Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Nowy Czarnów w Kielcach: osiedle z tysiącem nowych mieszkań w stolicy regionu

Ewelina Zajączkowska-Klec
Ewelina Zajączkowska-Klec

Data publikacji: 30.10.2023, Data aktualizacji: 22.04.2024

4 minuty czytania
Nowy Czarnów w Kielcach: osiedle z tysiącem nowych mieszkań w stolicy regionu
Nowy Czarnów prawdopodobnie już w 2031 roku urozmaici krajobraz Kielc. Stoi za tym inwestor BC&CO Polska odpowiedzialny za budowę przy ul Mielczarskiego.

Kielce dynamicznie zmieniają swoją panoramę dzięki ambitnym planom budowlanym w części miasta znanej jako Czarnów. Projekt Nowy Czarnów przewiduje wzniesienie imponujących wież, które z 21 kondygnacjami i wysokością aż 72 metry, będą dominować nad miastem.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak będzie wyglądało osiedle Nowy Czarnów, 
 • kiedy zacznie się budowa,
 • dla kogo będą mieszkania dostępne w inwestycji.

Nowy Czarnów w Kielcach — budowa osiedla w trybie specustawy Lex Deweloper

Przy ulicy Mielczarskiego w Kielcach już w przyszłym roku, rozpocznie się budowa osiedla Nowy Czarnów. Budowa zostanie zrealizowana w myśl ustawy lex deweloper, której celem jest uproszczenie, skrócenie procedur administracyjnych i budowę na gruntach, które dotychczas przeznaczone było np. pod zabudowę przemysłową. 

Jednak, aby było to możliwe, takie inwestycje poddawane są konsultacjom społecznym i muszą uzyskać pozytywną decyzję radnych. Tak właśnie jest w przypadku projektu nowego, kieleckiego osiedla. 

Sprawdź oferty mieszkań w Kielcach!

Inwestorem nowej przestrzeni mieszkalnej w Kielcach jest BC&CO Polska 1, która należy do grupy Kolporter. Za projekt architektoniczny inwestycji odpowiedzialna jest firma Jarbud.

Jak będzie wyglądało osiedle Nowy Czarnów?

Projekt architektoniczny obejmujący działkę o powierzchni 6 ha  nieopodal centrum miasta zakłada powstanie ośmiu budynków. Wśród nich mają znaleźć się dwa wieżowce o 21 kondygnacjach naziemnych i wysokości 72 metrów. To najwyższe budynki w historii Kielc. Dotychczas, taki tytuł nosiła Wieża Targów licząca sobie 56,75 metra. 

Sześć niższych budynków będzie miało po 9 kondygnacji i w każdym z nich inwestor przewidział po 112 lokali mieszkalnych. W tej części zaplanowano mieszkania o powierzchni od 30 do 140 m2 oraz luksusowe apartamenty typu penthouse. 

Łącznie projektanci, na czele z inwestorem, przewidzieli niecałe tysiąc mieszkań (maksymalnie 948), które orientacyjnie pomieścić mogą nawet 2,6 tysiąca ludzi. 

Nowy Czarnów zmieni Kielce.

Materiały prasowe BC&CO Polska 1

W podziemnej części inwestycji dostępnych będzie 1422 miejsc parkingowych (37 dla niepełnosprawnych), a 163 miejsca będą dostępne w formie naziemnej (w tym 35 miejsc dla osób o ograniczonej sprawności). Część z tej puli, dokładnie 146, przewidziane zostało dla części usługowej. Dodatkowo na osiedlu będą dostępne miejsca postojowe dla rowerów w liczbie 1004 stanowisk. 

Architekci zapowiadają, że ''bloki mają być utrzymane w kolorystyce biało-brązowej z elementami stalowymi, licznymi przeszkleniami, białymi przepierzeniami oraz dachami ekspansywnymi''. Taka kolorystyka ma nawiązywać do przemysłowej przeszłości terenu. Duże okna zapewnią mieszkańcom odpowiednie doświetlenie mieszkań oraz nada im nowoczesny styl. 

Interesują Cię innowacyjne projekty deweloperskie? Sprawdź inwestycję Królewska Papiernia!

Oprócz części mieszkaniowej dostępna również będzie część handlowo-usługową obejmującą 10 tys. m2 powierzchni oraz przestrzenie biurowe. 

Nowy Czarnów a zagospodarowanie terenu

W południowej części działki inwestor zaplanował ''sztuczne wzniesienie'', które stanowić będzie izolację akustyczną oddzielającą osiedle od ruchu komunikacyjnego słyszalnego z ulicy Mielczarskiego oraz linii kolejowej. 

Planowana jest również przebudowa ulicy na odcinku między Piekoszowską a Młodą, czyli około 540 metrów. Należy wspomnieć, że w skład prac wchodzą chodniki, ścieżka rowerowa, jak również kanalizacja deszczowa. 

Wracając do samego zagospodarowania osiedla, nie sposób nie wspomnieć o dużej ilości zieleni, jaką zaplanowani projektanci. Drzewa, krzewy, trawniki i kwieciste klomby znajdą się na przestrzeni minimum 2,15 hektara całej działki. Poszczególne budynku zostaną połączone szeroką aleją ze zróżnicowaną roślinnością, natomiast chodniki po obu stronach trawnika zapewnią dostęp do lokali usługowych. Przez środek zostanie poprowadzona ścieżka rowerowa dla tych, którzy cenią sobie ekologiczne środki transportu. 

Nowy Czarnów to kompleks ponad 1 tys. mieszkań.

Materiały prasowe BC&CO Polska 1

Wzdłuż samego deptaka zainstalowane zostaną ławki oraz oświetlenie gwarantujące bezpieczne przemieszczanie się po osiedlu po zapadnięciu zmroku. Na końcu alei zaplanowany został obniżony plac zabaw dla dzieci, siłownia plenerowa oraz skate park. 

Dodatkowym urozmaiceniem przestrzeni będzie plac z fontannami oraz rozległy trawnik zlokalizowany we frontowej części działki. Cała aleja, włączając w to ogrody na dziedzińcach niższych budynków, to według założeń, doskonała przestrzeń do wypoczynku na świeżym powietrzu. 

Dla kogo jest osiedle Nowy Czarnów?

Osiedle Nowy Czarnów w Kielcach stanowi odpowiedź na dynamicznie rozwijające się potrzeby mieszkańców stolicy regionu. Zaprojektowane z myślą o różnorodnych oczekiwaniach, oferuje szeroką gamę mieszkań — od kompaktowych jednopokojowych, po przestronne i luksusowe apartamenty typu penthouse.

Nie tylko rodziny znajdą tu swoje miejsce. Dzięki przemyślanemu połączeniu funkcji mieszkalnych z handlowo-usługowymi, osiedle stanie się również atrakcyjne dla przedsiębiorców, freelancerów oraz wszystkich tych, którzy cenią sobie bliskość biura czy miejsca pracy.

Nowy Czarnów to tzw. projekt mix-use

Materiały prasowe BC&CO Polska 1

Nowy Czarnów to nie kompleks surowych budynków. To przede wszystkim przestrzeń idealna do życia. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu będą zachwyceni ścieżkami rowerowymi, siłownią plenerową, a rodzice placem zabaw dla najmłodszych oraz skate parkiem. To wszystko w otoczeniu zieleni, która dodaje osiedlu charakteru i tworzy przyjazne środowisko dla jego mieszkańców.

Architektonicznie, osiedle nawiązuje do przemysłowej przeszłości terenu, łącząc ją z nowoczesnymi rozwiązaniami i estetyką. Duże okna, przemyślana kolorystyka oraz liczne przestrzenie rekreacyjne sprawiają, że Nowy Czarnów to idealne miejsca do tworzenia rodzinnych (i nie tylko) wspomnień.

Nowy Czarnów w liczbach

 • 6 - hektarów powierzchni całkowitej działki
 • 2,15 - hektara powierzchni przeznaczonej na tereny zielone
 • 948 - planowanych mieszkań
 • 1422 - miejsca parkingowe dostępne na dwupoziomowym parkingu podziemnym 
 • 163 - miejsca parkingowe na parkingu naziemnym 
 • 10 000 - metrów kwadratowych powierzchni usługowej
 • 72 - metry wysokości dwóch wieżowców
 • 2024 - rok rozpoczęcia budowy
 • 2031 - rok zakończenia budowy

Nowy Czarnów w Kielcach: podsumowanie

Kielce stoją przed historyczną zmianą w krajobrazie miejskim. Nowy Czarnów to inwestycja, która nie tylko wprowadzi do miasta nowoczesne i przemyślane rozwiązania architektoniczne, ale także stworzy przestrzeń dostosowaną do potrzeb współczesnych mieszkańców.

Sprawdź inne duże projekty deweloperskie Poznaj Nowy Wełnowiec w Katowicach!

Z blisko tysiącem mieszkań, przestrzeniami handlowo-usługowymi, a także bogatą infrastrukturą rekreacyjną, osiedle zapowiada się jako miejsce, które przyciągnie różne grupy społeczne. Zarówno rodziny, jak i przedsiębiorcy czy freelancerzy znajdą tu coś dla siebie. W połączeniu z dbałością o zieleń i przemyślanym zagospodarowaniem terenu Nowy Czarnów ma szansę stać się wzorcowym przykładem dla innych polskich miast. Wszystko to realizowane z poszanowaniem dla przemysłowej przeszłości Kielc i z myślą o przyszłości jej mieszkańców.

Ewelina Zajączkowska-Klec
Ewelina Zajączkowska-Klec

Jako copywriter i PR-owiec, od ponad 7 lat pomaga firmom z branży nieruchomościowej w tworzeniu wizerunku i podnoszeniu sprzedaży za pomocą treści. Dobra znajomość rynku nieruchomości oraz umiejętność analizowania i łączenia faktów sprawia, że tworzy merytoryczne teksty, pomagające zrozumieć mechanizmy rynkowe. Prywatnie entuzjastka śpiewu i gry na ukulele.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023