Podłoga bambusowa - fakty i mity

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 23.10.2018, Data aktualizacji: 09.06.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 35 głosów

Podłoga bambusowa w domu - fakty i mity
Podłoga bambusowa to oryginalne rozwiązanie do naszych wnętrz. Nie są jeszcze na tyle popularne, dlatego też wokół nich powstało sporo mitów. Co jest zatem faktem?

Bambus to egzotyczny surowiec, który budzi zainteresowanie wśród osób poszukujących drewnianych podłóg do swojego wnętrza. Przykuwa uwagę kolorem, trwałością i fakturą. Jednak przez to, że nie jest powszechnym rozwiązaniem w naszych domach, rodzi się wokół niego dużo mitów. A jakie są fakty?

Drewno jakim jest bambus, swoją rosnącą popularność zawdzięcza temu, że coraz częściej możemy go spotkać w miejscach użyteczności publicznej, centrach handlowych, sklepach czy biurach. Jest to materiał elegancki oraz gustowny, stąd mieści się w trendach i zapewne na długo w nich pozostanie. Jego egzotyczna natura wciąż wprawia nas w ciekawość.

FAKT - Bambus to drewno

Instytut Technologii Drewna potwierdza, że bambus pod względem anatomicznym i składu chemicznego ma zbliżoną budowę do drzew wystepujących w Europie. Wątpliwości wśród ludzi budzą przede wszystkim łodygi, ale to właśnie dzięki nim ma lepsze właściwości mechaniczne i technologiczne od popularnych i znanych materiałów w naszym kraju, jak dąb czy buk.

MIT -  jest miękki

Bambus klasyfikuje się jako jeden z najtwardszych gatunków podłóg drewnianych. Jest on zestawiany na równi z innymi egzotykami. Dodatkowej twardości nadaje mu specjalnie zastosowane wykończenie. Deski pokrywa się kilkoma warstwami najtwardszych rodzajów lakierów, co dodatkowo wpływa na jego wytrzymałość. Warto jednak wziąć pod uwagę, że wiele stwierdzeń na temat ogromnej twardości samego bambusa jest przesadzonych. Dzieje się tak, ponieważ często w testach desek pojawia się drewno starsze, czyli twardsze, a do produkcji podłóg przeważnie używane jest to młodsze, czyli miększe.

Nie można się natomiast zgodzić ze stwierdzeniem, że nie jest to podłoga trwała i wytrzymała. Wszystko natomiast zależy od metody produkcji. Bambus sklejany wertykalnie ma współczynnik twardości na poziomie 38 Mpa, kiedy dąb 36 Mpa, horyzontalnie natomiast 49 Mpa, kiedy merbau 48 Mpa, natomiast bambus skręcany ma największą twardość na poziomie 109 Mpa. Tak wysokie współczynniki zapewniają odporność na uszkodzenia. Są one jednymi z najwyższych na rynku, dlatego też podłogi te stosuje się w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

FAKT – ma wiele kolorów

Wiele osób uważa, że bambus występuje tylko w jasnej kolorystyce, więc zwolennicy ciemnych podłóg często z niego rezygnują. Oczywiście żółta barwa jest naturalna, ale występuje również w wielu innych odmianach, ponieważ deski poddaje się barwieniu (karbonizowaniu). Pamiętajmy natomiast, że metoda ta osłabia strukturę podłogi.

MIT – bardziej wymagająca pielęgnacja

Połdoga bambusowa nie wymaga specjalnej impregnacji, także w miejscach narażonych na działanie wody (kuchnia, łazienka). Oczywiście nie ma przeszkód, aby pokryć powierzchnię olejem lub lakierem. Są to natomiast bardziej względy estetyczne lub zwiększające jego poziom twardości. Tego typu materiał pielęgnuje się tak samo jak inne podłogi drewniane, czyli wystarczy standardowe odkurzanie, zmiatanie i mycie.

FAKT – układanie desek jest proste

Podłogę bambusową można ułożyć jako podłogę pływającą. I jest to rozwiązanie polecane, ponieważ posiadają prosty w montażu system klik. Oznacza to, że wystarczy odpowiednio je dopasować, by usłyszeć charakterystyczne kliknięcie. Działa to dokładnie tak samo jak w przypadku laminowanych paneli. Poradzi sobie z tym także osoba, nawet taka która nie robiła tego nigdy wcześniej. Deski bambusowe można również przykleić klejem poliuretanowym do podłoża. Jednak taka powinna być praca wykonana przez fachowca.

Trudno stwierdzić – bambus jest ekologiczny

Sama uprawa bambusa jest ekologiczna i krótka, bo trwa około 6 lat. Po tym czasie łodygi można spokojnie ściąć, a kolejne plony wyrastają bez pomocy człowieka. Niestety kolejny etap, jakim jest produkcja desek jest wykonywany przy użyciu środków chemicznych, które pozwalają na jego skręcenie lub sklejenie. Wynika to ze struktury bambusa, który nie jest drewnem litym. Dlatego też najlepiej jest kupować partie opatrzone certyfikatem. Niewłaściwie wykonane mogą wydzielać formaldehydy.


Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: