Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Królewska Papiernia w Konstancinie: nowe mieszkania pod Warszawą na prestiżowym osiedlu

Ewelina Zajączkowska-Klec
Ewelina Zajączkowska-Klec

Data publikacji: 27.10.2023, Data aktualizacji: 06.11.2023

5 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 2 głosów

Królewska Papiernia w Konstancinie: nowe mieszkania pod Warszawą na prestiżowym osiedlu
Królewska Papiernia autorstwa Arche — jak zmieni się krajobraz Konstancina-Jeziorny? Czytaj

W Konstancinie-Jeziornie, gdzie średniowieczne korzenie splatają się z nowoczesnością, dawna papiernia rozpoczyna nowy rozdział. Deweloper Arche, mistrz w rewitalizowaniu zabytkowych nieruchomości, postanowił przekształcić ten zaniedbany zakład w luksusowe, tętniące życiem osiedle. Z hotelem, restauracjami, kawiarniami, a nawet przestrzenią kinowo-teatralną, to miejsce ma stać się sercem kultury i rekreacji. 

Królewska Papiernia to nie tylko kolejna inwestycja, a hołd dla przeszłości i most do przyszłości.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • co stanie się z dawną papiernią, 
 • jakie plany ma Arche,
 • jak i kiedy przestrzeń dawnej papierni zmieni się nie do poznania. 

Królewska fabryka papieru — jak historia zmienia się w teraźniejszość

W malowniczym sercu Polski, w miejscowości Konstancin-Jeziorna, której korzenie sięgają aż XV wieku, kryje się opowieść o połączeniu trzech miasteczek: Skolimów, Konstancin i Jeziorna. To właśnie z Jeziorną związana jest fascynująca historia, która wciąż się rozwija.

Sprawdź oferty nieruchomości w Konstancinie!

Konstancin-Jeziorna, perła średniowiecznej Polski, w XVIII wieku stala się siedzibą zakładów papierniczych założonych za panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. To właśnie stąd pochodził papier, na którym spisano słynną Konstytucję 3 maja oraz papiery wartościowe Banku Polskiego. Niestety, w 2012 roku zakłady będące symbolem przemysłowej chwały, zostały sprywatyzowane i zamknięte, stając się cieniem dawnej świetności na tle urokliwego miasteczka.

Jednak w 2022 roku, nadzieja na odrodzenie papierni. Kompleks ten zakupił deweloper Arche, znany z filozofii zakupu i odnawiania historycznych obiektów. Parę lat wcześniej kupił niszczejący obiekt leżący na terenie starej jednostki wojskowej w pobliskiej Górze Kalwarii. Dzisiaj jest to kwitnący hotel, stanowiący centrum miejskiego życia. 

Królewska Papiernia stanie się centrum Konstancina?

Materiały prasowe Arche Developer

Podobnie jak uczynił to w Górze Kalwarii, inwestor ma ambicję ocalić architektoniczne piękno i historyczne dziedzictwo zakładów papierniczych w Konstancinie-Jeziornie. Według planów teren ten ma stać się miejscem służącym lokalnej społeczności, z hotelem, restauracjami, kawiarniami, biurami, muzeum oraz obiektem kinowo-teatralnym. I nie tylko. 

Jak będzie wyglądała Królewska Papiernia inwestora Arche?

Dawna papiernia w Konstancinie-Jeziornie leżąca przy ul. Mirkowskiej, choć obecnie w opłakanym stanie z dziurawymi dachami, zawilgoconymi ścianami i roślinnością wdzierającą się do wnętrz, stoi na progu renesansu. Dzięki rewitalizacji ten zapomniany obiekt ma szansę odzyskać dawny blask.

Wizja Arche i pracowni Bulak Projekt jest ambitna: chcą przywrócić sercu papierni tętniące życie z lat, w których w jej murach pracowało blisko 2 tysiące osób. W ramach projektu, na obszarze ponad 56 ha, powstaną nowoczesne budynki mieszkalne i usługowe, z kulturalno-eventowym sercem osiedla.

Hotel Arche, będący główną funkcją kompleksu, zakłada powstanie około 400 pokoi. Co więcej, zaplanowano tu największą przestrzeń eventową w portfolio Grupy Arche, liczącą aż 6 tys. metrów kwadratowych. Hotel będzie ściśle związany z przestrzenią teatralną i kinową, a jego lobby zamieni się w imponującą bibliotekę i księgarnię, które mają ambicję stać się centrum polskiej literatury.

W miejscu dawnej kotłowni powstanie miejski plac z targowiskiem, teatrem oraz kinem. Otaczające go mniejsze budynki zamienią się w kawiarnie, restauracje oraz pracownie dla lokalnych rzemieślników i podopiecznych fundacji Leny Grochowskiej. Całość zostanie spięta parkiem linearnym, który stanie się miejscem wypoczynku ze ścieżką dla pieszych i rowerzystów, umożliwiającą przemieszczanie się po terenie dawnej fabryki bez konieczności korzystania z samochodu.

Jakie mieszkania i udogodnienia będą dostępne

Pierwotnie, inwestor wnioskował o budowę dużego osiedla mieszkaniowego, jednak pomysł ten nie przypadł do gustu burmistrzowi, mieszkańcom i większości radnych. Nowy plan zakłada wzniesienie budynków o czterech kondygnacjach, utrzymanych w podwyższonym standardzie, harmonizującym z charakterem luksusowego uzdrowiska. Wewnątrz ma być miejsce na 102 lokale mieszkalne. Jednakże kwestia ta jest jeszcze przedmiotem negocjacji z lokalnymi władzami, więc ostateczny wygląd osiedla pozostaje nieustalony.

Królewska Papiernia stanie się przestrzenią do życia i pracy.

Materiały prasowe Arche Developer

Autorzy projektu przewidują dużo zieleni oraz przestrzenie rekreacyjne.

Królewska Papiernia a otoczenie

Chociaż rozrywkowy charakter Królewskiej Papierni może budzić pewne obawy wśród mieszkańców, przedstawiciele inwestora uspokajają. Zapewniają, że nie planują organizować głośnych koncertów, które zakłóciłyby spokój Konstancina-Jeziorny.

Zamiast tego, na terenie odnowionej fabryki odbędą się wydarzenia w stylu tych, które organizowano już wcześniej w innych inwestycjach dewelopera. Wśród zaproszonych artystów, być może, znajdą się takie gwiazdy jak m.in. Ewa Bem czy Ralph Kamiński, czyniąc je kameralnymi i prestiżowymi.

Zamieszkaj na jednym z prestiżowych osiedli Warszawy!

Jeśli chodzi o otoczenie samego osiedla, to znajduje się ono w więcej niż dogodnej lokalizacji — do słynnego Parku Zdrojowego dzieli ją 8 minut jazdy rowerem. Podobny czas potrzebny jest na dotarcie do Centrum Handlowego Stara Papiernia, w którym mieszkańcy mogą zaspokoić wszystkie bieżące potrzeby związane z codziennym życiem w tej uzdrowiskowej miejscowości. W bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji znajduje się również centrum sportów wodnych, zachęcające do niedzielnego wypoczynku z całą rodziną. 

Dla kogo jest Królewska Papiernia?

Królewska Papiernia w Konstancinie-Jeziornie to propozycja dla tych, którzy pragną połączyć komfort nowoczesnego życia z urokami historycznej lokalizacji. Osiedle, położone w sercu malowniczego uzdrowiska, jest idealne dla osób ceniących sobie bliskość przyrody i kultury, z Parkiem Zdrojowym i Centrum Handlowym Stara Papiernia na wyciągnięcie ręki. Dla miłośników aktywnego spędzania czasu, w sąsiedztwie znajduje się centrum sportów wodnych.

Dla kogo jest Królewska Papiernia?

Mieszkańcy, którzy pragną uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, będą mieli okazję doświadczyć występów znanych artystów bez konieczności opuszczania swojego miasta. To miejsce dla ludzi aktywnych, ceniących historię i kulturę, ale jednocześnie oczekujących nowoczesnych i wysokich standardów życia.

Interesują Cię innowacyjne projekty deweloperskie? Sprawdź inwestycję Towarowa 22

Królewska Papiernia w liczbach

 • 56 - hektarów przeznaczonych do rewitalizacji;
 • 4 - liczba kondygnacji w budynkach;
 • 102 - liczba planowanych lokali mieszkalnych;
 • 400 - pokoi hotelowych;
 • 2025 - rok planowanego otwarcia.

Królewska Papiernia w liczbach.

Królewska Papiernia Konstancin-Jeziorna: podsumowanie

W sercu Konstancina-Jeziorny, gdzie historia splata się z teraźniejszością, Królewska Papiernia staje się symbolem odrodzenia i nowoczesności. To miejsce, które niegdyś tętniło życiem i przemysłem, teraz ma szansę na nowy rozdział jako innowacyjna przestrzeń do życia i luksusowe osiedle mieszkalne. Deweloper Arche, z pasją do odnawiania historycznych obiektów, widzi w tym miejscu nie tylko niezwykłą architekturę wartą odnowienia, ale także kulturalne serce regionu. 

Ewelina Zajączkowska-Klec
Ewelina Zajączkowska-Klec

Jako copywriter i PR-owiec, od ponad 7 lat pomaga firmom z branży nieruchomościowej w tworzeniu wizerunku i podnoszeniu sprzedaży za pomocą treści. Dobra znajomość rynku nieruchomości oraz umiejętność analizowania i łączenia faktów sprawia, że tworzy merytoryczne teksty, pomagające zrozumieć mechanizmy rynkowe. Prywatnie entuzjastka śpiewu i gry na ukulele.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023