Jak uszczelnić okna na zimę?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 04.12.2020, Data aktualizacji: 23.03.2023

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 25 głosów

Jak uszczelnić okna w domu na zimę?
Przez okna może uciekać nawet 30% ciepła z mieszkania. Jak uszczelnić okna? Podpowiadamy!

Nieszczelne okna i mróz na zewnątrz to gwarantowane zimno w domu. To przez nie może uciekać nawet 30% ciepła z mieszkania. Generuje to także dodatkowe koszty, ponieważ zimniejsze powietrze wymaga zwiększonego grzania, a w efekcie otrzymujemy wyższe rachunki. Jeśli znajdując się w pobliżu okien i drzwi czujemy dyskomfort i powiew chłodnego powietrza, oznacza to, że trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie.

Podpowiadamy jak uszczelnić okna.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak sprawdzić czy mamy szczelne okna
 • jak uszczelnić okna plastikowe
 • jak uszczelnić okna silikonem

Jak sprawdzić czy okna są nieszczelne?

Nieszczelne okna mogą być efektem złego montażu lub po prostu tzw. „zużycia materiału”.  Elementem, który najszybciej się zużywa są uszczelki, które mogą się wyginać lub odkształcać. Dlatego tak ważne są systematyczne przeglądy stolarki okiennej. Natomiast zatrudniając ekipę do montażu, powinniśmy dokładnie ją sprawdzić przed, i co najważniejsze zachować wszystkie faktury i paragony za wykonaną usługę, które zapewniają nam gwarancję.

Aby sprawdzić czy okno jest szczelne, wystarczy przesunąć dłonią wzdłuż ramy okiennej oraz krawędzi szyby. Jeśli czujemy chłodny podmuch, oznacza to, że może się tutaj znajdować mniejsza lub większa szpara, która przepuszcza do domu chłód, a co najważniejsze pozwala uciekać ciepłemu powietrzu.

Jak uszczelnić okna plastikowe?

Nowoczesne okna plastikowe często są ustawiane na różne tryby: letni i zimowy. Ten pierwszy ułatwia wentylację, więc przepuszcza powietrze do domu. Jeśli mamy takie w domu, i czujemy z nich chłodne powietrze wystarczy za pomocą klucza imbusowego zmienić tryb na zimowy, który szczelniej dociska okno do ramy.

Kiedy okaże się, że zużyły się uszczelki lub materiały uszczelniające warto je wymienić. Jednak najpierw należy dokładnie sprawdzić miejsce, z którego ucieka ciepło. Można to zrobić np. za pomocą kamerki termowizyjnej. Same uszczelki mogą również służyć jako dodatkowe zabezpieczenie. Najlepiej jest postawić na te z pianki poliuretanowej lub najtrwalsze uszczelki EPDM. Jest to tanie rozwiązanie, i z pewnością zabezpieczą okna na kilka kolejnych sezonów. Przykleja się je do czystej powierzchni ościeżnic. 

Kolejny sposób na uszczelnianie okien to specjalne taśmy. Jednak nie należy tego wykonywać jeśli nie mamy doświadczenia. Na zewnątrz używa się produkty paroprzepuszczalne lub poliuretanowe, ponieważ zapewniają odpowiednią cyrkulację. Co ważne nałożenie takich taśm oznacza całkowity demontaż okna, ponieważ przykleja się je do ościeżnicy i muru. Wypełnienie termiczne między szparami i taśmami wykonuje się pianką poliuretanową.

Uszczelnić okno możemy również samą pianką. Jest ona elastyczna, ale jednocześnie bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne i pleśń. Po aplikacji zwiększa swoją objętość (dwu- lub trzykrotnie), dokładnie wypełniając wszelkie ubytki. Jednak ze względu na specyfikę produktu należy go stosować do skorygowania nieszczelności na styku ramy okiennej i muru.

uszczelnianie okna uszczelką

Jak uszczelnić okna drewniane?

Wraz z upływem czasu podstawą uszczelniania okien drewnianych, jak i plastikowych jest regulacja okuć. Ciągłe otwieranie i zamykanie, powoduje, że okna się rozregulowują. Taki zabieg wymagany jest przynajmniej raz na kilka lat. Dodatkowo sprawdzi się uszczelnianie za pomocą uszczelek, pianki czy specjalnych taśm.

Dobrym rozwiązaniem jest także gąbka. Ta metoda była bardzo popularna w latach 80. i 90. Dzisiejsza gąbka różni się przede wszystkim tym, że nie żółknie. Podobnie jak pianka, może być wykonana z poliuretanu.

Okno drewniane można także uszczelnić za pomocą dylatacyjnych listw przyokiennych, które są montowane  na styku ościeżnicy okiennej i tynku. Na rynku znajdziemy również drewnopodobne.

Jak uszczelnić okno dachowe?

Okno dachowe ze względu na swoje ułożenie jest bardzo narażone na przeciekanie. Zanim jednak zaczniemy je uszczelniać warto sprawdzić, co jest przyczyną. Jeśli będą to wady w obrębie ramy okiennej, może wystarczyć dobre uszczelnienie za pomocą pianki izolacyjnej lub uszczelek. Jest to jednak środek doraźny. Jeśli mamy do czynienia z elementami uszczelniającymi, które uległy zniszczeniu niezbędna będzie wymiana kołnierza uszczelniającego.

okno dachowe

Jak uszczelnić okna silikonem?

Do uszczelnienia okien, a właściwie szpary między szybą, a ramą służy bezbarwny silikon szklarski. Tworzy on trwałe wypełnienie styku i osadza szybę w konstrukcji, przy tym ją wzmacniając. Nakłada się go za pomocą specjalnego pistoletu w miejsca, gdzie wydostaje się chłodne powietrze. Oczywiście jak przed każdą pracą przy uszczelnianiu okien, należy je dokładnie oczyścić. Ważne jest również to, że silikon ten nadaje się tylko do zabezpieczenia niemalowanych ram lub tych pokrytych farbami alkidowymi.

Silikonem można również uszczelnić powierzchnię między stykiem ramy a murem. Wtedy używa się produktu neutralnego paroszczelnego sprzedawanego w plastikowych opakowaniach tzw. kartuszach. Zaleca się użycie taśmy malarskiej, która zabezpiecza okno oraz używanie wody w miejscach, gdzie nie będziemy uszczelniać, ponieważ silikon nie przykleja się do mokrych powierzchni.

uszczelnianie okna silikonem
 
Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim. Pisze o tym co modne, ale i klasyczne. Zawodowo związana z branżą public relations, gdzie obsługuje znane marki oraz te, które dopiero wchodzą na rynek.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: