Ciąża a kredyt hipoteczny

Iwona Bortniczuk
Iwona Bortniczuk

Data publikacji: 14.05.2017,

Data aktualizacji: 12.05.2020

Średnia ocen 4/5 na podstawie 22 głosów
Ciąża a kredyt hipoteczny
Kobiety w ciąży i na urlopie macierzyńskim mogą mieć trudności z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Dlaczego? O tym przeczytasz poniżej.

W oczach banku krótki staż na etacie, umowa na czas określony – typowa dla debiutujących na rynku pracy – mogą wpływać na zdolność kredytową. Czasami też wręcz dyskwalifikują kredytobiorcę. Gdy jedno z małżonków przebywa na urlopie macierzyńskim (lub tacierzyńskim), spojrzenie kredytodawców może być jeszcze surowsze. Ciąża i kredyt hipoteczny często nie idą w parze.

Bez zbędnych wstępów: osoba przebywająca na urlopie macierzyńskim dla większości polskich banków nie jest wiarygodnym partnerem kredytowym. Instytucje finansowe bardzo ostrożnie oceniają możliwości szybkiego, ponownego odnalezienia się rodzica na rynku pracy.

Ograniczone zaufanie

Są przekonane, że rodzice nie zawsze, a jeśli już to z wielkim trudem, odzyskują dawną pozycję i zarobki. Banki ostrożnie podchodzą do osób – szczególnie kobiet - wybierających się na urlop macierzyński. A kredyt hipoteczny dają im dość niechętnie. Dlaczego? Z perspektywy kredytodawcy mają one niepewny status jako pracownicy, istnieje bowiem pewne prawdopodobieństwo, że zrezygnują z pracy. Sam okres urlopu wychowawczego jest przez banki traktowany jako okres bez zatrudnienia, negatywnie wpływa na zdolność kredytową. Osoba korzystająca z takiego urlopu może być traktowana niemal jak pracująca w ramach innej formy zatrudnienia niż umowa o pracę. Dlatego też bardzo często obok wniosku o kredyt przyszła matka (lub przyszły ojciec) złożyć musi oświadczenie, deklarujące gotowość podjęcia pracy po upływie urlopu. Banki mogą też prosić o promesę zatrudnienia, wystawioną przez pracodawcę, w rozumieniu której zapowiada on ciągłość zatrudnienia po powrocie pracownika z urlopu. Dlatego, jeśli chcemy mieć lepszą zdolność kredytową, warto odłożyć ciążę. A kredyt hipoteczny wziąć znacznie wcześniej.

Są wyjątki

Nie wszystkie banki odrzucają osoby na urlopie macierzyńskim, a kredytu hipotecznego udzielają po prostu na nieco innych warunkach. Kilka z banków jednoznacznie i otwarcie określa rodzaj prowadzonej polityki w tej dziedzinie, deklarując, iż urlop macierzyński nie wpływa na ocenę zdolności kredytowej. Są to Bank BPH, Bank Zachodni WBK oraz Credit Agricole. Jednak przeważająca liczba instytucji wydaje się w ogóle nie brać pod uwagę środków finansowych uzyskiwanych przez osobę przebywającą na tego typu urlopie. Nadzieją dla przyszłych rodziców są te banki, które nie skreślają z góry ich dochodów, deklarując indywidualną ocenę sytuacji finansowej.

Umowa na czas określony

Urlop macierzyński trwa co najmniej 14 tygodni - jeśli w trakcie tego okresu wypada termin zakończenia umowy o pracę ustalonej na czas określony, bank prawdopodobnie całkowicie zignoruje przebywającego na nim pracownika, wystawiając negatywną opinię. Kredytodawca doskonale zdaje sobie sprawę, że pracodawca raczej niechętnie zdecyduje się przedłużenie takiej umowy. Warto zatem porównać daty i do banku udać się odpowiednio wcześnie – przed rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego, a kredytu hipotecznego nie odkładać na ostatnią chwilę.

Zasiłek jako źródło dochodu

Analizując oferty na polskim rynku kredytowym, możemy spotkać instytucje, które traktują wypłacany zasiłek macierzyński jako źródło dochodu kobiety. Znacznie częściej takowy zasiłek jest uwzględniany wyłącznie jako siła wspomagająca - dochód dodatkowy, podczas gdy to zarobki drugiej osoby w gospodarstwie domowym (męża czy partnera) świadczyć będą o sile zdolności kredytowej. Nawet w takiej sytuacji (czyli poddania analizie głównie zarobków męża, zasiłek traktując jako dodatkowy dochód) bank wymaga od kobiety przygotowania oświadczenia – deklaracji gotowości powrotu do pracy po upływie urlopu macierzyńskiego. Kredyt hipoteczny może zatem zostać przyznany,

Osoba utrzymująca się z wyłącznie z zasiłku macierzyńskiego, która ubiega się o udzielenie kredytu hipotecznego w pojedynkę, prawie nie ma na to szans. Często musi wybrać: ciąża albo kredyt hipoteczny. Oczywiście, zdarzają się wyjątki, na które bardzo duży wpływ mają np.

Jednakże dla wielu z nas powyższe warunki są bardzo trudne do spełnienia.

Urlop macierzyński lub tacierzyński nie pomaga niestety w zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Status takiej osoby jest traktowany przez banki jako dość niepewny, dlatego więc o kredycie warto pomyśleć jeszcze przed decyzją o powiększeniu rodziny.

 

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE:
OCEŃ ARTYKUŁ:
Dodaj komentarz

  Artykuły powiązane:

  Oferty

  Wydawcą portalu RynekPierwotny.pl jest: PropertyGroup Sp. z o.o.
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: