Ranking najlepszych inwestycji:

Katowice - IV kwartał 2019

Najciekawsze inwestycje mieszkaniowe w Katowicach w IV kw. 2019

Wyniki aktualizowane co kwartał na podstawie aktywności użytkowników portalu

Wyniki miesięczne rankingu

Zobacz

Podsumowanie IV kw. 2019 r. - Ranking Inwestycji w Katowicach

Jeszcze w połowie XX wieku, Katowice kojarzone były głównie z ośrodkiem prężnego rozwoju przemysłu ciężkiego. Obecnie miasto powoli urasta do rangi centrum biznesowego i kulturowego południowej Polski. Ten zdobywca tytułu Miasta Kreatywnego UNESCO bierze udział w Rankingu Inwestycji od 2016 roku, udowadniając, że katowicki rynek mieszkaniowy ma wiele do zaoferowania. W wynikach Rankingu za IV kwartał 2019 r. na pierwszym miejscu uplasowała się inwestycja Inspire dewelopera Okam. Drugie i trzecie miejsce zajęły odpowiednio: Osiedle Karoliny od Activ Investment i Dębowe Tarasy Murapolu. Wyróżnienia otrzymały inwestycje Zdrowe Stylove Geo Grupy Deweloperskiej i Osiedle Nowa Słoneczna od IMS Budownictwo.

Co wyróżnia inwestycję Inspire spośród innych katowickich inwestycji mieszkaniowych? O zwycięskim projekcie opowiada CEO Okam, Arie Koren:

 

Jakie potrzeby klientów zaspokaja Państwa inwestycja?

Niewątpliwie INSPIRE to inwestycja dla klientów, którzy od mieszkania oczekują więcej, niż tylko dobrej lokalizacji. Poza wyjątkową lokalizacją w Dolinie Trzech Stawów mieszkańcy INSPIRE będą mieli do dyspozycji elegancką recepcję. W wolnym czasie będą mogli skorzystać ze strefy mieszkańca z salą fitness i siłownią, sauną oraz ze strefy spotkań z piłkarzykami i bilardem. Dla aktywnych i z myślą o rodzinach powstanie specjalne, zamykane pomieszczenie z funkcją rowerowni i wózkowni. Dzięki planowanej infrastrukturze INSPIRE pozwoli oszczędzać cenny czas, oferując wiele atutów i możliwości „na miejscu”.

Oprócz naturalnej zieleni i stawów wokół INSPIRE, na 4 tys. metrów kwadratowych działki, na której powstaje INSPIRE znajdzie się zieleń okalająca budynki mieszkalne. Centralną częścią będzie unikatowy wąwóz, którego zagospodarowanie będzie zachęcało do aktywności lub spokojnego wypoczynku na łonie natury. Pięknie oświetlony, z wkomponowanymi ławkami będzie idealnym miejscem spotkań i zabaw również dla najmłodszych mieszkańców.

To jednak nie wszystko, INSPIRE powstanie w ramach programu Nowej Polityki Jakości wprowadzonej przez OKAM na jesieni 2018. Polega ona na zastosowaniu ponadstandardowych udogodnień dla mieszkańców, np. oczyszczacze powietrza w każdym mieszkaniu czy pojazdy elektryczne do dyspozycji wspólnoty. Nie zabraknie również paczkomatów, wypożyczalni rowerów i serwisu rowerowego. Dbamy też o nasze środowisko m.in. energią słoneczną pozyskaną przez solary oświetlimy części wspólne. Nowa Polityka Jakości ma zapewnić mieszkańcom nowatorskie rozwiązania, podnosząc tym samym komfort i jakość mieszkania a w perspektywie długoterminowej nowoczesne propozycje przyniosą także oszczędności. Nasze projekty są bardzo popularne wśród Klientów: świetne lokalizacje i jakość, m.in. w wykorzystaniu materiałów wysokiej jakości bronią się same. Przyświeca nam filozofia: budujemy miejsce do życia, a nie tylko budynki.

 

Arie Koren, CEO Okam

 

Ceny mieszkań w Katowicach

 

Katowice z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę inwestorów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. To z kolei oznacza ożywienie na rynku pracy i tworzenie nowych etatów. W połączeniu z rozwojem infrastruktury, poprawą komunikacji i urozmaiceniem możliwości spędzania czasu wolnego, sprawia to, że Katowice mogą się okazać świetnym miejscem do życia. Wielu młodych ludzi, nie tylko z południowej Polski, chciałoby tutaj pracować i żyć, co przekłada się na popyt mieszkaniowy. Ile trzeba zapłacić za “M” w Katowicach? Ile trzeba na nie odkładać? Zapytaliśmy o to Andrzeja Prajsnara, eksperta portalu RynekPierwotny.pl:

 

Ile trzeba zarabiać, żeby kupić mieszkanie w Katowicach?

Dane Narodowego Banku Polskiego wskazują, że w III kw. 2019 r. za 1 mkw. nowego mieszkania z Katowic średnio trzeba było zapłacić aż 6746 zł. Używany metraż był znacznie tańszy, co jest charakterystyczną cechą katowickiego rynku mieszkaniowego. Według obliczeń NBP, w III kw. 2019 r. używane mieszkanie z Katowic średnio kosztowało 4749 zł/mkw. Jeżeli przyjmiemy powierzchnię przykładowego katowickiego mieszkania na poziomie 50 mkw., to jego łączna cena wyniesie odpowiednio 337 300 zł (rynek pierwotny) oraz 237 450 zł (rynek wtórny). Na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego można obliczyć, że w III kw. 2019 r. przeciętne wynagrodzenie netto w katowickich przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 9 osób wyniosło 4339 zł. Jeśli założymy, że statystyczny mieszkaniec Katowic co miesiąc oszczędza na mieszkanie 20% swojego dochodu netto (przeciętnego wynagrodzenia netto) i lokuje pieniądze na depozycie z oprocentowaniem równoważącym inflację, to czas pracy na przykładowe „M” o powierzchni 50 mkw. wyniesie 32,4 roku (rynek pierwotny) oraz 22,8 roku (rynek wtórny).

 

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl