Wiadomości mieszkaniowe

Marcin Moneta

Marcin Moneta

Nieruchomości - Finanse - Porady

31 sierpnia 2018

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 3/5 na podstawie 12 głosów

Mieszkanie Plus we Wrocławiu – jakie lokalizacje?

W ramach programu Mieszkanie Plus we Wrocławiu ma powstać około 2400 mieszkań. Wytypowano już lokalizacje, rozpoczęły się pierwsze budowy.

Mieszkanie Plus we Wrocławiu – jakie lokalizacje?

Zanim powiemy o wrocławskich lokalizacjach – kilka zdań należy poświęcić samemu Mieszkaniu Plus. Otóż program, który miał dostarczyć tysiące tanich mieszkań na wynajem w całej Polsce mimo szumnych zapowiedzi dostał istotnej zadyszki. Okazało się, że są problemy, by budować tak szybko i tak tanio, jak chciał tego rząd.

Przypomnijmy – Mieszkanie Plus ma docelowo wyrównać braki na rynku mieszkaniowym. Sekret miał  polegać na tanim wynajmie, na który stać będzie ludzi i rodziny o niskich możliwościach finansowych, niskiej zdolności kredytowej itp. O kolejności przyznawania mieszkań na wynajem ma przesądzać punktacja, w której brane pod uwagę będą m.in. liczba dzieci, zarobki itp.

Jeśli chodzi o czynsze najmu mieszkań od państwa – te miały być bardzo konkurencyjne względem oferty rynkowej. Rząd opublikował nawet limity cenowe w programie dla poszczególnych miast – w opcji z dojściem do własności oraz bez niej. W praktyce okazało się, że jest poważny problem ze znalezieniem firm, które chcą odpowiednio tanio budować – nawet pomimo faktu, że grunty Mieszkania Plus pochodzą od skarbu państwa bądź samorządów.

Taki stan rzeczy wymusił bardzo istotne zmiany w „mechanice” programu. Czynsze nie będą zbytnio różnić się od rynkowych, natomiast niektórzy najemcy dostaną dopłaty do czynszów. Takie założenia ma przyjęty przez parlament program Mieszkanie na Start, który jest częścią Mieszkania Plus. Dopłaty do najmu będą mogły obowiązywać przez 15 lat, a ich przyznanie uzależnione jest od kryterium dochodowego.

Średni miesięczny dochód dla jednoosobowego gospodarstwa domowego nie może przekraczać 60 procent przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, publikowanego przez GUS. Jeśli rodzina jest większa, to za każdą kolejną osobę limit rośnie o dodatkowe 30 proc.,a więc w przypadku dwuosobowego gospodarstwa domowego, wynosi on 90 procent, trzyosobowego 120 procent i tak dalej. Przy obecnych danych o zarobkach oznacza to, że dopłat kwalifikują się osoby samotne zarabiające nie więcej niż 2562 zł brutto, rodziny dwuosobowe z dochodem na osobę wynoszącym maksymalnie 1922 zł, trzyosobowe – 1708 zł, czteroosobowe – 1600 zł, pięcioosobowe – 1537 zł.

Wysokość dopłat będzie uzależniona od lokalizacji i liczby członków w rodzinie. Przykładowo – we Wrocławiu przy rodzinie czteroosobowej dopłata na wynieść 471 zł. W Warszawie przy tych samych parametrach będzie to 561 zł.

Nowa ustawa o dopłatach do czynszów to nie jedyny pomysł na przyspieszenie programu Mieszkanie Plus. W tym celu rząd przeprowadził niedawno specustawę mieszkaniową, znacznie ułatwiającą realizacje inwestycji (zwaną przez krytyków lex deweloper). Docelowo ma być zmienione również prawo budowlane poprzez przyjęcie nowego kodeksu urbanistycznego.

Mieszkanie Plus we Wrocławiu

Mieszkania Plus będą budowane na 17 hektarach gruntów należących do PKP i Poczty Polskiej. Mieszkania na wynajem powstaną w dość oddalonych od centrum rejonach miasta. Chodzi o Psie Pole (rejon ulicy Mirkowskiej), osiedle Muchobór, ul. Buforowa na Jagodnie,  ulica Ignuta na osiedlu Kozanów oraz ulica Kolejowa w rejonie placu Legionów i ulicy Grabiszyńskiej. Ta ostatnia lokalizacja z całą pewnością jest najlepsza, ze względu na fakt umiejscowienia praktycznie w centrum miasta.

Wśród pozostałych lokalizacji najbardziej oddaloną jest ulica Mirkowska na Psim Polu, około 8 km od ścisłego centrum. Nieco bliżej – około 7 km od Rynku pozostają takie lokalizacje jak Jagodno, Muchobór. Natomiast około 5 – 6 km od centrum jest Kozanów.  Jednak – choć lokalizacje dla mieszkań pod wynajem są oddalone, to jednak pozostają dobrze skomunikowane. Dojazd do centrum zajmuje nie więcej niż 20 minut.

Kupno czy wynajem?

Mieszkanie Plus może być okazją do znalezienia dachu nad głową dla osób o niskiej zdolności kredytowej, czy też nie posiadających wystarczającego kapitału, by kupić mieszkanie. Z takiej oferty mogliby jednak skorzystać także i ludzie, którzy po prostu nie chcą się zadłużać, przywiązywać do miejsca itp.

Pytanie brzmi – czy obecnie wynajem jest opłacalny? Z raportów NBP z rynku mieszkaniowego wynika, że nie. Już ponad 3 lata obowiązują rekordowo niskie stopy procentowe. Za ich sprawą kredyty są nisko oprocentowane, natomiast czynsze najmu – z racji dużego popytu – nie maleją, raczej rosną. Wielu inwestorów zwabionych wysoką rentownością najmu mieszkań, decyduje się zainwestować tu swój kapitał.

Jak informuje NBP – aktualnie średnie rynkowe czynsze najmu są wyższe niż raty kredytów.

Odpowiedź na pytanie – wynajmować czy kupować, jeśli potrzebujemy meiszkanie na własny użytek brzmi więc raczej – kupować.

Sprawdziliśmy, ile kosztują mieszkania w lokalizacjach dla programu Mieszkanie Plus we Wrocławiu – a więc na Psim Polu, Muchoborze, Jagodnie/Ołtaszynie, w centrum i na Kozanowie. Poza strefą centralną, gdzie stawki będą raczej podwyższone w stosunku do cen średnich (wg ostatnich danych NBP – 6500 zł/mkw. na rynku pierwotnym), pozostałe lokalizacje raczej należą do tańszych.

Z danych RynekPierwotny.pl wynika, że na Psim Polu ceny kształtują się na średnim poziomie 4900 – 5500 zł. Im bliżej miasta, tym drożej. Za nowe mieszkania na osiedlu Różanka nad Odrą płaci się 6000 zł/mkw. i więcej. Podobne ceny dotyczą pozostałych lokalizacji.

Podsumowanie

Mimo szumnych zapowiedzi na razie program Mieszkanie Plus jest we Wrocławiu, tak jak zresztą i w innych miastach Polski, na wstępnym etapie. Przyjmując nawet, że w końcu nabierze ostatecznego kształtu ustawowego i przyspieszy, to liczba 2,5 tys. mieszkań, które ewentualnie powstaną w stolicy Dolnego Śląska jest zbyt mała, by wpłynąć na sytuację na lokalnym rynku i np. sprowokować spadek cen, czynszów najmu itp. Z całą pewnością też taki wolumen nie zredukuje istotnie deficytu mieszkaniowego, ani nie zaspokoi zapotrzebowania na mieszkania.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy