesimy obrazek w kolorach sepii, łazienka zyska indywidualny charakter. Sufit powinien być jasny, ponieważ ciemne barwy optycznie obniżają pomieszczenie. Ciekawym pomysłem są również ledowe lampki, które pięknie oświetlą wieczorem wannę, lustro, czy dowolny element pomieszczenia.

Miejsce do pracy na poddaszu

Poddasze stanowi również doskonałą przestrzeń do stworzenia miejsca do pracy, nie tylko typowej gabinetowej, ale również artystycznej. Doskonale nada się na atelier czy studio. W każdym z tych pomieszczeń idealnie będzie współgrać więźba dachowa. Wystarczy ją jedynie podkreślić. W typowych gabinetach sprawdzą się skórzane kanapy i ciężkie drewniane komody. W artystycznym atelier wystarczą poduszki lub kanapa, gdzie można odpocząć oraz narzędzia do wykonywania ulubionych zajęć jak sztaluga, biurko pod oknem czy didżejka.

Dla fanów kina poddasze jest idealnym miejscem do stworzenia domowego kina. Wystarczą rolety na oknach, aby odpowiednio przyciemnić pomieszczenie, projektor, kilka puf, krzesełek lub fotelików i mamy salę kinową.

W przypadku poddasza, jak i każdego pomieszczenia ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Możemy je zagospodarować dowolnie. Najważniejsze jest jednak, aby było wartościową dla nas przestrzenią.

Dodaj komentarz

Twoje imię

Twój komentarz

Artykuły powiązane

Urządzamy salon na poddaszu

Urządzamy salon na poddaszu

Jak szybko i sprawnie podzielić pokój dziecięcy na dwa niezależne wnętrza

Jak szybko i sprawnie podzielić pokój dziecięcy na dwa niezależne wnętrza

Funkcjonalne poddasze, czyli powiększamy przestrzeń w domu

Funkcjonalne poddasze, czyli powiększamy przestrzeń w domu

Słowa kluczowe

jak zagospodarować poddasze, jak urządzić poddasze, pomysły na zagospodarowanie poddasza, aranżacja poddasza, jak urządzić sypialnię na poddaszu, funkcjonalne poddasze, adaptacja poddasza, rozbudowa poddasza,