Mieszkanie Plus we Wrocławiu

Marcin Moneta
Marcin Moneta

Data publikacji: 30.12.2020, Data aktualizacji: 21.06.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 53 głosów

Mieszkanie Plus we Wrocławiu
Mieszkanie Plus to rządowy program budowy tanich mieszkań. Ile takich lokali powstanie we Wrocławiu? Sprawdzisz na RynekPierwotny.pl.

Niecałe 1800 mieszkań ma powstać - jak do tej pory - w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus we Wrocławiu. Wytypowano dwie lokalizacje pod budownictwo wielorodzinne w ramach tego programu. Mieszkania na wynajem od państwa powstaną w centrum - na terenach od Poczty Polskiej oraz na północnych obrzeżach miasta. W pierwszym przypadku jest już pozwolenie na budowę. Inwestycja wkrótce powinna ruszyć.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym jest Mieszkanie Plus
 • kto może skorzystać z tego programu
 • ile mieszkań powstanie we Wrocławiu w ramach programu Mieszkanie Plus

Mieszkanie Plus - nie tylko Wrocław

Zanim powiemy o wrocławskich lokalizacjach, kilka zdań należy poświęcić samemu Mieszkaniu Plus. Program ma docelowo wyrównać braki na rynku mieszkaniowym. Ma polegać na tanim wynajmie, na który stać będzie ludzi i rodziny o niskich możliwościach finansowych, niskiej zdolności kredytowej itp. O kolejności przyznawania mieszkań na wynajem ma przesądzać punktacja, w której brane pod uwagę będą m.in. liczba dzieci i zarobki.

Jeśli chodzi o czynsze najmu mieszkań od państwa – wg pierwotnych założeń miały być one bardzo konkurencyjne względem oferty rynkowej. Rząd opublikował nawet limity cenowe w programie dla poszczególnych miast – w opcji z dojściem do własności oraz bez niej. W praktyce okazało się, że jest poważny problem ze znalezieniem firm, które chcą odpowiednio tanio budować – nawet pomimo faktu, że grunty Mieszkania Plus pochodzą od skarbu państwa bądź samorządów.

Taki stan rzeczy wymusił bardzo istotne zmiany w „mechanice” programu. Czynsze nie będą zbytnio różnić się od rynkowych, natomiast niektórzy najemcy dostaną dopłaty do czynszów. Takie założenia ma program Mieszkanie na Start, który jest częścią Mieszkania Plus. Dopłaty do najmu będą mogły obowiązywać przez 15 lat, a ich przyznanie uzależnione jest od kryterium dochodowego.

Mieszkanie Plus we Wrocławiu

Dopłaty w ramach rządowego programu

Średni miesięczny dochód dla jednoosobowego gospodarstwa domowego nie może przekraczać 60 procent przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, publikowanego przez GUS. Jeśli rodzina jest większa, to za każdą kolejną osobę limit rośnie o dodatkowe 30 proc., a więc w przypadku dwuosobowego gospodarstwa domowego, wynosi on 90 procent przeciętnego wynagrodzenia, trzyosobowego 120 procent i tak dalej.

Jeśli więc w grudniu 2020 przeciętna płaca w sektorze przedsiębiorstw wyniosła 5484 zł, to dochód singla, który chciałby dostać dopłatę do czynszu nie może być większy niż 3290 zł.

Wysokość dopłat jest uzależniona nie tylko od zarobków i liczby członków rodziny, ale i od powierzchni mieszkania oraz od wysokości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w powiatach, publikowanego przez wojewodów co pół roku. Przykładowo, we Wrocławiu przy trzyosobowej rodzinie będzie to 362 zł. W Warszawie przy tych samych parametrach będzie to 432 zł.

Szczęśliwa rodzina mieszkająca w lokalu z programu Mieszkanie Plus

Mieszkanie Plus we Wrocławiu - gdzie mają powstać lokale?

Mieszkania Plus we Wrocławiu na razie będą budowane w dwóch lokalizacjach. Chodzi o ulicę Kolejową w centrum miasta, oraz zbieg ulic Odolanowskiej i Zatorskiej na osiedlu Zakrzów na północnych rubieżach miasta. Pierwotnie typowano więcej potencjalnych lokalizacji dla czynszówek od państwa i mówiło się o liczbie 2500 lokali, ale na chwilę obecną realne działania dotyczą tylko dwóch inwestycji i tylko one są wymieniane przez spółkę PFR Nieruchomości, która nadzoruje Mieszkanie Plus.

Docelowo na koniec grudnia 2020 w planach jest niecałe 1800 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus we Wrocławiu. Najbardziej zaawansowana na chwilę obecną pozostaje inwestycja przy ul. Kolejowej. Tu na 3 hektarach gruntów po Poczcie Polskiej wyrośnie 7 budynków (5- i 7-kondygnacyjnych) z 469 mieszkaniami oraz 7 lokali handlowo-usługowych. Projekt inwestycji przygotowała krakowska pracownia B2 Studio. Budowa ma się rozpocząć w pierwszym kwartale 2021 roku.

Druga z wrocławskich lokalizacji, gdzie mają wyrosnąć lokale w ramach programu Mieszkanie Plus, zlokalizowana będzie między ulicami Odolanowską, Zatorską i Jana III Sobieskiego na osiedlu Zakrzów, na północno-wschodnich rubieżach miasta. Ma już wybranego autora projektu. Konkurs wygrała krakowska pracownia BE DDJM Architekci.

Wg przygotowanej koncepcji na 12 – hektarowej działce na Zakrzowie powstanie  ponad 1300 mieszkań o powierzchni od 27 do 75 mkw. Docelowo zamieszka tu nawet 8 tysięcy osób. Do tego na osiedlu znajdzie się 1500 miejsc postojowych (po połowie na zewnątrz i w parkingach podziemnych.  Architekci przeznaczyli ok. 4000 mkw. na powierzchnię usługową. Budowa nowego osiedla rozpocznie się najwcześniej w IV kwartale 2021 roku. Potrwa około 6 lat.

Mieszkanie Plus - Dolnośląskie

Aktualnie na Dolnym Śląsku lokale w ramach programu Mieszkanie Plus funkcjonują już w Wałbrzychu. Przy ul. Husarskiej powstały 192 mieszkania. Najbliżej realizacji są natomiast kolejne inwestycje w Zgorzelcu, gdzie przy ul. Lubańskiej ma powstać 221 mieszkań i przy ul. Paderewskiego w Oławie, gdzie powstaną 144 lokale. Obie inwestycje ruszą jeszcze w pierwszym kwartale 2021.

Marcin Moneta
Marcin Moneta

Marcin Moneta - dziennikarz z Wrocławia. Od wielu lat obserwuje i opisuje rynek nieruchomości. Główne zainteresowania to rynek najmu mieszkań oraz nieruchomości komercyjne.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: