Ogród japoński

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 13.11.2019, Data aktualizacji: 23.08.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 7 głosów

Ogród japoński
Co to ogród japoński? Jak samemu zrobić ogród japoński? Czytaj na RynekPierwotny.pl

Kiedy jesteśmy posiadaczami kawałka zieleni, wyobraźnia podpowiada nam różne rozwiązania aranżacyjne. Ciekawym pomysłem na zagospodarowanie przestrzeni zielonej jest styl japoński, któremu dziś przyjrzymy się dokładniej. Poniżej zajdziecie kilka ciekawych porad i inspirujących rozwiązań na to, jak urządzić ogród japoński.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym charakteryzuje się ogród japoński
 • kto najlepiej odnajdzie się w takim ogrodzie
 • jakie wybrać rośliny do ogrodu japońskiego 

Cechy charakterystyczne ogrodów japońskich

Popularnymi elementami, które większości z nas kojarzą się właśnie z tym stylem, są drzewka bonsai, bambusy, kwitnące wiśnie, czy charakterystyczny klon palmowy. Ogród japoński to jednak znacznie więcej. Bardzo trudno w europejskich realiach oddać to, co udaje się japońskim ogrodnikom. Warto jednak zgłębić filozofię, która towarzyszy Japończykom nie tylko podczas aranżacji ogrodów.

Ogród w stylu japońskim nie jest bowiem jedynie pięknym kawałkiem zieleni. Japończycy wierzą, że jest to przede wszystkim miejsce, które powinno pozwalać na bardzo bliski kontakt z naturą, a każdy element, który się tam znajduje, ma własne, ukryte znaczenie.

Według zasad, którymi kierują się Japończycy, nie ma możliwości odtworzenia ducha prawdziwego ogrodu japońskiego, jeśli nie rozumie się prawd i filozofii, jakie powinny aranżacjami kierować. Każde drzewo, zbiornik wodny czy element dekoracyjny, powinny nawiązywać do wspomnień, mieć unikalne znaczenie, łączyć się ze sobą i dawać poczucie obcowania z otaczającą naturą.

Sensō-ji, Taitō-ku, Japan. Źródło: unsplash.com, autor: iqbal alizon

Ogród w stylu japońskim jest więc pomysłem dla tych z Was, którzy lubią miejsca 'z duszą' oraz chcą w aranżację zaangażować nie tylko portfele, ale i serce. Jest to też propozycja dla tych, których cenią sobie elegancję, dbałość o szczegóły, staranność w dobieraniu elementów oraz minimalizm. Przygotowując się do zastosowania japońskich aranżacji, warto wiedzieć, że na to, w jaki sposób urządzane są ogrody w stylu japońskim, wpływ miało wiele czynników.

Do najważniejszych należą wierzenia shinto ('shinto' czyli po japońsku 'droga bogów' lub 'bóstw' i 'duchów') zakładające, iż Japonia jest jedynym na świecie krajem, który stworzony został przez bóstwa niebiańskie. Nie sposób też nie wspomnieć o bardzo znaczącym wpływie filozofii buddyjskich, ze szczególnym oddziaływaniem mitologii chińskiej shijin – setsu, która wskazuje między innymi na symboliczne znaczenie roślin uosabiających różne pory roku.

Projektując ogród w stylu japońskim, warto się z japońskimi wierzeniami zapoznać, choć nie jest to jednak konieczne. Dla tych, którzy marzą jedynie o odtworzeniu elementów stylu japońskiego, rynek oferuje wiele ciekawych, gotowych rozwiązań, którym to Wy nadać będziecie mogli specjalne znaczenie.

Projektowanie ogrodu japońskiego

Mając na uwadze wierzenia Japończyków i znając podstawowe cechy, jakimi styl japoński powinien się w ogrodzie charakteryzować, możecie zacząć myśleć o wstępnym projektowaniu zieleni. Jeśli zależy Wam na tym stylu, a trudno jest Wam sobie wyobrazić jak wszystko ze sobą zgrabnie połączyć, zwróćcie się o pomoc do architekta krajobrazu.

Ogród japoński różni się od innych. Łącząc ze sobą wszelkie elementy, takie jak roślinność, głazy pokryte mchem, oczka i zbiorniki wodne, kaskadowe wodospady czy małe, żwirowe plaże uzyskujemy zupełnie nowy krajobraz, staranny i elegancki, przypominający obraz zatrzymany na płótnie. Podczas projektowania warto pamiętać, że dużą wagę przypisuje się tu wykorzystaniu drzew, krzewów i traw w jednolitym lub bardzo podobnym odcieniu. Rezygnacja z nasadzeń roślin złożonych i kwitnących w różnych kolorach wprowadza spokój, uwalnia od chaosu i pozwala przybliżyć się do filozofii Zen.

Byliny i inne drobne rośliny cebulowe wykorzystywane są stosunkowo rzadko i tylko na nie dużych powierzchniach. Nie można zapomnieć także o kamieniach. Są one wyjątkowo symboliczne i bardzo dla japońskich ogrodów symboliczne. Niemal na każdej powierzchni urządzonej w tym stylu spotkać można oczka i zbiorniki wodne oraz nieociosane kamienie czy głazy porośnięte mchem, które w odpowiedni sposób ze sobą połączone wprowadzają ład i harmonię w otoczeniu.

Warto pamiętać też o żwirowych plażach w okolicach zbiorników wodnych. Nie muszą to być oczywiście duże powierzchnie, ponieważ nie każdy z nas może sobie pozwolić na stworzenie japońskiego akwenu wodnego w przydomowych warunkach. Ciekawie jednak wyglądają piaski przygotowane w taki sposób, aby przypominały morskie fale.

Roślinność w ogrodach japońskich

Przystępując do etapu zakupu roślinności, warto wrócić do wspomnianej wcześniej filozofii. Do najważniejszych elementów należą: woda, drzewa, kamienie i mech je porastający. Każdy z nich ma swoje symboliczne znaczenie. Woda nawiązuje do miłości do morza, bezkresnych oceanów i pamięci o bóstwach pochodzących z mórz.

Drzewa symbolizują umiłowanie natury, życia i człowieka. Kamienie zaś są elementami, które zastępując zwierzęta w ogrodzie pozwalają na obecność zaklętych w nich bogów nieba, a porastający je mech wskazuje na mijający czas, wraz z którym przychodzi mądrość, stabilność i rozsądek. Mając na uwadze symbolikę każdego elementu, możemy przystąpić do planowania roślinności. Na szczególną uwagę zasługują takie drzewa jak: sosna, która jest symbolem długowieczności, świerk, cyprys, znana większości z nas, piękna wiśnia japońska, charakterystyczny o czerwonobrunatnych liściach klon palmowy, czy też miłorząb japoński.

Planując krzewy, pamiętajcie, że powinny one łączyć się barwą z drzewami, aby zachować harmonię i spokój, tak ważny w japońskim ogrodzie. Sprawdzą się tu azalie, znana nam wszystkim kalina, uwielbiany przez wielu bez, pięknie pachnąca piwonia, czy dereń. Zapomnieć nie można także o wspomnianych wyżej bambusach (dostępne są w Polsce także mrozoodporne odmiany) czy najbardziej charakterystycznych drzewkach bonsai, choć nie są one łatwe do uprawy w naszym klimacie i wymagają doświadczonej ręki, mimo iż dostępne są w każdym ogrodniczym markecie.

Do obsadzenia sadzawek i zbiorników wodnych dobrze sprawdzą się trzciny, paprocie, turzyce oszimskie czy różnego gatunku trawy. Dobierając roślinność, pamiętać jednak należy o zachowaniu umiaru, dopasowaniu elementów do siebie oraz takich działaniach aranżacyjnych, które wprowadzą harmonię, spokój i poczucie obcowania z naturą.

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: