Najlepsze miejsca do zamieszkania we Wrocławiu

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 10.01.2022, Data aktualizacji: 16.08.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 204 głosów

Gdzie zamieszkać we Wrocławiu?
Która wrocławska dzielnica cieszy się największym powodzeniem? W jakiej części miasta warto kupić mieszkanie? Sprawdź.

Ten artykuł jest dla Ciebie, jeśli zastanawiasz się nad przeprowadzką do Wrocławia, ale nie znasz tego miasta. Przygotowaliśmy go również z myślą o tych, którzy bywają w stolicy województwa dolnośląskiego lub już jakiś czas tu żyją, ale dopiero teraz zdecydowali się zakupić mieszkanie.

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:

 • jak żyje się w dzielnicach Wrocławia
 • gdzie w stolicy Dolnego Śląska dobrze mieszka się rodzinom
 • jakie są ceny nieruchomości na rynku pierwotnym
 • w których dzielnicach jest zielono i gdzie we Wrocławiu można spędzić wolny czas

Wrocław – gdzie warto mieszkać?

Obecnie we Wrocławiu funkcjonuje 48 osiedli, jednak na obszar miasta wciąż patrzy się poprzez 5 dzielnic. Poniżej prezentujemy dane dotyczące powierzchni i liczby zameldowanych mieszkańców (2021 r.) oraz zestawienie dzielnic we Wrocławiu pod kątem ogólnych warunków życia.

 1. Stare Miasto – 6,8 km²/42 660
 2. Śródmieście – ok. 16 km²/98 520
 3. Krzyki – 54,3 km²/171 616
 4. Fabryczna –  118,9 km²/197 765
 5. Psie Pole – prawie 100 km²/94 114

Ceny nieruchomości, o których wspominamy to średnie ceny za metr kwadratowy z października 2021 r. Dojazd dotyczy centrum miasta, a dokładnie Rynku Wrocławskiego. Na czas dojazdu wpływa środek transportu, trasa i pora dnia.

Stare Miasto

3 osiedla: Stare Miasto, Przedmieście Świdnickie, Szczepin.

Zalety: centrum Wrocławia, dobre połączenie komunikacyjne z resztą miasta, rynek, liczne zabytki i atrakcje, bogata oferta kulturalna i rozrywkowa.

Komunikacja: stacja kolejowa Wrocław Główny (zlokalizowana na terenie osiedla Huby w Krzykach i osiedla Przedmieście Świdnickie).

Dla kogo: studenci,  single, rodziny z dziećmi, seniorzy.

Na Starym Mieście są najwyższe ceny nieruchomości, spory ruch na drogach i smog

Zobacz mieszkania na Starym Mieście

Śródmieście Wrocław

Śródmieście 

6 osiedli: Nadodrze, Kleczków, Ołbin, Plac Grunwaldzki, Zacisze-Zalesie-Szczytniki, Biskupin - Sępolno-Dąbie-Bartoszowice.

Zalety: blisko centrum, dobra komunikacja, dużo zielni, placówki kultury (np. Galeria Sztuki Współczesnej i Muzeum Narodowe).

Czas dojazdu: np. z ul. Wyszyńskiego (Ołbin) samochodem 10-15 minut, komunikacją około 20-25 minut.

Dla kogo: studenci, single, rodziny z dziećmi, seniorzy.

W Śródmieściu średnie ceny nieruchomości są wysokie.

Zobacz oferty w Śródmieściu

Krzyki

14 osiedli: Przedmieście Oławskie, Tarnogaj, Huby, Powstańców Śląskich, Gaj, Borek, Księże, Brochów, Bieńkowice, Jagodno, Wojszyce, Ołtaszyn, Krzyki-Partynice, Klecina.

Zalety: atrakcyjne ceny nieruchomości, dobra komunikacja z centrum, również rowerowa, dobra opieka medyczna, Dworzec Autobusowy, stacja kolejowa Wrocław Główny (na terenie osiedla Huby i osiedla Przedmieście Świdnickie na Starym Mieście), Autostradowa Obwodnica Wrocławia i autostrada A4 w pobliżu.

Czas dojazdu: np. samochodem z ul. Tarnogajskiej (Tarnogaj) około 20 minut, komunikacją miejską 30-40 minut. 

Dla kogo: studenci, single, rodziny, seniorzy.

Zobacz oferty Krzyki Wrocław

Krzyki

Fabryczna

14 osiedli: Pilczyce-Kozanów-Popowice Północne, Gądów-Popowice Południowe, Muchobór Mały, Gajowice, Grabiszyn-Grabiszynek, Oporów, Muchobór Wielki, Nowy Dwór, Kuźniki, Żerniki, Jerzmanowo-Jarnołtów-Strachowice-Osiniec, Leśnica, Maślice, Pracze Odrzańskie.

Zalety: atrakcyjne ceny nieruchomości, port lotniczy w odległości ok. 12 km od centrum, siedziba uczelni prywatnych, cisza i spokój, sporo zielni, teren przemysłowy, siedziby przedsiębiorstw oraz Wrocławskiego Parku Technologicznego i Wrocławskiego Parku Przemysłowego.

Wady: zaniedbane obrzeża dzielnicy, również pod względem komunikacyjnym.

Czas dojazdu: np. z ul. Wielkopolskiej (Leśnica) komunikacją zajmuje 50-55 minut, a samochodem około 40-50 minut.

Dla kogo: rodziny z dziećmi, single, osoby, które często podróżują.

Zobacz oferty z Fabrycznej

Psie pole

11 osiedli: Karłowice-Różanka, Kowale, Swojczyce-Strachocin-Wojnów, Psie Pole-Zawidawie, Pawłowice, Sołtysowice, Polanowice-Poświętne-Ligota, Widawa, Lipa Piotrowska, Świniary, Osobowice-Rędzin.

Zalety: atrakcyjne ceny nieruchomości, węzeł Wrocław Psie Pole (autostrada A8), spokojna i zielona dzielnica.

Czas dojazdu do centrum: np. z ul. Żmigrodzkiej (Karłowice-Różanka), komunikacją około 20-35 minut,  samochodem 15-25 minut.

Dla kogo: rodziny z dziećmi.

Psie Pole jest niedostatecznie skomunikowane z resztą miasta. 

Zobacz oferty na Psim Polu

Ceny na rynku nieruchomości we Wrocławiu 

Gdzie kupić mieszkanie, jeśli to cena jest najważniejszym wyznacznikiem? Średnia cena ofertowa za mkw. na wrocławskim rynku nieruchomości w listopadzie 2021 r. wyniosła ponad 10 tys. zł.  Najdrożej było na Starym Mieście i w Śródmieściu – ponad 15,7 tys. i 13,8 tys. zł. W pozostałych obszarach było to ponad 9 tys./mkw, na Fabrycznej prawie 10 tys. Jednak większość cen nieruchomości jest niższa od średniej. To dlatego, że średnia nie pokazuje pełnego obrazu sytuacji, a służy do analizowania trendu rynkowego. 

Najwięcej ofert deweloperów, w tym okresie, było w dzielnicy Krzyki, najmniej na Starym Mieście. Największy popyt obserwowaliśmy również na Krzykach. We wrześniu 2021 r. oferty mieszkań od deweloperów z ceną poniżej 7 tys. za metr kwadratowy stanowiły zaledwie 4%

Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl, mówi, że od 4 lat rosną średnie ceny, bo na rynku jest coraz więcej mieszkań z górnej półki. Największa podwyżka była we Wrocławiu i wyniosła aż 6%. Wzrost średniej ceny do ponad 10 tys. zł to wynik wprowadzenia na rynek sporej liczby drogich mieszkań. Nic nie wskazuje, że w dużych miastach nastąpi spadek cen, a przy największym popycie, jeszcze wzrośnie. I dobrze pokazuje to spadek liczby ofert z ceną poniżej 7 tys. za mkw. 

Pozostałe ceny wyglądały następująco:

 • 14% – 7-8 tys.,
 • 22% – 8-9 tys.,
 • 16% – 9-10 tys.,
 • 23% – 10-12 tys.,
 • 16% – 12-15 tys.,
 • 5% – powyżej 15 tys.

Jeśli mowa o średnich cenach za mkw. powierzchni, to w stolicy Dolnego Śląska (10,4 tys.) jest drożej niż w Łodzi (8,1 tys.) i Poznaniu (8,7 tys.), ale taniej niż w Warszawie (12 tys.) i Krakowie (11 tys.).

ceny mieszkań we Wrocławiu

Gdzie najlepiej zamieszkać z dziećmi?

Rodzice szukają lokalizacji ze żłobkami, przedszkolami i szkołami. Sama liczba placówek jeszcze nie przedstawia pełnego obrazu sytuacji. Jeśli bierzemy pod uwagę liczbę żłobków czy szkół, to musimy pamiętać o powierzchni każdej części miasta, liczbie ludności, która ją zamieszkuje i miejscach dostępnych w każdej placówce.

Miasto prowadzi 84 przedszkola i jeden zespół. We wszystkich dzielnicach są osiedla w których funkcjonuje trzy i więcej placówki. Najwięcej przedszkoli jest na Fabrycznej, a całość wygląda następująco:

 • Fabryczna –  25
 • Krzyki – 22
 • Śródmieście –  18
 • Psie Pole – 12
 • Stare Miasto – 8

Kluczową kwestią dla rodziców jest bezpieczeństwo. We Wrocławiu bezpieczeństwo z roku na rok się poprawia. W 2020 r. jedynie w  dwóch dzielnicach wzrosła liczba przestępstw w porównaniu do roku poprzedniego  – na terenach dwóch komisariatów policji na Krzykach i Fabrycznej.

Najbardziej spadła liczba przestępstw na terenie podporządkowanym Komisariatowi Policji Wrocław-Stare Miasto. Najwięcej zdarzeń w 2020 r. było na obszarze podlegającym Komisariatowi Policji Wrocław-Krzyki [źródło: Raport o stanie Gminy 2020].

Gdzie spędzać czas z dziećmi? 

W Śródmieściu znajduje się najstarszy Ogród Zoologiczny w Polsce, a w nim Afrykarium z różnymi ekosystemami (np. Morze Czerwone i Afryka Wschodnia). W parku Szczytnickim są place zabaw, a dodatkową atrakcją dla dzieci i dorosłych, jest park linowy “Opatowicka”. 

W Aquaparku, do którego najbliżej mają mieszkańcy osiedla Huby (dzielnica Krzyki), dzieci mogą uczyć się pływać, a maluchy spędzać bezpieczne czas w strefie z brodzikiem i zjeżdżalnią. Dorośli znajdą tutaj dla siebie m.in.: baseny, siłownie, sauny czy bary i restauracje. 

Na Starym Mieście, w Centrum Sztuki WRO jest Interaktywny Plac Zabaw. Na Psim Polu zlokalizowany jest GOjump Park Trampolin i park rozrywki GOair. Natomiast na dzielnicy Fabrycznej, Jump Hall Park Trampolin. 

Na Krzykach jest również park trampolin JumpWorld Wrocław oraz Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice z licznymi terenami zielonymi czy ścieżką do spacerowania i biegania. To idealne miejsce dla dorosłych i dzieci, które mogą uczyć się tutaj jazdy konnej.

dzielnice dla rodzin z dziećmi

Zieleń we Wrocławiu

Inwestycje deweloperskie w pobliżu zielonych terenów są na:
 • Fabrycznej – nowe mieszkanie można kupić niedaleko Lasu Mokrzańskiego (Leśnica) oraz parku Grabiszyńskiego i lasku Oporowskiego (Grabiszyn-Grabiszynek). 
 • Psim Polu – deweloperzy sprzedają mieszkania kilka kilometrów od lasu Strachocińskiego i wałów nadodrzańskich (Swojczyce-Strachocin-Wojnów) oraz niedaleko parku Pawłowickiego i kilka kilometrów drogi od Lasu Zakrzowskiego (Psie Pole-Zawidawie).
 • Krzyki – oferty mieszkaniowe w pobliżu parku Wschodniego (Księże). 
Wszystkie aktualne oferty w mieście znajdziesz na mapie inwestycji. Mieszkańcom nie brakuje zielonych terenów rekreacyjnych. Oto wybrane miejsca, w których można spędzać czas w otoczeniu przyrody. 

Śródmieście

 • największy park Szczytnicki z Ogrodem Japońskim
 • Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego 
 • parki: Stanisława Staszica, Dąbski i Biskupiński 
 • 7 parków kieszonkowych terenie Ołbina

Stare Miasto

 • park Węgrzynowskiego (park przy Kolejowej)
 • bulwar Xawerego Dunikowskiego biegnący wzdłuż południowego brzegu Odry na trasie Most Pokoju-Most Piaskowy
 • Ogród Staromiejski z placem zabaw, karuzelą typu francuskiego i letnią sceną Teatru Lalek
 • skwer św. o. Damiana de Veustera

Krzyki

 • park Południowy oraz Bieńkowicki, Wschodni i najstarszy w mieście –  park Brochowski
 • skwer Ptasi Zagajnik

Psie Pole

 • parki: Jana Kasprowicza i Marii Dąbrowskiej oraz najmniejszy park – park generała Mariana Langiewicza
 • lasy: Osobowicki, Sołtysowicki, Zakrzowski, Strachociński i drugi największy w mieście –  las Rędziński

Fabryczna

 • lasy: Kuźnicki, Pilczycki, Ratyński oraz największy - las Mokrzański
 • parki: Grabiszyńskiego, Zachodniego i Tysiąclecia
ogród japoński Wrocław

Komunikacja we Wrocławiu 

Szukając nowego mieszkania we Wrocławiu warto wziąć pod uwagę odległość od centrum i czas dojazdu do pracy, na które wpływa poziom rozwoju infrastruktury komunikacyjnej. Po całym Wrocławiu kursują autobusy, tramwaje i pociągi. W mieście jest łącznie 21 stacji i dworców kolejowych (z tym że Wrocław Główny jest położony na obszarze dwóch dzielnic):

 • 2 – Stare Miasto,
 • 1 – Śródmieście,
 • 2 – Krzyki,
 • 10 – Fabryczna,
 • 7 – Psie Pole.

Na osiedlu Huby, niedaleko dworca kolejowego, jest Dworzec Autobusowy. Komunikacja tramwajowa i autobusowa łączy sporo oddalone od siebie miejsca. Na przykład dojazd z ul. Żmigrodzkiej (Psie Pole) na ul. Tarnogajską (Krzyki) zajmuje mniej więcej 50 minut. Najlepiej skomunikowane jest Stare Miasto, Śródmieście i Krzyki

Wrocławianie wiedzą, że podróż tramwajem niekoniecznie zakończy się w miejscu docelowym. W 2020 r. mieszkańcy Wrocławia naliczyli 101 wykolejeń tramwajów. Tego problemu nie ma w autobusach miejskich, które kursują m.in. w ramach prawie 60 linii dziennych. Dużym utrudnieniem są kroki, a miasto jest jednym z najbardziej zakorkowanych w Polsce i dotyczy to wszystkich części Wrocławia. 

Wrocław to miasto przyjazne rowerzystom. Mieszkańcy mają do dyspozycji ok. 360 km dróg rowerowych i ok. 2 tys. rowerów, w tym m.in.: elektryczne, familijne typu cargo (elektryczne), handbike, składaki i za darmo rowery dziecięce. Najbardziej rozwinięte ścieżki rowerowe są na Starym Mieście, w Śródmieściu i na Krzykach.

Na terenie miasta, a dokładnie na Fabrycznej, znajduje się Port Lotniczy Wrocław. Dojazd samochodem do lotniska z centrum zajmuje około 30 minut, komunikacją miejską od 40 minut (w zależności od trasy). Do lotniska kursują dwie linie dzienne autobusu miejskiego i jedna nocna.

Komunikacja we Wrocławiu

Czy warto zamieszkać we Wrocławiu?

To z pewnością jedno z najbardziej rozwijających się miast w Polsce, dlatego warto rozważyć zamieszkanie w nim. Nowe inwestycje mieszkaniowe pozwalają znaleźć dla siebie wymarzony dom i to w dogodnej lokalizacji.  

Miasto doceniają nie tylko inwestorzy i nowi mieszkańcy, ale i studenci. Zwłaszcza centrum jest interesujące pod względem oferty edukacyjnej. Na Starym Mieście znajduje się UW, Akademia Sztuk Pięknych i Akademia Muzyczna. Z kolei w Śródmieściu Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Medyczny, a także Biblioteka Uniwersytecka. Na Krzykach, niedaleko aquaparku, jest siedziba Uniwersytetu Ekonomicznego.

Jeśli mowa o rozrywce i kulturze najlepszymi dzielnicami Wrocławia są centralne. Na Starym Mieście kwitnie życie towarzyskie, a wszystko za sprawą licznych restauracji, barów czy klubów. Nie brakuje tutaj również bogatej oferty kulturalnej i instytucji, takich jak Wrocławski Teatr Współczesny, Teatr Lalek czy Muzeum Współczesne. 

Na Krzykach, zlokalizowany jest jeden z najwyższych budynków w Polsce, czyli Sky Tower. Jednak taras widokowy to nie jedyny atut tego obiektu. W Sky Tower jest galeria handlowa, miejsca rozrywki, biura, a obok stacja Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Punktów widokowych jest więcej jak chociażby wieża widokowa bazyliki św. Elżbiety nieopodal Rynku. 

Więcej o tym, co sprawia, że we Wrocławiu, chce się mieszkać, przeczytasz w artykule: „WrocLove” – dlaczego we Wrocławiu chce mieszkać coraz więcej osób? 

Jeśli wahasz się nad kupnem nieruchomości bliżej centrum lub na obrzeżach, to sprawdź, czy warto mieszkać na peryferiach Wrocławia.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: