Wiadomości mieszkaniowe

Aneta Filipczak

Aneta Filipczak

Porady - Wyposażenie wnętrz - Nieruchomości

4 grudnia 2020

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 7 głosów

Jak uszczelnić okna na zimę?

Przez okna może uciekać nawet 30% ciepła z mieszkania. Jak uszczelnić okna? Podpowiadamy!

Jak uszczelnić okna na zimę?

Nieszczelne okna i mróz na zewnątrz to gwarantowane zimno w domu. To przez nie może uciekać nawet 30% ciepła z mieszkania. Generuje to także dodatkowe koszty, ponieważ zimniejsze powietrze wymaga zwiększonego grzania, a w efekcie otrzymujemy wyższe rachunki. Jeśli znajdując się w pobliżu okien i drzwi czujemy dyskomfort i powiew chłodnego powietrza, oznacza to, że trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. Podpowiadamy jak uszczelnić okna.

Jak sprawdzić czy okna są nieszczelne?

Nieszczelne okna mogą być efektem złego montażu lub po prostu tzw. „zużycia materiału”.  Elementem, który najszybciej się zużywa są uszczelki, które mogą się wyginać lub odkształcać. Dlatego tak ważne są systematyczne przeglądy stolarki okiennej. Natomiast zatrudniając ekipę do montażu, powinniśmy dokładnie ją sprawdzić przed, i co najważniejsze zachować wszystkie faktury i paragony za wykonaną usługę, które zapewniają nam gwarancję.

Aby sprawdzić czy okno jest szczelne, wystarczy przesunąć dłonią wzdłuż ramy okiennej oraz krawędzi szyby. Jeśli czujemy chłodny podmuch, oznacza to, że może się tutaj znajdować mniejsza lub większa szpara, która przepuszcza do domu chłód, a co najważniejsze pozwala uciekać ciepłemu powietrzu.

Jak uszczelnić okna plastikowe?

Nowoczesne okna plastikowe często są ustawiane na różne tryby: letni i zimowy. Ten pierwszy ułatwia wentylację, więc przepuszcza powietrze do domu. Jeśli mamy takie w domu, i czujemy z nich chłodne powietrze wystarczy za pomocą klucza imbusowego zmienić tryb na zimowy, który szczelniej dociska okno do ramy.

Kiedy okaże się, że zużyły się uszczelki lub materiały uszczelniające warto je wymienić. Jednak najpierw należy dokładnie sprawdzić miejsce, z którego ucieka ciepło. Można to zrobić np. za pomocą kamerki termowizyjnej. Same uszczelki mogą również służyć jako dodatkowe zabezpieczenie. Najlepiej jest postawić na te z pianki poliuretanowej lub najtrwalsze uszczelki EPDM. Jest to tanie rozwiązanie, i z pewnością zabezpieczą okna na kilka kolejnych sezonów. Przykleja się je do czystej powierzchni ościeżnic. 

Kolejny sposób na uszczelnianie okien to specjalne taśmy.  Jednak nie należy tego wykonywać jeśli nie mamy doświadczenia. Na zewnątrz używa się produkty paroprzepuszczalne lub poliuretanowe, ponieważ zapewniają odpowiednią cyrkulację. Co ważne nałożenie takich taśm oznacza całkowity demontaż okna, ponieważ przykleja się je do ościeżnicy i muru. Wypełnienie termiczne między szparami i taśmami wykonuje się pianką poliuretanową.

Uszczelnić okno możemy również samą pianką. Jest ona elastyczna, ale jednocześnie bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne i pleśń. Po aplikacji zwiększa swoją objętość (dwu- lub trzykrotnie), dokładnie wypełniając wszelkie ubytki. Jednak ze względu na specyfikę produktu należy go stosować do skorygowania nieszczelności na styku ramy okiennej i muru.

uszczelnianie okna uszczelką

Jak uszczelnić okna drewniane?

Wraz z upływem czasu podstawą uszczelniania okien drewnianych, jak i plastikowych jest regulacja okuć. Ciągłe otwieranie i zamykanie, powoduje, że okna się rozregulowują. Taki zabieg wymagany jest przynajmniej raz na kilka lat. Dodatkowo sprawdzi się uszczelnianie za pomocą uszczelek, pianki czy specjalnych taśm.

Dobrym rozwiązaniem jest także gąbka. Ta metoda była bardzo popularna w latach 80. i 90. Dzisiejsza gąbka różni się przede wszystkim tym, że nie żółknie. Podobnie jak pianka, może być wykonana z poliuretanu.

Okno drewniane można także uszczelnić za pomocą dylatacyjnych listw przyokiennych, które są montowane  na styku ościeżnicy okiennej i tynku. Na rynku znajdziemy również drewnopodobne.

Jak uszczelnić okno dachowe?

Okno dachowe ze względu na swoje ułożenie jest bardzo narażone na przeciekanie. Zanim jednak zaczniemy je uszczelniać warto sprawdzić, co jest przyczyną. Jeśli będą to wady w obrębie ramy okiennej, może wystarczyć dobre uszczelnienie za pomocą pianki izolacyjnej lub uszczelek. Jest to jednak środek doraźny. Jeśli mamy do czynienia z elementami uszczelniającymi, które uległy zniszczeniu niezbędna będzie wymiana kołnierza uszczelniającego.

okno dachowe

Jak uszczelnić okna silikonem?

Do uszczelnienia okien, a właściwie szpary między szybą, a ramą służy bezbarwny silikon szklarski. Tworzy on trwałe wypełnienie styku i osadza szybę w konstrukcji, przy tym ją wzmacniając. Nakłada się go za pomocą specjalnego pistoletu w miejsca, gdzie wydostaje się chłodne powietrze. Oczywiście jak przed każdą pracą przy uszczelnianiu okien, należy je dokładnie oczyścić. Ważne jest również to, że silikon ten nadaje się tylko do zabezpieczenia niemalowanych ram lub tych pokrytych farbami alkidowymi. Silikonem można również uszczelnić powierzchnię między stykiem ramy a murem. Wtedy używa się produktu neutralnego paroszczelnego sprzedawanego w plastikowych opakowaniach tzw. kartuszach. Zaleca się użycie taśmy malarskiej, która zabezpiecza okno oraz używanie wody w miejscach, gdzie nie będziemy uszczelniać, ponieważ silikon nie przykleja się do mokrych powierzchni.

uszczelnianie okna silikonem

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy