Wiadomości mieszkaniowe

Bartosz Moch

Bartosz Moch

Regionalne - Wrocław - Nieruchomości

30 listopada 2018

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 11 głosów

Jak się żyje we Wrocławiu?

Wrocław to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce. Jakie są koszty życia w stolicy Dolnego Śląska?

Jak się żyje we Wrocławiu?

Wrocław - stolica województwa dolnośląskiego - to czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce i piąte pod względem powierzchni (293 km kw.). Znalazło się ono w pierwszej setce w rankingu najlepszych miejsc do życia w 2017 roku, opublikowanym przez firmę doradczą Mercer, a na przestrzeni ostatnich 10 lat stolica Dolnego Śląska - wbrew powszechnemu trendowi - odnotowała wzrost liczby mieszkańców (od 632,9 tys. w 2007 r. do 638,4 tys. w połowie 2017 r.). Myśląc o życiu w stolicy Dolnego Śląska warto być świadomym kosztów codziennego życia, które należą do jednych z najwyższych na tle innych miast w Polsce.

 

Symbol sukcesu ostatniego dziesięciolecia

Wrocław z pewnością zasługuje na miano symbolu sukcesu minionej dekady. Miasto z odbudowującego się - po wielkiej powodzi pod koniec XX wieku - ośrodka, stało się jednym z najprężniej rozwijających się samorządów w kraju i wielkim wygranym transformacji ustrojowej. Dzięki korzystnej lokalizacji oraz tytułom Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r., European Best Destination w 2018 r. czy organizacji The World Games 2017 Wrocław zapracował na znaną i cenioną markę nie tylko w Polsce, ale również w Europie.

Dodatkowo na przestrzeni ostatnich lat PKB w mieście wzrosło o ok. 50%. Świadczy to o tym, że stolica Dolnego Śląska jest drugim, po Warszawie, najszybciej rozwijającym się polskim miastem. Jednocześnie we Wrocławiu stosunkowo łatwo znaleźć nową pracę. Pod koniec 2017 r. bezrobocie wynosiło jedynie 2,2%, zaś rosnące przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w grudniu 2017 r. kształtowało się na poziomie ponad 5 tys. złotych. Stolica Dolnego Śląska może również poszczycić się najwyższym w Polsce wskaźnikiem przyrostu liczby firm w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców.

Rozwój w wielu dziedzinach życia oraz wyjątkowy klimat, otwarci mieszkańcy, renomowane uczelnie wyższe i nietuzinkowe zabytki powodują, że w stolicy Dolnego Śląska chce mieszkać coraz więcej osób. Nie da się bowiem ukryć, że we Wrocławiu żyje się coraz lepiej. Z drugiej strony każdy, kto hasło „Wroclove” weźmie sobie do serca powinien przeanalizować koszty wynajęcia lub zakupu mieszkania i codziennego życia w mieście, które od lat rosną i z pewnością są sporym obciążeniem dla miesięcznego budżetu.

Ceny mieszkań ciągle w górę

Podstawowym kosztem, z którym muszą zmierzyć się osoby chcące żyć we Wrocławiu, są wysokie i ciągle rosnące ceny zakupu i wynajmu mieszkań. Marzący o własnym „M” muszą bowiem zmierzyć się średnio z kwotą ponad 6 tys. zł za metr na rynku wtórnym i ponad 6,5 tys. złotych za metr kw. na rynku pierwotnym.

Zgodnie z danymi NBP średnie ceny transakcyjne mieszkań na rynku pierwotnym we Wrocławiu wzrosły w ciągu pół roku aż o 262 złote – z 6389 zł w IV kwartale 2017 r. do 6651 zł w II kwartale 2018 r., zaś na rynku wtórnym o 171 złotych (z 5906 zł do 6077 zł). W ciągu niemalże pięciu lat (od końca 2013 r. do połowy 2018 r.) różnice w średnich cenach za metr wyniosły odpowiednio 988 zł na rynku pierwotnym i aż 1040 zł na rynku wtórnym.

 

 

 

 

W sumie za dwupokojowe 50-metrowe mieszkanie - minimum kilka kilometrów od centrum miasta -  potencjalny nabywca musi liczyć się obecnie średnio z kosztem ok. 320-330 tys. zł na rynku pierwotnym i ponad 300 tys. złotych na rynku wtórnym. Za trzy pokoje we Wrocławiu zapłacimy już bliżej 400 tys. złotych na rynku pierwotnym i ok. 350 tys. na wtórnym. Nieco niższe ceny są na obrzeżach miasta np. na Stabłowicach, Maślicach, Wojnowie czy Jagodnie, jednak i tam stawki są już stosunkowo wysokie. Drożej, niż we Wrocławiu za mieszkanie zapłacimy tylko w Warszawie i w Krakowie. Podobne stawki czekają na kupujących w Poznaniu czy w Gdańsku. Z roku na rok rosną także czynsze, w tym te w mieszkaniach komunalnych i socjalnych – ostatnia podwyżka o 10 procent.

Rośnie rynek najmu i codzienne wydatki

Niespecjalnie lepiej sytuacja wygląda na rynku najmu. Średnie koszty również z roku na rok są wyższe i wynoszą obecnie (biorąc pod uwagę średnie ceny ogłoszeń najmu na portalu olx.pl) miesięcznie: ok. 600-800 zł za miejsce w pokoju dwuosobowym, 800-1000 zł za pokój jednoosobowy, 1300-2300 zł za kawalerkę, 1600-2500 zł za mieszkanie dwupokojowe, 2500-3000 zł za mieszkanie trzypokojowe i powyżej 3000 zł za mieszkanie 4-pokojowe i większe. Do tych kwot należy zazwyczaj doliczyć jeszcze opłaty za prąd czy internet i telewizję.

Życie we Wrocławiu jest również coraz droższe biorąc pod uwagę codzienne czynności i wydatki. Ostatnimi czasy podrożały m.in. bilety komunikacji miejskiej - jednorazowy z 3 zł do 3,40 zł oraz powiększono strefy płatnego parkowania. Za Urban Card, czyli Wrocławską Kartę Miejską uprawniającą do korzystania z komunikacji zbiorowej, miesięcznie trzeba zapłacić - w zależności od wybranego pakietu - od 60 zł do 98 zł miesięcznie za normalny bilet oraz np. 240 zł za 90-dniowy.

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na wynajem pokoju, całego mieszkania albo może na zakup własnego „M” finansowanego z kredytu, musimy liczyć się z wysokimi kosztami życia we Wrocławiu. Te zależą oczywiście od naszego stylu życia, ale średnio - biorąc pod uwagę zaspokojenie tylko podstawowych potrzeb, w tym ok. 600-900 złotych na jedzenie - w stolicy Dolnego Śląska trzeba liczyć się z kosztami minimum 1500 złotych na osobę miesięcznie.

Zazwyczaj jednak wrocławianie płacą dużo więcej, a trend także jest wzrostowy. Pozytywem jednak jest to, że w mieście nietrudno o dobrą pracę, a wciąż rosnące wynagrodzenia pozwalają rekompensować nie najtańsze koszty życia. We Wrocławiu z pewnością chce się żyć, mieszkać i pracować, jednak przed podjęciem decyzji o związaniu się ze stolicą Dolnego Śląska trzeba pamiętać o tym, że w parze z możliwościami idą też pewne wyrzeczenia.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy